Pondělí 29. duben 2024 09:25
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
InstaForex ebook vzdelavaci
reklama
CapXmaster srovnani

Federální obchodní komise žaluje společnost Amazon

27.09.2023 13:44  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Mnozí z nás jistě znají společnost Amazon (AMZN.US). Obří společnost, která provozuje snad největší online nákupní platformu. Kromě této hlavní činnosti poskytuje předplatné svých filmů a televizních pořadů, předplatné své knihovny elektronických knih, vlastní platformu Twitch, provozuje největší cloudovou službu AWS, provozuje také fyzické obchody a poskytuje řadu dalších služeb, díky nimž je tak známou a úspěšnou společností.

S velikostí společnosti však přichází také obrovská pozornost, a to tentokrát ze strany FTC, tedy Federální obchodní komise, které se nelíbí způsob, jakým Amazon podniká, a domnívá se, že zneužívá svého monopolního postavení. Žaloba pochází od předsedkyně FTC Liny Khanové, která je známá svou agresivní strategií vůči velkým technologickým společnostem. Lina Khanová již na univerzitě napsala diplomovou práci, v níž hovořila o monopolním postavení Amazonu, takže její kroky po nástupu do FTC byly jasné.  K této žalobě se připojuje také 17 generálních prokurátorů jednotlivých států. Jak ale Amazon využívá svého postavení ?

FTC v žalobě jasně zdůrazňuje sílu společnosti Amazon v segmentu online nakupování a také tvrdí, že zneužívá své moci k poškozování konkurentů a udržování svého dominantního postavení. Konkrétně poukazuje na praktiky, jako je tzv. anti-discounting, kdy Amazon údajně monitoruje ceny konkrétních produktů a v případě, že prodejce nabídne produkty za zvýhodněné ceny, Amazon je přesune na konec svého vyhledávání, čímž zajistí, že se zlevněný produkt stane téměř neviditelným. Dále uvádí, že Amazon nutí prodejce využívat jeho logistické služby, aby se jejich výrobky mohly objevit v předplatném Amazon Prime, jehož výhodou je mimo jiné rychlejší doručení. Takové vázání na logistiku společnosti by tedy mělo prodejcům zabránit v poskytování jejich produktů na jiných platformách, což dále poškozuje konkurenci.

Dopad na spotřebitele by měly mít i další údajné nezákonné praktiky, kdy FTC obviňuje Amazon ze zvýrazňování svých výrobků oproti jiným, které jsou údajně kvalitnější, což má přímý dopad na spotřebitele. Kromě toho měl Amazon záměrně zaplavovat výsledky vyhledávání nevyžádanými reklamami, čímž měl zhoršovat uživatelský zážitek na platformě. V neposlední řadě se FTC domnívá, že vysoké poplatky pro prodejce, které údajně tvoří až 50 % jejich příjmů, jsou přenášeny přímo na zákazníka, což zdražuje všechny výrobky.

David Zapolsky, senior viceprezident společnosti Amazon pro globální veřejnou politiku a generální poradce, uvedl, že žaloba je neopodstatněná a že FTC se zjevně odchýlila od svého poslání chránit spotřebitele a hospodářskou soutěž. Kromě toho dodal, že podaná žaloba je právně i fakticky vadná a že se těší na soudní řízení. 

Společnost Amazon je známá tím, že na svém online podnikání často dosahuje velmi nízkých marží nebo ztrát, které si vynahrazuje díky svému segmentu cloudových služeb s vysokou marží. Vysoké příjmy společnosti Amazon, pokud by zneužila svého postavení ke zvýšení cen, by se tedy odrazily v maržích společnosti, což se jí v posledních letech nedaří. Amazon navíc kontroluje pouze stabilních 37 % trhu elektronického obchodování v USA a v poslední době řeší vzestup dalších platforem, jako je Shein nebo Temu v Americe, které vytvářejí silnější konkurenci v tomto odvětví. Lina Khan je navíc známá řadou žalob proti velkým technologickým společnostem, které byly zamítnuty. 

Přesto akcie Amazonu (AMZN.US) včera klesly o více než 4 % ve srovnání s celým trhem, který se propadl pouze o 1,4 %.

V současné době se cena akcií AMZN.US obchoduje pod 50 denním jednoduchým klouzavým průměrem. Zdroj: xStation5
 

 


Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A., organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Fed dolaru k ziskům nepomohl, co dnes ČNB přinese koruně?
    Včerejší zasedání amerického Fedu nepřineslo žádný podstatný posun v rétorice, čímž odradilo výnosy i dolar od dalšího růstu. Nijak nepřekvapilo, že se neměnilo nastavení politiky. Trh také všeobecně čekal, že Fed zůstane na cestě k červnovému zvýšení sazeb - to se bere prakticky za hotovou věc. Nepřibyly však žádné nové signály, že by se trajektorie sazeb mohla posunout vzhůru, tedy že by centrální banka letos stihla zvednout sazby čtyřikrát.
  • Fed dolaru nepomáhá, přestože výnosy začínají opět stoupat
    Zasedání Fedu nepřineslo zásadní překvapení - politika beze změny, rétorika víceméně také. Na trzích se však po jednán...
  • FED DONUTIL INVESTORY VZÍT NOHY NA RAMENA
    Akcie a vládní dluhopisy jsou od konce minulého týdne pod čerstvým tlakem. Tento vývoj pokračuje i dnes ráno a asijské...
  • Fed doručil další jestřábí pauzu
    Fed se již podruhé během posledních čtyř měsíců pokouší o jakousi jestřábí pauzu v cyklu utahování měnové politiky. Americká centrální banka totiž včera, podobně jako v červnu, ponechala úrokové sazby beze změny, avšak zároveň vydala velice jestřábí kvartální prognózu, která činí další zvýšení sazeb daleko pravděpodobnější. V čem je tedy nová kvartální prognóza tak jestřábí?
  • Fed, ECB a BoE oznámí rozhodnutí o úrokových sazbách
    Tento týden budou ve zprávách dominovat rozhodnutí o úrokových sazbách amerického Federálního rezervního systému (Fed), Evropské centrální banky (ECB) a Bank of England (BoE). Všechny tři pravděpodobně zvýší výpůjční náklady, protože jejich měnové politiky zpřísňování mají za cíl zmírnit inflační tlaky. Ačkoli většina ekonomů neočekává žádné překvapení, zvýšení úrokových sazeb by mohlo vyvolat volatilitu na trhu a ovlivnit směnné kurzy amerického dolaru, eura a britské libry.
  • Fed, ECB a BoE oznámí rozhodnutí o úrokových sazbách
    Tento týden budou ve zprávách dominovat rozhodnutí o úrokových sazbách amerického Federálního rezervního systému (Fed)...
  • Fed, ECB a BoJ na pořadu dne
    Obavy z obchodní války nadále poškozují na vybraných trzích krátkodobou chuť k riziku. Navzdory světovému indexu MSCI, který dosáhl rekordní maxima, FX trhy považují za obtížné udržet rizikové pozice. Přesto, pokud jste si mysleli, že minulý týden byl kodrcavý, tento týden se pravděpodobně přiblíží jízdě na horské dráze. Vzhledem k zasedání Fedu, ECB a BoJ zůstane volatilita pravděpodobně vysoká. Fed by měl zvýšit úrokové sazby o 25 bb, ale tradeři by měli podle našeho názoru sledovat úpravy bilance. Co se týče ECB, jsme mimo konsenzus a očekáváme, že Draghi & spol. oznámí ukončení nákupu aktiv.
  • Fed, ECB a další 4 významné centrální banky zlevní dodávané dolary. Trhy reagují obří rally, dolar oslabením na 1,35
    Koordinované zlevnění dodávané dolarové likvidity pro banky oznámily vedouc...
  • Fed ekonomice věří. Podruhé za tři měsíce zvyšuje sazby
    Americká centrální banka Fed potvrdila svou důvěru v růst a kondici americké ekonomiky a klíčové pásmo úrokových sazeb posunula o čtvrt procenta výše na 0,75 až 1,00 procenta. Takový krok byl očekáván finančními trhy. Hlavní měnový pár eurodolar se bezprostředně po rozhodnutí posouvá na 1,0680 od úrovně 1,0630 EURUSD. Také americké akcie rozšířily zisky, index Nasdaq se posunul na nové maximum.
  • Fed: Ekonomika USA zkraje roku pokračovala v mírném růstu
    Hospodářský růst ekonomiky Spojených států se v lednu a únoru nadále zlepšoval, uvedl včera Fed ve své Béžové...
  • Federální rezervní systém je rozdělený na dva tábory
    Jednotná evropská měna, stejně jako britská libra, dokázala vykompenzovat sérii ztrát vzniklých o den dříve. Prohlášení politiků Fedu znovu připomnělo, že výbor se stále více rozděluje na dva tábory, jedni obhajují zachování sazeb beze změny, zatímco jiní prosazují další zvyšování sazeb v boji proti vysoké inflaci.
  • Federální rezervní systém může již brzy ukončit cyklus zvyšování sazeb
    Současná dynamika výnosů státních dluhopisů a dolaru naznačuje brzký konec cyklu zvyšování sazeb Fedu. Zatímco akciový trh se soustředí na firemní výsledkovou sezónu, výnosy státních dluhopisů opět začaly klesat, což signalizuje zvýšenou poptávku. Dolar mezitím vůči ostatním hlavním měnám mírně oslabil.
  • Federální rezervní systém může udělat politickou chybu, která podpoří zlato
    Vzhledem k tomu, že očekávání zahájení cyklu uvolňování politiky Federálního rezervního systému se stále odsouvají, trh se zlatem se potýká s problémy. Podle jednoho z tržních stratégů, Niteshe Shaha, vedoucího komoditního a makroekonomického výzkumu ve společnosti WisdomTree, však platí, že čím déle bude centrální banka vyčkávat, tím vyšší je i riziko, že se Federální rezervní systém dopustí politické nebo ekonomické chyby, což by v konečném důsledku mohlo být pro drahý kov pozitivní.
  • Federální rezervní systém se věnuje úrokovým sazbám: akcie rostou, dolar klesá
    Indexy světových trhů vzrostly a dolar zastavil svou růstovou trajektorii poté, co Federální rezervní systém oznámil plány na tři výrazná snížení sazeb v tomto roce, a to navzdory očekávání pomalejšího poklesu inflace.
  • Federální rezervní systém USA lže o ekonomice. Technologie blockchainu může být řešením!
    Federální rezervní systém USA bývá často osočován ze zastírání ekonomických faktů a manipulace s údaji pro politické účely.
  • Federální rezervní systém vydal prohlášení FOMC
    Ukazatele ekonomické aktivity a zaměstnanosti nadále posilovaly. Situace v sektorech nejvíce postižených pandemií se zlepšila. Velký vliv ovšem měl nedávný nárůst případů covidu-19. Nárůst pracovních míst byl v posledních měsících stabilní a míra nezaměstnanosti výrazně klesla. Nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou související s pandemií a obnovením ekonomické aktivity nadále přispívá k vyšší inflaci. Celkově zůstávají finanční podmínky příznivé, což částečně odráží politická opatření na podporu ekonomiky a toku úvěrů do domácností a podniků v USA.
  • Federální rezervní systém, zaměřeno na RNBZ a obavy o globální růst
    Před projevem předsedy Federálního rezervního systému Jeroma Powella a rozhodnutím o úrokových sazbách Novozélandské centrální banky (RBNZ) panují složité makroekonomické podmínky. Očekává se, že Novozélandská centrální banka ve středečním rozhodnutí zvýší svou orientační klíčovou úrokovou sazbu z 1,5% na 2%. Současná míra inflace na Novém Zélandu se blíží 7 procentům.
  • Fed eurodolaru směr neukázal, Itálie ano. Rozpočet se na poslední chvíli komplikuje
    Zprávy z Itálie nejsou dobré. I přes pozitivní prohlášení v posledních týdnech to na poslední chvíli vypadá, že rozpočet míří k vyššímu deficitu. Šéfové obou koaličních stran do něj tlačí klíčové body z volebního programu, tedy zaručený příjem a snížení daní. Možnost navýšení deficitu nad 1,9 až na 2,4 procent HDP se ale nelíbí ministru financí Triovi, který by mohl jejich plány brzdit. O finální podobě návrhu rozpočtu by se mělo rozhodnout ještě dnes. Poslední zprávy přitom znervózněly trh, kde sledujeme prodeje italského dluhu i negativní vývoj eura.
  • FedEx je ve svém výhledu opatrný, ale akcie rostou
    Na pozadí lepších než očekávaných výsledků společnosti Oracle a revize výsledků společnosti FedEx směrem nahoru otevřou evropské trhy dnes ráno s největší pravděpodobností přibližně o 0,8 % výše. Býčí sentiment je zpátky, i když se v současné době pohybujeme na tenkém ledě, jelikož u indexu S&P500 se blížíme úrovni 1130. Sledujme cenovou akci kolem této úrovně. Ta nám totiž ukáže, zda bude mít trh dost síly na její prolomení. Dalším krokem vzhůru by byla hladina 1150, ale tyto úrovně ocenění upřímně řečeno chápeme jen stěží. Nejsou podloženy fundamentálními faktory, ale trh může hnát výše samozřejmě pouhý sentiment.
  • FedEx odmietol zverejniť celoročné vyhliadky, akcie klesli o 5%
    FedEx (FDX.US) vykázal štvrťročný zisk 4,83 USD na akciu, čo bolo vysoko nad očakávania analytikov na úrovni 4,01 USD na akciu. Spoločnosť zaznamenala lepšie ako očakávané príjmy vo výške 20,6 miliárd dolárov, pretože pandémia naďalej posilňuje dodávky balíkov. Dodávateľská spoločnosť však neposkytla vyhliadky pre budúci rok s odvolaním sa na neistotu v súvislosti s Covidom. „Aj keď je celkové prostredie stále neisté, očakávame rast výnosov v druhej polovici fiškálneho roku 2021, ktorý bude spôsobený očakávaným zvýšeným dopytom po našich službách, keď budeme naďalej plniť svoje strategické priority,“ uviedol finančný riaditeľ Michael Lenz v správe o príjmoch.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO král