Středa 09. července 2025 03:14
reklama
Fintokei 10 000 000 Kč
reklama
Fintokei Payouty
reklama
Purple trading band forex umíme
reklama
RebelsFunding NEW

Americký dolar padá, je ještě vůbec bezpečný?

08.07.2025 17:06  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Americký dolar vůči české koruně v letošním roce oslabil o více než 13,5 %. Zatímco tedy na začátku roku bylo možné směnit dolar za 24,3 korun, dnes jej lze směnit již pouze za 21,0 korun. To poukazuje na slabší poptávku globálně po americké měně. Tento prudký pokles v hodnotě dolaru je tak pro mnohé symptomem chřadnoucí ekonomiky a důvěryhodnosti Spojených států. Je ovšem důležité vnímat kontext, ze kterého například lze vyčíst, že takové poklesy hodnoty USD nejsou až tak výjimečné, jak by se mohlo zdát. Například v letech 2022-2023, hodnota dolaru vůči koruně spadla o více než 16,5 % během jednoho pololetí. Tehdy investoři spekulovali, že americká centrální banka (Fed) již končí se zvyšováním úrokových sazeb a ekonomické vyhlídky USA se čím dál více zhoršovaly. Ale trhy to s prodejem americké měny přehnaly, ukázalo se totiž následně, že Fed bude držet vyšší sazby po delší dobu a že americká ekonomika ve skutečnosti nepadá do recese. Zájem o americkou měnu se tak zase obnovil a dolar dlouhou dobu zpevňoval vůči ostatním měnám. Dočkáme se stejného průběhu i letos?

Hlavní důvody, proč dolar oslabuje

· Celní politika USA oslabuje zahraniční poptávku: celní opatření nové americké administrativy výrazně snižuje investice do dlouhodobých projektů v USA. Také to vede k menší obchodní aktivitě, kvůli zdražení importovaného zboží. Nejistota je pro investory velmi nepříjemná, a proto nyní spousta soukromých a veřejných institucí nenachází uplatnění pro americké dolary. Cla tedy výrazným způsobem ovlivňují okamžitou poptávku po americkém dolaru a dokud budou celní nejistoty přetrvávat, tato poptávka zůstane trvale nižší.

· Ekonomika USA má růst pomaleji: mnoho agentur zabývající se prognostikou ekonomického růstu USA očekávají, že růst v budoucích kvartálech zpomalí vlivem celní politiky a s tím související nejistotou. Například investiční banka Goldman Sachs snížila svůj výhled růstu ekonomiky na 1,5 % ze 2,0 % v roce 2025. Podobně i OECD nebo IMF revidovali své růstové odhady dolů. Slabší ekonomický růst předznamenává nižší úrokové sazby a menší atraktivitu amerických aktiv, což oslabuje poptávku po dolaru.   

· Úrokové sazby a nezávislost Fedu v ohrožení: pod vedením Donalda Trumpa se trhy obávají, že nezávislost centrální banky je po četných útocích na ní v ohrožení. Trump a jeho stoupenci věří, že Fed dělá „velkou chybu“, když nesnižuje úrokové sazby. Jeho opakované útoky na adresu předsedy Fedu Jerome Powella a výhružky, že jej nahradí někým jiným vytváří značnou nejistotu v očích investorů. Navíc se blíží oficiální termín odstoupení Powella ze své pozice v roce 2026. Takže vše nasvědčuje tomu, že dříve nebo později bude Fed dotlačen k tomu, aby snížil klíčovou úrokovou sazbu USA. Tím se okamžitě sníží atraktivita amerického dolaru, oproti ostatním měnám. Také snižující se inflace přispívá k uvolnění monetární politiky. Tato nepříznivá politická dynamika tak oslabuje atraktivitu a důvěryhodnost amerického dolaru.

· Dluhová situace se zhoršuje: obavy v očích investorů také vyvolává nepříznivá dynamika v oblasti vládního dluhu USA, který se nezmenšuje. Místo toho s nedávno schváleným rozpočtovým balíčkem (One Big Beautiful Bill) se očekává, že dluh bude růst ještě rychleji, než v současnosti. Rostoucí dluh vede časem ke korozi kupní síly amerického dolaru a stává se tak méně atraktivním uchovatelem hodnoty oproti alternativám jako je zlato, či nově i Bitcoin.

· Vyhlídky ostatních zemí se zlepšují: v minulých letech byly Spojené státy jasnou volbou, nicméně ve světle výše uvedených událostí a také toho, že se evropské či některé asijské státy rozhodly implementovat expanzivní fiskální politiku se tento obrázek mění. Atraktivita evropských ekonomik a eura tak nyní roste, očekává se, že úrokové sazby již nebudou tak rychle klesat a že expanzivní politika nakopne ekonomickou aktivitu, která byla v EU dlouhou dobu utlumená. Evropa je také vnímána jako jakýsi „ostrov stability“, ve světle nečitelné americké zahraniční politiky. To přetahuje část poptávky po americkém dolaru do eur. Také se slabším dolarem stoupá atraktivita asijských aktiv a aktiv rozvojových zemí, které z této situace ekonomicky těží.

Ve shrnutí mnohé faktory, které činily dolar atraktivním za Bidenovy vlády vymizely. Stabilita amerického dolaru a důvěra v USA je nyní zpochybňována podniky, vládami a důležitými institucemi po celém světě. Nejstrmější poklesy v hodnotě dolaru v letošním roce byly v reakci na tarifní hrozby a v očekávání nižších úrokových sazeb. Velmi konzervativní kapitál tedy preferuje v této nejisté době útočiště ve žlutém kovu, spíše než v dolaru.

Co dále?

Vzhledem k nepříznivé dluhové situaci ve Spojených státech a také vysokým obchodním deficitům lze předpokládat, že je v zájmu amerických vlád dolar postupně oslabovat. Očekávali bychom proto za 10 let slabší pozici a roli amerického dolaru v globální ekonomice. To je ale velmi dlouhý trend, krátkodobější trend není tak jednoznačný. Americký dolar bude i nadále výrazně citlivý na politické události. Jakékoli politické změny vedoucí ke zlepšení výše vyjmenovaných faktorů povedou k posílení amerického dolaru. Jakékoli zhoršení povede k dalšímu oslabení. Ačkoli se domníváme, že další oslabení by již mělo být mírnější. Alternativy k dolaru jako je zlato Bitcoin, nebo i euro se budou pravděpodobně vyvíjet opačným směrem než dolar. V případě nepříznivé politiky a dalšího oslabování dolaru se tak lze zajistit například nákupem zlata, a to je také to, co spousta investorů a institucí již činí.

Nicméně apokalyptické scénáře o kolapsu dolaru nelze v současnosti brát vážně. Spojené státy i v dohledné době zůstanou nejatraktivnější investiční destinací s nejinovativnějšími společnostmi na světě. Také žádná měna nedokáže být skutečně alternativou k americkému dolaru. Proto opětovné posílení dolaru ze současných nízkých úrovní v dalších měsících je vysoce pravděpodobné. Sentiment na americkém dolaru se může brzy ukázat jako příliš negativní. I když dlouhodobě může americký dolar oslabovat vůči ostatním měnám, růst amerických aktiv bude tento pokles pro investory pravděpodobně více než kompenzovat.

BH Securities a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Americký dolar neudržel optimismus na trhu
    Minulý týden americký dolar neudržel vzestupný trend a oslabil na minima posledních 2 měsíců. Optimismus na finančních trzích a pozitivní ekonomická data nutí investory volit rizikovější aktiva s prodejem amerického dolaru, který je považován za bezpečnou měnu.
  • Americký dolar neudržel sílu, Austrálie, eurozóna a Švédsko hlásí úspěchy uvolněné měnové politiky
    Americký dolar dnes patří k nejslabším měnám na trhu. Po pozitivní korekci na přelomu týdne mu pokračující úspěchy pře...
  • Americký dolar nezabral ani na příznivá makro data, ani na daňové změny
    Na závěr třetího listopadového týdne roku 2017 nebude americký dolar vzpomínat s chutí. Měna totiž ani po příznivých datech z realitního trhu a i dalším ekonomicko-politickým okolnostem, nedokázala vůči většině světových klíčových měn posílit. Oslabování amerického dolaru se připisuje obavám investorů spojených s vyšetřováním okolností ovlivňování prezidentské kampaně Donalda Trumpa.
  • Americký dolar odevzdává zisky
    Americká měna se na indexu I.USDX propadá o 70 bodů. Včerejší top na úrovni 80,23 byl dosavadním v...
  • Americký dolar oslabil na 2měsíční minimum
    Vzhledem k pokračující vlně špatných ekonomických údajů oslabil USD na dvouměsíční minimum. Co vedlo k této ztratě a co čekat v nadcházejícím týdnu?
  • Americký dolar oslabil za poslední 3 měsíce o 9 procent
    Akcie na Wall Street včera prudce klesly a indexy S&P 500 a Dow Jones zaznamenaly největší denní ztrátu v procentech za šest týdnů, když se prohloubil aktuální sestup technologických titulů, který převážil i nad silnějšími akciemi bank. Technologický sektor, jenž byl tahounem dosavadního letošního růstu S&P o 8 procent, ve čtvrtek spadl o 1,8 procenta. Klesly hlavně akcie společností Apple a Microsoft. Index blue chips Dow Jones klesl o 0,78 procenta na 21 287,03 bodu, S&P 500 oslabil o 0,86 procenta na 2 419,70 bodu a technologický Nasdaq spadl o 1,44 procenta na 6144,35 bodu.
  • Americký dolar oslabuje po FEDu, pozornost přesouvá na BOE a ECB
    Americký dolarový index je i nadále v pozadí a obchoduje se na nejnižší úrovni za skoro 10 měsíců kolem 101,00 po středečním prudkém poklesu, který byl vyvolán holubičími výroky předsedy FEDu Jeroma Powella.
  • 💲Americký dolar oslabuje před CPI a Fedem
    Inflace za duben byla prvním letošním zveřejněním, které nepřekvapilo vyššími hodnotami, než se očekávalo. Vzhledem k několika faktorům, jako je další zpomalení růstu cen nájemného a pokles cen pohonných hmot v posledních týdnech, se ani u květnového zveřejnění neočekává žádné velké překvapení. Podívejme se trochu blíže na očekávání a klíčové faktory ovlivňující inflaci:
  • Americký dolar ovlivnil pád na trhu EUR/USD
    Měnový pár EUR/USD zahájil den amerických voleb opatrně pozitivně a usiloval o překonání hranice 1,0880-1,0900, která v posledních třech seancích omezovala býčí dynamiku. Jako záchranná brzda mohla působit 200denní klouzavý průměr na úrovni 1,0870, ale zde cena proletěla na základě výsledku Amerických voleb i když je stále nutná určitá opatrnost, protože ukazatel RSI ještě nepřekročil neutrální hodnotu 50 a oscilátor Stochastic se již pohybuje v blízkosti překoupené úrovně 80, což naznačuje, že nákupní apetit by mohl brzy vyprchat.
  • Americký dolar padá
    Bezpochyby i britská libra sužovaná nejistotou z brexitu posílila vůči americkému dolaru o 0,6 procenta. Nedostatek informací o budoucí hospodářské politice nového prezidenta Donalda Trumpa srazil dolarový index, který obsahuje jak společnou měnu euro, tak japonský jen, britskou libru a další světové měny.
  • 📉Americký dolar pod tlakem❗
    Během dnešní seance pokračuje oslabování amerického dolaru na všech hlavních frontách. Jedním z důvodů může být intervence PBOC, která chce udržet stabilní kurz juanu. Svoji roli hraje také pokles rizikové averze po komentářích některých členů FOMC včetně Bostice, Brainarda a Bullarda, kteří ve svých komentářích snižují obavy z vysoké inflace. Dolarový index (USDIDX)byl v poslední době pod tlakem. Při pohledu na graf je zřetelné, že se index pohybuje v relativně příkrém klesajícím kanálu. Cena dnes navíc prorazila pod únorová minima. Pokud bude negativní sentiment na americké měně pokračovat, tak se můžeme pod supportem dočkat akcelerace downtrendu směrem k letošním minimům na 89,20.
  • Americký dolar pod tlakem před reportem ADP
    Dolarový index byl ve středu ráno vyprodán a obchodoval se v intradenní ztrátě cca 0.15%, přičemž testoval důležitý support na úrovni 103.00.
  • Americký dolar pod tlakem. USDIDX se blíží k hlavní úrovni podpory 📉
    Americký dolar včera oslabil po slabších než očekávaných údajích z trhu práce a továrních objednávkách. Zelené bankovce nakonec nepomohly ani komentáře Loretty Mesterové, šéfky clevelandského Fedu. Mesterová sice naznačila, že Fed se zaměřuje na oslabující inflaci, ale zároveň naznačila, že zpřísnění podmínek financování by mělo mít dopad na zpomalující americkou ekonomiku. Včerejší zisky cen zlata spolu s oslabujícím dolarem a náladou na Wall Street ukazují, že trhy budou pravděpodobně věnovat velkou pozornost signálům, které by mohly předznamenat možné "tvrdé přistání".
  • Americký dolar pokračoval v konsolidaci
    Minulý týden světová rezervní měna konsolidovala kolem čtyřměsíčního maxima a hledala další směr. Na finančních trzích převládal pozitivní sentiment, hlavní americké akciové indexy se vrátily na nová maxima a komoditní index CRB se rovněž obchodoval kolem maxim současného býčího cyklu. Tento optimismus však neměl výrazný negativní dopad na hodnotu amerického dolaru, která zůstala ovlivněna pouze okrajově.
  • Americký dolar pokračuje v pohybu do strany, na týdenním grafu vytvořil Master Candel pattern.
    Pondělní vrchol na indexu I.USDX při kursu 80,34 znamenal pokoření high předcházejícího týdne na úrovni 8...
  • Americký dolar pokračuje v propadu. Australský přerušuje sestup.
    V souladu s naší prognózou Double top na dolaru vytváří americká měna dvojitý vrchol a připravuje se na sestup...
  • Americký dolar pokračuje v růstu
    Americký dolar slaví vítězství po zasedání Fedu, na které se trhy těšily. I přes dočasný pokles se mu podařilo vzrůst a pokračovat v růstovém trendu.
  • Americký dolar pokračuje v růstu
    Pozitivní sentiment vůči americkému dolaru minulý týden dominoval na měnovém trhu, protože investoři kupovali světovou rezervní měnu jako bezpečnou alternativu, vhledem k zuřícímu koronaviru v Číně, který může výrazně zpomalit globální ekonomický růst. Počet infikovaných lidí stále roste, oficiální čísla dosahují zhruba 70ti tisíc a počet úmrtí přes 1,5 tisíc. Přestože je šíření viru do jiných zemí zanedbatelné, každodenní život Číny je prakticky zastaven - továrny jsou zavřeny, lidé v mnoha městech se vyhýbají ulicím, extrémně omezenému provozu a dopravě mezi městy, což nepochybně zpomalí hospodářský růst alespoň v prvním kvartálu roku 2020.
  • Americký dolar pomalu šplhá nahoru, analýza AUD/USD
    Americký dolar se po včerejších dobrých datech spotřebitelské důvěry v americkou ekonomiku šplhá pomalu nahoru. Proti japonskému jenu (USD/JPY) posílil o 0,7 procenta na hodnotu 117,67, nicméně maxima z 15. prosince na úrovni 118,66 jsou zatím nepřekonána. Další americká data, která budou v tento klidný týden publikována, jsou počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti zítra v 14:30. Obchodníci japonského jenu by měli být v úvodu roku opatrní, protože Japonci oslavují japonský nový rok od 31. prosince do 3. ledna. To znamená, že japonští tradeři nebudou na trhu příští pondělí a úterý. Jejich absence může snížit likviditu trhu a být zdrojem nežádoucí volatility.
  • Americký dolar po rozhodnutí Fedu dále oslabuje
    Americký dolar navyšuje ztráty po včerejším rozhodnutí americké centrální banky Fed o růstu úrokových sazeb. Přestože okamžitý dopad rozhodnutí byl pro dolar pozitivní, tak americká měna brzy obrátila směr. Hlavním důvodem je zhoršení výhledu růstu sazeb v příštím roce.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei Payouty