Sobota 11. červenec 2020 13:32
reklama
FP Markets
reklama
RoboMarkets copyfx
reklama
Purple Trading letni strategie

Proč nelze čekat věčně v long pozici, než půjde ropa znovu na stovku?

14.03.2016 16:56  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Je tomu pouze několik týdnů, co se cena ropy pohybovala poblíž nejnižších hodnot od počátku tisíciletí. Množství článků v novinách dávalo najevo, do jak extrémní situace se komodita dostala. Není se co divit, výrazné pohyby přitahují pozornost. Situace se ani po vzestupu v posledních týdnech příliš nezměnila.

V případě ropy se to zdá být tak jasné. Komodita, jejíž cena ještě před dvěma roky převyšovala 100 dolarů za barel, nyní paběrkuje na úrovních o 2/3 nižších. Závěr mnoha obchodníků je, že současný stav je nepřirozený a ropa se musí opět vydat na vyšší hodnoty.

„Buď dříve, nebo později, prostě musí jít vzhůru. Možná ještě půjde o něco níže, ale potenciál růstu je obrovský, takže jdu do toho. Já si klidně počkám rok nebo dva, to mi nevadí. Současná cena nemůže vydržet.“

V tomto článku nechci spekulovat na další růst nebo pokles cen, ale poukázat na potíže dlouhodobého držení long pozic na ropě (a také dalších komoditách). Uznávám, že názory mnoha traderů na další vývoj cen mohou dávat smysl. Důležité je ovšem na daném růstu vydělat, což může být v dlouhém období problém.

Futures kontrakty

Základním nástrojem pro obchodování komodit na burzách jsou standardizované futures kontrakty. Jedná se v zásadě o smlouvu mezi dvěma stranami o směně určitého množství podkladového aktiva ve sjednané kvalitě, za předem stanovenou cenu a k předem stanovenému datu dodání.

V případě ropy Brent obsahuje jeden kontrakt 1000 barelů ropy. Když kontrakt vyprší a obchodník je v pozici, tak musí fyzicky dodat či odkoupit stanovené množství fyzické suroviny v závislosti na tom, zda je long nebo short (netýká se spekulativních pozic, ale detaily teď nemusíme řešit). Nikdo nemůže spekulovat na cenu expirovaného kontraktu. Pokud chce obchodník zůstat v long pozici na ropě, je třeba se kontraktu zbavit odprodejem a vstoupit do dalšího.

Kontrakty na ropě expirují každý měsíc. Pokud by chtěl obchodník držet pozici rok, musel by ji na burze každý měsíc obnovit (Brokeři CFD kontraktů toto řeší rolováním, které vychází ze změny podkladového aktiva). To samo o sobě může přinášet určité náklady, které snižují potenciální zisk. Obchodování komodit je jiné než na akciových trzích, kde lze akcii bez nákladů držet dlouhodobě.

Contango a backwardation

Důležité je také vědět, že na burze se v jednu chvíli obchoduje více kontraktů konkrétní komodity s různými termíny dodání. Každý kontrakt má svoji cenu. Pokud je cena vzdálenějších kontraktů dražší, tak tomuto stavu se říká „Contango“. Naopak pokud jsou následující kontrakty levnější, tak se jedná o „backwardation“.

Na grafu níže je znázorněna aktuální futures křivka pro ropu Brent. Každá tečka znamená jeden kontrakt ropy. Na horizontální ose se promítají jednotlivé termíny expirace, na vertikální se znázorňuje cena. Je vidět, že na tomto trhu je v současnosti téměř pravidlem, že vzdálenější kontrakty jsou dražší, než jsou kontrakty s bližším termínem dodání. Jedná se o klasické contango, které na trzích v mnoha posledních letech za normální situace převažuje, a to z důvodu nákladů na skladování, inflačních očekávání, očekávání pohybu sazeb a dalších.

bbrt

Tato křivka zároveň dobře vypovídá o tom, co každého obchodníka, který zůstane dlouhodobě v long pozici na ropě čeká. Pokud by v současnosti stál před expirací kontraktu, tak by musel prodat svůj květnový kontrakt (COK6) za 39,16 USD/bbl. a koupit červnový kontrakt (COM6) za 39,88 USD/bbl. Ztráta 72 centů (bez poplatků) negativně ovlivňuje cenový růst, ke kterému během platnosti kontraktu na burze došlo.

Pokud bude obchodník skutečně držet pozici rok a bude vystaven až dvanácti rolováním při tržním contangu, tak se potenciální zisky mohou rázem smrsknout o desítky procent. Čím je futures křivka prudší, tím vyšší náklady přechod kontraktu na kontrakt přinese a obráceně. V případě cenových extrémů „předpovídá“ většina trhu návrat na „normální“ hodnoty, a tím se dá očekávat strmější křivka.

