Neděle 26. březen 2023 18:40
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy forex
reklama
Tickmill logo
reklama
Tickmill logo

V USA padla další banka, česká koruna ale přesto sílí. Ze tří klíčových důvodů

13.03.2023 10:24  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Česká koruna dnes ráno zpevnila pod úroveň 22 korun za jeden americký dolar. Ocitla se tak ne své nejsilnější úrovni vůči americké měně od začátku tohoto měsíce. Svojí dnešní úrovní vůči dolaru však překonává také většinu úrovní kursu, na kterých se obchodovala v průběhu měsíce února.

Takový vývoj se na první pohled zdá být překvapivý, vzhledem k tomu, že v USA o víkendu padla další banka, Signature Bank, která svým kolapsem navázala na ten páteční v podání Silicon Valley Bank. Hrozba širší bankovní krize v USA by papírově měla českou korunu oslabovat, protože zvyšuje nejistotu ve světovém finančním systému. Zvláště, když bankovní otřesy mají již nyní mezinárodní přesah. Například britskou divizi Silicon Valley Bank proto nouzově kupuje velký bankovní dům HSBC.

Tedy právě i navzdory mezinárodnímu přesahu otřesu v americkém bankovnictví česká koruna sílí. Ze tří klíčových důvodů.

Zaprvé, americká centrální banka ve spolupráci s ministerstvem financí USA a dalšími tamními úřady přes víkend připravily sadu opatření, která by měla problémy zmíněných padlých bank odizolovat od převážného zbytku americké bankovní soustavy.

Akcie velkých bank JP Morgan Chase nebo Wells Fargo rostly dokonce už v pátek. Velké banky jsou totiž trvale pod drobnohledem regulačních orgánů. Malé a středně velké banky, mezi něž patří jak Silicon Valley Bank, tak Signature Bank, nikoli. Právě na banky z tohoto segmentu, které nyní potřebují nejvíce pomoci, jsou zaměřena ona zmíněná záchranná opatření. Patří mezi ně zejména usnadnění podmínek pro získávání prostředků u americké centrální banky. Banky tak budou mít možnost čelit případnému silnému odlivu vkladů, a to prostřednictvím nové možnosti poměrně výhodného půjčování si u centrální banky. Zároveň budou moci u centrální banky zastavit své dluhopisy a další cenné papíry, které drží, a získat za ně nový kapitál, jímž rovněž pokryjí případný výpadek způsobený odlivem vkladů.

Právě masivní odliv vkladů ve své podstatě způsobil pád Silicon Valley Bank. Banka se zaměřovala na financování mladých technologických firem, startupů. Ty jsou značně citlivé na růst úrokových sazeb v ekonomice. Jsou zhusta financovány fondy rizikového kapitálu. I pro ně – navzdory názvu – už se v jistém okamžiku stalo financování řady startupů až příliš rizikové. A to právě z důvodu rapidního růstů úroků v ekonomice. Ten pohání americká centrální banka ve svém boji s nečekaně silnou inflací, již navíc zpočátku sama podceňovala – a o to agresivněji tedy musí nyní svoji měnovou politiku zpřísňovat.

S úbytkem financování ze strany fondů rizikového kapitálu a kvůli obecně zhoršeným makroekonomickým podmínkám v americkém hospodářství, kterému hrozí recese, se řada startupů ocitá v problémech s financováním svého dalšího rozvoje. Významnou charakteristikou těchto firem je to, že kvůli svému mládí zatím nevytvářejí zisk. Pokud jim tedy vysychají zdroje financování, musí o to více čerpat ze svých vkladů v bance. Ty se jim dařilo hromadit během pandemie. Tehdy totiž i americká ekonomika do značné míry „stála“, zatímco do ní horem dolem proudily nové peníze, a to i k fondům rizikové kapitálu a přes ně ke startupům. Proudily jak z důvodu extrémně expanzivní měnové politiky americké centrální banky, tak z důvodu extrémně štědré fiskální politicky americké vlády, do značné míry ovšem umožněné právě extrémně expanzivní politikou měnovou.

