Úterý 22. září 2020 02:31
reklama
XTB evolution
reklama
Admiral spread new
reklama
Admiral spread new

Proč nyní tak velké nadšení z průmyslových akcií?

21.12.2016 19:13  Autor: Patria  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk
Akcie společnosti United Technologies si v letošním roce prochází podobnou rally, jako Ingersoll-Rand. Cena United Technologies se ale zatím nedostala na nová maxima a stále se drží znatelně pod vrcholem dosaženým na počátku roku 2015:

Blue_chip
Zdroj: FT, Yardeni Research

United Technologies je druhou společností z průmyslové trojky, kterou investor Lee Samaha doporučuje pro příští rok. Než se na ní podíváme detailněji, věnujme pozornost malému grafu uvedenému výše, který zobrazuje vývoj PE průmyslových společností obchodovaných na americkém trhu. Ukazuji ho zejména proto, aby si čtenáři byli vědomi, že v tomto odvětví se nyní určitě nepohybujeme mezi společnostmi s obecně nízkými valuacemi. Naopak, PE odvětví se nyní pohybuje nad hodnotou 18, což je nejvyšší hodnota dosažená po roce 2006.

Prudký růst valuací průmyslových akcií, který je patrný v posledních dnech a týdnech, přitom určitě není jevem, který by se týkal i jiných sektorů. Spíše naopak. Náznak podobného chování vidíme jen u materiálů a finančních titulů, zbytek počínaje spotřebním zbožím a konče informačními technologiemi trpí naopak poklesem valuací. Možná je příčinou víra v to, že nová americká vláda vrátí americkou ekonomiku do minulosti a opět pozvedne její výrobní sektor z relativního útlumu posledních let. Podle mne jde v tuto chvíli spíše o růžové sny podobně, jako tomu je s tolik skloňovanou fiskální stimulací. Ale možná se mýlím.

Každopádně je jisté, že na rozdíl od fiskální stimulace by pozvedávání amerického výrobního sektoru bylo hrou s nulovým (či dokonce záporným) globálním součtem – odnesly by ho firmy v zahraničí, zejména v Číně, ale pravděpodobně i v Evropě a zejména v Německu.

United Technologies

United Technologies má relativně široké portfolio – vyrábí výtahy (Otis), letecké motory (Pratt & Whitney), další vybavení pro letecký průmysl a klimatizaci a topení. Lee Samaha tvrdí, že trhy akcii nyní zrovna moc nefandí, protože její relativní valuace (ve srovnání s porovnatelnými společnostmi) jsou v útlumu. Příčinou by mělo být to, že firma prochází restrukturalizací a změnou strategie, což se projevuje na jejích výsledcích.

Podle investora by to vše ale měla být jen krátkodobá bolest, která povede k dlouhodobým ziskům: Otis snižuje ceny, protože se snaží získat větší podíl na trhu, který by mu následně měl zajistit vyšší příjmy ze servisních služeb. Pratt & Whitney nyní zase čelí vyšším výrobním nákladům, protože rozjíždí výrobu nových typů motorů, které by měly zajistit lepší výsledky v budoucnu.

Investiční teze je zde tedy jasná a určitě ne ojedinělá: Společnost prochází změnami, které nyní bolí, ale v budoucnu by měly zlepšit její výkonnost. Trhy jsou ovšem krátkozraké, vnímají hlavně současné zhoršení a čeká se, zda po něm skutečně přijde sběr toho, co management zasel. Příležitost pro ty, kteří věří a jsou trpěliví. Usnadňuje jim čekání pevné finanční zdraví firmy?

Podle konsenzu na FT by měly tržby v následujících dvou letech jen velmi mírně růst a to samé platí o ziscích na akcii. Krátkodobý růst tedy nic moc, ovšem schopnost generovat volný tok hotovosti je výborná. Minulý rok dosáhlo provozní cash flow 6,3 miliardy dolarů, předloni dokonce 7,3 miliardy dolarů. Investice do provozu se přitom v posledních letech pohybují do 2,2 miliard dolarů. Firmě tedy na akvizice a pro poskytovatele kapitálu obvykle zbývá více než 4 miliardy dolarů, dividendy dosahují jen 2,1 miliardy dolarů. Podobně jako u Ingersoll-Rand je i zde rozvaha hodně silná.

