Čtvrtek 23. březen 2023 09:59
reklama
Purple Ebook ropa
reklama
XTB konference brezen 2023
reklama
Instaforex Autochartist nove
reklama
Tickmill logo

Rok 2022 aneb Ztracené iluze o investičních trzích

27.01.2023 17:23  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Aniž bych chtěl nějak fušovat do řemesla panu spisovateli Balzacovi, titul jeho knihy Ztracené iluze mi připadá pro dění na akciových a dluhopisových trzích v uplynulém roce velice příhodným. Na počátku roku byly totiž trhy v zajetí hned několika různých iluzí. Co si z toho odnést do roku letošního?

Pojďme se nejdříve podívat na některé z iluzí, kterými se do loňského roku nejen někteří investoři nechali dost možná uchlácholit.  

a) Tisk peněz ze strany centrálních bank společně s nulovými či zápornými sazbami zabrání příchodu recese. Peníze lze do ekonomik pumpovat neomezeně a případné negativní důsledky jsou nepravděpodobné a zvládnutelné.

b) Pod vlivem nulové inflace a záporných či nulových sazeb před sebou mají akciové a dluhopisové trhy další silný růst.

c) Akciový trh je místo, kde může každý jednoduše a rychle zbohatnout. Není třeba bádat nad fundamenty, stačí koupit jednu módní akcii a pak už jen čekat a bohatnout. Chodit do práce je přežitek. V technologiích, zejména těch nových, je budoucnost.

d) Kryptoměny jsou to pravé. Bitcoin míří nad 100 000 dolarů a možná i výše.

Průběh roku všechny tyto iluze rozehnal. Inflace pod vlivem masivního tisku peněz a záporných sazeb vystřelila k nebesům. Tatíček Putin se svou šílenou válkou této cestě pomohl, ale rozhodně nebyl a není příčinou inflace.  Ceny (nejen) energií raketově rostly již před 24. únorem loňského roku. S inflací prudce rostou také úrokové sazby.

Akciové a dluhopisové trhy významně ztratily. Hlavní americký index S&P500 odepsal za jediný rok téměř dvacet procent a dřívější investorský „milášek“, řečeno s Tolkienovým Glumem, technologický NASDAQ, je níže bezmála o třicet pět procent, když některé jednotlivé technologické firmy za sebou mají pokles i násobný. Naopak, akcie velkých firem s nízkou volatilitou utrpěly ztráty jen kosmetické. 

Dvojciferným ztrátám se nevyhnuly ani dluhopisové indexy, a tak jediným bezpečným přístavem v loňském roce byly komodity. Reálná aktiva, jako jsou právě komodity, byla v minulosti považována za protiinflační zajištění a svoji úlohu tentokrát splnila bezezbytku. Komoditní index posílil o dvacet procent na čele s energetickými komoditami.

Co si z toho tedy odnést? Loňský rok nabízí mimo jiné tato tři poučení. 

Módní trendy se mění, a to i na akciových trzích. Když už všichni vidí jen růst, paní v sámošce se vás ptá na bitcoin a ve vašem portfoliu jsou jen dva až čtyři hity aktuálního trhu, je něco špatně.

Argument „tentokrát je to jiné“, je vždy podezřelý a investor by měl zbystřit.

Řešením není se z trhu stáhnout. Jenom je dobré zvážit, zda nejít proti proudu. 

2023 - naděje na nový býčí trh?!

Budoucnost je vždy do jisté míry nejasná. A to dokonce i těm největším investičním bankám, jako je třeba Goldman Sachs. Pokud byste vzali jejich před rokem zveřejněný výhled na rok 2022, vše obrátili naruby a podle toho zainvestovali, byli by z vás milionáři. A tak berte můj názor z hlediska této optiky. Řeknu to, co budu se svými portfolii v roce 2023 dělat já.

Přijde v roce 2023 na trhy recese?

Je to hodně pravděpodobné. Inflace již započala mírně klesat. Centrální banky nadále zpřísňují svoji politiku a zvyšují úrokové sazby. V tomto procesu se často centrálním bankéřům v minulosti stalo, že utahování politiky předehnalo trhy a důsledkem byly negativní změny v ekonomice, na jichž odeznění bylo potřeba nějaký čas počkat. Pravděpodobnost recese je tedy poměrně značná.

Co to bude znamenat pro naše investice?

