Sobota 10. červen 2023 10:52
reklama
The Trading Pit
reklama
The Trading Pit
reklama
ActivTrades banner
reklama
Dukascopy new

US500 před zveřejněním zápisu FOMC klesá ❗

24.05.2023 21:30  Autor: XTB  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Dnes ve 20:00 bude zveřejněn zápis ze zasedání Federálního výboru pro volný trh (FOMC), které se konalo 2. a 3. května. Zpráva ze zápisu je trhy velmi očekávána, neboť by mohla poskytnout další náhled na měnovou politiku FEDu 📈.

Během květnového zasedání FED zvýšil úrokové sazby o 25 bazických bodů, čímž se cílové rozpětí sazeb dostalo na 5-5,25 %. Zápis odhalí, jak vážně představitelé zvažovali zachování stabilních sazeb a zda se některý z členů FOMC vyslovil pro jejich pozastavení. 

Před zasedáním někteří holubičí členové výboru vyjadřovali obavy z dalšího zpřísňování s odkazem na možný dopad nedávných krachů bank na finanční podmínky. Minulý týden však předseda Fedu Jerome Powell tyto obavy odmítl a zdůraznil stabilitu bankovního systému. Powell také naznačil možnou pauzu, ale upřesnil, že centrální banka bude pečlivě sledovat údaje a podle toho jednat.

Tržní očekávání se přiklánějí k pauze na příštím zasedání FOMC, které je naplánováno na 13.-14. června. V současné době se pravděpodobnost cílové sazby pro příští zvýšení pohybuje na úrovni 30,5 %. I když je stále nižší než 50 %, tržní očekávání se v posledních týdnech posouvají směrem ke zvýšení sazeb.

Zdroj: CME Fedwatch tool

Vzhledem k nejistotě ohledně ekonomiky a budoucího směřování politiky je Fed při poskytování budoucích pokynů omezenější. Pravděpodobně nejdůležitější údaje, které ovlivní rozhodnutí Fedu na příštím zasedání, teprve přijdou, například údaje o trhu práce na konci měsíce a údaje o indexu spotřebitelských cen těsně před zasedáním.

Návrat indexu US500 po posledním zvýšení sazeb ze strany FEDu ukazuje, že ne každý konec cyklu zpřísňování sazeb vede k okamžitému poklesu akciového trhu. Tak tomu bylo pouze během recesí v letech 1974, 1980 a 2000. V ostatních situacích, s výjimkou zpřísnění před COVID, zaznamenal akciový trh propad ještě rok po ukončení cyklu zpřísňování. Dopad na trh závisí na tržním výhledu a míře agresivity zvyšování úrokových sazeb, která mu předcházela.
 

Americká inverzní výnosová křivka*100 naznačuje, že cyklus zpřísňování by mohl skončit. Výnosová křivka se vzdaluje od záporných hodnot, což historicky naznačuje, že po návratu výnosů do kladných hodnot může následovat recese.

 

Wall Street před zveřejněním zápisu z FOMC klesá

Index US500, který se v současnosti obchoduje na úrovni 4 146 bodů - dnes poklesl o 0,3 %. Cenová akce prokázala medvědí trajektorii, neboť byla odmítnuta od horní linie klesajícího kanálu, vyznačené modrou čarou. Toto odmítnutí slouží jako potvrzení medvědího trhu a naznačuje medvědí trend na trhu. Cena nyní směřuje ke spodní hladině podpory na úrovni 4 100 bodů, což naznačuje další potenciál poklesu. Je důležité poznamenat, že nedávné prudké pohyby na trhu byly ovlivněny jak nadcházejícím zveřejněním zápisu z jednání FOMC, tak pokračující patovou situací ohledně otázky dluhového stropu.

V posledních několika týdnech býčí dynamika indexu US500 zcela jistě vyprchala. Nálada na trhu se posunula směrem k opatrnějšímu a medvědímu postoji, což odráží měnící se očekávání a nejistoty spojené s různými faktory. Odmítnutí od horní linie medvědího tržního kanálu dále posiluje medvědí výhled.

Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A. organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • 📣US500 posiluje před zveřejněním CPI❗
  Vydání zprávy o indexu spotřebitelských cen je naplánováno na 14:30. Očekává se, že anualizovaná inflace bude dále zvolňovat, a proto budou měsíční údaje o indexu spotřebitelských cen přitahovat více pozornosti, protože se pravděpodobně odrazí a projeví se jako důvod k obavám pro Federální rezervní systém.
 • 📉US500 po správe NFP klesá❗
  Hlavné indexy na Wall Street zredukovali nedávne zisky, zatiaľ čo dolár sa oproti iným menám G10 prudko zhodnotil po tom, čo americká ekonomika v januári nečakane vytvorila 517 tisíc pracovných miest, čo je výrazne nad priemerným mesačným rastom vo výške 401 tisíc v roku 2022, pričom analytici očakávali počet pracovných miest vo výške 185 tisíc. Nové pracovné miesta vznikli predovšetkým v sektoroch voľného času a pohostinstva, profesionálnych a obchodných služieb a zdravotnej starostlivosti.
 • US500 po zveřejnění PPI klesá
  Dnešní údaje o inflaci PPI investory překvapily a vyvolaly na trzích velké pohyby. Index cen výrobců pro konečnou poptávku v USA vzrostl v listopadu meziměsíčně o 0,3 %, což je stejně jako vzestupně revidovaný růst o 0,3 % v říjnu a nad odhady analytiků ve výši 0,2 %. Náklady na služby vzrostly o 0,4 % v čele se zprostředkováním cenných papírů, obchodováním, investičním poradenstvím a souvisejícími službami, které vyskočily o 11,3 %. Náklady na zboží se zvýšily o 0,1 % v důsledku nárůstu cen čerstvé a suché zeleniny o 38,1 %. V meziročním srovnání se ceny výrobců zvýšily o 7,4 %, což je nejmenší nárůst od května loňského roku, ale vyšší než očekávání 7,2 %.
 • 💥US500 po zveřejnění zápisu FOMC mírně klesá
  Zápis z posledního zasedání FOMC byl jestřábí, ale investoři tento průběh očekávali. Dokument nepřinesl mnoho nových informací ohledně dalších kroků, které hodlá FED v únoru podniknout v oblasti fiskální politiky. Trhy se soustředily především na dodatečné komentáře týkající se stavu amerického trhu práce, žádné zásadní komentáře však nebyly poskytnuty. Po zveřejnění zprávy se americké akcie mírně stáhly, zatímco USD se příliš nezměnil.
 • 💥US500 po zveřejnění zápisu mírně klesl
  Zápis z posledního zasedání FOMC byl jestřábí, to však bylo investory očekáváno. Dokument nepřinesl mnoho nových informací ohledně dalších kroků, které FED hodlá podniknout v oblasti monetární politiky. Téměř všichni členové FOMC se na prvním zasedání letošního roku shodli na tom, že je vhodné zvýšit cílové rozpětí sazby z federálních fondů o 25 bb, i když několik členů upřednostňovalo její zvýšení o 50 bb. Zveřejnění zápisu s přihlédnutím k jestřábímu tónu vedlo k mírnému poklesu na akciových trzích a posílení amerického dolaru.
 • 🚀 US500 prekonal hranicu 3600 bodov ❗
  Americké a európske akciové trhy prudko vzrástli po oznámeniach spoločností Pfizer a BioNTech. Spoločnosti uviedli, že nimi vyvinutá vakcína má viac ako 90% účinnosť v prevencii proti Covid-19 a že budú vyžadovať urgentný súhlas USA. Očakáva sa, že tento rok sa vyrobí až 50 miliónov dávok, zatiaľ čo ďalších 1,3 miliárd dávok sa vyrobí v roku 2021. Akciový index US500 vzrástol o viac ako 50 bodov po týchto správach a obchoduje sa na nových historických maximách. DE30 zaznamenal po týchto správach nárast o viac ako 300 bodov a dostal sa nad hladinu 13 000 bodov.
 • US500 prolomil hranici 3000 bodů