 
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Proč je koronavirová krize spíš podobná té v roce 1918 než v 2008?
  Zapomeňte na klesající trhy z roku 2008, šoky související s Covid-19 jsou spíše jako chřipková pandemie z roku 1918. Zkoumání podobností mezi současností a tehdejší dobou nabízí vodítka, jak se současná pandemie může vyvíjet a ovlivňovat různá odvětví světové ekonomiky.
 • Proč je Microsoft nejhodnotnější firmou světa?
  Nejnovější čtvrtletní výsledky Microsoftu pozitivně překvapily a největší zásluhu na tom mají cloudové služby pro firmy a domácnosti. Microsoft v téhle sféře mohutně roste a na svých výkonných počítačích skladuje ohromná množství dat pro firmy a domácnosti z celého světa. A nechává si za to dobře zaplatit. Tržby v tomto segmentu činí za uplynulé čtvrtletí přes jedenáct miliard dolarů. Microsoftu se ale daří i v případě svých dalších produktů.
 • Proč je včasná detekce úniku vody důležitá
  V dnešní době jsme zvyklí na pohodlí, o kterém se našim předkům ani nesnilo. Vezměme si třeba právě vodu. Není tomu t...
 • Proč jsou akcie výrobců pevných disků i při nízkém P/E drahé?
  V polovině roku 2011 do výroby hard disků negativně promluvily záplavy v Thajsku. Ty zničily až 60 procent továrních kapacit největšího světového výrobce disků firmy Western Digital. Podíl společnosti na celosvětovém trhu dosahuje zhruba 45 procent. Vzpamatovat se pak firmě trvalo několik měsíců. Záplavy znamenaly pro celé toto odvětví velký zádrhel, přičemž během druhé poloviny roku 2011 bylo zasaženo téměř 25 až 30 procent globálního průmyslu počítačových disků.
 • Proč jsou další kroky ECB důležité pro ČNB a korunu?
  Tento týden bude hlavní událostí čtvrteční jednání ECB. Neočekáváme, že proběhne nějaká změna v oficiální komunikaci bankovní rady. Potvrdí stávající nastavení centrální banky dále uvolňovat měnové podmínky v ekonomice. Nicméně je jisté, že velkým tématem bude očekávaný konec kvantitativního uvolňování. Od začátku tohoto roku ECB nakupuje finanční aktiva polovičním tempem ve srovnání s původním nastavením. Kvantitativní uvolňování však už trvá více než tři roky, během kterých centrální banka téměř vysála celý trh státních dluhopisů. Jen německých státních dluhopisů zbývá podle odhadů na trhu pouze 10 %. Ekonomika eurozóny vykazuje nejsilnější růst za posledních deset let, trh práce stále posiluje a inflace se zvedá ze dna.
 • Proč klesá cena ropy, díky inflaci libra posílila; analýza GBP/NZD, GBP/AUD
  Cena ropy včera zlevnila poté, co japonská ekonomika, třetí největší spotřebitel ropy na světě, zaznamenala ve druhém čtvrtletí pokles hrubého...
 • Proč má Amazon bilionovou hodnotu a co to vypovídá o firmě a trhu?
  Využijme titulku o bilionové hodnotě firmy Amazon k uvedení několika zajímavých faktů a spíše k širšímu zamyšlení ohledně akciových trhů. Před Amazonem se bilionové valuace povedlo dosáhnout jen dvěma veřejně obchodovatelným firmám a pravděpodobně jedné soukromé společnosti. Historicky prvním americkým titulem s bilionovou hodnotou se stala ikonická společnost Apple, která tuto metu poprvé pokořila 2. srpna 2018. Amazon pokořil tuto magickou metu na pár okamžiků 4. září 2018. V roce 2007 tuto hranici na chvíli překonala i čínská ropná společnost PetroChina po vydání akcií formou IPO. Velmi záhy po “ikarovském” růstu o cca 500 procent na hodnotu přes onen bilion dolarů však přišla o většinu své hodnoty během nechvalně známého roku 2008. Dalším gigantem, o kterém se často mluví, je soukromá (respektive státní) společnost Saudi Aramco, tedy těžař a zpracovatel ropy. Odhad tržní hodnoty této neveřejně obchodované společnosti sahá až ke dvěma bilionům dolarů.
