Úterý 19. březen 2024 10:07
reklama
Swissquote Bank
reklama
Instaforex ebook
reklama
XTB trading konference 2024
reklama
Fintokei SwiftTrader

Rostoucí ceny testují holubičí postoj Bank of Japan

18.11.2022 22:38  Autor: Admiral Markets  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Jádrová inflace v Japonsku dosáhla v říjnu 40letého maxima, čímž prověřila holubičí postoj Bank of Japan (BoJ) k měnové politice.

Abychom uvedli historii japonské inflace do kontextu, ekonomika země se často potýká s nízkou inflací a deflací. Po skončení COVID se tento ekonomický trend obrátil vzhůru nohama, když se z minimálních hodnot dostal na vrchol. Rostoucí inflace sice může být zkreslením průměrné japonské zkušenosti, nicméně je realitou.

Přes všechny inflační bouře však BoJ udržuje orientaci úrokových sazeb beze změny a v záporném teritoriu na úrovni minus 0,1 %. Centrální banka sleduje zahraniční vývoj a je si vědoma inflačních tlaků, ale domnívá se, že v Japonsku ještě nenastal ten správný čas na zvyšování úrokových sazeb. Místo toho tvůrci měnové politiky intervenují na měnových trzích, aby podpořili jen.

Hodně záleží na tom, zda se ostatním velkým ekonomikám podaří zpřísněním měnové politiky dostat inflaci pod kontrolu, a vyřešit tak alespoň jeden z problémů BoJ. To však může být jen slabá naděje, protože vysoké ceny se ukazují být tvrdohlavější, než se původně předpokládalo. V USA inflace v říjnu klesla, ale vzrostla u dvou hlavních obchodních partnerů, ve Velké Británii a v EU, což vystavuje USA vyšším dovozním cenám z těchto regionů.

Kdy a jak může BoJ zvýšit úrokové sazby?

Příští zasedání BoJ se bude konat 19. a 20. prosince, kdy by mohlo být více naznačeno, zda se v roce 2023 chystá zpřísnění měnové politiky. Jaké jsou možné scénáře, kdy a zda se BoJ rozhodne zvýšit úrokové sazby? Mohlo by dojít k posunu z minus 0,1 % na 0 %, což je úroveň, která byla naposledy zaznamenána v roce 2016. To by mohlo podpořit jen vůči ostatním měnám a zvýšit kupní sílu v závislosti na širší inflační situaci.

Pro obchodníky a investory je zásadní pozorně sledovat signály BoJ, protože hybné síly pro jen by se mohly změnit ze dne na den, pokud inflace v listopadu a prosinci nadále poroste.

Od chvíle, kdy Federální rezervní systém před devíti měsíci zahájil historické kolo zpřísňování měnové politiky, americký dolar poháněl kupředu a tlačil JPY k provazům. Zdá se, že jestřábí postoj Federálního rezervního systému přetrvá až do roku 2023 po komentářích guvernéra Wallera, který řekl, že jedna zpráva nedělá trend.

"Je ještě příliš brzy na to, abychom dospěli k závěru, že inflace směřuje trvale dolů... Tento film jsme již viděli, takže je příliš brzy na to, abychom věděli, zda bude mít tentokrát jiný konec." Guvernér Federálního rezervního systému Christopher J. Waller (projev 16. listopadu).

Ale co když jádrová inflace v USA klesne druhý měsíc po sobě? To by mohlo být spouštěcím mechanismem pro Fed, aby zmírnil zvyšování úrokových sazeb kvůli zpoždění mezi zvýšením a dopady na inflaci.

"Trvá měsíce a možná i déle, než se v ekonomice projeví všechny účinky zvýšení sazeb." Guvernér Waller.

Guvernér Waller uvedl, že vzhledem ke zlepšené míře inflace by klidněji uvažoval o zvýšení sazeb o 0,5 %, pokud by listopadová zpráva o inflaci pokračovala v klesajícím trendu.

"Sazbu federálních fondů lze stále poměrně rychle zvýšit několika zvýšeními o 50 bazických bodů..." Guvernér Waller.

Zajímá vás obchodování na základě makroekonomických zpráv? Zjistěte, jak tento přístup funguje, díky našim bezplatným webinářům. Seznamte se a komunikujte s odbornými obchodníky. Sledujte a učte se z živých obchodních seancí.

Tradingové webináře zdarma

Nalaďte se na živé webové semináře pořádané našimi tradingovými experty.