Masivní čerpání z vlastních bankovních vkladů v podání startupů připravilo Silicon Valley Bank o kritickou část jejího kapitálu. Aby mohla vyhovět dalším a dalším klientům, kteří si chtěli vybrat své peníze, musela se uchýlit k rozprodeji dluhopisů, cenných papírů krytých hypotékami a dalších aktiv, která měla v majetku. Tato aktiva, často s dlouhou dobou do splatnosti, ve velkém nakoupila za peníze z vkladů klientů, včetně oněch startupů, které k ní plynuly během pandemie. Potíž je v tom, že tehdy byla cena dluhopisů nebo cenných papírů krytých hypotékámi vyšší než dnes. K propadu ceny došlo zejména vlivem zmíněné agresivní měnové politiky americké centrální banky a souvisejícího růstu úrokových sazeb napříč ekonomikou USA. S růstem úroků obecně klesá cena dluhopisů či cenných papírů krytých hypotékami. Silicon Valley Bank je však i přesto musela prodat, aby získala další kapitál. Jenže když prodávala „pod cenou“, bylo stále zřejmější, v jakých problémech se ocitá, což mezi jejími klienty umocnilo vybírání vkladů, tentokrát už i z důvodů prosté obavy o ně. Nastalo nyní již panické vybírání vkladů. Run na banku.

Víkendová sada opatření americké centrální banky by měla zabránit tomu, aby se něco takového plošněji opakovalo. Banky už nyní nebudou muset se ztrátou prodávat dluhopisy a další cenné papíry, aby získaly nový kapitál, ale budou je moci zastavit u americké centrální banky a získat nový kapitál od ní, místo z trhu – tedy pochopitelně celkově pro ně za výhodnějších podmínek. Navíc budou mít přístup k výhodnějším půjčkám americké centrální banky. Americké úřady navíc kompenzují prostředky všech střadatelů padlých bank, i těch, kteří v nich měli vklady nad rámec jejich zákonného pojištění. I to situaci zklidňuje. 

Česká koruna však navzdory otřesům v americkém bankovnictví sílí ze dvou dalších důvodů. Trh totiž v reakci na otřesy sází nyní na to, že americká centrální banka zmírní svoji dosavadní poměrně agresivní měnovou politiku. Jestliže totiž ta už je příčinou pádů bank, jde v očích trhu o signál, že by ji již dále tolik jako doposud zpřísňovat nemusela. Vyhlídka méně agresivní měnově politiky na dolaru sráží u mezinárodních investorů jeho atraktivitu coby úložiště volných prostředků. Dolar tak slábne, pročež koruna, jako i jiné měny, vůči němu sílí.

Je ovšem otázkou, zda tento pohled trhu není až příliš optimistický. Buď se totiž podaří problémy Silicon Valley Bank či Signature Bank, případně několika dalších, odizolovat, a pak nelze čekat významnější dopad těchto otřesů v podobě zmírňování inflace, a tedy ani nelze čekat zásadní zmírnění měnové politiky na dolaru. Nebo se problémy odizolovat nepodaří, pak ale hrozí propuknout závažná bankovní krize s mezinárodním přesahem, což by sice mělo dopad v podobě zmírnění inflace, ale za cenu hlubší recese, a to i v Česku. Takže koruna by nakonec v takovém případě, v případě hlubší recese, třeba i citelně oslabovala, zatímco dolar – jakožto takzvané bezpečné útočiště – by zpevňoval. 

Třetím důvodem, proč dnes koruna sílí, je fakt, že evropské banky nemají tak koncentrovanou klientelu jako třeba právě Silicon Valley Bank. A navíc se stále těší z celkem zdravého přílivu nových vkladů, přičemž zůstávají dobře kapitalizované. To snižuje riziko „přelití“ bankovní krize přes Atlantik, což představuje tlak tlumící možný propad koruny v důsledku nynějších otřesů amerického bankovnictví.    