 • Proč má zlato rádo nízké úrokové sazby?
  Přestože se zlato v posledních seancích dostalo do stínu stříbra, jeho výkon v posledních měsících mnohé překvapil. Pr...
 • Proč nelze čekat věčně v long pozici, než půjde ropa znovu na stovku?
  Je tomu pouze několik týdnů, co se cena ropy pohybovala poblíž nejnižších hodnot od počátku tisíciletí. Množství článků v novinách dávalo najevo, do jak extrémní situace se komodita dostala. Není se co divit, výrazné pohyby přitahují pozornost. Situace se ani po vzestupu v posledních týdnech příliš nezměnila.
 • Proč nemá euro radost z vyšší inflace?
  Inflace v Evropě je na vzestupu. V eurozóně za únor pravděpodobně poprvé za poslední čtyři roky dosáhne 2% cíle Evropské centrální banky. Teoreticky bychom se měli radovat. Evropa utíká hrobníkovi z lopaty a vzdaluje se obávanému japonskému scénáři. Trhy ale zatím trvalému návratu inflace do “hry? moc nevěří, a proto nejdou příliš nahoru eurové výnosy a euro zůstává slabé. Proč?
 • Proč odcházím z Goldman Sachs
  Dnešek se stal po 12 letech posledním dnem pro jednoho z výkonných ředitelů Gold...
 • Proč o nejvýznamnějším kapitálovém trhu na světě soustavně tvrdíme dvě neslučitelné věci?
  Některé věci jsou naprosto jasné. Tak jasné, že ani není třeba se o nich bavit. Jen pak občas zjistíme, že zase tak jasné nebyly a možná jsme o nich trochu uvažovat měli. Obzvláště v případě, kdy se dvě naprosto zřejmé věci od počátku navzájem vylučují. Jako ty dvě, o kterých bych rád hovořil dnes.
 • Proč pád ropy nezraňuje trhy?
  Investoři by se snadno mohli zmást o vlivu růstu cen ropy na ekonomiku a trhy. Příběh vypadal jasně: vysoké ceny jsou špatné, nízké ceny dobré. Dva velké ropné šoky v sedmdesátých letech byly jednoznačně špatné pro západní ekonomiky – vyvolaly staglaci a přenesly kupní sílu do zemí produkujících ropu. Na druhé straně nízké ceny ropy na konci devadesátých let se shodovaly s boomem dotcom.
 • Proč potřebujeme krizi
  Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank - Pro lidskou mysl nejsou změny lehké. Jsou pro nás nepřirozené, nar...
 • Proč prodávat americké akcie
  Náš výhled pro americké akciové indexy je negativní. Hlavním krátkodobým rizikem je podle našich kolegů ze Société...
 • Proč ropa posiluje, Řecko jedná s ECB, analýza Ropy, měnového indexu eura (BOSSA EUR) a EUR/JPY
  Aktuální nálada na finančním trhu je pod vlivem rostoucí poptávky po černém zlatě. Cena ropy posílila od pátku o ...
 • Proč Řecku žádná devalvace nepomůže
  Řecko se pátým rokem nachází v hluboké recesi, nová dohoda o poskytnutí pomoci z...
 • Proč se americkým akciím daří o tolik více než evropským?
  Jednou za čas dostanu otázku od novinářů nebo rovnou od klientů na téma korelace amerických a evropských akcií. V posl...
 • Proč se Fed dal na holubičí cestu?
  roč to Fed udělal? Proč Fed ve středu vydal tak šokující holubičí prohlášení a předpovědi a překvapil ty z nás, kdo tak toužebně očekávali trochu víc jestřábí postoj?
 • Proč se nákaza koronavirem šíří zrovna z Wu-chanu? Čína má jiné priority než hygienu, lidé si tam nedůvěřují
  Svět opět čelí hrozbě globální pandemie. Zatím si nákaza koronavirem vyžádala sedmnáct obětí, nakažených jsou však možná už tisíce. Šíří se z čínského města Wu-chan, které je technologickým hubem vnitrozemské Číny a sídlem jedné z neprestižnějších tamních technických univerzit. Je to město lidnatější než New York nebo Londýn a od dneška též město v karanténě. A v chaosu a v panice. Zůstává otázkou, zda se šíření nákazy podaří zastavit, či zda přeroste v potenciálně celosvětovou pandemii.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy