Pátek 25. července 2025 20:50
reklama
Fintokei Payouty
reklama
RebelsFunding NEW
reklama
RebelsFunding NEW
reklama
Purple trading band forex umíme

Proč nové emisní povolenky zdraží život běžné české domácnosti o 83 000 Kč ročně? Protože jinak by se nestihl Green Deal, resp. uhlíková neutralita k roku 2050

24.07.2025 13:09  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Emisní povolenky pro domácnost jsou vlastně nové daně, které se začnou k cenám pohonných hmot a vytápění bytů a domů připočítávat za necelý rok a půl. Běžné české domácnosti zdraží život o 83 000 Kč ročně, pokud tedy má být plněn program Fit for 55, resp. Green Deal. Stane se tak do roku 2030.

Toto vše je odborný konsens a kdokoli se jen trochu zajímá o problematiku povolenek pro domácnosti, nemůže být zaskočen. Lidé jsou ale rádi klamáni. A politici je rádi klamou, zvláště před volbami...

Samozřejmě, částka 83 000 Kč se nebude vztahovat na domácnosti, které si již – například – pořídily tepelné čerpadlo či jezdí elektromobilem. Kolik ale takových domácností v Česku je?

Částka 83 000 Kč ročně se vztahuje k běžné domácnosti bydlící v rodinném domě, která má auto se spalovacím motorem. Pokud ale domácnost topí uhlím, namísto plynem, bude růst jejích nákladů ještě vyšší než 83 000 Kč, může to být i přes 100 000 Kč ročně. To je právě smysl povolenek pro domácnosti. Zdražit dosavadní způsob života, aby se pořízení tepelného čerpadla nebo elektromobilu náhle jevilo jako cenově výhodná alternativa.

Tím mají být domácnosti umělým zdražením dotlačeny k dekarbonizaci, aby tak mohl být splněn hlavní cíl Green Dealu EU – tedy uhlíková neutralita k roku 2050. Pokud zdražení bude jen mírné, pokud třeba pohonné hmoty zdraží o 2 nebo 3 Kč/l nebo pokud celkový růst nákladů domácností bude o stovky korun ročně, celý systém emisních povolenek nemá z hlediska Bruselu žádný smysl, protože se tempo dekarbonizace neuspíší. A nestihne se pak uhlíková neutralita k roku 2050.

Pochopitelně, cena povolenky je umělý konstrukt. Pokud by třeba Brusel cílový rok dosažení uhlíkové neutrality posunul z roku 2050 na 2075 nebo 2100, stačí, když povolenka pro domácnosti zdraží mnohem méně, takže třeba i pohonné hmoty v Česku zdraží jen o pár korun na litr. To proto, že by se proces dekarbonizace rozložil do delšího časového úseku. Pokud ale má být Green Deal splněn k roku 2050, je třeba dramatického zdražení dosavadního způsobu života běžné domácnosti.

Nezapomeňme též, že povolenka má stejnou cenu pro celou EU. Třeba pro Němce či Nizozemce částka 83 000 Kč v přepočtu do eur zase tak vysoká není, protože jejich kupní síla je mnohem vyšší než ta česká. I oni ale musí být povolenkami tlačeni k tomu, aby kupovali čerpadla a elektromobily. Takže je zřejmé, že povolenky dopadnou hlavně na chudší země EU a na jejich chudší domácnosti. Venkovan z Česka bude bit výrazně více než třeba starousedlík z Hamburku.

Proto se mají z výnosů z povolenek dočkat úlevy nízkopříjmové domácnosti. Nemůže se však úlevy dostat domácnostem všem, to by pak nedávalo smysl, protože by si nikdo tepelná čerpadla a elektroauta nepořizoval. Břímě povolenek tedy ponese střední třída. Té s náklady dekarbonizace nikdo moc nepomůže. Bohatí je zvládnou, chudým pomůže erár, aby se nevzbouřili jako svého času Žluté vesty.

Z toho ale pořád vychází, že běžná česká domácnost ze střední vrstvy, s rodinným domem a obyčejným automobilem, skutečně musí počítat s růstem životních nákladů o vysoké desítky tisíc korun ročně.

