Pondělí 22. července 2024 15:26
reklama
CapXmaster
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
InstaForex

Fed doručil další jestřábí pauzu

21.09.2023 08:53  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Fed se již podruhé během posledních čtyř měsíců pokouší o jakousi jestřábí pauzu v cyklu utahování měnové politiky. Americká centrální banka totiž včera, podobně jako v červnu, ponechala úrokové sazby beze změny, avšak zároveň vydala velice jestřábí kvartální prognózu, která činí další zvýšení sazeb daleko pravděpodobnější. V čem je tedy nová kvartální prognóza tak jestřábí? Za prvé, je to přetrvávající silná podpora pro ještě jedno dodatečné zvýšení úrokových sazeb do konce roku mezi americkým centrálními bankéři. Pro listopadové (či eventuálně až prosincového) dodatečné zvýšení o 25 bazických bodů existuje stále solidní většina dvanácti hlasů proti sedmi, kteří by již sazby nezvyšovali. Za druhé, je to podle nás mediánová předpověď odhadovaného růstu HDP pro rok 2024, kdy vedení Fedu očekává robustní přírůstek 1,5 % (po velmi silném růstu ve výši 2,1 % letos) a to vše navzdory tomu, že se reálné úrokové sazby mají již více než rok pohybovat nad 2 %. A konečně třetím jestřábím překvapením (a jež souvisí s druhým) je zvýšení očekávané úrovně oficiálních úrokových sazeb pro konec příštího roku o 50 bazických bodů - tedy na úroveň 5,1 %. K tomu ještě dodejme, že k obdobnému zvýšení o 50 bazických bodů došlo i pro rok 2025 a to navzdory tomu, že se mediánová předpověď pro rovnovážnou úrokovou sazbu nezměnila (byť šéf Fedu Powell připustil, že k tomu může dojít). Můžeme se tedy opravdu v listopadu dočkat ještě dalšího zvýšení sazeb Fedu? Nejen při pohledu na novou prognózu, ale z relativně jestřábí rétoriky šéfa Fedu J. Powella to vypadalo, že je něco takového dost dobře představitelné. Tím spíše, že údaje o růstu HDP za třetí čtvrtletí budou velmi silné a celková meziroční inflace v září patrně zrychlí. Listopadové zasedání bude tedy z pohledu Fedu opět o příchozích datech. Pikantní zápletka ovšem spočívá v tom, že Fed nemusí mít klíčová data k dispozici, neboť nemusí dojít ke chválení federálního rozpočtu a z důvodu nedostatku financí mohou být brzy uzavřeny některé americké úřady - mezi nimi i ty co poskytují klíčové celonárodní ekonomické statistiky.

Zdroj: ČSOB

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Fed dnes pritiahne kohútik
  Akciový index SP500 včera zaznamenal svoj desiaty prírastok za ostatných jedenásť dní. Trhu pomohlo niekoľko správ. Prvou bol výborný výsledok nemeckého sentimentu ZEW. Ten skončil s najlepším výsledkom od roku 2009. Pokračujúce zlepšenie nemeckej ekonomiky sa prejavilo aj v raste indexu DAX na nové rekordné maximá. Obchodníci sa pri nákupoch akcií cítili podporený aj rastom akcií spoločnosti Apple (+1,16%). Po posledných poklesoch spôsobených zle prijatým „lacným“ telefónom iPhone 5C sa firme konečne podarilo prilákať investorov. Technologický sektor včera patril k najsilnejším aj vďaka tomu, že spoločnosť Microsoft (+0,39%) oznámila nový plán spätného odkupu akcií v objeme 40 mld. USD, čo zahŕňa pri aktuálnej cene akcie približne 14% všetkých akcií v obehu. Tiež bola zvýšená dividenda o 22%. Včerajší akciový kokteil: Dow Jones +0,23%, SP500 +0,42%, Nasdaq Composite +0,75%.
 • Fed dnes rozhodne o posledním zvýšení úrokových sazeb v USA, cokoli jiného by bylo překvapením
  Americký Fed rozhoduje o dalším zpřísnění měnové politiky. V současné době je téměř jisté, že po červnové pauze dojde k dalšímu zvýšení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu na úroveň 5,25–5,5 %. Zajímavé proto bude sledovat především komunikaci Fedu a jeho další výhled. Přestože na červnovém zasedání členové Fedu v "dot plot" průzkumu nečekaně naznačili, že během zbytku roku 2023 by mohlo dojít k dalším dvěma zvýšením sazby o 25 bazických bodů, analytici Ebury očekávají, že současné zvýšení bude již posledním v tomto cyklu.
 • Fed dnes výrazně zvedne sazby, ECB bude bránit Itálii
  Dnes večer zveřejní výsledek svého dvoudenního zasedání americký Fed, což se jako obvykle bere za klíčovou událost. Trhy jsou z politiky Fedu patřičně nervózní a čekají od něj zvýšení sazeb o 75 bazických bodů. Samotní bankéři sice naznačovali jen 50, ale když už si trh prošel bolestivým posunem očekávání, asi využijí situace k ještě většímu kroku. Fed by tím sice potvrdil, že je ve vleku tržních očekávání, ale mírnějším přístupem by v této fázi jen rozdmýchal obavy, že inflaci neuřídí.
 • Fed dnes zrychlí utahování, trhy však zajímá, co bude pak
  Dnešní událostí číslo jedna je večerní zveřejnění výsledku dvoudenního zasedání amerického Fedu. Dá se čekat zvýšení sazeb o 50 bazických bodů a oznámení redukce bilance s rámcem cca do 100 mld. USD měsíčně. Na to je trh dostatečně připraven stejně jako na pokračování cyklu utahování po řadu dalších měsíců.
 • Fed dnes zvýší úrokové sazby; Nizozemci začnou evropskou volební sezónu
  Fed dnes zvýší své úrokové sazby. O tomto kroku na finančním trhu nepochybuje nikdo, a tak se pozornost zaměří na indikaci budoucího pohybu úrokových sazeb. Ekonomové SG očekávají, že letošní odhad (DOTs) zůstane beze změny (trojí zvýšení). V příštích dvou letech by mělo dojít ke zvýšení odhadu členů FOMC. Nizozemci jdou dnes hlasovat o budoucím složení parlamentu. Anti-evropská PVV nemá zdaleka nic vyhráno, protože jí v posledních průzkumech spadly preference. Navíc se očekává, že do parlamentu se dostane až 10 stran, a tak skládání koalice bude pravděpodobně zdlouhavým procesem.
 • FED dodává likviditu, americký dolar vadne.
  Americký dolar dosáhl v polovině listopadu na I.USDX indexu na kurs 81,45 a začal pomalu klesat. Souvislo...
 • Fed dolaru asi nepomůže, euro by však mohla zaskočit inflace
  Americký Fed dnes zakončí dvoudenní zasedání. Zvýšení sazeb z něj tentokrát nevzejde a doprovodí ho pouze kratší komentář namísto konference. Tohoto jednání se naposledy zúčastní Janet Yellenová jako předsedkyně, než ji vystřídá Jerome Powell.
 • Fed dolaru k ziskům nepomohl, co dnes ČNB přinese koruně?
  Včerejší zasedání amerického Fedu nepřineslo žádný podstatný posun v rétorice, čímž odradilo výnosy i dolar od dalšího růstu. Nijak nepřekvapilo, že se neměnilo nastavení politiky. Trh také všeobecně čekal, že Fed zůstane na cestě k červnovému zvýšení sazeb - to se bere prakticky za hotovou věc. Nepřibyly však žádné nové signály, že by se trajektorie sazeb mohla posunout vzhůru, tedy že by centrální banka letos stihla zvednout sazby čtyřikrát.
 • Fed dolaru nepomáhá, přestože výnosy začínají opět stoupat
  Zasedání Fedu nepřineslo zásadní překvapení - politika beze změny, rétorika víceméně také. Na trzích se však po jednán...
 • FED DONUTIL INVESTORY VZÍT NOHY NA RAMENA
  Akcie a vládní dluhopisy jsou od konce minulého týdne pod čerstvým tlakem. Tento vývoj pokračuje i dnes ráno a asijské...
 • Fed, ECB a BoE oznámí rozhodnutí o úrokových sazbách
  Tento týden budou ve zprávách dominovat rozhodnutí o úrokových sazbách amerického Federálního rezervního systému (Fed)...