Tento materiál neobsahuje a neměl by být vykládán jako materiál obsahující investiční poradenství, investiční doporučení, nabídku nebo výzvu k jakýmkoli transakcím s finančními nástroji. Vezměte prosím na vědomí, že tato obchodní analýza není spolehlivým ukazatelem jakékoli současné nebo budoucí výkonnosti, protože okolnosti se mohou v průběhu času měnit. Před přijetím jakéhokoli investičního rozhodnutí byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce, abyste se ujistili, že rozumíte rizikům.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Roste riziko propadu s novým šířením nákazy
    Dnes odpoledne nás čeká index průmyslové aktivity filadelfského Fedu, který by po vzoru New Yorku mohl dopadnout dobře. Také počty nových žadatelů o dávky v nezaměstnanosti by měly opět klesnout. Dosud se takové věci trhu líbily a reakce na čísla z trhu práce či maloobchodu byla až euforická. Jenže tentokrát se podle nás s dobrými daty počítá a pod povrchem nadále bublá hrozba druhé vlny nákazy.
  • Roste v Číně nová třída agresivních investorů?
    Ta zpráva proběhla médii začátkem týdne. Čínská HNA Group, která už má solidní sbírku majetku na domácí půdě, kupuje čtvrtinový podíl v americké hotelové společnosti Hilton Worldwide. Podle listu The Wall Street Journal jde o jednu z ukázek toho, jak skupina nových agresivních obchodníků pase po nových příležitostech v prominentnějších odvětvích, jako jsou právě hotelové služby. Západ se k apetitu čínských investorů staví poslední dobou ostražitěji.
  • Rostou ceny i mzdy a ČNB zvyšuje sazby
    Data zveřejněná v průběhu září ukáží na rostoucí mzdy po pandemii a mírné navýšení průmyslové výroby a maloobchodních tržeb na začátku léta. Od spotřebitelských cen čekáme za srpen jejich meziměsíční stagnaci, nicméně meziroční dynamika pravděpodobně zůstane stále vysoko. Ještě silněji to bude platit v případě cen v průmyslu. Česká národní banka bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb po 25 bodových krocích.
  • Rostoucí akcie mohou utlumit poptávku po bezpečných aktivech
    Jelikož Federální rezervní systém zahajuje cyklus agresivního zpřísňování s cílem dostat inflaci pod kontrolu, znepokojuje investory stav americké ekonomiky a to, co říká trh s dluhopisy. A podle toho reaguje i cena zlata.
  • Rostoucí akcie se těší na pěkná data a vakcínu
    Evropské akciové trhy odstartovaly nový den růstově a připisují si k dobru 1-2 procenta. Navazují tím na ještě vyšší růst asijských trhů. Příznivý sentiment investorů nadále udržují včerejší nadějné zprávy o vakcíně proti COVID-19, ale do hry se zapojují také očekávání před dnešními makrodaty.
  • Rostoucí americká inflace žene dolar nahoru
    Obchodování s akciemi skončilo v pondělí smíšeně. Zdá se, že trh se nadále soustředí na důležitá ekonomická data z USA, která mají být zveřejněna tento týden, protože by mohla být klíčová nejen pro místní finanční trh, ale pro globální trhy jako celek.
  • Rostoucí americké výnosy podpořily finanční tituly
    Americký akciový trh během včerejška mírně vzrostl, když index S&P 500 přidal 0,1 %. Dařilo se především finančním titulům, jejichž akcie vylétly o 1,8 %. Přes jedno procento si připsali ještě těžaři a zpracovatelé komodit. Opačná strana pelotonu patřila utilitám s hlubokou ztrátou 2,1 % a telekomunikacím (-1,4 %). Důvodem tohoto vývoje byly především rostoucí dluhopisové výnosy, když 10letý výnos se dostal na letošní maximum. To podpořilo právě finanční instituce a naopak potopilo na sazby citlivé utility.
  • Rostoucí ceny elektřiny a ropy zřejmě zdraží městskou veřejnou dopravu
    Městské dopravní podniky po celé zemi se potýkají s rostoucími cenami energií, zejména pak elektřiny a ropy, ale pochopitelně také plynu. Třeba pro pražský dopravní podnik znamenají zdražující elektřina a vyšší ceny ropy náklady navíc za zhruba 700 milionů korun. Zdražují totiž paliva, ale také třeba napájení tramvají.
  • Rostoucí ceny ropy
    V úterý stouply ceny ropy a snížily ztráty z předchozí seance, jelikož slabší americký dolar nahrazoval rozšiřující se omezení COVID-19 v Číně.
  • Rostoucí ceny ropy podněcují inflaci
    Pokud bude ropa dál stoupat, bude Fed nucen zesílit boj proti inflaci. Podle Bloomberg Intelligence vyvíjejí rostoucí ceny ropy tlak na inflaci, což by mohl být pro Fed, který už teď bojuje se silnými cenovými tlaky, problém.
  • Rostoucí české výnosy pomáhají koruně držet silné pozice
    Česká měna se včera usadila pod 26,00 za euro. Sice se nachází pouze mírně pod danou hranicí, ale zato své pozice drží. Pomáhá jí další nárůst výnosů českých dluhopisů. Ten se týká celé křivky, ale hodně výrazný je zvláště na jejím krátkém konci. Například dvouletá splatnost se vrací po delší době ze záporu těsně nad nulu po vytrvalém růstu v posledních dnech.
  • Rostoucí čínská rizika doléhají na páteční obchodování
    Odvolávání výhledů sledujeme napříč firemním sektorem a nejen to, připojila se také čínská vláda. Řadu let si vždy stanovila cíl pro růst HDP, který pak data potvrdila s obdivuhodnou přesností. A třebaže čínským statistikám nemusíme věřit a míra nejistoty je nyní opravdu vysoká, odvolání cíle pro letošek trhům radost neudělalo. Asi ještě větší problém s Čínou však je další ohnisko sporu s USA, kdy se na scénu vrátil Hongkong. Čína chce schválit novou "bezpečnostní" legislativu pro toto území a USA ústy prezidenta Trumpa už varovaly, že na takovou akci tvrdě zareagují.
  • Rostoucí dodávky a pomalý ekonomický růst oslabují podporu u komodit
    Ceny komodit klesají v souvislosti s pokračujícím navyšováním dodávek. Zinek zažil největší týdenní propad za poslední dva roky, poptávka po energetických komoditách rovněž polevuje.
  • Rostoucí dolar drtí světové kupce ropy
    Snížení světového ropného benchmarku ze 128 dolarů za barel je spojeno s růstem dolaru o 15 %. Toto snížení znamená, že ceny pohonných hmot jsou stále důležitým faktorem, který zvyšuje životní náklady.
  • Rostoucí dolar prozatím zpomalil ropný večírek
    Od okamžiku, kdy se OPEC dohodl na snížení produkce, oživila ropa o více než 15 %. Nejnovější oživení – díky ruskému prezidentu Putinovi, který souhlasil, že se Rusko ke zmrazení produkce přidá – dostalo ropu Brent na roční maximum. Ačkoli dohoda není ani zdaleka finální, trh posiluje na vlně pozitivního vnímání a technických signálů k nákupu.
  • Rostoucí důvěra německých spotřebitelů euru pomohla
    Společné evropské měně se v průběhu včerejšího dne dařilo. Během evropské seance si euro vůči dolaru polepšilo...
  • Rostoucí inflace v eurozóně nebo údaje o zaměstnanosti z USA by mohly způsobit oživení trhů
    První čtvrtletí roku 2022 se ukázalo jako extrémně volatilní a plné důležitých ekonomických a politických událostí, které vedly k pádu akciových trhů, růstu cen ropy a dalších komodit, přispěly k masivnímu výprodeji amerického ministerstva financí trhu a překvapivě k mírnému nárůstu USD.
  • Rostoucí inflační očekávání doléhají na technologie
    Klíčové téma poslední doby - inflace - se na trhy opakovaně vrací. Nadšení z velmi slabých čísel z trhu práce tak netrvalo dlouho. Investoři jsou evidentně nervózní zveřejněním amerických spotřebitelských i výrobních cen dál během týdne. Inflační očekávání stoupají a roste zájem o inflačně zajištěné dluhopisy.
  • Rostoucí ‚‚paradox produktivity‘‘
    RŮST: Hospodářskému růstu škodí nízká produktivita. Tento ‚‚paradox produktivity‘‘ je sice tajemný, ale zásadní pojem a dochází k němu navzdory rozmachu technologií a efektivitě, kterou s sebou přinesly.
  • Rostoucí počet aktivních vrtů v USA tlačí na cenu ropy
    Počet aktivních vrtů ve Spojených státech zaznamenal dle Baker Hughes Inc. k 14.říjnu růst o 15, a to již sedmým týdnem v řadě na celkových 539, nejvyšší počet od února letošního roku. To mimo jiné tlačí cenu ropy druhým dnem níže. Zásoby ropy v USA dosahují v současnosti nejvyšší sezónní úrovně za posledních 30 let. Po pátečním oslabení o 11 centů černé zlato v průběhu dneška ztrácí dalších 18 centů na 50,17 dolarů za barel. Produkce ropy v Libyi, členském státu kartelu OPEC, vzrostla o 20 tisíc barelů na 560 tisíc barelů denně.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Instaforex ebook