Pátek 19. duben 2024 16:17
reklama
InstaForex Autochartist_
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new

Rozbřesk: Co může přinést obměna bankovní rady koruně a sazbám?

23.05.2022 09:11  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Obměna v bankovní radě ČNB bude zásadním momentem, který určí podobu měnové politiky v Česku pro následujících šest let. Zásadní rozhodnutí ohledně třech jmen učiní prezident Miloš Zeman v nejbližších týdnech. Pracujeme v tuto chvíli se dvěma základními scénáři - “holubičí revoluce” a “zachování kontinuity” v bankovní radě.

Jmenováním Aleše Michla do čela bankovní rady prezident Zeman vykročil směrem ke scénáři “holubičí revoluce”. To by znamenalo, že k Aleši Michlovi do bankovní rady vybere tři další hlasy, které jsou v tuto chvíli z různých důvodů spíše proti dalšímu růstu sazeb. Z pohledu investorů však bude i v případě “holubičí revoluce” kritické vědět, o jaká konkrétní jména jde. Pro trhy v čele s korunou by bylo nejhorší zprávou, kdyby po boku Aleše Michla usedli zcela identicky smýšlející bankéři - vylučující a priori další růst sazeb, nehledě na nově příchozí data a výsledky nové interní prognózy centrální banky. Při ztrátě vazby na odborný aparát centrální banky by se obměněná bankovní rada stala pro trhy daleko hůře čitelnou a méně kredibilní. To by se při dnešní vysoké globální nejistotě, dvouciferné zrychlující inflaci, neukotvených inflačních očekáváních a zhoršující se vnější rovnováze promítlo v zesíleném odlivu krátkodobého zahraničního kapitálu. Koruna by se dostala pod tlak a ČNB by pravděpodobně musela na trhu reagovat výraznějšími intervencemi na její podporu. Předpokládáme, že intervence na podporu koruny by podpořili v obměněné bankovní radě jak jestřábi, tak i holubice (vyplývá například z výroků Oldřicha Dědka).

Pokud by holubičí revoluce vynesla do bankovní rady holubice a priory nevylučující ani růst úrokových sazeb a přirozeně opírající své rozhodnutí o nové interní prognózy, míra diskontinuity by nebyla zdaleka tak výrazná a ČNB by pro zahraniční hráče mohla zůstat čitelným a kredibilním partnerem. V takovém případě by se odliv zahraničního kapitálu mohl rychle zklidnit.

Nejvýraznější pozitivní reakce by však na koruně byla cítit ve chvíli, kdy by de facto došlo k “zachování kontinuity” v rozhodování bankovní rady - Vojtěch Benda i viceguvernér Tomáš Niedetzký by byli znovu-jmenováni a místo Jiřího Rusnoka by přišel ekonom, který by podobně jako odcházející guvernér pragmaticky hodnotil nově příchozí data a výsledky nové prognózy. V takovém případě bychom mohli vidět výraznější zisky české měny do blízkosti 24,00 EUR/CZK.

Při “zachování kontinuity” by pak paradoxně mohla bankovní rada v červnu právě díky silnější koruně (a většímu manévrovacímu prostoru v druhé polovině roku) zvýšit sazby o něco méně (25-50 bps). V případě scénáře “holubičí revoluce” spojené s rizikem ztráty kredibility ČNB by v červnu ještě stávající bankovní rada mohla preventivně sáhnout k výraznějšímu růstu sazeb o 75-100 bps.


*** TRHY ***

Koruna

Koruna s klidnější náladou na globálních trzích lehce zpevnila a pohybuje se nad 24,60 EUR/CZK. Nejistota spojená s obměnou bankovní rady ji však zatím výraznější posun vpřed nedovolí a nejinak tomu bude asi i na začátku nového týdne.