Vskutku, pokud bude cílový rok Green Dealu posunut na rok 2075 nebo 2100, bude moci být zdražování „fosilního života“ mnohem pozvolnější. O takovém posunutí se ale žádná debata nevede. Naopak, Brusel nyní chce Green Deal přitvrdit. A stihnout jej z 90 procent už do roku 2040! Což by znamenalo ještě vyšší cenu emisní povolenky, než s jakou nyní pracuje odborný konsensus. Pak by muselo být zdražení života běžné české domácnosti ještě vyšší než o oněch 83 000 Kč ročně.

Například studie publikovaná Oxfordským institutem pro energetická studia předjímá dokonce cenu emisní povolenky k roku 2040 ve výši v přepočtu 425 000 Kč.

Má to svoji logiku. Emise v EU jsou již nyní poměrně nízké, takže je čím dále nákladnější je ještě dále redukovat. Všechno ovoce, které visí nízko, už jsme sklidili. Nyní je třeba se vydat výše do korun stromů. Což obnáší vyšší zátěž na peněženky, ale také ohrožení, ba likvidaci průmyslu.

Dosažení úplné uhlíkové neutrality, tedy nulových čistých emisí, když již roku 2030 má být podíl EU na globálních emisích méně než pětiprocentní (protože největší světoví znečišťovatelé jako Čína nebo USA zdaleka tak rychle a nákladně jako EU nedekarbonizují), je prostě extrémně, ale opravdu extrémně drahé. Což právě následně odráží prognózovaná cena povolenky, ať už té pro průmysl, nebo té pro domácnost.

