Neděle 21. červenec 2019 11:11
reklama
Admiral Markets SE
reklama
reklama

Proč jsou akcie výrobců pevných disků i při nízkém P/E drahé?

30.10.2012 19:42  Autor: Saxo Bank  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Matt Bolduc, akciový analytik Saxo Bank

Záplavy v Thajsku se negativně podepsaly na výsledcích dvou největších výrobců pevných disků – firem Seagate a Western Digital. Výnosy, marže i zisky brzy klesnou. I když jsou teď tyto akcie relativně levné (nízké P/E) je lepší se jim vyhnout, anebo prodat.

V polovině roku 2011 do výroby hard disků negativně promluvily záplavy v Thajsku. Ty zničily až 60 procent továrních kapacit největšího světového výrobce disků firmy Western Digital. Podíl společnosti na celosvětovém trhu dosahuje zhruba 45 procent. Vzpamatovat se pak firmě trvalo několik měsíců. Záplavy znamenaly pro celé toto odvětví velký zádrhel, přičemž během druhé poloviny roku 2011 bylo zasaženo téměř 25 až 30 procent globálního průmyslu počítačových disků.

Záplavy se podepsaly na IT průmyslu dvěma způsoby. Tím prvním byl nedostatek pevných disků pro zákazníky (výrobci PC) a zadruhé to vedlo k raketovému nárůstu cen disků o 100 až 150 procent. Pro většinu odvětví nejsou cykly stavu zásob moc důležité. U notoricky cyklického sektoru, kterým polovodiče (pevné disky) bezpochyby jsou, a jeho akcionáře ale právě stav zásob může na jedné straně znamenat 50procentní zisk a na druhé straně 50procentní ztrátu.

flood impact wdc stx 298x300 Proč jsou akcie výrobců pevných disků i při nízkém P/E drahé?

Co stálo za tak výrazným nárůstem cen?

Ihned po záplavách se výrobci počítačů začali velmi rychle předzásobovat hard disky. Obávali se totiž jejich možného nedostatku. To poslalo ceny prudce nahoru a zvýšilo hrubé marže obou hlavních výrobců. Společnostem Western Digital a Seagate přitom dohromady patří zhruba 90 procent celého trhu. V období od září do prosince roku 2011 se hrubé marže obou firem zvedly z 18 až 20 procent na zhruba 30 procent (viz výše graf č. 1). To je docela masivní změna, přesto ale jen dočasný skok cen a marží.

Během těchto tří měsíců akcie Western Digital (Nasdaq:WDC) těžily z nárůstu marží. Co ale jim nepomáhalo, byl fakt, že nemohly benefitovat z vyšších tržeb. A jak by také mohly, když bylo téměř 60 procent všech výrobních kapacit firmy pod vodou. Marže společnosti sice vyskočily z 19,7 na 32,2 procenta, tržby ale propadly z 2,7 na 2 miliardy amerických dolarů.

Také Seagate (Nasdaq:STX) během stejných tří měsíců těžil z vyšších prodejních cen. Marže mu narostly z 19,5 procenta na 31,7 procenta. Narozdíl od WDC ale firma těžila i z vyšších prodejů, protože jeho továren se záplavy nedotkly. Prodeje Seagatu vyskočily z 2,8 na 3,2 miliardy amerických dolarů, čím ukrojily z tržního podílu Western Digital. Tato situace pokračovala až do letošního března, kdy tržby dostaly z 3,2 až na 4,5 miliardy. Marže pak přidaly dalších 5 procent (viz výše graf č. 1).

Vyšší tržby, vyšší marže, vyšší zisky, tak proč trh nenakupuje?

V současnosti se akcie firem Western Digital a Seagate obchodují na čtyř až pětinásobku P/E (poměr mezi tržní cenou akcie a ziskem na akcii), což může znít jako výborná nákupní příležitost, když se podíváte na silný růst z předchozích dvou až tří let. Vraťme se ale zpět k cykličnosti byznysu, ve kterém podnikají. Ta totiž limituje možné zisky i ztráty.

Analytiky trápí především cykličnost sektoru a stav zásob, což managementu Western Digital vytýkali už v září během diskuse vztahující se ke čtvrtletním výsledkům. Firma na to odpověděla, že nad stavem svých zásob má kontrolu, a současně očekává, že své marže udrží okolo 30 procent, a to při EPS (výnos na akcii) za rok 2013 v hodnotě kolem 10 dolarů.