Pokud má obchodník v plánu držet pozici na ropě dlouhodobě, kromě vstupní ceny by se tak měl zajímat také o futures křivku a smířit se s tím, že čím dále bude pozici držet, tím vyšší náklady mu to přinese.

Alternativy

Nabízí se nákup vzdálenějšího kontraktu, který by nebylo třeba rolovat. Při contangu je však překážkou vyšší cena (viz graf) a v případech kontraktů s expirací delší než za půl roku také velmi malá likvidita. S tou souvisí také prudší cenové pohyby v případě změny nálady na trhu a tedy i vyšší riziko. Cenu vzdálených kontraktů ovlivňuje v prvé řadě očekávání a do čím vzdálenější budoucnosti se vydáme, tím je méně jisté. Tato alternativa má své mouchy, ale v případě skutečně dlouhodobých expozic může dávat smysl.

Další z možností, jak se contangu vyhnout, a zároveň si zachovat expozici na ropě, je nákup akcií společností z ropného sektoru. Například čtyřicetidenní korelační koeficient mezi pohybem akcií velkých ropných firem (Exxon Mobile,Shell a další) a ropou se zpravidla pohybuje nad +0,5. Do hry však vstupují další faktory spojené s řízením firmy, které mohou vývoj akcií a ropy poslat opačným směrem.