Ač bývám zpravidla poměrně skeptický, nemyslím si, že bychom stáli před recesí, která by byla nějak drasticky hluboká a měla na akciové trhy dramatický dopad. Proč?

Zatímco byly předchozí recese pro finanční trhy spíše překvapením, na tom, že ekonomika v roce 2023 zamíří do recese, panuje již dlouhodobá a opravdu široká shoda. Máme před sebou možná „nejočekávanější recesi“ v historii. Proč je to důležité? Chybí tady moment překvapení, který by následovala panika, v níž všichni svoje akcie prodávali doslova obouruč. Teď stojíme podle konsensu před recesí, víme o ní nejméně půl roku a možná i více. Do značené míry je recese v kurzech akcií už zaceněna.  

Ti, kteří chtěli prodat, už prodali. Vstanou noví bojovníci? Možná, trh už ale není tak „zaneřáděný“ drobnými investory s různými klikacími investičními aplikacemi, jako to bylo na počátku roku 2022.  Po dvacetiprocentním poklesu máme nejspíše hlavní období paniky již za sebou. Vlny na trhu budou a nemusí být malé. Ukazatele sentimentu ale říkají, že nálada investorů už nemůže být o mnoho horší.   

Recese mívají tendenci dopadat tvrději zejména na nízkopříjmové domácnosti. Jejich členové jsou těmi, kdo je první propuštěn z práce a mají jen poměrně nízké úspory. Pomoc vlád však v průběhu pandemie a po jejím skončení mířila hlavně na tuto skupinu, která se aktuálně, podle dat amerického FEDu, těší poměrně dobré kondici.

Majetek „spodních 50 procent“ se od konce roku 2021, do poloviny roku 2022, zvýšil o téměř dvacet procent a jsou jedinou kategorií, v níž toto číslo ve sledovaném období rostlo. Zároveň této skupině obyvatel USA rostou platy mnohem rychleji než ostatním skupinám a reálně překonávají inflaci. Podíl dluhu domácností k jejich příjmů je poblíže historických minim.

Korporace mají velice solidní rozvahy a bohatých let vesměs využívaly ke snížení svého zadlužení. Bankovní sektor je mimořádně dobře kapitalizovaný.

Co se tedy v roce 2023 odehraje?

Hlavním rizikem pro investory je kombinace rostoucí inflace a vysokého tempa zvyšování úrokových sazeb. Na druhé straně stojí dobré finanční zdraví, solidní úspory a růst příjmů. Předpokládám, že pokud dojde k recesi, bude spíše mírná a nebude mít pro investory nikterak drtivý dopad.

V roce 2023 neočekávám, že bychom byli svědky mimořádného růstu akciového trhu, jaký známe z uplynulé více než dekády.

I v případě, že úrokové sazby dojdou na svůj vrchol a inflace začne klesat, bude se trh nadále potýkat s utahováním měnové politiky ze strany FEDu. To může být ještě nějakou dobu problém pro široké indexy. Na trhu je ale dostatek akcií, které jsou hodnotově orientované a ve vztahu k minulosti levné.

Můj přístup v roce 2023 

U investičních portfolií složených z podílových fondů neočekávám žádnou změnu. Neuplynul můj investiční horizont. Peníze, které tam mám zainvestované, nijak nutně nepotřebuji. Ideální stav. Nedělat nic je moje velice oblíbená činnost.

Moje akciové portfolio je složené především z akcií velký firem obchodovaných na amerických burzách. Důsledně jsem se vyhýbal všemu módnímu a trhy tak milovanému.

Díky tomu je moje portfolio za minulý rok jen v malém mínusu. Nákupy v době propadů jsem si vytvořil solidní tok peněz ve formě dividend a na jeho zvýšení budu pracovat i v roce, který právě započal. Nadále budu v případných poklesech nakupovat akcie velkých firem nabízejících pěti a více procentní dividendový výnos. Zásobu hotovosti na to mám poměrně dostatečnou, protože 40 procent portfolia je stále v hotovosti.