  Svátek v USA nezastavil trhy v jejich postupném růstu. Futures na americké indexy pokračovaly v navyšování zisků a v postupném posilování pokračují také během asijské seance. Futures kontrakt na S&P500 tak dnes prolamuje hranici 3000 bodů a je 38 % nad svým březnovým minimem. Ještě silnější růst pak panuje na německém DAXu, který se dostává nad hranici 11 500 bodů, což je 45 % nad březnovým low. Přestože druhé čtvrtletí přinese prudký propad HDP, investoři spoléhají na pozitivní vliv postupného otevírání světové ekonomiky, která je podepřena masivními fiskálními a monetárními stimuly.
 • US500 prvýkrát v histórii pokoril hranicu 3000 USD
  Americký akciový index US500 prekonal prvýkrát v histórií hodnotu 3000 USD. Za týmto nárastom stojí kombinácia nádeje na dosiahnutie obchodnej dohody medzi USA a Čínou, ako aj očakávané zníženie úrokových sadzieb v USA. Akciový index od začiatku týždňa rozširuje zisky.
 • 🔴US500 před daty z maloobchodu klesá
  V předchozím týdnu byly zveřejněny údaje z amerického trhu práce, které naznačily sílu tamního pracovního trhu, zatímco na začátku tohoto týdne se investoři dočkali většího než očekávaného oklesu americké inflace CPI a PPI. Nyní přišel čas na zveřejnění zprávy o maloobchodních tržbách v USA za březen, která ukáže kondici amerických spotřebitelů. Celkové tržby by měly podle odhadů poklesnout o 0,4 % m/m po podobném poklesu v únoru, zatímco tržby bez aut by měly klesnout o 0,3 % m/m po poklesu o 0,1 % m/m v předchozím měsíci. Na jedné straně jsou údaje z trhu práce solidní a ukazují na růst mezd, ale zároveň se američtí spotřebitelé zdráhají zvýšit výdaje. Navíc v reálném vyjádření vypadá situace mnohem hůře.
 • 📉US500 před FOMC minutes klesá
  Čerstvé údaje o inflaci PPI v USA ovlivnily sentiment trhu a pozornost investorů se nyní přesouvá k FOMC Minutes, které budou zveřejněny ve 20:00. Hodnoty PPI byly smíšené a v podstatě spouští mnoho nejistoty před zítřejší zprávou CPI. Riziková aktiva byla po údajích PPI mírně zasažena, což před dnešními minutami ještě více znervóznilo. Stojí za připomenutí, že Fed na svém zářijovém zasedání zvýšil sazbu federálních fondů o 75 bazických bodů na rozpětí 3–3,25 %, což je třetí nárůst o tři čtvrtě procentního bodu v řadě a vytlačení výpůjčních nákladů na nejvyšší úroveň od roku 2008 a dnes budou investoři hledáme náznaky, zda lze v listopadu očekávat další podobný krok.
 • 🚀 US500 překonal úroveň 4 300 bodů
  Trhy začaly druhou polovinu roku 2021 na pozitivní vlně. Evropské akciové trhy rostou, když většina hlavních evropských indexů přidává více než 1 %. Dobrá nálada je k vidění také za oceánem. Futures S&P 500 (US500) rostou nad úroveň 4 300 bodů. Trhy zatím takřka ignorují rizika spojená s šířením mutace Delta. Dobrá nálada může souviset také s vysokým očekáváním na zítřejší statistiky z amerického trhu práce. Pokud bychom se však dočkali opět zklamání, mohlo by se jednat o příznak zpomalování růstu americké ekonomiky a potenciál dalšího růstu indexů by se ztenčil.
 • 📈US500 rastie o 1% 📈
  Index US500 rastie pred začiatkom obchodovania o takmer 1% po silných piatkových poklesoch spôsobených obavami z brexitu. Teraz sa však objavili pozitívne správy týkajúce sa rokovaní o brexite spolu so schválením vakcíny Pfizer-BioNTech proti COVIDu v USA a jej následným zavedením. Aj štatisticky sa Mikulášska rally začína v polovici decembra, čo tiež zlepšuje náladu na trhu.
 • US500 rastie po tom, čo Fed zvýšil sadzby 📈
