Úterý 28. května 2024 11:35
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Dukascopy new

Google posílí v USA svůj vyhledávač o generativní umělou inteligenci

15.05.2024 09:28  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Výsledky vyhledávání na Googlu se nyní budou zobrazovat ve formě odpovědí napsaných technologií generativní umělé inteligence (AI) nad odkazy na webové stránky. Je to největší změna ve vyhledávači od jeho vzniku. Služba bude od tohoto týdne dostupná všem uživatelům v USA. Oznámil to na konferenci pro vývojáře generální ředitel Googlu a jeho mateřské firmy Alphabet Sundar Pichai.

Nový systém se testuje již rok a má přinést lepší vyhledávání a větší spokojenost uživatelů, uvedl Pichai. Postupně bude rozšiřován do dalších zemí a do konce roku by měl být schopen oslovit více než jednu miliardu lidí.

Google také představil vylepšení svého modelu Gemini Pro 1.5, který je schopen porozumět obrovskému množství dat. Google toto množství zdvojnásobuje na dva miliony tokenů, což znamená, že AI může potenciálně odpovídat na otázky, když dostane tisíce stránek textu nebo více než hodinu videa v jediném zadání. Tato aktualizace zvyšuje schopnost modelu analyzovat a interpretovat rozsáhlé množství informací.

Google dominuje internetovému vyhledávání natolik, že jeho jméno se stalo synonymem pro proces vyhledávání na internetu. V novém systému nyní nahoře na stránce výsledků vyhledávání dostane uživatel napsanou odpověď na svoji otázku vygenerovanou modelem AI Gemini. Poté může kliknout na návrhy dalších otázek nebo na tradiční odkazy na webové stránky.

Upravený vyhledávač bude upřednostňovat spíše odpovědi vytvořené AI před odkazy na webové stránky. Google si od toho slibuje zrychlení vyhledávání informací. Přehledy s AI se ale mají objevovat pouze tehdy, když technologie Googlu určí, že budou nejrychlejším a nejefektivnějším způsobem na dotaz uživatele. V jednom vyhledávacím dotazu také nyní bude možné položit několik otázek, například nejen to, kde se v Bostonu nacházejí studia pro cvičení pilates, ale i to, jak se tam dostat a rezervovat si čas.

Vložení většího množství AI do vyhledávače představuje jednu z nejdramatičtějších změn, kterou společnost uskutečnila od svého vzniku na konci 90. let minulého století. Je to krok, který otevírá dveře dalšímu růstu a inovacím, ale také hrozí, že vyvolá zásadní změnu v návycích při surfování na internetu, upozornila agentura AP.

Společnosti OpenAI podporovaná Microsoftem v pondělí představila nový model AI nazvaný GPT-4o, který umožňuje jejímu chatovacímu robotovi ChatGPT odpovídat hlasem v reálném čase a být přerušován. To jsou charakteristické znaky realistických hlasových konverzací, které jsou pro hlasové asistenty s AI, jako Google Assistant, náročné.

Analytická společnost Gartner předpovídá, že do roku 2026 klesne objem dotazů adresovaných tradičním vyhledávačům o 25 procent. Podíl vyhledávačů budou snižovat chatboti a asistenti AI, jako ChatGPT.

Pokud by se uživatelé opravdu raději než na vyhledávače obraceli na modely AI, mohlo by to ohrozit současný obchodní model Googlu, protože firma většinu svých příjmů generuje z odkazů inzerentů umístěných vedle výsledků vyhledávání. Loni Googlu reklamy spojené s jeho vyhledávačem přinesly až 175 miliard USD (čtyři biliony Kč).

Zdroj: ČTK, AP

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Google a Microsoft získávají, je čas na Meta Platforms
  Tento týden je plný zpráv o výsledcích amerických technologických gigantů. Ubrání se AAA společnosti (Amazon, Alphabet, Apple) prvním náznakům ekonomického zpomalení nebo jejich výsledky potvrdí to, co se na trzích již delší dobu zmiňuje?
 • Google a nový personalizovaný „feed“ ve vyhledávači
  Ve středu Google oznámil důkladnou údržbu své aplikace pro vyhledávání do mobilu a začlenění personalizovaného feedu linků o zájmech, cestování, sportech a dalších tématech. Tento krok posune společnost do těsnější kompetice se sociálními sítěmi jako je Facebook.
 • Google čelí v USA obvinění, že jeho neaktualizované mapy způsobily smrt řidiče
  Americká internetová společnost Google čelí žalobě kvůli smrti muže, který se svým vozem sjel ze zříceného mostu a utopil se. Mužova rodina tvrdí, že úmrtí bylo důsledkem toho, že Google neaktualizoval své mapy. Informoval o tom dnes server BBC.
 • Google Embraces AI for Enhanced Content Creation and Quality
  In the ever-evolving world of advanced technology, where Artificial Intelligence (AI) surpasses human capabilities, Google’s recent update has unveiled a preference for AI in the realm of content creation. Google, recognizing the importance of AI, is shifting its stance on human intelligence, emphasizing the importance of content quality over its method of creation.
 • Google integruje generativní umělou inteligenci do vyhledávání
  Společnost Google ze skupiny Alphabet integruje generativní umělou inteligenci do vyhledávání a dalších klíčových produktů. Na vývojářské konferenci Google I/O 2023 to dnes řekl šéf firmy Sundar Pichai. Firma doufá, že se jí podaří vyvolat u zákazníků stejné nadšení, jaké v posledních měsících vzbudilo včlenění umělé inteligence do konkurenčního vyhledávače Bing od společnosti Microsoft, připomíná agentura Reuters. Google svého chatovacího robota Bard zpřístupní ve 180 zemích. Skupina dále představila nové produkty jako ohebný telefon Pixel Fold, údajně nejtenčí na trhu.
 • Google má vynikající výsledky. Internet si mezi sebou rozdělí Čína a USA.
  Čtvrtletní výsledky společnosti Alphabet, majitele Googlu jsou nad očekávání dobré. Investory však znepokojil nadměrný nárůst nákladů. Akcie zareagovaly poklesem.
 • Google musí zaplatit 4 miliardy EUR, akcie General Electric dále padají
  Uplynulý týden na trzích plynul v prázdninovém módu. US Indexy sice malinko zneklidnila obvykle silná prohlášení Donalda Trumpa, to ovšem již patří ke koloritu našeho makro přehledu, proto tím pravděpodobně nebudete překvapeni. Zaměříme se proto na jednotlivé společnosti.
 • Google nenaplnil očekávání investorů
  Alphabet, který je mateřskou společností Googlu, reportoval kvartální výsledky. Na povrchu vypadají zcela nevinně a relativně dobře. Tržby meziročně rostly o 22 procent a zaostaly za odhady analytiků jen o jeden procentní bod. Zisk na akcii byl dokonce výrazně vyšší, než trhy očekávaly. Co se tedy investorům nelíbilo, že potrestali Alphabet pádem akcií o 5 procent?
 • Google Play a krádež kryptoměn
  V Google Play se objevilo mnoho zavirovaných aplikací. Podvodné aplikace na Google Play se snažily krást kryptoměny. Jedna z nich zneužívá název hardwarové peněženky známé jako Trezor.
 • Google pod tlakem 📉 100 miliard dolarů kapitalizace Alphabetu vymazáno kvůli chybě AI
  Investoři dnes pokračovali v intenzivním výprodeji akcií společnosti Alphabet (GOOGL.US) po včerejší chybě chatbota s umělou inteligencí Bard (laMDA), konkurenta ChatGPT (GPT-3). To ukazuje, jak velkou pozornost umělá inteligence a vše, co s ní souvisí, v poslední době přitahuje:
 • Google pracuje na smart screen soupeři pro Echo Show od Amazonu
  Z více zdrojů přichází informace, že Google pracuje na table top smart screenu pro video volání, který bude soupeřem pro Echo Show od Amazonu. Zařízení by mohlo pomoci společnosti udržet tempo v závodě o domácí smart trh poté, co Amazon odhalil nová Echa a Facebook pokračuje v práci na video calling screenu s názvem “Aloha”.
 • Google přestal ve své službě News zobrazovat weby ruských státních médií
  Americká internetová společnost Google přestala ve své službě Google News (Zprávy Google) zobrazovat weby médií financované ruským státem. Platí to mimo jiné pro televizi RT, zpravodajský server Sputnik nebo pro tiskovou agenturu TASS. Nějaký čas ale potrvá, než se změna plně projeví ve všech zemích a systémech, sdělila dnes ČTK česká pobočka Googlu.
 • Google přidává funkci odpočítávání sloučení Etherea, o které raketově roste celosvětový zájem
  Prohlížeč Google přidal funkci odpočítávání pro nadcházející sloučení Etherea, protože globální zájem o upgrade přední platformy pro chytré smlouvy prudce vzrostl.
 • Google's Bard - AI konkurent ChatGPT! 🤖
  Společnost Alphabet (GOOGL.US) včera vydala aktualizaci svého bezplatného nástroje pro generativní umělou inteligenci s názvem Bard, který je vlastně přímým konkurentem nástroje ChatGPT. Bard nabízí oproti ChatGPT několik výhod, včetně:
 • Google testuje novou technologii podobnou Snapchatu
  Google vytváří novou technologii, kterou mohou mediální společnosti využít pro tvorbu příběhů podobných těm na platformě „Discover“ od Snapchatu. Projekt pojmenovaný „Stamp“ je v raných fázích testování s vydavateli, řekla osoba seznámena s tímto projektem pod podmínkou anonymity.
 • „Google vs. Huawei“. A evropské země zavádějí digitální daň
  Trumpova administrativa vytahuje kanón. Na Čínu udeřila dalšími cly. Chystá se brzy zatížit cly celý čínský dovoz. A zejména: „jde po krku“ konkrétním čínským firmám, zejména Huawei. Firmám, které Washington nazře jakožto bezpečnostní hrozbu pro Spojené státy, bude napříště upřena možnost Americe své zboží prodávat. To zaprvé. Zadruhé, Trump dává zmíněnou Huawei na černou listinu. To v praxi značí, že firma nebude moci od amerických společností nakupovat klíčové komponenty svých výrobků. První už ruší své dodávky a podporu Huaweii, ať jde o dodavatele čipů typu Qulacommu nebo dodavatele softwaru typu Googlu.
 • Google začal mazat neaktivní uživatelské účty
  Internetová firma Google začala kvůli bezpečnosti rušit neaktivní uživatelské účty, tedy ty, ke kterým se nikdo nejméně dva roky nepřipojil. Plánované mazání se týká pouze osobních účtů a nedotkne se účtů s aktivním YouTube kanálem, s existujícím peněžním kreditem nebo vlastníků aplikace v obchodě GooglePlay. Uživatelé s neaktivními účty dostanou před samotným smazáním upozornění na e-mail i na záložní e-mailovou adresu pro obnovení. Vyplývá to z informací, které Google poskytl ČTK. Kolik účtů bude v Česku zrušeno, nedokáže firma podle mluvčí Alžběty Houzarové říci.
 • Google zakáže inzerci na kryptoměny
  Každou sekundu se zablokuje 100 reklam. Internetové společnosti přiostřují boj s podvodnou inzercí. Google odstranil každou sekundu asi sto škodlivé a klamavé reklamy.
 • Goolsbee a Bostic zhodnotili měnovou politiku Fedu
  Americký dolar má stále problémy s růstem. Připomínám, že rozložení vln u obou nástrojů umožňuje pokles, ale britská libra se stále více zaměřuje na budování další vzestupné vlny. Vzhledem k tomu, že rozložení vln obou nástrojů se v posledních měsících mírně lišilo, můžeme zaznamenat různé pohyby vůči euru. Americká měna však s růstem nespěchá ani vůči euru.
 • Goolsbee spekuloval, že lednový index spotřebitelských cen byl anomálií; viz další komentáře bankéřů Fedu 🔎
  Waller, Logan a Goolsbee představili pohledy, které se společně přikláněly k opatrnému přístupu k úpravám měnové politiky a naznačovaly obecně holubičí postoj. Celkově výroky bankéřů odrážely preferenci opatrného a rozvážného přístupu k měnové politice, což se shodovalo spíše s holubičími náladami. Níže jsou uvedeny nejdůležitější momenty z jednotlivých projevů:
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei ProTrader