Ale ne tak rychle. Marže Western Digital i Seagate začínají klesat, i když nijak zásadně, a pokles se týká také zisků. Situace je podle mě taková, že u obou firem sice klesají prodeje pevných disků, ale ony zatím nezakročily snížením prodejní ceny svých produktů. Ovšem to je jen otázkou času?

western digital seagate historical gross margins 300x224 Proč jsou akcie výrobců pevných disků i při nízkém P/E drahé?

Na grafu č. 2 jde dobře vidět, že hrubé marže jsou u obou společností extrémně cyklické. V průběhu 12 let se totiž “normální? marže pohybovaly mezi 15 až 25 procenty. Také si můžeme všimnout, že výrazný nárůst mezi polovinou roku 2009 a půlkou 2010 byl v první řadě tažen výrobci PC, kteří obměňovali své zásoby pevných disků po finančním krachu. Tehdy totiž firmy přestaly disky objednávat, protože se bály nedostatečného odbytu. A podobný vzestup můžeme vidět i v současnosti, kdy výrobci počítačů doplňují své zásoby zisků po thajských povodních. Co se tedy bude dít dál? Protože se průmysl příliš nezměnil, až na pár konsolidací, pravděpodobně se vrátí k obvyklejším maržím kolem 20 procent. A to je hlavní důvod, proč se investoři do jejich akcií příliš nehrnou.

Proč to tak je, vidíme v grafu č. 3. Vzhledem k cykličnosti zisků platí, že když rostou zisky, prudce roste i cena akcií a ocenění společnosti (P/E) se pohybuje na minimu. Když se zisky propadnou, ocenění roste a cena akcie klesá. Když si vezmeme, že nyní jsou zisky na vrcholu, pak je jasné, že se investoři těmto akciím vyhýbají. Mají pro to totiž dobrý důvod.

trailing pe price wdc stx 278x300 Proč jsou akcie výrobců pevných disků i při nízkém P/E drahé?

Zpomalení vidíme už teď, když Western Digital 22. října zveřejnil čísla za čtvrtletí končící 28. září. Jeho prodeje klesly z červnových maxim o 15 procent. Za tímto maximem nepochybně stálo obnovení zásob a také vyšší podíly na trhu, které předtím firma ztratila na úkor společnosti Seagate. Ale ani obnova zásob, která už mimochodem zřejmě začala klesat, nemůže trvat donekonečna. Po rekordním zisku tak nevyhnutelně následuje předpovídaný scénář.

Pokud jsou teď zisky na maximech, jaké jsou ty “běžné? zisky?

Na grafu č. 2 vidíme, že vysoké prodejní ceny a tučné marže nejsou pravděpodobně udržitelné. A nabízí se tak otázka: co jsou vlastně u těchto firem normální zisky? Odhadujeme, že normální prodeje u firmy Seagate jsou v současnosti zhruba 11 až 12 miliard dolarů, a to při rozumné 25procentní hrubé marži. Čistá marže se pak pohybuje kolem 10 procent. Při normální obratovosti zásob by tak firma vydělávala kolem 1 až 1,2 miliardy dolarů (což je vzdálené od jejích zisků z fiskálního roku 2012 ve výši 2,9 miliardy), při očekávaném růstu odvětví o 8 procent. Když se “normální?, tedy cyklicky očištěné P/E obchoduje kolem hodnoty 10, nejsou akcie Seagate tolik drahé.

Tady očividně nastává problém – trh totiž nedokáže cykličnost správně posoudit, alespoň ne v dlouhodobém horizontu. To je důvod, proč jsou v grafu č. 3 ceny akcií Western Digital i Seagate extrémně volatilní. A právě proto je na tom stále možné pořádně vydělat.

Zisky by se měly propadnout rychlejším tempem, než se na trhu budou prodávat akcie obou těchto firem. To by mělo vyhnat nahoru ocenění, alespoň podle zkušeností z minulosti. Jde o okamžik, kdy by měli prozíraví investoři začít nakupovat. Normálně nedoporučuju honit se za krátkodobými zisky, ale v tomto případě se zdá celkem očividné, že prodeje a zisky začnou klesat. Důvodem je nedostatek ziskových stimulů v blízké budoucnosti. A jestli si myslíte, že trh už o tom ví, je to celkem možné. Současně ale také věřím v to, že trh velmi podceňuje obrovské riziko, co se týče krátkodobých zisků, kterému obě tyto společnosti musí čelit.

earnings volatility seagate western digital 300x229 Proč jsou akcie výrobců pevných disků i při nízkém P/E drahé?

Jak tedy obchodovat?

Pro agresivní obchodníky by mohlo být zajímavé přesně zacílit na akciové opce nebo shortové CFD kontrakty firmy Seagate, aby tak vytěžili maximum z volatility jejích zisků. Přestože si myslím, že obě firmy jsou vhodnými kandidáty pro short, Seagate má podle mě více co ztratit. Jeho zisky byly totiž ve větší míře dočasně ovlivněny povodněmi, a tudíž je pravděpodobné, že by mohly klesat rychleji než u Western Digital.

Investorům uvažujícím v dlouhodobějším horizontu, kteří se nechtějí pouštět do shortů, bych nejspíše doporučil počkat do příštího léta a až pak zadat dlouhé pozice. Přečkají tak cyklický charakter zásob a období minimálních zisků. Očekává se, že z dlouhodobé perspektivy bude průmysl s pevnými disky do roku 2016 růst okolo osmi procent. Pro dlouhodobé investory je ale výhodou, že je toto odvětví v podstatě duopolem.

Poučení plynoucí pro obchodování v oblasti pevných disků: nakupujte, když je P/E vysoké, a prodávejte, když je P/E nízké.

Příspěvek Proč jsou akcie výrobců pevných disků i při nízkém P/E drahé? pochází z Saxo Bank 24/7

Sdílení článku:
Facebook

Čtěte více

 • Proč americká výroba sotva roste, zatímco si služby prochází silným boomem?
  Jednu rychlou poznámku ke včerejším výsledkům z USA. Včera jsme se dočkali zveřejnění amerického ISM pro sektor služeb...
 • Proč Amerika nemůže růst, firmy udržet zisky a analogie v Evropě
  Ekonomický útlum ve Spojených státech i Evropě se s novou intenzitou hlásí ke sl...
 • Proč bude Fed možná nucen zvýšit sazby
  Konsenzus trhu je nyní takový, že Fed pravděpodobně úrokové sazby nezvýší na jednání v tomto týdnu a možná dokonce ani na svém...
 • Proč budí QE kontroverzi a nepochopení?
  Čtyři významné centrální banky (Bank of Japan, Fed, Bank of England a Swiss National Bank) v současné době silně nafuk...
 • Proč by měli obchodníci využít obchodní kampaň Snížené spready
  Vážení obchodníci,snížené spready mohou být pro obchodníky velmi vzrušující věcí. Vidina zisku "zadarmo" s dobrou stra...
 • Proč by Rusko a Čína neměly chybět na vašem akciovém seznamu
  Už nějakou chvíli používáme pro stanovení relativního ocenění dané země v rámci vyspělých a rozvíjejících se trhů níže...
 • Proč ČNB indikuje napřesrok ještě silnější kurz koruny
  Nová prognóza vývoje měnového kurzu od ČNB se pro rok 2019 liší od předchozího odhadu. Ačkoli na letošek stále platí predikce průměrného kurzu 24,9 korun za euro, napřesrok by už euro mohlo být za 24,5 korun, namísto původního odhadu 24,8. Co je za touto změnou?
 • Proč dolar zaostává za výkony z roku 2015?
  Americký dolar dál pomalu zpevňuje. Těžko se ale ubránit dojmu, že oproti konci roku 2015 (kdy se čekalo na první růst sazeb Fedu) nepředvádí žádné zázraky. Vyšší sázky na růst amerických sazeb v tomto roce po vystoupeních Yellenové a Fischera ho zatím nepouštějí ani do blízkosti 1,1000 EUR/USD a oproti úrovním z konce roku 2015 je dolar o více než 5 % slabší. Proč?
 • Proč je důležité číst úvěrové smlouvy a co v nich vůbec hledat?
  Komerční článek: Cokoliv podepsat bez přečtení je hazard. Pokud se jedná o žákovskou vaší ratolesti, pak se možná připravujete jen o špatnou známku nebo poznámku. Jestliže ale bez přečtení podepíšete úvěrovou smlouvu, koledujete si o velký problém, který může končit až exekucí. Proč je důležité přečíst obchodní podmínky k půjčce před podpisem a co v nich vůbec hledat?
 • Proč je euro tak silné?
  Euro si od lokálního minima dosaženého v červenci loňského roku proti dolaru zhruba připsalo 8 % a v posledních týdnech...
 • Proč jsou další kroky ECB důležité pro ČNB a korunu?
  Tento týden bude hlavní událostí čtvrteční jednání ECB. Neočekáváme, že proběhne nějaká změna v oficiální komunikaci bankovní rady. Potvrdí stávající nastavení centrální banky dále uvolňovat měnové podmínky v ekonomice. Nicméně je jisté, že velkým tématem bude očekávaný konec kvantitativního uvolňování. Od začátku tohoto roku ECB nakupuje finanční aktiva polovičním tempem ve srovnání s původním nastavením. Kvantitativní uvolňování však už trvá více než tři roky, během kterých centrální banka téměř vysála celý trh státních dluhopisů. Jen německých státních dluhopisů zbývá podle odhadů na trhu pouze 10 %. Ekonomika eurozóny vykazuje nejsilnější růst za posledních deset let, trh práce stále posiluje a inflace se zvedá ze dna.
 • Proč klesá cena ropy, díky inflaci libra posílila; analýza GBP/NZD, GBP/AUD
  Cena ropy včera zlevnila poté, co japonská ekonomika, třetí největší spotřebitel ropy na světě, zaznamenala ve druhém čtvrtletí pokles hrubého...
 • Proč má Amazon bilionovou hodnotu a co to vypovídá o firmě a trhu?
  Využijme titulku o bilionové hodnotě firmy Amazon k uvedení několika zajímavých faktů a spíše k širšímu zamyšlení ohledně akciových trhů. Před Amazonem se bilionové valuace povedlo dosáhnout jen dvěma veřejně obchodovatelným firmám a pravděpodobně jedné soukromé společnosti. Historicky prvním americkým titulem s bilionovou hodnotou se stala ikonická společnost Apple, která tuto metu poprvé pokořila 2. srpna 2018. Amazon pokořil tuto magickou metu na pár okamžiků 4. září 2018. V roce 2007 tuto hranici na chvíli překonala i čínská ropná společnost PetroChina po vydání akcií formou IPO. Velmi záhy po “ikarovském” růstu o cca 500 procent na hodnotu přes onen bilion dolarů však přišla o většinu své hodnoty během nechvalně známého roku 2008. Dalším gigantem, o kterém se často mluví, je soukromá (respektive státní) společnost Saudi Aramco, tedy těžař a zpracovatel ropy. Odhad tržní hodnoty této neveřejně obchodované společnosti sahá až ke dvěma bilionům dolarů.
 • Proč má zlato rádo nízké úrokové sazby?
  Přestože se zlato v posledních seancích dostalo do stínu stříbra, jeho výkon v posledních měsících mnohé překvapil. Pr...
 • Proč nelze čekat věčně v long pozici, než půjde ropa znovu na stovku?
  Je tomu pouze několik týdnů, co se cena ropy pohybovala poblíž nejnižších hodnot od počátku tisíciletí. Množství článků v novinách dávalo najevo, do jak extrémní situace se komodita dostala. Není se co divit, výrazné pohyby přitahují pozornost. Situace se ani po vzestupu v posledních týdnech příliš nezměnila.
 • Proč nemá euro radost z vyšší inflace?
  Inflace v Evropě je na vzestupu. V eurozóně za únor pravděpodobně poprvé za poslední čtyři roky dosáhne 2% cíle Evropské centrální banky. Teoreticky bychom se měli radovat. Evropa utíká hrobníkovi z lopaty a vzdaluje se obávanému japonskému scénáři. Trhy ale zatím trvalému návratu inflace do “hry? moc nevěří, a proto nejdou příliš nahoru eurové výnosy a euro zůstává slabé. Proč?
 • Proč nyní tak velké nadšení z průmyslových akcií?
  Akcie společnosti United Technologies si v letošním roce prochází podobnou rally, jako Ingersoll-Rand. Cena United Tec...
 • Proč odcházím z Goldman Sachs
  Dnešek se stal po 12 letech posledním dnem pro jednoho z výkonných ředitelů Gold...
 • Proč o nejvýznamnějším kapitálovém trhu na světě soustavně tvrdíme dvě neslučitelné věci?
  Některé věci jsou naprosto jasné. Tak jasné, že ani není třeba se o nich bavit. Jen pak občas zjistíme, že zase tak jasné nebyly a možná jsme o nich trochu uvažovat měli. Obzvláště v případě, kdy se dvě naprosto zřejmé věci od počátku navzájem vylučují. Jako ty dvě, o kterých bych rád hovořil dnes.
 • Proč pád ropy nezraňuje trhy?
  Investoři by se snadno mohli zmást o vlivu růstu cen ropy na ekonomiku a trhy. Příběh vypadal jasně: vysoké ceny jsou špatné, nízké ceny dobré. Dva velké ropné šoky v sedmdesátých letech byly jednoznačně špatné pro západní ekonomiky – vyvolaly staglaci a přenesly kupní sílu do zemí produkujících ropu. Na druhé straně nízké ceny ropy na konci devadesátých let se shodovaly s boomem dotcom.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
XTB analyticky-report