Václav Pech, investiční analytik, Broker Trust

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Rok 2019 ještě nemusí být krizový
  Světová ekonomika dosáhla letos špičkového růstu a zůstává dostatečně silná na to, aby unikla recesi v příštím roce. Předpokládá se sice zpomalení globálního hospodářského růstu v roce 2019, ale neočekáváme ještě obrat, či recesi.
 • Rok 2019 pro americké firmy nakonec nemusí být vůbec špatný
  Zatímco ještě loni panovalo na trzích přesvědčení, že letošní rok přinese u řady firem výrazné zhoršené hospodářských výsledků, poslední analytické odhady jsou o poznání optimističtější. Výsledkem je aktuální analytický konsenzus, podle kterého by zisky za rok 2019 měly růst o pět procent a tržby pak o necelých pět procent.
 • Rok 2019 přinesl útlum na hypotečním trhu
  „Celkový objem hypotečních úvěrů se v loňském roce propadl o 37 miliard korun. Meziročně byl vykázán pokles počtu hypotečních úvěrů o 22 tisíc,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Rok 2019 ve znamení velkého růstu, pro rok 2020 je třeba optimismus tlumit
  Rok 2019 je pro globální finanční trhy velice úspěšný. Přestože dynamika světové ekonomiky pokračuje v mírném zpomalování a je přítomno mnoho rizikových faktorů v čele s obchodní válkou mezi USA a Čínou, Brexitem, a nepokoji v Hong Kongu a Latinské Americe, akciové i dluhopisové investice připisují vysoce nadprůměrné zisky.
 • Rok 2020 – rekordní rok pro zlato
  Rok 2020 se zapíše do historie především díky světové pandemii, která ovlivnila život na celém světě. Nejenom pro zlato, ale i pro ostatní drahé kovy, to byl dramatický rok. Cena zlata se v srpnu podívala na historické maximum a odborníci očekávají, že budou zdolány další rekordy. Jaké klíčové události byly hybatelem poptávky po zlatě a jeho ceny v průběhu celého roku 2020?
 • Rok 2021 - jasnější příležitosti, nebo spousta rizik
  Rok 2020 byl pro finanční trhy rokem extrémů. Navzdory tomu lze však tvrdit, že většina aktiv se vypořádala s pandemií poměrně dobře a investoři nejsou začátkem roku ani příliš nervózní. Obecně se očekává, že se svět bude postupně vracet k normálu, což by mohlo pomoci sektorům nebo měnám, které byly pod tlakem.
 • Rok 2021 je zatím rokem komodit
  Rok 2021 je zatím rokem komodit. Globální komoditní index S&P GSCI totiž zatím připisuje zisk 18 %, přičemž barel severomořského Brentu je dokonce o 29 % dražší. Drahým kovům se nicméně vůbec nedaří. Zlato je slabší o 8 % a stříbro o 3 %.
 • Rok 2021 na akciových trzích: Pražská burza podala výstavní výkon a jasně překonala konkurenční parkety v Evropě i za mořem
  Pražská burza měřená indexem PX předvedla letos výkon, který tu nebyl 16 let. Od začátku roku se její cena katapultovala o vysokých +38,8 %. To je ale jen kapitálový zisk. Spolu s dividendami, tzv. celkový výnos (kapitálový + dividendový) je to dokonce +45,3 %.
 • Rok 2021 začne nebezpečnou jízdou dolaru a pobrexitovou Británií na křižovatce
  Trh se převážně shoduje na tom, že nás v roce 2021 čeká reflační odraz ode dna a oslabený americký dolar. My s tímto pohledem vcelku souhlasíme, ale pořád se toho může spousta pokazit. Bezprostředním nebezpečím je hlavně spekulativní zápal, který může vést dříve či později ke korekci – a asi spíš dříve. Brexitová dohoda byla pro libru velkým zklamáním.
 • Rok 2021 zakončila inflace na úrovni 6,6 %
  Podle dnes zveřejněných údajů statistického úřadu se česká meziroční inflace v závěru roku vyšplhala na 6,6 % a byla tak o jeden procentní bod vyšší, než předpokládala ČNB ve své listopadové prognóze. Průměrná roční inflace dosáhla nejvyšší hodnoty od roku 2008 – konkrétně 3,8 % - avšak už v letošním roce tento střednědobý rekord hravě překoná.
 • Rok 2022 bude pro Solanu výzva
  Solana v minulém roce zaujala obchodníky především díky své výkonnosti a vidinou úspěchu na krypto trhu. Za minulý rok vzrostla o 11 000 %. Dnes patří mezi největší kryptoměny s tržní hodnotou přes 28 miliard dolarů.
 • Rok 2022 jako investiční anomálie za 150 let. Co si z toho odnést?
  Co mají společného roky 1941, 1969 a 2022? Za více jak 150 let pouze v těchto třech letech došlo k tomu, že v rámci světově největšího amerického trhu byly záporné výnosy jak akciových, tak dluhopisových portfolií. Rok 2022 pak tomuto žebříčku propadů jednoznačně kraluje. Jak se poučit nejen do roku letošního?
 • Rok 2022: Jak to bude dál?
  Myslím, že je třeba zmínit, že vytváříme rámec, nikoli konkrétní pohled. Pomocí rámce můžeme poskytnout makro scénář, který považujeme za nejpravděpodobnější – to, čemu říkáme náš "základní scénář" -, ale také nabídnout dva další alternativní scénáře spolu s důsledky pro aktiva v případě, že se některý z těchto scénářů naplní.
 • Rok 2022 ve znamení nejsilnější poptávky po zlatě za více než 10 let
  Loňský rok, který se nesl ve znamení vysoké inflace, geopolitické krize, nejistoty a mnoha dalších událostí, zapříčinil vysoký příliv investic do zlata. Podle nejnovější zprávy Světové rady pro zlato WGC, byla loňská poptávka po žlutém kovu nejsilnější od roku 2011, tedy za více než 10 let. Za tímto nárůstem stojí hlavně maloobchodní poptávka a enormní nákupy centrálních bank. Globální poptávka po zlatě vzrostla v roce 2022 o 18 % na 4 741 tun, což bylo na podobné úrovni, jako v roce 2011. Překážkou nebyly ani určité odlivy ze strany ETF.
 • Rok 2023 bude pro trhy zlomový
  Během středečního zasedání Fedu bylo rozhodnuto o zvýšení sazeb o 0,50 %, takže úrokové sazby jsou podle očekávání na 4,50 %. Byly oznámeny i prognózy HDP, nezaměstnanosti, úrokových sazeb a inflace na příští roky.
 • Rok 2023: ustupující inflace, ekonomická recese a nejistota
  Právě skončený rok 2022 byl v mnoha ohledech přelomový. Do Evropy se vinou ruské agrese znovu vrátila válka a drahé energie společně s vysokou inflací se staly makro problémem číslo jedna. Centrální banky musely opustit mantru extrémně nízkých úrokových sazeb a prudce otočit kormidlo měnové politiky. Z pohledů investorů pak byl minulý rok vyloženě tristní – ještě nikdy v historii nedošlo k tak prudkému synchronnímu propadu amerických akcií i dluhopisů. Co čekat na makro frontě od roku 2023?
 • Role sociálních sítí v americké prezidentské kampani
  V nadcházejících amerických volbách budou hrát sociální sítě ústřední roli. Obzvláště v této době lidé tráví stále více času online než kdykoliv dříve. Informace, které se k voličům prostřednictvím těchto platforem dostávají, jsou často zkreslené a sociální sítě tak představují mocný nástroj, který umožní v rámci kampaně manipulovat veřejným míněním. V tomto ohledu se zdají být Trumpovi zastánci na vedení digitální kampaně lépe připraveni než ti Bidenovi.
 • Rolls Royce aktivoval plán na získání dodatečných financí
  Samotné letecké společnosti nebyly během korony jediné, které zasáhly restrikce spojené s pandemií. Tvrdý dopad omezení pocítili i dodavatelé komponentů jako je například firma Rolls Royce Holdings, která vyrábí letecké motory. Prudký propad letového provozu totiž zároveň způsobil prudké snížení zájmu o nová letadla a firma musí hledat způsoby, jak výpadky příjmů alespoň částečně vykrýt.
 • Roman Koděra rozšířil tým expertů na obchodování v Saxo Bank
  Roman Koděra (45) rozšířil tým odborníků na investiční obchodování v Saxo Bank. Na pozici Senior Sales Manager je zodpovědný za obsluhu VIP klientů.
 • Ronaldo odchází z Juventusu… a akcionáři klubu tomu tleskají. Po Barceloně se drahé „koule u nohy“ zbavuje právě i turínský klub
  Akcie italského fotbalového klubu Juventus Turín dnes poskočily až o 4,2 procenta poté, co se vyrojily spekulace, že jeho největší hvězda, Portugalec Cristiano Ronaldo, by mohl být na prodej Manchesteru City. Zpráva, která rmoutí fanoušky „Staré dámy“, její akcionáře naopak těší. Situace tak připomíná nedávné dění v souvislosti s odchodem argentinské „star“ Lionela Messiho z Barcelony do Paris Saint-Germain.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Tickmill logo