Nakonec se nejlepší alternativou pro obchodníky může zdát fokus na krátkodobý horizont. Nestačí jen vstoupit do pozice a říkat si, že ono to nakonec někdy poroste. Už jenom kvůli inflaci se sice jedná o velmi pravděpodobnou variantu, ale do té doby mohou cenové výkyvy a opakované nákupy dražších kontraktů obchodníka smést z trhu.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Proč inflace nečekaně zrychlila?
  Inflace v Česku nečekaně silně roste. Tempo růstu spotřebitelských cen bylo v listopadu v meziročním vyjádření nejvýraznější za celé období od října roku 2012, tedy za posledních více než sedm let. Poprvé od října 2012 také míra inflace překonala horní mez tolerančního pásma inflačního cílování České národní banky.
 • Proč je důležité číst úvěrové smlouvy a co v nich vůbec hledat?
  Komerční článek: Cokoliv podepsat bez přečtení je hazard. Pokud se jedná o žákovskou vaší ratolesti, pak se možná připravujete jen o špatnou známku nebo poznámku. Jestliže ale bez přečtení podepíšete úvěrovou smlouvu, koledujete si o velký problém, který může končit až exekucí. Proč je důležité přečíst obchodní podmínky k půjčce před podpisem a co v nich vůbec hledat?
 • Proč je euro tak silné?
  Euro si od lokálního minima dosaženého v červenci loňského roku proti dolaru zhruba připsalo 8 % a v posledních týdnech...
 • Proč je koronavirová krize spíš podobná té v roce 1918 než v 2008?
  Zapomeňte na klesající trhy z roku 2008, šoky související s Covid-19 jsou spíše jako chřipková pandemie z roku 1918. Zkoumání podobností mezi současností a tehdejší dobou nabízí vodítka, jak se současná pandemie může vyvíjet a ovlivňovat různá odvětví světové ekonomiky.
 • Proč je Microsoft nejhodnotnější firmou světa?
  Nejnovější čtvrtletní výsledky Microsoftu pozitivně překvapily a největší zásluhu na tom mají cloudové služby pro firmy a domácnosti. Microsoft v téhle sféře mohutně roste a na svých výkonných počítačích skladuje ohromná množství dat pro firmy a domácnosti z celého světa. A nechává si za to dobře zaplatit. Tržby v tomto segmentu činí za uplynulé čtvrtletí přes jedenáct miliard dolarů. Microsoftu se ale daří i v případě svých dalších produktů.
 • Proč jsou akcie výrobců pevných disků i při nízkém P/E drahé?
  V polovině roku 2011 do výroby hard disků negativně promluvily záplavy v Thajsku. Ty zničily až 60 procent továrních kapacit největšího světového výrobce disků firmy Western Digital. Podíl společnosti na celosvětovém trhu dosahuje zhruba 45 procent. Vzpamatovat se pak firmě trvalo několik měsíců. Záplavy znamenaly pro celé toto odvětví velký zádrhel, přičemž během druhé poloviny roku 2011 bylo zasaženo téměř 25 až 30 procent globálního průmyslu počítačových disků.
 • Proč jsou další kroky ECB důležité pro ČNB a korunu?
  Tento týden bude hlavní událostí čtvrteční jednání ECB. Neočekáváme, že proběhne nějaká změna v oficiální komunikaci bankovní rady. Potvrdí stávající nastavení centrální banky dále uvolňovat měnové podmínky v ekonomice. Nicméně je jisté, že velkým tématem bude očekávaný konec kvantitativního uvolňování. Od začátku tohoto roku ECB nakupuje finanční aktiva polovičním tempem ve srovnání s původním nastavením. Kvantitativní uvolňování však už trvá více než tři roky, během kterých centrální banka téměř vysála celý trh státních dluhopisů. Jen německých státních dluhopisů zbývá podle odhadů na trhu pouze 10 %. Ekonomika eurozóny vykazuje nejsilnější růst za posledních deset let, trh práce stále posiluje a inflace se zvedá ze dna.
 • Proč klesá cena ropy, díky inflaci libra posílila; analýza GBP/NZD, GBP/AUD
  Cena ropy včera zlevnila poté, co japonská ekonomika, třetí největší spotřebitel ropy na světě, zaznamenala ve druhém čtvrtletí pokles hrubého...
 • Proč má Amazon bilionovou hodnotu a co to vypovídá o firmě a trhu?
  Využijme titulku o bilionové hodnotě firmy Amazon k uvedení několika zajímavých faktů a spíše k širšímu zamyšlení ohledně akciových trhů. Před Amazonem se bilionové valuace povedlo dosáhnout jen dvěma veřejně obchodovatelným firmám a pravděpodobně jedné soukromé společnosti. Historicky prvním americkým titulem s bilionovou hodnotou se stala ikonická společnost Apple, která tuto metu poprvé pokořila 2. srpna 2018. Amazon pokořil tuto magickou metu na pár okamžiků 4. září 2018. V roce 2007 tuto hranici na chvíli překonala i čínská ropná společnost PetroChina po vydání akcií formou IPO. Velmi záhy po “ikarovském” růstu o cca 500 procent na hodnotu přes onen bilion dolarů však přišla o většinu své hodnoty během nechvalně známého roku 2008. Dalším gigantem, o kterém se často mluví, je soukromá (respektive státní) společnost Saudi Aramco, tedy těžař a zpracovatel ropy. Odhad tržní hodnoty této neveřejně obchodované společnosti sahá až ke dvěma bilionům dolarů.
 • Proč má zlato rádo nízké úrokové sazby?
  Přestože se zlato v posledních seancích dostalo do stínu stříbra, jeho výkon v posledních měsících mnohé překvapil. Pr...
 • Proč nemá euro radost z vyšší inflace?
  Inflace v Evropě je na vzestupu. V eurozóně za únor pravděpodobně poprvé za poslední čtyři roky dosáhne 2% cíle Evropské centrální banky. Teoreticky bychom se měli radovat. Evropa utíká hrobníkovi z lopaty a vzdaluje se obávanému japonskému scénáři. Trhy ale zatím trvalému návratu inflace do “hry? moc nevěří, a proto nejdou příliš nahoru eurové výnosy a euro zůstává slabé. Proč?
 • Proč nyní tak velké nadšení z průmyslových akcií?
  Akcie společnosti United Technologies si v letošním roce prochází podobnou rally, jako Ingersoll-Rand. Cena United Tec...
 • Proč odcházím z Goldman Sachs
  Dnešek se stal po 12 letech posledním dnem pro jednoho z výkonných ředitelů Gold...
 • Proč o nejvýznamnějším kapitálovém trhu na světě soustavně tvrdíme dvě neslučitelné věci?
  Některé věci jsou naprosto jasné. Tak jasné, že ani není třeba se o nich bavit. Jen pak občas zjistíme, že zase tak jasné nebyly a možná jsme o nich trochu uvažovat měli. Obzvláště v případě, kdy se dvě naprosto zřejmé věci od počátku navzájem vylučují. Jako ty dvě, o kterých bych rád hovořil dnes.
 • Proč pád ropy nezraňuje trhy?
  Investoři by se snadno mohli zmást o vlivu růstu cen ropy na ekonomiku a trhy. Příběh vypadal jasně: vysoké ceny jsou špatné, nízké ceny dobré. Dva velké ropné šoky v sedmdesátých letech byly jednoznačně špatné pro západní ekonomiky – vyvolaly staglaci a přenesly kupní sílu do zemí produkujících ropu. Na druhé straně nízké ceny ropy na konci devadesátých let se shodovaly s boomem dotcom.
 • Proč potřebujeme krizi
  Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank - Pro lidskou mysl nejsou změny lehké. Jsou pro nás nepřirozené, nar...
 • Proč prodávat americké akcie
  Náš výhled pro americké akciové indexy je negativní. Hlavním krátkodobým rizikem je podle našich kolegů ze Société...
 • Proč ropa posiluje, Řecko jedná s ECB, analýza Ropy, měnového indexu eura (BOSSA EUR) a EUR/JPY
  Aktuální nálada na finančním trhu je pod vlivem rostoucí poptávky po černém zlatě. Cena ropy posílila od pátku o ...
 • Proč Řecku žádná devalvace nepomůže
  Řecko se pátým rokem nachází v hluboké recesi, nová dohoda o poskytnutí pomoci z...
 • Proč se americkým akciím daří o tolik více než evropským?
  Jednou za čas dostanu otázku od novinářů nebo rovnou od klientů na téma korelace amerických a evropských akcií. V posl...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Admiral spread new