Lukáš Kovanda
Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Proč Ministerstvo financí vidí budoucnost ekonomiky méně růžově?
    Ministerstvo financí vydalo minulý týden svou novou makroekonomickou predikci. Tento dokument je důležitý, protože by na jeho základě měly státní orgány rozhodovat o budoucnosti. Myslím si však, že to platí jen v teorii, a v realitě se často rozhoduje tak, aby to vyhovovalo politickým zadáním.
  • Proč mohou komodity v éře stagflace zazářit
    Hlavní investiční analytik společnosti Saxo ve své nedávné analýze nastínil, proč jsme upravili svůj výhled pro americkou ekonomiku na rok 2024. Dřív jsme očekávali, že recese nepřijde, dnes počítáme s mírnější formou stagflace, neboli „lehkou stagflací“, pro niž je charakteristický pomalý růst a úporná inflace. V minulosti přitahovaly v období stagflace zvýšenou pozornost určité komodity. Příčin je několik, ty nejdůležitější popisujeme v tomto článku, kde se zároveň podrobněji zabýváme tím, jak v tomto sektoru investovat.
  • Proč mohou komodity v éře stagflace zazářit
    Náš nejnovější COT report se věnuje pozicím, které hedgeové fondy a další spekulanti drželi ve futures na komodity, cizí měny a dluhopisy, a jejich změnám v týdnu končícím úterkem 29. srpna. Tedy v týdnu, kdy trhy začaly reagovat na údaje svědčící o tom, že se trh práce v USA rozvolňuje a důvěra spotřebitelů klesá. Tato reakce byla do značné míry pozitivní a je z ní patrná afinita k riziku. Za přístupem typu „špatné zprávy potěší“ stojí spekulace, že teď už musí Federální rezervní systém brzy ukončit svou kampaň agresivního zpřísňování. Ceny komodit vystřelily vzhůru a posílení je patrné ve všech sektorech, nejvíce u drahých kovů.
  • Proč může být čínské otevření problémem pro Evropu?
    V komunistické Číně se v posledních týdnech hnuly ledy. Pod tlakem rostoucího počtu nově nakažených, negativních dopadů do ekonomiky a nezvykle silných občanských protestů se úřady rozhodly rozvolnit politiku nulové tolerance vůči covidu. Vše tak nasvědčuje tomu, že se Čína vydá západní cestou minimálních restrikcí a naučí se „žít s covidem“. Pro evropskou ekonomiku však může být tento krok – zvláště pokud proběhne překotně – spojený minimálně s dvěma negativními riziky.
  • Proč může být Palantir stále relativně levnou investiční příležitostí?
    Palantir začíná rok 2025 přesně tak, jak by si jeho příznivci přáli – se silným růstem tržeb, jasnou vizí a rostoucí důvěrou investorů i zákazníků. Společnost, která byla donedávna mnohými vnímána především díky spolupráci s vládními agenturami a armádou, je nyní podle generálního ředitele Alexe Karpa v centru něčeho mnohem většího - tektonického posunu v adopci softwaru AI!
  • Proč může být 3,5m $ pro Shiba Memu jedním z nejlepších kryptoměnových zlatých dolů?
    Kryptotrh nabírá pozitivní dynamiku a vymetá pavučiny z drsného roku 2022. Koneckonců, krása kryptotrhu spočívá v neustálém přílivu příležitostí k zisku pro potenciální investory, přičemž ICO patří k nejlepším kryptoměnovým zlatým dolům, do kterých se můžete zakousnout.
  • Proč může Samsung S25 Edge zvrátit více než 30% korekci ceny akcií
    Ve světě mobilních technologií platí jedno základní pravidlo. Ti, kteří nevědí, jak překvapit, velmi rychle zapadnou. Samsung si je toho velmi dobře vědom a pouhé čtyři měsíce po hlavní řadě S25 přichází s novinkou, která překvapila nejen analytiky, ale i samotné fanoušky značky. Mluvíme o S25 Edge, který má nejnovější funkce AI a zejména tloušťku 5,8 mm, což z něj dělá jeden z nejtenčích smartphonů na trhu. Je zřejmé, že se jedná o plnohodnotnou vlajkovou loď v kompaktním těle. Co říká cena akcií tohoto jihokorejského giganta?
  • Proč nebývale zdraží regulovaná cena elektřiny? Češi začínají pořádně platit za Green Deal EU a od zdražení dané válkou už jim vláda nepomůže
    Zdražení regulované složky plateb za elektřinu domácnostem o 71 procent je nebývalé. Meziročně totiž zpravidla dochází ke změnám v rozsahu jednotek procent, a to často spíše nižších jednotek. Jistou výjimkou byl loňský rok, kdy Energetický regulační úřad redukoval regulovanou složku o bezmála sedmnáct procent. Jakkoli toto snížení bylo nebývale rozsáhlým meziročním pohybem, v porovnání s nyní zamýšleným zdražením, o oněch 71 procent, byl jeho rozsah pouze zhruba čtvrtinový.
  • Proč nelze čekat věčně v long pozici, než půjde ropa znovu na stovku?
    Je tomu pouze několik týdnů, co se cena ropy pohybovala poblíž nejnižších hodnot od počátku tisíciletí. Množství článků v novinách dávalo najevo, do jak extrémní situace se komodita dostala. Není se co divit, výrazné pohyby přitahují pozornost. Situace se ani po vzestupu v posledních týdnech příliš nezměnila.