  Fed neurobil pivot, čo trh považuje ako dobrú správu. Ak neexistuje pivot, nie je sa čoho obávať ohľadom zdravia ekonomiky. Sadzby sa zvýšili a Fed naznačuje, že ďalšie sprísnenie politiky by malo byť vhodné. Ide o mierne zmäkčenie postoja. Napriek tomu trh v prvej reakcii reaguje celkom pozitívne. Indexy rastú, dolár mierne stráca. Chýbajúca zmena parametrov programu QT je zaujímavá, no treba pripomenúť, že Fed poskytol veľa likvidity a zrejme nevidí zmysel meniť svoje smerovanie. US500 prekračuje 4050 bodov, hoci reakcia je slabá.
 • 📈 US500 rastie pred viceprezidentskou debatou
  Všetky tri hlavné akciové indexy v USA v stredu vzrástli zhruba o 1,5%, čím sa zotavili z výpredaja z predchádzajúceho dňa po tom, čo sa zdá, že prezident Trump zmenil svoj postoj k stimulačnému balíku.
 • ❗ US500 rastie vďaka rozhodnutí Fedu
  Federálny výbor pre voľný trh (FOMC) práve oznámil svoje najnovšie rozhodnutie o menovej politike. Americká centrálna banka podľa očakávania ponechala úrokové sadzby nezmenené. Konečne však prišlo dlho očakávané oznámenie o znižovaní QE. Fed uviedol, že uťahovanie sa začne v novembri a nákupy sa budú znižovať tempom 15 miliárd USD mesačne (10 miliárd USD v štátnych dlhopisoch a 5 miliárd USD v MBS). Centrálna banka uviedla, že v prípade potreby je pripravená upraviť tempo znižovania. USD po oznámení oslabil a EURUSD krátko vyskočil nad 1,16. Akciové indexy sa posunuli vyššie – US500 dosiahol 4 360 a DE30 dosiahol 15 960 bodov.
 • 🎆US500 roste díky komentářům Putina❗
  Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že jednání s Ukrajinou nabrala několik pozitivních obratů, což vyvolalo okamžitou reakci akciových a komoditních trhů. Nebyly však poskytnuty žádné podrobnosti.
 • 🚀US500 roste po zveřejnění americké CPI📈
  Právě byla zveřejněna široce sledovaná inflace v USA za listopad, která ukázala zpomalení růstu cen. Údaje zaostaly za očekáváním, když celková inflace v listopadu klesla na 7,1 % meziročně oproti očekávaným 7,3 % meziročně a oproti 7,7 % v říjnu. Pod konsenzuálním odhadem se ocitl i údaj o jádrovém indexu spotřebitelských cen, který dosáhl 6,0 % meziročně oproti očekávání. 6,1 % r/r a ve srovnání s 6,3 % r/r v předchozím měsíci.
 • 🚀US500 roste po zveřejnění zápisu FOMC
  Právě byl zveřejněn zápis z posledního zasedání FOMC. Zveřejnění bylo vnímáno jako holubičí a vyvolalo pohyby na trzích.  Výsledkem byl prudký nárůst Wall Strret inidces, zatímco USD se posunul na jih.
 • 📊 US500 roste před NFP
  Data NFP jsou klíčovým makrem dnešního dne. Budou zveřejněna v 14:30. Poslední zveřejnění byla negativním překvapením. Středeční ADP report ukázal na vzestup o 692 tis. pracovních míst, což je v souladu s konsenzem na dnešní výsledek ve výši 700 tisíc. ADP a NFP data se však v poslední době výrazně rozcházela.
 • 📈US500 roste s ochlazením inflace💥
  Právě byla zveřejněna hojně sledovaná říjnová inflace v USA, která nečekaně ukázala výrazné zpomalení růstu cen v říjnu. Meziroční míra inflace v USA v říjnu zpomalila již čtvrtý měsíc na 7,7 %, což je nejnižší hodnota od ledna a pod odhady analytiků ve výši 8 %. Pro srovnání, v září činila 8,2 %. Ve srovnání s předchozím měsícem se index spotřebitelských cen zvýšil o 0,4 %, stejně jako v září a pod očekáváním vyššího tempa 0,6 %. V meziročním vyjádření index CPI v říjnu meziročně postoupil o 6,3 %, poté co v září vzrostl na 40leté maximum 6,6 % a ve srovnání s tržním očekáváním 6,5% přírůstku.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank