Pondělí 27. května 2024 14:48
reklama
Dukascopy new
reklama
FTMO férovost
reklama
InstaForex ebook vzdelavaci
reklama
FTMO férovost

Představujeme nejlepší evropské akcie

14.02.2024 12:09  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

I když je evropský akciový trh provázán s globální ekonomikou stejně jako všechny ostatní, nabízí investiční příležitosti, které jinde najdete jen těžko. A zatímco americké indexy se čím dál víc soustřeďují na technologické firmy, Evropa nabízí diverzifikovanější investiční prostředí. Abychom lépe ilustrovali možnosti evropského trhu, podíváme se na ty akcie z masivního indexu Euro STOXX 600 s tržní kapitalizací přes 5 miliard euro k datu prvního měření, jež si během pětiletého období vedly nejlépe.

Stručný přehled evropského akciového trhu

S trochou dobé vůle lze tvrdit, že se evropský akciový trh může pochlubit nejstarší dosud existující burzou. Amsterdamská burza cenných papírů, jejíž kořeny sahají do počátků 17. století, je všeobecně považována za nejstarší dějiště moderního obchodování s akciemi na světě.       

Ale ať už s tím má pokročilý věk evropské burzy něco společného, nebo ne, nabízí index Euro STOXX 600 slušně diverzifikovanou skupinu obchodních společností pokrývající všech 11 sektorů GICS. V době vzniku tohoto článku měly v indexu největší zastoupení Finanční instituce s více než 18 %. Mezi prvních pět sektorů patřily ještě Průmyslové podniky, Zdravotnictví, Běžné spotřební zboží a Spotřební zboží volné. Nejmenší zastoupení měly naopak Reality s 1,3 %.              

Tato diverzifikace stojí za povšimnutí zejména v kontextu rostoucího rizika koncentrace významných amerických indexů, o němž už nejednou psal náš hlavní akciový stratég Peter Garnry. Ve Spojených státech tvoří čím dál větší část indexů technologické akcie, takže při investování do těchto indexů čelíme stejným rizikům jako při investování do technologických akcií samotných.           

Index Euro STOXX 600 se může pochlubit stejně dobrými výsledky jako většina indexů ve zbytku světa. Od prosince 2018 do prosince 2023 zvýšil svou hodnotu zhruba o 40 %. Indexy jako S&P 500 či Nasdaq sice měly v porovnání s tím v tomto pětiletém období vyšší návratnost, to ale do značné míry souvisí s již zmiňovanou rostoucí koncentrací technologických akcií, s níž se pojí i specifická rizika.


Expozici v tomto indexu můžete získat prostřednictvím produktů jako např. iShares STOXX Europe 600 UCITS ETF, Lyxor Core STOXX 600 ETF, či BNP Paribas Easy Stoxx Europe 600 UCITS ETF.

Výsledky za 5 let: Vznik největších evropských firem

Každý z 20 nejlepších akciových titulů vykázal od roku 2019 návratnost přes 180 %. Nejlépe si vedl Novo Nordisk s 433 %. Zároveň se stal Novo Nordisk nejhodnotnější evropskou obchodní společností, tedy firmou s největší tržní kapitalizací. Je zajímavé, že druhou nejhodnotnější firmou je společnost LVMH, která se na žebříčku firem s nejlepšími výsledky umístila až na 20. příčce. ASML, která získala druhou příčku, se stala čtvrtou nejhodnotnější firmou regionu, hned za společností Nestlé, jejíž 70% zhodnocení v průběhu 5 let znamená, že se do našeho seznamu vůbec nedostala.               

Zmiňovaných 20 špičkových firem pochází z 10 různých zemí. Čtyři země mají přitom v tomto žebříčku po třech zástupcích a my jsme hrdí, že jednou z nich je i Dánsko, kde sídlí společnost Saxo. Těmi dalšími jsou Velká Británie, Francie a Švýcarsko. Itálie a Nizozemí mají v seznamu po dvou společnostech a Německo, Švédsko, Irsko a Belgie po jedné.


Zdroje: Bloomberg, Saxo a ChatGPT      
Výsledky jsou vypočteny na základě následujících dat: 
Index STOXX 600: Cena k poslednímu dni měsíce od prosince 2018 do prosince 2023.
Jednotlivé akciové tituly z indexu STOXX 600: Cena k 1. lednu 2019 – cena k 9. lednu 2024.

Uvedené fondy ETF byly vybrány na základě ratingu Morningstar a četnosti výskytů ve Sděleních klíčových informací na SaxoTraderGo za poslední tři měsíce.

Soren Otto Simonsen, hlavní investiční editor Saxo Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Představenstvo společnosti Philip Morris ČR a.s. oznamuje, že valná hromada akcionářů bude rozhodovat mimo své zasedání (tzv. per rollam), oznamuje finanční výsledky za celý rok 2021 a návrh na rozdělení zisku společnosti
  Představenstvo společnosti Philip Morris ČR a.s. ve snaze i nadále chránit zdraví svých akcionářů, zaměstnanců a dalších spolupracovníků a také s ohledem na skutečnost, že další vývoj pandemie onemocnění COVID-19 a přijatých opatření nelze s jistotou předvídat, rozhodlo, že valnou hromadu schvalující mimo jiné i hospodářské výsledky společnosti za rok 2021 nesvolá a zasedání valné hromady za osobní účasti akcionářů se konat nebude.
 • Představenstvo společnosti Superdry se obává náročného podnikatelského prostředí; akcie klesly o více než 15 %
  Akcie britské Superdry (SDRY.UK) aktuálně ztrácí více než 15 % poté, co společnost varovala, že její celoroční zisky utrpí kvůli obtížnému tržnímu prostředí.
 • Představitelé ECB začali diskutovat o snížení sazeb
  Americký dolar zakončil týden s opatrným optimismem. Dolar sice posílil vůči euru i libře, ale ani to nám neposkytuje dostatečně pevný základ pro potvrzení dalších sestupných vln pro oba instrumenty. Měnový pár EUR/USD narazil na první překážku na cestě k vlně 1 neboli A low, která zastavila pokles. Na druhé straně pár GBP/USD neochotně klesá.
 • Představitelé EU dnes zahajují jednání, jehož cílem je zajistit do roku 2020 rozpočtové prostředky
  Představitelé EU dnes zahajují jednání, jehož cílem je zajistit do roku 2020 rozpočtové prostředky ve výši 1 mld. eur.
 • Představitelé Fedu chladí evropský tržní optimismus
  Optimistické očekávání rychlého konce zvyšování amerických úrokových sazeb vzalo včera za své. O návrat k pochmurnějším vyhlídkám se nejprve postarala guvernérka sanfranciského Fedu Mary Dalyová, když se nechala slyšet, že předpokládá sazby nad 5 %. Této predikci poté navíc přitakal i její kolega z atlantského Fedu Raphael Bostic, který odhaduje, že sazby by měly překročit 5% hranici během druhého kvartálu tohoto roku a doslova dodal, že by vysoko měly zůstat dlouho.
 • Představitelé Fedu i nadále v jestřábím tónu
  Andrew Robinson, FX Analyst, Saxo Capital MarketsHlavní událostí asijského obchodování byl...
 • Představitelé Fedu tvrdí, že zvyšování sazeb bude pokračovat
  Lael Brainardová, místopředsedkyně Fedu, informovala o tom, že zelená bankovka stoupla a pohybovala se více než 1 % nad svým minimem.
 • Představitelé Fedu zpřísňují rétoriku, zatímco se americký dolar chystá dále posilovat
  Lael Brainardová, která zvažuje svou kandidaturu na post místopředsedkyně Fedu, ve svém projevu před bankovním výborem Senátu uvedla následující: "Nejdůležitějším úkolem, který stojí před americkou centrální bankou, je přivést inflaci zpět na cílovou úroveň 2 %." Brainardová vidí cíl Fedu v omezení inflace a zároveň v podpoře hospodářského oživení.
 • Představuje bitcoin nové zlato?
  V posledních letech jsou debaty o bitcoinu a zlatu jako prostředku úspor čím dál vášnivější, zvlášť kvůli rostoucí hodnotě přední kryptoměny. Podle generální ředitelky ARK Invest Cathie Woodové naklonilo spuštění prvních spotových bitcoinových ETF misky vah při diskuzích ve prospěch bitcoinu.
 • Představujeme Globtrex Trader – novou platformu pro vaše investování
  Chcete přístup ke všem obchodním produktům Globtrex na jedné platformě? Obchodovat za jakéhokoliv zařízení, co máte zrovna po ruce, kdekoli a kdykoli se vám zlíbí? Představujeme platformu Globtrex Trader.
 • Představujeme obchodní model FX Trend Snagger
  Tento článek popisuje obchodní model FX Trend Snagger, který byl navržen tak, aby umožnil se ziskem zobchodovat období, v nichž měnové trhy vykazují trend. Prostřednictvím tohoto modelu jsme poprvé zobchodovali reálnou aktuální pozici (krátká pozice v AUDUSD) dne 2. října 2012.
 • Představujeme obchodovací model Bottomfisher
  David Karsbol, vedoucí týmu Saxo Bank StrategyTento článek popisuje filozofii obchodování a mechaniku mod...
 • Předstihové indikátory naznačují růst na obou březích Atlantiku
  Kurz hlavního měnového páru včera vykázal pouze minimální pohyb, když se držel velmi blízko hladiny 1,1170 EUR/USD. Kurz tak nereagoval na zveřejnění amerického indexu ISM z průmyslu ani na revizi indikátorů PMI.
 • Předstihové indikátory podporují oživení ekonomiky
  Indexy nákupních manažerů v regionu potvrdily pokračující oživení ekonomiky. Nejvýraznější zlepšení a zároveň pozitivní překvapení trhu si připsalo Polsko, které se již v červnu dostalo nad padesátibodovou hranici. Naopak zklamáním je tuzemský vývoj, kde index na tuto hranici nedosáhl. I přesto ale překonal šestnáctiměsíční maxima. Z průzkumu vyplývá, že výroba vzrostla v meziměsíčním srovnání poprvé od listopadu 2018.
 • Před The Merge kryptotrhy prudce vzrostly
  Hlavní kryptoměny, jako je bitcoin a ether, minulý týden prudce vzrostly, protože trhy nadále zpracovávaly pozitivní zprávy a vývoj ekonomických podmínek.
 • Před Vánocemi najme Amazon v Anglii 20 tisíc sezonních pracovníků
  Ve Velké Británii je teď poptávka po sezonních pracovnících. Společnost Amazon zaměstná lidi v třídících a doručovacích centrech. Minimální mzda za hodinu práce bude začínat na deseti librách, to je v přepočtu přibližně 295 Kč. V některých případech se částka může pohybovat i kolem 11,10 libry. Tyto částky odpovídají červnovému nárůstu mezd klasikých zaměstnanců. Společnost dále shání lidi, kteří by rozváželi balíčky za minimální hodinovou mzdu 13-15 liber.
 • Před Vánocmi zlato vzrostlo díky poklesu dolaru
  Ve čtvrtek se ceny zlata zvýšily kvůli slábému obchodování. Dolar oslabil i přes pozitivní zprávy o Omikronu, informuje o tom agentura Reuters.
 • Předvánoční nákupy a Itálie zdrojem optimismu. Nový týden začíná na trzích v pozitivní náladě
  Nový týden začíná velmi dobře pro italská aktiva - dluhopisy i akcie míří strmě vzhůru. Už minulý pátek přinesl opatrné náznaky, že by italská vláda mohla nakonec souhlasit s úpravou rozpočtových plánů. V neděli naděje dál stouply po komentáři vicepremiéra Salviniho a na trzích se tak začíná sázet na snížení projektovaného deficitu, které by umožnilo zemi vyhnout se proceduře, na jejímž konci mohou být sankce EU. O rozpočtu má v pondělí večer jednat italská vláda a údajně se bude probírat pokles deficitu na 2,0-2,1 procenta HDP.
 • Předvánoční nákupy už v říjnu
  V říjnu, kdy už z pohledu pandemické situace začalo v ČR pomalu přituhovat, se tržby v obchodech začaly opět zvyšovat. Svoji roli nejspíše sehrávaly obavy z rostoucích cen a nedostatku některého zboží na předvánočním trhu, a tak se zřejmě s přípravami na svátky letos začalo o něco dříve. Oproti září spotřebitelé reálně utratili o 1,4 % více, meziročně pak o 7,2 %.
 • Předvánoční propad amerického maloobchodu trhům na náladě nepřidá
  Maloobchodní tržby v USA za prosinec propadly o 1,9 procenta a listopadový růst byl revidován dolů na skromných 0,2 pct. Ještě horší obrázek dostaneme po očištění o auta a pohonné hmoty - pokles činil 2,5 pct po listopadových -0,1 procenta. V obou případech jde o výsledky citelně pod odhady, které byly nastavené na -0,1, resp. -0,2 pct. S finančními trhy data skoro nehýbou, dál se drží negativní nálada.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO férovost