  • Proč nemá euro radost z vyšší inflace?
    Inflace v Evropě je na vzestupu. V eurozóně za únor pravděpodobně poprvé za poslední čtyři roky dosáhne 2% cíle Evropské centrální banky. Teoreticky bychom se měli radovat. Evropa utíká hrobníkovi z lopaty a vzdaluje se obávanému japonskému scénáři. Trhy ale zatím trvalému návratu inflace do “hry? moc nevěří, a proto nejdou příliš nahoru eurové výnosy a euro zůstává slabé. Proč?
  • Proč nyní tak velké nadšení z průmyslových akcií?
    Akcie společnosti United Technologies si v letošním roce prochází podobnou rally, jako Ingersoll-Rand. Cena United Tec...
  • Proč odbory balíček ve skutečnosti tolik naštval? Bojí se o stravenky, multisportky a o to, že ztratí nátlakovou sílu svého lobbingu
    Předáci odborů patří k nehlasitějším kritikům konsolidačního balíčku, jejž vláda představila ve čtvrtek minulý týden. Ještě týž den, několik hodin poté, svolal svoji tiskovku šéf největší odborové organizace, ČMKOS, Josef Středula. Nemohl mít tak rychle zpracovánu žádnou zevrubnější dopadovou analýzu balíčku. Tím méně, že vláda sama byla při jeho představování dosti nešťastně skoupá na zásadní detaily. A někdy nejen na detaily. Třeba i na to, jaké dotace za desítky miliard vlastně hodlá vůbec škrtat.
  • Proč odcházím z Goldman Sachs
    Dnešek se stal po 12 letech posledním dnem pro jednoho z výkonných ředitelů Gold...
  • Proč o nejvýznamnějším kapitálovém trhu na světě soustavně tvrdíme dvě neslučitelné věci?
    Některé věci jsou naprosto jasné. Tak jasné, že ani není třeba se o nich bavit. Jen pak občas zjistíme, že zase tak jasné nebyly a možná jsme o nich trochu uvažovat měli. Obzvláště v případě, kdy se dvě naprosto zřejmé věci od počátku navzájem vylučují. Jako ty dvě, o kterých bych rád hovořil dnes.
  • Proč OPEC+ snižuje produkci?
    Navzdory znepokojivým ekonomickým údajům z Číny naznačujícím problémy na cestě k oživení si ceny ropy udržely své zisky. Ceny v pondělí vzrostly o více než 6 % poté, co OPEC+ v pondělí překvapivě oznámil snížení produkce o 1,16 milionu barelů denně.
  • Proč pád ropy nezraňuje trhy?
    Investoři by se snadno mohli zmást o vlivu růstu cen ropy na ekonomiku a trhy. Příběh vypadal jasně: vysoké ceny jsou špatné, nízké ceny dobré. Dva velké ropné šoky v sedmdesátých letech byly jednoznačně špatné pro západní ekonomiky – vyvolaly staglaci a přenesly kupní sílu do zemí produkujících ropu. Na druhé straně nízké ceny ropy na konci devadesátých let se shodovaly s boomem dotcom.
  • Proč pivovary zdražují, když přichází ekonomicky těžké časy? Snaží se „zahojit“, dokud je to ještě možné
    Dva největší pivovary v ČR zdražují. Od dneška zvyšuje cenu svých některých piv, lahvových a plechovkových, Plzeňský prazdroj, a to v průměru o 3,6 procenta, tedy asi o 50 haléřů za kus. Od dneška za dva měsíce se přidá dvojka na trhu, Pivovary Staropramen, které svá balená piva zdraží o 3 až 4 procenta, v zásadě tedy ve stejném rozsahu jako lídr trhu Prazdroj. Budějovický Budvar se zdražením počká až na Nový rok, kdy zdraží rovněž lahvové a plechovkové pivo, a to průměrně o 3,7 procenta. Na zdražování největších pivovarů v zemi zareagují nakonec i menší pivovary.
  • Proč plyn v Evropě znovu zdražuje?
    Volatilní vývoj na trhu se zemním plynem pokračuje i s nástupem léta. Po setrvalém poklesu cen se spotový kontrakt na evropský plyn TTF obchodoval až v blízkosti 20 EUR/MWh (průměr před-pandemické dekády byl mezi 15-20 EUR/MWh), což mírnilo obavy z dalšího vyhrocení energetické krize. V posledních dvou týdnech se však velkoobchodní cena plynu znovu zvýšila o téměř 50 % na aktuálních 35 EUR/MWh. Bezprostřední příčiny dražšího plynu jsou minimálně dvě. Za prvé, výpadek norských dodávek do EU (přibližně 10 procent), který by měl trvat až do poloviny července. Za druhé, očekávané oznámení o ukončení těžby zemního plynu v nizozemském Groningemu.
  • Proč plyn zdražuje?
    Ceny plynu opět rostou. Benchmarkový nizozemský TTF plynový kontrakt se vyšplhal na 52,37 eura za megawatthodinu, což představuje nejvyšší úroveň od října 2023. Vzhledem k současnému fundamentálnímu pozadí bude tento uptrend pravděpodobně pokračovat.
  • Proč pokles bitcoinu ještě neskončil
    Větší vyhlídky na růst a návrat bitcoinu k hranici 100 000 dolarů zůstanou navzdory nedávnému růstu krypto trhu ještě nějakou dobu nereálné. Svědčí o tom údaje Glassnode, podle kterých nejsou nerealizované ztráty krátkodobých držitelů bitcoinů zatím tak významné, aby vedly k hromadné kapitulaci a obratu trhu. K úplnému očištění trhu by bylo ideálně potřeba, aby trh nejprve klesl, a teprve pak bude možné vážně hovořit o pokračování střednědobého býčího trendu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei 10 000 000 Kč