Eurodolar
Eurodolar startuje nový týden z pozic v blízkosti 1,06, když delší americké sazby jsou pod tlakem strachu z recese. Naopak euro může těžit z náznaků možné deeskalace na Ukrajině (viz návrh italského premiéra Draghiho na příměří).
Týden začne pohledem na německá data - konkrétně index Ifo. Index předznamená, jak by mohly dopadnout zítra indexy PMI, rizikem je lehké zhoršení v kontextu lockdownů v Číně a pokračujících cenových tlaků (viz německá výrobní inflace na 33 %).

 
 
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Rozbřesk: Co dnes čekat od ČNB?
    Co sledovat v dnešním zasedání ČNB. Na prvním místě samozřejmě rozhodnutí o sazbách. Věříme, že ČNB nakonec úrokové sazby zvýší o 50bps (podobně jako očekává trh) s tím, že si ponechá dveře otevřené pro poslední “malý krok” v červnu. Vzhledem k nejistotě spojené s blížící se velkou obměnou bankovní rady, však není vyloučené, že ČNB bude s dalším zvyšováním sazeb ještě opatrnější…
  • Rozbřesk: Co dnes čekat od ČNB?
    Další růst sazeb na dnešním zasedání ČNB se zdá být hotovou věcí. Trhy si pouze nejsou jisté, jak zůstanou centrální bankéři agresivní ve své jestřábí rétorice a zda někteří z nich dokonce nebudou hlasovat pro růst sazeb o 50 bps.
  • Rozbřesk – Co dnes čekat od ECB?
    Mario Draghi dnes bude před novináři obhajovat, proč se na posledním zasedání ECB rozhodla natáhnout “tisk peněz? (politiku QE) až do konce roku 2017. Čísla, která od té doby přišla, překvapovala vesměs výhradně pozitivně.
  • Rozbřesk: Co dnes čekat od ECB?
    Dnešní zasedání ECB sice nepřinese revoluční změny, ale i tak bude trhy ostře sledováno. Investoři budou bedlivě sledovat jakékoliv změny v komunikaci týkající se blížícího konce politiky QE (kvantitativního uvolňování) a prvního růstu sazeb. Zvlášť zvědaví budou na to, jak si Mario Draghi a jeho kolegové vysvětlí sérii slabých čísel ze začátku roku 2018. Ta může po delší době znamenat, že ECB bude nucena svůj odhad růstu (pro tento rok 2,4 %) revidovat směrem dolů. Šéf ECB i proto asi bude mít důvod dál mávat holubičími křídly a poslední horší čísla mu poslouží jako dobrý důvod, proč odbít konkrétní dotazy na ukončení QE a růst sazeb jako příliš předčasné.
  • Rozbřesk: Co dnes čekat od ECB?
    Dnešní zasedání ECB pravděpodobně nepřinese tolik očekávaný obrat v holubičím nastavení centrálních bankéřů. Euro tak pravděpodobně načas ztratí chuť na další rozšiřování zisků, které nastartoval “pozitivní? výsledek prvního kola francouzských prezidentských voleb.
  • Rozbřesk: Co dnes čekat od ECB?
    Na dnešním zasedání ECB bude klíčové sledovat tři věci. Za prvé, jak výrazně sníží centrální banka svou prognózu. Ve světle slabého konce roku 2018, kdy Itálie upadla do recese a Německo jen těsně uteklo “hrobníkovi z lopaty”, nevypadá ani start do nového roku zatím nijak optimisticky. Podnikatelské nálady se sice stabilizovaly, ale zůstávají v blízkosti mnohaměsíčních minim, a to zejména v průmyslu. ECB proto může výrazněji snížit odhad růstu na tento rok z dosavadních 1,7 % (náš aktuální odhad 1,1 %), klíčové však bude, zda půjde viditelně dolů i růstový výhled na rok 2020. V takovém případě by pravděpodobně musel dostát výraznějších změn i “optimistický” inflační výhled, který dnes počítá s nárůstem jádrové inflace z 1 % na 1,4 % letos a na 1,6 % v příštím roce. To by byla pro eurové sazby a euro sama o sobě lehce negativní zpráva.
  • Rozbřesk: Co dnes čekat od ECB, kdy Draghi sníží sazby hlouběji do záporu?
    Evropská centrální banka dnes pravděpodobně udělá vše pro to, aby vyslala jasný holubičí signál a na trzích nedošlo k utažení finančních podmínek (růstu výnosů, posílení eura a pádu akcií). Poslední čísla totiž potvrzují další viditelné ochlazování Německa i celého euroklubu. Co tedy dnes můžeme od ECB čekat?
  • Rozbřesk: Co dnes sledovat při zasedání ČNB?
    Jak se dalo čekat, Fed sice včera sazby nezvýšil, ale připravil trh na jejich růst v září. Dnes se alespoň na českém trhu bude pozornost soustředit na ČNB. Co sledovat a čeho si všímat?
  • Rozbřesk: Co dnes sledovat při zasedání ČNB?
    Jak se dalo čekat, Fed sice včera sazby nezvýšil, ale připravil trh na jejich růst v září. Dnes se alespoň na českém t...
  • Rozbřesk: Co když dojde plyn… Česko patří k nejzranitelnějším
    Všechny naše výhledy na rok 2022/23 leží na jednom jednoduchém, avšak zásadním předpokladu - do Evropy v nejbližších kvartálech dál poteče plyn z Ruska a další zima nebude narušená nedostatkem energií. Pokud by tento předpoklad neplatil, znamenalo by to, že naše odhady inflace půjdou dál vzhůru a především odhady ekonomického výkonu výrazně dolů.
  • Rozbřesk: Co přinese nejistý podzim – rychlejší šíření nákazy a snahu udržet ekonomiku v chodu
    Počet nových případů ve Francii a ve Španělsku je opět poblíž dubnových maxim a nové případy rostou i v Německu a v Itálii. A v Česku nově nakažení v některých dnech lámou nové rekordy. Začíná podzim, kdy vlády v Evropě budou připomínat provazochodce na laně, který se opatrně snaží udržet balanc mezi riziky zdravotními a ekonomickými.
  • Rozbřesk: Co přinese obměna bankovní rady české koruně?
    Česká koruna jako by chtěla konec roku “prospat” v okolí 24,30 EUR/CZK. K tomu ji pomáhá relativně příznivá nálada na globálních trzích a v tuto chvíli kredibilní závazek ČNB bránit korunu proti nadměrným ztrátám (v okolí 24,70 EUR/CZK). Nikde však není psáno, že se na českou korunu nemůže ještě volatilita do konce roku vrátit.
  • Rozbřesk: Co říkají ceny výrobců o spotřebitelské inflaci?
    Inflační náraz, jehož jsme v posledních měsících svědky, nemá v případě řady zemí v posledních několika desetiletích obdoby. Německá inflace se například v březnu dostala na úrovně, které bylo možné pozorovat naposledy na začátku 80. let minulého století. Že nás asi ani v příštích měsících na cenové frontě nečeká zrovna nic pěkného, bohužel věští mimo jiné i vývoj cen průmyslových výrobců.
  • Rozbřesk: Co stálo za růstem akcií v roce 2019…
    Akciové indexy dál zdolávají nová maxima a jejich letošní výkon se zdá být až trochu neskutečný. Máme za sebou rok, který byl ve znamení výrazného nárůstu napětí v globálním obchodě - ten poprvé za posledních deset let reálně padal a globální růst byl i proto nejpomalejší od pádu investiční banky Lehman Brothers (činil pravděpodobně pouze 3 %). I kvůli tomu rostly zisky amerických podniků v roce 2019 (index S&P 500) podle dosavadních odhadů pouze o 1 %. To je velkých sešup z více níže 20% dynamiky růstu zisků v roce 2018. Proč si tedy nakonec americké akcie připsaly právě letos více než 20% zisky?
  • Rozbřesk: Co stojí za 'dočasným úspěchem' české koruny a má šanci na delší trvání?
    Česká koruně se v uplynulých týdnech vedlo nebývale dobře. Zvládla bez větších obtíží zasedání ČNB, které zpravidla pro českou měnu bývá adrenalinovým zážitkem - podle našich odhadů ČNB tentokrát nemusela na trhu intervenovat. A i proto koruna nakonec po zasedání ČNB výrazněji posílila a pohybuje se nyní stále v okolí 24,30 EUR/CZK.
  • Rozbřesk: Co stojí za překvapivě silným růstem eurozóny?
    Na začátku roku ekonomové evropské ekonomice moc nevěřili. Průměrné odhady na letošní růst v eurozóně se pohybovaly “pouze? v okolí 1,3 %. Překvapení se zdá být ohromné - dnešní odhady včetně našeho nakonec přesahují 2 %. A přepisovat vzhůru své prognózy bude nakonec i nejoptimističtější hráč na trhu ECB - ta v prosinci 2016 očekávala tehdy “těžko? uvěřitelný růst o 1,7 %. Jak se vyvíjí nálada v bankovní radě ve světle posledních silných čísel tento týden, ukáže zápis z posledního setkání ECB (tento čtvrtek).
  • Rozbřesk: Co stojí za růstem německých výnosů?
    Rostoucí preference německé sociální demokracie a teoretická možnost “levicové koalice” po konci éry Angely Merkelové jsou jedním z důvodů, proč se v uplynulých týdnech odlepily německé výnosy ode dna a začaly růst. Německý desetiletý výnos od poloviny srpna vystoupal z -0,5 % na -0,3 %. Německé volby však nejsou jediným faktorem ve hře.
  • Rozbřesk: Co tento týden změní ECB?...a překvapivé vítězství CDU v Sasku-Anhaltsku
    Blíží se polovina června a pozornost se pomalu začne přesouvat od makroekonomických indikátorů směrem k rozhodnutím centrálních bankéřů. Je jasné, že inflační tlaky na konci pandemie trhy trochu zaskočily vyššími celkovými a na řadě míst i jádrovými čísly. Velká část centrálních bankéřů v Evropě i v USA však zatím vnímá vyšší inflaci čistě jako dočasný fenomén daný koncem pandemie - spojený s vyššími cenami surovin, energií a řady služeb.
  • Rozbřesk: COVID a nová opatření opět zchladí českou ekonomiku, trhy mají strach z nové varianty
    Pandemie opět v Česku výrazně omezí sociální kontakty. Od dneška budou muset kromě jiného restaurace a bary uzavřít ve 22:00 a na sportovní a kulturní akce může nově dorazit maximálně 1000 lidí. Češi už nakonec tak jako tak dobrovolně své sociální kontakty omezovali, na což ukazovala například data společnosti Google. Vládní opatření však sociální kontakty omezí ještě více a přispějí k tomu, že některá odvětví v čele s pohostinstvím, hoteliérstvím a kulturou potáhnou českou ekonomiku na konci roku dolů.
  • Rozbřesk: Covid sráží korunu, nálada v české ekonomice ale pandemii navzdory roste...
    Zatímco pandemická čísla v ČR dál rychle narůstají a čeká se na rozhodnutí o dalším zpřísnění a prodloužení lockdownu, nálada v ekonomice se prozatím zlepšila. Tedy alespoň celkové číslo odrážející sentiment, za kterým se ovšem skrývá podstatně rozdílné trendy. V podnikatelském sektoru se dokonce důvěra dostala na nejvyšší hodnotu od loňského března, kdy ČR poprvé zavedla nouzový stav. V průmyslu se tento ukazatel dostal dokonce téměř na dvouleté maximum, takže tamní situace vypadá o poznání lépe než po většinu roku 2019, kdy se začalo mluvit o cyklickém zpomalování ekonomiky.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank