Neděle 26. červen 2022 09:59
reklama
Vantage
reklama
Vantage
reklama
Dukascopy krypto
reklama
Purple broker v ziskovosti

Vývoj na trzích 13.-19.6.2022

20.06.2022 12:43  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Klíčovou událostí minulého týdne bylo středeční zasedání americké centrální banky Fed. Fed zvýšil cílové pásmo základní úrokové sazby, fed funds rate, o tři čtvrtě procentního bodu (0,75 %) na 1,50-1,75 %. Jednalo se tak o nejrazantnější zvýšení úrokových sazeb od roku 1994. Ekonomové přitom očekávali zvýšení pouze o půl procentního bodu (0,50 %). Na druhou stranu se nemůžeme Fedu vůbec divit, protože inflace je v USA nejvyšší za posledních 40 let. Šéf Fedu Jerome Powell navíc upozornil, že na dalším zasedání koncem července očekává další zvýšení o půl až tři čtvrtě procentního bodu. Fed rovněž v rámci nové ekonomické prognózy výrazně zhoršil výhled pro americkou ekonomiku. Oproti předchozí březnové prognóze Fed nyní očekává, že americká ekonomika letos poroste pouze o 1,7 %, přičemž ještě v březnu odhad činil 2,8 %. V příštím roce by mělo americké HDP vzrůst také o 1,7 %, přičemž březnová prognóza očekávala 2,2 %. Zároveň Fed očekává, že v následujících měsících v USA poroste míra nezaměstnanosti. Pokud jde o výhled na úrokové sazby, fed funds rate by měla podle indikace guvernérů Fedu do konce letošního roku vzrůst ještě o 1,75 % na cílové pásmo 3,25-3,50 %. Domnívám se, že Fed je momentálně ve velice složité pozici. V novodobé historii se totiž jedná o první cyklus zvyšování úrokových sazeb, v jehož rámci americká ekonomika zpomaluje. Navíc americkou ekonomiku trápí obrovský dluh, který je v tuto chvíli na absolutním historickém maximu. Poměr vládního dluhu k HDP nyní činí 125 % a v absolutním vyjádření dosahuje americký vládní dluh 30 bilionů dolarů. Jednoduchou matematikou pak zjistíme, že zvýšení úrokových sazeb o jeden jediný procentní bod přibližně znamená zvýšení ročních úrokových plateb z amerického vládního dluhu o 300 miliard dolarů! To samozřejmě za předpokladu paralelního posunu americké výnosové křivky. Jsem proto toho názoru, že vzhledem k bezprecedentní úrovni amerického dluhu, vládního i soukromého, nebude mít Fed v žádném případě prostor zvýšit základní úrokové sazby výrazně nad 4 %. A je velkou otázkou, zdali takto nízké úrokové sazby budou schopny současnou enormně zvýšenou inflaci skutečně zkrotit až k 2% inflačnímu cíli. Spíše se domnívám, že Fed bude po nějakou dobu tolerovat mírně zvýšenou inflaci kolem 5 %, aby neohrozil poměrně křehkou dynamiku americké ekonomiky, včetně finanční stability celého amerického finančního systému. A vzhledem k tomu, že americké HDP již v prvním čtvrtletí pokleslo a pravděpodobně se bude ve druhém čtvrtletí pohybovat přinejlepším kolem nuly, minimálně mírná recese je v USA rozhodně na spadnutí. K tomu připočítejme silně zvýšenou inflaci na 40letých maximem. Rozhodně bych se proto nebál současný stav americké ekonomiky označit za stagflaci.

Zároveň ve středu proběhlo mimořádné zasedání Evropské centrální banky. Ta diskutovala výprodeje na dluhopisových trzích, především silné propady tržní cen dluhopisů problematického jižního křídla eurozóny. Výnos do doby splatnosti italského vládního dluhopisu s 10letou splatností se totiž dostal nad 4 %, což při poměru italského vládního dluhu k HDP nad 150 % znamenalo, že mnoho investorů opět začalo zpochybňovat finanční stabilitu celé eurozóny. ECB prozatím s žádným konkrétním opatřením nepřišla, nicméně přislíbila vytvořit tzv. anti-fragmentační nástroj (anti-fragmentation tool), jehož cílem nebude nic jiného než zabránit přílišnému zvýšení rozdílu mezi dluhopisovými výnosy do doby splatnosti problematického jižního křídla eurozóny a Německa. Efektivně ovšem ve finálně nepůjde o nic jiného než další upravenou formu kvantitativního uvolňování neboli tištění nekrytých peněz. Je přitom velkou ironií, že ECB na řádném zasedání před dvěma týdny oznámila ukončení kvantitativního uvolňování k 1. červenci, aby byla finančními trhy donucena už po jednom týdnu zcela obrátit svůj postoj. Domnívám se nicméně, že ECB nic jiného nezbývá. Pokud by nyní nezasáhla, je téměř jisté, že by eurozónu poměrně hodně brzo zasáhla další dluhová krize.

Finanční trhy ve výsledku pokračovaly ve velice silných poklesech, které reflektovaly jednak rychlé utahování měnové politiky amerického Fedu a jednak postupnou realizaci mého globálního stagflačního scénáře. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World tak nakonec v minulém týdnu poklesl o 5,8 %. Akciové trhy se tak dostaly do medvědího trhu, neboť od historického vrcholu dne 16. listopadu 2021 ztratil do minulého pátku index MSCI All Country World 23 %. Medvědí trh je přitom obvykle definován jako pokles od předchozího maxima, který přesáhl 20 %. Nám přitom dělalo alespoň radost, že se nadprůměrně dařilo čínským akciím, které dokázaly dokonce posílit (CSI 300 +1,7 %). Navíc podprůměrné ztráty připsaly středoevropské akcie (CECEEUR -2,8 %). Oba tyto akciové regiony přitom máme v rámci naší globální akciové alokace vůči benchmarkům neboli srovnávacím indexům výrazně nadvážené.


Michal Stupavský, investiční stratég Conseq Investment Management a. s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Vývoj „korona" farmaceutických firem
  Farmaceutické společnosti, které dokázaly nejrychleji vyvinout vakcínu na koronavirus, vytěžily nejvíce z recese, ze které se pomalu vzpamatováváme. Nejznámější farmaceutické společnosti spojené s koronavirem jsou: Moderna, Pfizer, BioNTech a konsorcium AstraZeneca. Společnosti i v současnosti zásobují největší část světa vakcínou na koronavirus, kterou vyvinuly, dostaly pobídky od vlád a uzavřely kontrakty na velký objem budoucích dodávek.
 • Vývoj long vs. short kontraktů na futures maret
  Zpráva CFTC o obchodních pozicích byla vydána v pátek (29. září) a pokrývá pozice do úterý (26. září). Zpráva COT není úplným výčtem celkových tržních pozic, jelikož trh futures je relativně menší než spotový trhFX. Představuje však klíčový obraz o tom, jak hlavní a největší účastníci hledí na budoucí pohyby.
 • Vývoj na akciovém trhu
  Akciová rekapitulace   Evropské akcie zakončily v pátek svůj nejhorší týden v uplynulých třech měsícíh, neboť zpo...
 • Vývoj na americkom trhu s bývaním sa prudko zhoršil. Pre dolár je to určitým rizikom.
  Americký trh s bývaním celkom solídne spomaľuje. A to predovšetkým v dôsledku vyšších sadzieb FEDu. Vzhľadom na relatívne nízke zadlženie amerických domácností (ktoré má navyše stále klesajúci trend), sú problémy typu hypotekárna kríza málo pravdepodobné. Môže to však byť rizikom pre dolár, keďže ceny bývania sú kľúčovou položkou inflácie, ktorá cieľovou veličinou FEDu. A tá je aktuálne len veľmi tesne nad dvojpercentným cieľom.
 • Vývoj na finančních trzích – duben 2019
  Evropská centrální banka zasedala 10. dubna. Centrální bankéři ve Frankfurtu v čele s prezidentem Mariem Draghim ponechali v souladu s očekáváním investorů úrokové sazby beze změny a stejně tak i úrokový výhled, v jehož rámci by měly zůstat úrokové sazby na stávající úrovni minimálně do konce letošního roku. Zásadnějších změn nedoznalo ani hodnocení výhledu ekonomického růstu a inflace. Detaily nových dlouhodobých úvěrů pro banky (TLTRO3) se přitom pravděpodobně dozvíme na červnovém zasedání.
 • Vývoj na finančních trzích – leden 2019
  Data o růstu čínského HDP potvrdila, že druhá největší ekonomika v roce 2018 rostla nejpomaleji za posledních 28 let, konkrétně 6,6 %. Čínské vládní autority proto připravují nové fiskální stimuly na podporu ekonomického růstu. Centrální banka již měnové kohouty uvolnila.
 • Vývoj na finančních trzích - prosinec 2018
  Americká centrální banka Fed v souladu s očekáváním investorů zvýšila 19. prosince základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu (0,25 %) na cílové pásmo 2,25-2,50 %. Jednalo se o čtvrté zvýšení sazeb v roce 2018 a celkově deváté zvýšení v aktuálním cyklu zvyšování úrokových sazeb, jenž započal v prosinci 2015. Fed zároveň snížil prognózu zvyšování sazeb v roce 2019 ze tří na dvě zvýšení a ponechal prognózu na jedno zvýšení v roce 2020. Celkově z tohoto zasedání Fedu žádné zásadní překvapení nevzešlo.
 • Vývoj na finančních trzích 23.-29.5.2022
  Po sedmi týdnech nepřetržitých akciových výprodejů, což byla nejdelší série tohoto typu od globální finanční krize v roce 2008, obrátily akciové trhy v průběhu minulého týdne směr a velice silně vzrostly. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World připsal zisk 5,0 %.
 • Vývoj na měnových trzích pro tento týden (27.10. - 31. 10.)
  Hlavním tématem na devizových trzích byl během uplynulého týdne znovu rozdílný výhled měnové politiky ECB a FOMC. Zveřejněná data z eurozóny...
 • Vývoj na trhoch určujú očakávania pre septembrové zasadnutie FEDu
  Pri snahe o hľadania príčiny súčasných pohybov na dolári som narazil na zaujímavú vec. Pozrel som si koreláciu vývoja ...
 • Vývoj na trzích 30. 5. - 5. 6. 2022
  V minulém týdnu se příliš nedařilo akciím ani dluhopisům. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World totiž odepsal 0,6 %. Nám dělalo nicméně velkou radost, že se podstatně více dařilo rozvíjejícím se trhům (MSCI Emerging Markets +1,7 %) než trhům rozvinutým (MSCI World -0,8 %). Rovněž nám dělalo radost, že se nadstandardně dařilo japonským akciím (Nikkei +3,7 %) a akciím ve střední Evropě (CECEEUR +2,1 %). V neposlední řadě nás „potěšilo“, že si nadprůměrné ztráty připsaly americké akcie (S&P 500 -1,2 %), které máme v rámci naší globální akciové alokace vůči benchmarkům výrazně podvážené.
 • Vývoj na trzích 6. - 12.6.2022
  V průběhu minulého týdne dvě významné mezinárodní finanční instituce výrazně zhoršily prognózu vývoje světové ekonomiky. Čím dál více se tak postupně začíná realizovat můj základní globální makroekonomický scénář stagflace, tedy scénář slabého anemického ekonomického růstu a zároveň silně zvýšené inflace výrazně nad inflačními cíli centrálních bank.
 • Vývoj omezení těžby ropy
  Ropa: OPEC a jeho produkce ropy po dohodě s nížení dodávek a těžby   V listopadu roku 2016, kdy se členové OPEC d...
 • Vývoj pandemie kalí vyhlídky na brzký nárůst sazeb
  Centrální banka podle nás zůstane i nadále ve vyčkávacím módu a úrokové sazby na březnovém zasedání měnit nebude. Rozhodujícím faktorem je stále nepříznivý vývoj pandemie, který se odráží v silných ekonomických restrikcích. Ty se přitom spolu s problematickými dodávkami výrobních vstupů začínají podepisovat na horší výkonnosti průmyslu, který dosud vyvažoval pokles v odvětví obchodu a služeb. Výkon ekonomiky v prvním pololetí tak zůstane slabý, a to i s ohledem na táhnoucí se očkování. S prvním zvýšením úrokových sazeb počítáme v listopadu. V té době by už ekonomika měla mít našlápnuto k solidnímu a snad i k déletrvajícímu oživení a růst sazeb tak podle naší prognózy bude pokračovat také v příštím roce.
 • Vývoj rozhovorů mezi USA a Čínou zůstává ve středu zájmu
  Akcie zůstaly minulý týden silné a uzavíraly v kladné oblasti, protože američtí i čínští představitelé pracují na memorandu o dohodě, jež by mělo by mělo přinést odklad termínu 1. března. Zájem byl i o riziková aktiva, protože holubičí postoj Fedu ohledně snížení bilance podpořil býčí trh. Potenciální podpora operací ECB na otevřeném trhu spolu s hrozbou cel na automobily na dovozy do EU z USA by mohly EUR zatížit.
 • Vývoj sazeb v USA: Názor trhu se za poslední dva měsíce dramaticky změnil
  Páteční projev Janet Yellenové na symposiu centrálních bankéřů v Jackson Hole byl minulý týden jednoznačně fundamentem číslo jedna. Čekali jsme mírně jestřábí komentář, kterého jsme se nakonec dočkali. Trochu jsme se obávali, že jestřábí tón nebude dostatečně přesvědčivý, aby pomohl k výraznějšímu zpevnění dolaru, což se ale nepotvrdilo a dolar si připsal slušné zisky na páru s většinou světových měn. Jak moc minulý týden zamíchal kartami v očekávání dalšího vývoje sazeb ukazuje následující graf, který zachycuje jak byla nastavená očekávání trhu po pátečním projevu Jellenové, před týdnem, dvěma týdny, měsícem, dvěma měsíci a před šesti měsíci.
 • Vývoj těžby ropy před summitem v Petrohradu
  Kuvajtský guvernér v OPEC, Haitham Al-Ghais, řekl v pátek, že ještě není čas omezit výrobu ropy v Libyi a Nigérii – dvou členů OPEC s největším nárůstem výroby za poslední dva měsíce.
 • Vývoj u protinožců
  AUD vůči USD oslabuje i navzdory lepšícím se datům z Číny. Podaří se mu tento týden zvrátit negativní vývoj z min...
 • Vývoj úrokových sazeb v EU a USA
  Vývoj úrokových sazeb v EU a v USA za posledních 17 let je velmi podobný, s tím rozdílem, že EU má přibližně roční zpo...
 • Vývoz ruské nafty do USA dosáhl tříletého maxima
  V lednu dosáhl vývoz ruské nafty do Spojených států nejvyšší úrovně za poslední tři roky, protože chladné počasí zvýšilo poptávku po vytápění a elektřině na severovýchodě země.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FXGiants
FXlift
MB Trading
reklama
Dukascopy krypto