Čtvrtek 26. květen 2022 09:55
reklama
Swissquote Bank
reklama
Bidaskbit ebook
reklama
Dukascopy krypto
reklama
InstaMarkets

Inflace opět překvapila výraznějším růstem

10.05.2022 13:58  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Spotřebitelské ceny v ČR v dubnu rostly meziměsíčně v průměru o 1,8 %, tedy obdobně rychlým tempem jako v březnu (1,7 %). Stejných hodnot dosahovala meziměsíční dynamika v obou zmíněných měsících i po sezonním očištění. Ve srovnání s tržním konsensem ve výši 0,9 % se jedná o výrazné překvapení. Stejné platí i pro naši prognózu, která byla v souladu s konsensem trhu.

Zrychlil především růst cen potravin, a to z 0,7 % meziměsíčně v březnu na 3,6 % v dubnu. Rychlým tempem nadále rostly i náklady spojené s bydlením, které se zvýšily meziměsíčně o 2,3 % po předchozích 1,5 %. Zdražení potravin a bydlení se na celkové meziměsíční inflaci podílelo zhruba ze tří čtvrtin (příspěvek 1,3 pb z 1,8 %). V rámci nákladů na bydlení výrazně rostly ceny energií, v dubnu meziměsíčně o 4,2 %. Jejich růst tak dále zrychlil z již tak výrazných 3 % v březnu. Další nárůst cen potravin a nákladů spojených s bydlením lze z velké části přisoudit zejména dopadům války na Ukrajině, která vedla k výraznému zdražení většiny komodit na světových trzích.

Nadále však platí, že růst cen v české ekonomice je hodně plošný. Ceny zboží vzrostly meziměsíčně v průměru o 1,9 %, zatímco ceny služeb o 1,6 %. V rámci služeb bylo výrazné zdražení patrné v oblasti stravování a ubytování, kde se ceny zvedly meziměsíčně o 4 %. Zřejmý byl stále vliv chybějících základních materiálů, který se projevoval v pokračujícím růstu imputovaného nájemného a cen automobilů. Imputované nájemné se zvýšilo meziměsíčně o 1,6 %, po předchozích 0,6 %. Růst cen automobilů pak meziměsíčně zrychlil z 0,8 procenta na 2,5 %. Válka na Ukrajině a šíření covidu v Číně přitom vedly k dalšímu zhoršení situace v dodavatelských řetězcích. Z jednotlivých skupin spotřebitelských cen zlevnily významněji pouze pohonné hmoty, meziměsíčně o 3,3 %, avšak po březnovém nárůstu o 21,7 %.

V meziročním srovnání spotřebitelské ceny vzrostly v dubnu v průměru o 14,2 %, což představovalo další zrychlení z 12,7 % v březnu. To překonalo i ve srovnání s tržním konsensem, který čekal 13,3 %, poměrně vysoký odhad centrální banky ve výši 13,8 %. Podle nás tak ČNB bude v červnu pokračovat se zvyšováním úrokových sazeb. Kloníme se k tomu, že by základní repo sazbu mohli centrální bankéři zvednout o dalších 75 bb na 6,5 %.

Také meziroční inflaci táhne především zdražování základního zboží a služeb. Ceny potravin byly v dubnu vyšší meziročně o 10,7 % (příspěvek k celkové meziroční inflaci 1,9 pb), ceny pohonných hmot za poslední rok vzrostly o 41,4 % (příspěvek celé oblasti dopravy 2,3 pb) a náklady na bydlení se zvýšily v souhrnu o 20 % (příspěvek 5,2 pb). V rámci nákladů na bydlení byly energie dražší meziročně o 31,8 %. To je však stále zlomek toho, za jakou cenu se elektřina a plyn v současné době prodávají na velkoobchodních trzích. Spotová cena elektřiny se na evropském trhu aktuálně pohybuje poblíž 190 EUR/MWh a cena plynu kolem 100 EUR/MWh, což je 3,5 až 4 krát více než před rokem. Termínové kontrakty v horizontu jednoho roku navíc moc šancí na pokles nedávají.

Vrcholit by podle našeho odhadu měla meziroční inflace v průběhu června a července, a to mezi 15 % až 16 %. Z velmi dynamického vývoje cen v posledních měsících však vyplývá, že náš odhad je spojen s vysokou mírou nejistoty. Naše očekávání ohledně postupného zpomalování inflace v průběhu druhé poloviny letošního roku je postaveno na předpokladu toho, že dosavadní výrazný nárůst úrokových sazeb ČNB se začne postupně projevovat ve zpomalení jádrové inflace. Největším rizikem tohoto předpokladu je však potenciální přenos výše zmíněných vysokých cen energií na velkoobchodních trzích do spotřebitelských cen a posléze do cen ostatního zboží a služeb. I tak se nejspíše meziroční inflace do konce roku nedostane pod 14 %.

Autor: Martin Gürtler, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Inflace na pořadu dne
  Léto je v plném proudu a většina lidí si užívá svou vytouženou a často odkládanou dovolenou z minulého roku. Může se zdát, že se na finančních trzích nic moc neděje, ale opak je pravdou. Pojďme si shrnout hlavní události, které hýbaly investorským světem za poslední měsíce.
 • Inflace na Slovensku - komentář Martina Pohla, Generali Investments
  Lednová data potvrdila pokračující ústup inflačních tlaků na Slovensku. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen pokleslo na 0.7 %, což je nejméně za poslední čtyři roky. Hlavní zásluhu na tom měly ceny energií pro domácnosti. Plyn zlevnil o 9,6 % a elektřina o 4,3 %. Obě položky patří mezi regulované ceny a se zpožděním reflektovaly propad cen ropy v uplynulém roce. Další výrazný příspěvek přišel od potravin, jejichž ceny meziročně poklesly o 0,5 %.
 • Inflace na vrcholu
  Meziroční inflace v říjnu zrychlila na 2,9 %. To je nejrychlejší tempo od roku 2012. Růst spotřebitelských cen byl tak plně v souladu s prognózou centrální banky (2,9 % y/y). Ve srovnání s přechozím měsícem cenová hladina vzrostla o 0,5 %. Stouply především ceny potravin v důsledku vyšších cen zeleniny, ale i másla, ovoce a vajec. K cenovému růstu v říjnu přispělo i sezónní zdražení oblečení a obuvi. V důsledku vývoje cen ropy na světových trzích jsme zaplatili více i na čerpacích stanicích. Ceny pohonných hmot byly v říjnu vyšší o 0,8 m/m.
 • Inflace na začátku roku ustoupila pomaleji, než se očekáválo
  Spotřebitelské ceny v lednu dále zbrzdily z 2,3 % na 2,2 % meziročně a skončily výrazně nad naším (1,8 %) i tržním (1,7 %) očekáváním. I ČNB ve své aktuální prognóze předpovídala lednovou inflaci na 1,7 %. Inflace sice pokračuje ve zpomalování, a to již 6. měsíc v řadě, ale velmi pomalu. V meziměsíčním vyjádření se dostavilo očekáváné zdražení spotřebitelských cen, které bylo ovšem citelnější (o 1,3 %) než se očekávalo (o 0,9 %).
 • Inflace nebrání ECB snižování úrokových sazeb
  Inflace v eurozóně měřená indexem spotřebitelských cen (CPI) klesla v lednu v meziročním srovnání na 2 procenta a...
 • Inflace – někde málo, jinde dost
  Růst spotřebitelských cen za listopad v eurozóně zrychlil své meziroční tempo na 1 % oproti říjnovým 0,7 %. Ačkoliv se jedná o zlepšení, Evropská centrální banka by ráda inflaci viděla výrazně blíže dvěma procentům. Vývoj spotřebitelských cen v jednotlivých evropských státech je však značně odlišný.
 • Inflace nesměle brzdí
  Spotřebitelské ceny v ČR srpnu oproti červenci stagnovaly a meziroční míra inflace zpomalila na 3,3 % z předchozího tempa 3,4 %. To bylo prakticky plně v souladu s očekáváním trhu i naším odhadem.
 • Inflace nezadržitelně roste, proti Powellovi stojí Rusnok. Dle něho se nejedná o přechodný jev
  Během dvoudenního vystoupení šéfa Fedu Jeroma Powella před Kongresem zaznělo, že finanční instituce ve spojených státech jsou dobře kapitalizované. Inflace, která se dostala vysoko nad inflační cíl centrální banky, v současnosti není podle Powella vázána na obvykle faktory, jako je napjatý trh práce či přehřátá ekonomika. Tento typ inflace je v historii jedinečný a podle centrálního bankéře bude pro Fed výzvou reagovat na tuto inflaci. Proto bude centrální americká banka i nadále pokračovat s hodnocením rizik, které ovlivňují inflaci. Powell také zopakoval, že se stále domnívá, že vysoká inflace je pouze přechodným jevem a že postupně bude docházet k jejímu poklesu.
 • Inflace opět mírně zvolnila
  Spotřebitelské ceny v únoru dále zbrzdily o jednu desetinu procentního bodu z 2,2 % na 2,1 % meziročně a skončily tak mírně pod tržním očekáváním (2,2 %) a naším odhadem (2,3 %). Inflace sice pokračuje ve zpomalování, a to již 7. měsíc v řadě, ale nadále velmi pomalu. V meziměsíčním vyjádření se dostavilo očekáváné zdražení spotřebitelských cen, které bylo ovšem oproti lednu slabší (o 0,2 %) než se očekávalo (o 0,3 %).
 • Inflace opět překvapila výraznějším růstem
  Spotřebitelské ceny v ČR v dubnu rostly meziměsíčně v průměru o 1,8 procenta, tedy obdobně rychlým tempem jako v březnu (1,7 procenta). Stejných hodnot dosahovala meziměsíční dynamika v obou zmíněných měsících i po sezonním očištění. Ve srovnání s tržním konsensem ve výši 0,9 procenta se jedná o výrazné překvapení.
 • Inflace opět zamířila nahoru
  Květnová inflace překvapila nás i centrální banku zrychlením na 2,9 %. To společně s výraznou mzdovou dynamikou zapadlo do naší skládanky, že ČNB v letošním roce zvýší úrokové sazby ještě jednou. V následujících měsících však bude inflace vlivem vysoké statistické základny své tempo zvolňovat a začne se přibližovat cíli ČNB.
 • Inflace ožebračuje Čechy. Lidé s výpadky příjmů mohou skončit pod mostem
  „Ceny v České republice rostou výrazně rychleji než v ostatních státech Evropské unie. Podstatné části českých domácností se však kvůli koronavirové krizi snižují příjmy. To povede k rozsáhlému poklesu životní úrovně v naší zemi,“ varuje hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Inflace pokořila 6 %, nebýt odpuštěné DPH, byla by 7 %
  Inflace v listopadu vzrostla v souladu s očekáváním trhu, ale výrazně nad prognózu České národní banky. Tahounem cen byly paliva a potraviny, zatímco náklady za bydlení klesaly kvůli odpuštění plateb DPH. Nebýt toho, byla by inflace u 7 % y/y. V prosinci čekáme zvýšení reposazby ČNB na 3,25 % a v únoru na 3,75 %.
 • Inflace pokoří 6 % a ČNB brzy zvýší úrokové sazby nad 3 %
  Inflace v říjnu opět vzrostla nad očekávání většiny analytiků i České národní banky. Hlavním tahounem jsou náklady na bydlení. Meziroční jádrová inflace vzrostla nad 6 %. V prosinci čekáme zvýšení reposazby ČNB na 3,25 %.
 • Inflace pokračuje v ústupu
  Spotřebitelské ceny v ČR se v září oproti srpnu snížily o 0,6 %, což bylo dvakrát rychleji, než čekal trh i než kolik ukazoval náš odhad. Meziroční míra inflace zpomalila na 3,2 % z předchozího tempa 3,3 %.
 • Inflace pokračuje v ústupu, zdražil tabák a potraviny
  Spotřebitelské ceny v květnu oproti dubnu vzrostly v průměru o 0,4 %. Meziroční růst cen zpomalil na 2,9 % z předchozího tempa 3,2 %. To bylo 30 bp nad očekáváním trhu i prognózou ČNB. My jsme počítali se zpomalením na 2,7 %.
 • Inflace po rozvolnění ekonomiky zpomalila
  Zatímco v dubnu inflace překvapila vyšším údajem, v květnu tomu bylo naopak. Spotřebitelské ceny v květnu oproti dubnu vzrostly o 0,2 % a meziroční inflace se tak snížila na 2,9 % z předchozího tempa 3,1 %. Trh počítal s inflací 3,1 %, náš odhad činil 3,2 %. Zatímco v dubnu inflace předběhla i prognózu ČNB, v květnu se vrátila zpět na prognózovaných 2,9 %.
 • Inflace poskočila na 3,2 %
  Spotřebitelské ceny na konci roku v průměru vzrostly o 0,2 % a meziroční míra inflace tak poskočila o desetinku výš na 3,2 %. To bylo plně v souladu s naším odhadem a desetinku nad očekáváním trhu. Současná inflace je 0,3 procentního bodu nad prognózou ČNB.
 • Inflace povyroste nad 12 %
  Data o vývoji české ekonomiky zveřejněná v dubnu ukážou slabší výsledky maloobchodu i průmyslu za únor. Kvůli vypuknutí válce na Ukrajině lze u těchto statistik čekat zhoršení hlavně v dalších měsících. Inflace za březen pravděpodobně zrychlila nad 12 % y/y, a to zejména z důvodu skoku cen u čerpacích stanic. Vrchol meziroční míry inflace čekáme na jaře mírně nad 13 %.
 • Inflace překonala 11 %, ale efekt války na Ukrajině teprve přijde
  Inflace pokračovala ve velmi rychlé dynamice i v únoru. Dostala se z lednových 9,9 % na 11,1 %. Meziměsíčně ceny vzrostly o 1,3 %, a to po předchozím silném nárůstu o 4,4 %. I s ohledem na aktuální nejistoty se jedná o citelné překvapení, kdy jsme v souladu s trhem inflaci očekávali pod 10,5 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
eToro
FxNet
Bernstein Bank
reklama
Dukascopy krypto