Lukáš Kovanda
Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • V týdnu poslanci rozhodnou, zda schodek letos bude 375 miliard. Pokud ano, bude skoro přesně tam, kde jej před rokem plánovala ještě Babišova vláda
  Takřka na den přesně před rokem tehdejší Babišova vláda znovu schválila státní rozpočet se schodkem bezmála 377 miliard korun. Fialova vláda jej po svém nástupu letos začátkem roku proškrtala, za cenu rozpočtového provizoria. Deficit tak snížila na 280 miliard. V příštím týdnu se ale letošní schodek může opět vrátit až na 375 miliard, tedy nominálně prakticky přesně tam, kde jej plánoval ještě Babišův kabinet.
 • VÚB, jedna z největších bank na Slovensku, přichází do Česka se spořením bez limitů. Nabídne aktuálně jeden z nejvyšších úroků na trhu 6,15 % p.a. a úročení vkladů na denní bázi
  Druhá největší slovenská banka VÚB přináší na český trh inovativní novinku v podobě spoření bez limitů. V tomto online produktu spojuje jednoduchost a flexibilitu. Spořit tak lze bez jakýchkoliv poplatků a omezení. Klientům nabídne úročení vkladů sazbou 6,15 % p.a., aktuálně jednou z nejvyšších na trhu, přičemž úroky se připisují denně, nikoliv jednou měsíčně.
 • V únoru nezaměstnanost beze změny, zůstává na 3,9 %
  V souladu s naší prognózou zůstal v únoru podíl nezaměstnaných na lednových hodnotách, a sezónně neočištěná hodnota tak dosáhla 3,9 %. To bylo doprovázeno velmi mírným poklesem uchazečů o zaměstnání, a naopak opačným trendem u volných pracovních pozic, čímž došlo k opětovnému přehoupnutí poměru míst vůči uchazečům nad jedničku.
 • V únoru sazba hypoték mírně poklesla
  Broker Consulting Index hypotečních úvěrů se v únoru snížil o 0,05 procentního bodu a dostal se tak na hodnotu 5,94 procenta. Uvedený vývoj potvrzuje stagnaci trhu, která bude podle expertů pokračovat i v následujícím období. Důvodem jsou především kroky a měnová politika České národní banky, která dlouhodobě udržuje repo sazbu na stejné úrovni.
 • V únoru se utrácelo za pohonné hmoty i nepotravinářské zboží
  Maloobchodní tržby po očištění o prodeje motorových vozidel v únoru reálně stagnovaly. Vyšší byly nákupy pohonných hmot (+1,9 % m/m) a nepotravinářského zboží (+1,0 % m/m), naopak méně se v únoru prodalo potravin (2,2 %). V meziročním srovnání maloobchodní tržby reálně stouply o 4,6 %. Data však byla opět výrazně ovlivněna nízkou srovnávací základnou z loňského roku, kdy prodeje trpěly omezeními spojenými s koronavirem.
 • V uplynulém týdnu pražská burza díky sérii posílení rostla
  V uplynulém týdnu pražská burza díky sérii posílení rostla. Index PX stoupl za týden o 2,28 procenta na 1261,73 bodu. Nejvíce se dařilo akciím energetické firmy ČEZ, které zdražily o zhruba pět procent. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.
 • V USA je nedostatok domov, vyššie sadzby nemusia pribrzdiť trh s bývaním
  Jedna z hlavných obáv ohľadom vyšších úrokových sadzieb spočíva v dopade na trh s bývaním. Priemerná sadzba na 30-ročné hypotéky je aktuálne podľa oboch hlavných prieskumov (bankrate.com a Freddie Mac) nad úrovňou štyroch percent, čo je o niekoľko desiatok percentuálnych bodov viac ako bola v letných mesiacoch. Drahšie hypotéky by teda mohli mať negatívny dopad na trh s bývaním.
 • V USA jsou platná nová cla na čínské zboží
  Ve Spojených státech začala platit nová cla, která v průměru vyjdou americkou domácnost na 24 000 ročně. Odnesou to americké podniky a spotřebitelé.
 • V USA končí výsledková sezoná, v hlavní roli bude opět Fed
  Americké akciové indexy dnes klesají po rozbouřeném týdnu. Dnes končí výsledková sezóna amerických společností, které reportovaly hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí. Akciový trh se tak znovu začíná plně soustředit na příští zvýšení úrokových sazeb v USA.
 • V USA nastupuje vláda slibující masivní výdaje, akciím se ráno daří
  Dnešní oficiální start Bidenovy administrativy i včerejší dlouhé vystoupení Janet Yellenové v Senátu dokázalo investory ještě znovu nadchnout pro masivní fiskální výdaje. Dobré zprávy přinesly i firemní výsledky - včera večer Netflix, dnes ASML - a dohromady se tak investoři znovu přiklánějí k rizikovým aktivům. Akciové indexy v západní Evropě rostou zhruba o půl procenta, dluhopisové výnosy vykazují drobný nárůst. Eurodolaru se zpočátku dařilo stoupat, ale od 1,2160 se odráží o něco níž na 1,2120. Slušně se dnes ráno daří ropě nebo drahým kovům.
 • V USA padly dvě regionální banky
  Na trhy se ke konci minulého týdne vrátila velká nervozita, tentokrát nikoli v reakci na příchozí makro data, ale na problémy v americkém finančním sektoru. Pád Silicon Valley Bank (SVB), která byla šestnáctá největší v USA, zasáhla zejména bankovní tituly, nicméně pod tlak se dostaly i širší akciové indexy, zatímco tržní výnosy zamířily prudce dolů (např. americký dvouletý výnos jen v pátek o 30bps!). SVB primárně obsluhovala startupové společnosti a měla zdánlivě jednoduchý business model – do bilance nakupovala převážně (dlouhodobé) státní dluhopisy, které financovala (krátkodobými) depozity. To nebyl problém, dokud byly úrokové sazby nízké, nebo kdyby si banka ošetřila úrokové riziko.
 • V USA podle algoritmu fondu Quant začala hospodářská recese
  V USA pravděpodobně začala hospodářská recese. Indikátor je součástí řídícího algoritmu fondu Quan a recesi ohlásil na základě posledních údajů. Jeho autorem je Pavel Kohout. Technická recese se definuje jako pokles HDP 2 čtvrtletí po sobě.
 • V USA pokračují výprodeje
  V zámoří jsme včera zaznamenaly třetí poklesový den v řadě. Nejvíce propadly sektory financí (-1,7 %) a průmyslové výroby (-1,5 %). Naopak se poměrně dařilo zdravotnictví (+0,5 %) a komunikacím (+0,1 %). Horší výsledky reportovala společnost Darden Restaurants (mateřské společnost restaurací Olive Garden), cena jejich akcií se propadla o 4,4 %. Naopak se dařilo farmaceutické společnosti Eli Lilly, která narostla o 4,9 %.
 • V USA pravděpodobně začala hospodářská recese
  Jeden z indikátorů, který je součástí řídícího algoritmu fondu QUANT, ohlásil na základě posledních údajů pravděpodobný začátek hospodářské recese v USA. Tento indikátor funguje výlučně na základě analýzy výnosů federálních dluhopisů, není ovlivněn žádnými názory nebo emocemi. Vychází z práce profesora Campbella Harveye publikované v roce 1985. Jde o indikátor, který úspěšně předpověděl i minulou a předminulou recesi americké ekonomiky.
 • V USA připravují další žalobu na Googlu, teď kvůli monopolu v digitální reklamě
  Americké ministerstvo spravedlnosti připravuje druhou žalobu na technologickou společnost Google kvůli monopolnímu chování. Tentokrát se zaměří na digitální reklamu. Znamená to, že vláda zesiluje tlak v boji proti Googlu, kterého obviňuje ze zneužívání dominantního postavení na trhu. Žaloba by mohla být podána koncem roku, uvedla s odvoláním na informované zdroje agentura Bloomberg.
 • V USA sa črtá pozitívny trend pre ropu – pomer spotreby k ťažbe je na viacročných maximách
  Zásoby ropy v USA včera s rástli o 1,3 mil. barelov. Nakoľko sa čakal pokles o viac ako 3 mil. barelov, tak to je možn...
 • V USA sa opäť hovorí o clách na európske automobily. Kto by si ich odniesol najviac?
  Cez víkend dorazila správa, že americké Ministerstvo obchodu označilo importy automobilov z EÚ za ohrozenie národnej bezpečnosti. V praxi to dláždi cestu pre clá na importy európskych automobilov, o ktorých s obľubou hovorí americký prezident Trump, ktorý má mať 90 dní na rozhodnutie, čo s tým spraví.
 • V USA sa s cenami ropy prepadli aj výnosy z dlhopisov. FED však ceny ropy nesleduje...
  V piatok sa udiala zaujímavá vec. Výnosy z desaťročných amerických dlhopisov prudko klesli – o 10 bsp. Bol to najvyšší...
 • V USA sa začala výsledková sezóna, opäť sú očakávania nízke
  Koncom minulého týždňa sa začala výsledková sezóna, v rámci ktorej popredné americké spoločnosti zverejňujú svoje výsledky hospodárenia za tretí kvartál. Čo sa týka ziskov, latka je nastavená nízko, očakáva sa medziročný rast na úrovni 3 %, čo by nemalo byť problém prekonať (v minulom kvartáli dosiahli zisky na akciu medziročný rast 10,3%).
 • V USA se čeká na Fed
  Včerejší obchodní seance byla o poznání klidnější než ta pondělní, propady na trzích se ale v zásadě nezastavily. Výrazně včera ztrácely defenzivní sektory jako utility (-2,6 %), spotřební zboží (-1,3 %) a zdravotnictví (-1 %). Velmi volatilně pokračuje obchodování s čínskými akciemi. Po pondělním propadu o 10,1 % včera Alibaba posílila o 7,4 %. Z průměru rozhodně vystoupila společnost Fedex, která zvýšila čtvrtletní dividendu o 50 % na 1,15 USD za akcii a narostla tak o 14,4 %. Kryptoměnová burza Coinbase zakončila obchodní den pouze o 0,8 % pod pondělním závěrem. Společnost Oracle přidala 10,5 % a společnost Continental Resources narostla o 15,2 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Instaforex Autochartist nove