 • Fed, ECB a BoE oznámí rozhodnutí o úrokových sazbách
  Tento týden budou ve zprávách dominovat rozhodnutí o úrokových sazbách amerického Federálního rezervního systému (Fed), Evropské centrální banky (ECB) a Bank of England (BoE). Všechny tři pravděpodobně zvýší výpůjční náklady, protože jejich měnové politiky zpřísňování mají za cíl zmírnit inflační tlaky. Ačkoli většina ekonomů neočekává žádné překvapení, zvýšení úrokových sazeb by mohlo vyvolat volatilitu na trhu a ovlivnit směnné kurzy amerického dolaru, eura a britské libry.
 • Fed, ECB a BoJ na pořadu dne
  Obavy z obchodní války nadále poškozují na vybraných trzích krátkodobou chuť k riziku. Navzdory světovému indexu MSCI, který dosáhl rekordní maxima, FX trhy považují za obtížné udržet rizikové pozice. Přesto, pokud jste si mysleli, že minulý týden byl kodrcavý, tento týden se pravděpodobně přiblíží jízdě na horské dráze. Vzhledem k zasedání Fedu, ECB a BoJ zůstane volatilita pravděpodobně vysoká. Fed by měl zvýšit úrokové sazby o 25 bb, ale tradeři by měli podle našeho názoru sledovat úpravy bilance. Co se týče ECB, jsme mimo konsenzus a očekáváme, že Draghi & spol. oznámí ukončení nákupu aktiv.
 • Fed, ECB a další 4 významné centrální banky zlevní dodávané dolary. Trhy reagují obří rally, dolar oslabením na 1,35
  Koordinované zlevnění dodávané dolarové likvidity pro banky oznámily vedouc...
 • Fed ekonomice věří. Podruhé za tři měsíce zvyšuje sazby
  Americká centrální banka Fed potvrdila svou důvěru v růst a kondici americké ekonomiky a klíčové pásmo úrokových sazeb posunula o čtvrt procenta výše na 0,75 až 1,00 procenta. Takový krok byl očekáván finančními trhy. Hlavní měnový pár eurodolar se bezprostředně po rozhodnutí posouvá na 1,0680 od úrovně 1,0630 EURUSD. Také americké akcie rozšířily zisky, index Nasdaq se posunul na nové maximum.
 • Fed: Ekonomika USA zkraje roku pokračovala v mírném růstu
  Hospodářský růst ekonomiky Spojených států se v lednu a únoru nadále zlepšoval, uvedl včera Fed ve své Béžové...
 • Federální obchodní komise žaluje společnost Amazon
  Mnozí z nás jistě znají společnost Amazon (AMZN.US). Obří společnost, která provozuje snad největší online nákupní platformu. Kromě této hlavní činnosti poskytuje předplatné svých filmů a televizních pořadů, předplatné své knihovny elektronických knih, vlastní platformu Twitch, provozuje největší cloudovou službu AWS, provozuje také fyzické obchody a poskytuje řadu dalších služeb, díky nimž je tak známou a úspěšnou společností.
 • Federální rezervní systém je rozdělený na dva tábory
  Jednotná evropská měna, stejně jako britská libra, dokázala vykompenzovat sérii ztrát vzniklých o den dříve. Prohlášení politiků Fedu znovu připomnělo, že výbor se stále více rozděluje na dva tábory, jedni obhajují zachování sazeb beze změny, zatímco jiní prosazují další zvyšování sazeb v boji proti vysoké inflaci.
 • Federální rezervní systém může již brzy ukončit cyklus zvyšování sazeb
  Současná dynamika výnosů státních dluhopisů a dolaru naznačuje brzký konec cyklu zvyšování sazeb Fedu. Zatímco akciový trh se soustředí na firemní výsledkovou sezónu, výnosy státních dluhopisů opět začaly klesat, což signalizuje zvýšenou poptávku. Dolar mezitím vůči ostatním hlavním měnám mírně oslabil.
 • Federální rezervní systém může udělat politickou chybu, která podpoří zlato
  Vzhledem k tomu, že očekávání zahájení cyklu uvolňování politiky Federálního rezervního systému se stále odsouvají, trh se zlatem se potýká s problémy. Podle jednoho z tržních stratégů, Niteshe Shaha, vedoucího komoditního a makroekonomického výzkumu ve společnosti WisdomTree, však platí, že čím déle bude centrální banka vyčkávat, tím vyšší je i riziko, že se Federální rezervní systém dopustí politické nebo ekonomické chyby, což by v konečném důsledku mohlo být pro drahý kov pozitivní.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank