Sobota 01. říjen 2022 20:47
reklama
Dukascopy krypto
reklama
XTB ambasador Conora McGregor
reklama
XTB ambasador Conora McGregor
reklama
Purple Trading Room

AUD/NZD. Novozélandský dolar je nebezpečný soupeř

28.01.2022 11:38  Autor: InstaForex  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Křížový pár AUD/NZD neuspěl ve snaze vyvinout vzestupný trend, ve skutečnosti ale jen přešlapuje.

Australský dolar minulý týden v reakci na zveřejněné údaje o australském trhu práce posílil o 150 bodů. Zpráva překonala veškerá očekávání odborníků a odrážela oživení australské ekonomiky. Míra nezaměstnanosti v zemi klesla na 4,2 % a počet zaměstnaných vzrostl téměř o 65 000. Obě složky byly v zelených číslech. Australský dolar nezklamala ani inflace. Index spotřebitelských cen v Austrálii vyskočil na 1,3 % ve čtvrtletním vyjádření při předpokládaném růstu o 1,0 % a předchozí hodnotě 0,8 % a na 3,5 % v ročním vyjádření při předpokládaném růstu o 3,2 % a předchozí hodnotě 3,0 %. Index jádrové inflace (vypočítaný zkrácenou metodou průměru) vzrostl na 1,0 % mezičtvrtletně a 2,6 % meziročně, což je nejlepší výsledek od roku 2008.

S ohledem na tyto zprávy stoupl pár AUD/NZD z úrovně 1,0576 na maximum tohoto týdne 1,0720. Kupující tohoto křížového páru ale nedokázali konsolidovat v rámci 7. čísla: novozélandský dolar se nechce vzdát bez boje. Obchodníci se tento týden třikrát přiblížili k úrovni 1,0700, ale pokaždé se vrátili do pásma 1,0660–1,0690. Takovou cenovou dynamiku vyvolává několik fundamentálních faktorů.

analytics61f3a65738ca5.jpg

Zaprvé, tento týden byly zveřejněny údaje o inflaci na Novém Zélandu. Zpráva novozélandskému dolaru prospěla. Tamní index spotřebitelských cen ve 4. čtvrtletí loňského roku na čtvrtletní bázi vzrostl na 1,4 %, ačkoli se očekával růst o 1,3 %. V meziročním vyjádření roste už čtyři čtvrtletí za sebou a ve 4. čtvrtletí 2021 vzrostl na 5,9 %, což je nejvyšší hodnota za posledních 31 let. Struktura dané zprávy naznačuje, že ceny rostly ve všech ekonomických odvětvích. Vysoká inflace přestala být vzhledem k tempu a trvání růstu hlavních inflačních ukazatelů "dočasná".

Tento závěr naznačuje, že Reserve Bank of New Zealand bude letos měnovou politiku nejen dál zpřísňovat, ale pravděpodobně tempo tohoto zpřísňování ještě zvýší. Australský regulátor bude oproti tomu dál zaujímat měkčí a nerozhodnější postoj, a to navzdory růstu klíčových makroekonomických ukazatelů.

Podle odborníků z Australia and New Zealand Banking Group bude RBNZ zvyšovat úrokovou sazbu agresivním tempem: ze současné úrovně 0,75 % na 3 % v dubnu příštího roku. Vzhledem k tomu, že do dubna 2023 má centrální banka v plánu 8 zasedání, neměl by novozélandský regulátor v této věci spěchat. Analytici Kiwibank oproti tomu předpokládají, že RBNZ letos zvýší sazbu 7krát a ona v prvním čtvrtletí roku 2023 dosáhne 2,5 %. To znamená, že bude zvýšena na každém zasedání včetně únorového. Ekonomové upozorňují na fakt, že míra inflace na Novém Zélandu je v současnosti dvakrát vyšší než cílové pásmo RBNZ. Zdá se zároveň, že index spotřebitelských cen ještě nedosáhl maximální hodnoty.

Dále, i představitelé novozélandského regulátora projevují "jestřábí" postoj. Konkrétně hlavní ekonom centrální banky Yuong Ha nedávno uvedl, že RBNZ za žádných okolností nevyloučí možné zvýšení sazby. A ani pověstný "faktor koronavirus" se nestane překážkou pokračujícího zpřísňování měnové politiky. Připomeňme, že centrální banka loni v srpnu 2021 kvůli jednomu objevenému případu varianty delta v zemi odložila zvýšení sazeb. Podle Yuonga Ha je ale aktuální situace vzhledem k proočkovanosti a vlastnostem omikronu očividně jiná než loni.

analytics61f3a641dff00.jpg

Australská rezervní banka zatím s opatřeními nespěchá. Guvernér RBA Philip Lowe před několika týdny vyloučil zvýšení sazeb v roce 2022. Podle něj nebudou v tomto roce vytvořeny odpovídající podmínky pro zpřísnění měnové politiky. Uvedl také, že výhled inflace v Austrálii se "výrazně odlišuje" od toho amerického.

Po zveřejnění posledních údajů o trhu práce a inflaci ale mezi obchodníky kolovaly zvěsti, že RBA rozhodne o prvním zvýšení úrokových sazeb koncem letošního roku – v listopadu nebo prosinci. Jde ale jen o domněnku. Philip Lowe může tyto zvěsti po výsledcích únorového zasedání RBA, které proběhne příští úterý, vyvrátit, a vyvinout tak na australský dolar nejsilnější tlak. Za druhé, i kdyby se tento scénář realizoval, bude se RBNZ během roku chovat agresivněji, pokud jde o zpřísňování parametrů měnové politiky.

Toto vše naznačuje, že vzestupné pullbacky křížového páru AUD/NZD by měly být využívány jako záminka k otevírání short pozic. Pokud impuls k růstu zeslábne v cenové oblasti 1,0700–1,0710 (jak se tento týden několikrát stalo), můžeme prodávat s prvním cílem na úrovni 1,0650 (linie Tenkan-sen v denním grafu). Hlavní cíl je na úrovni 1,0610, což je střední linie Bollingerových pásem v tomtéž časovém rámci.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • AUD kvůli výsledkům HDP klesá, šance na snížení sazeb RBA naopak znovu rostou
  Australský dolar je poslední dny jako na horské dráze. Od začátku týdne dokázal na páru s dolarem výrazně zpevňovat, a to nejen kvůli slabšímu dolaru, ale také díky zasedání RBA a jejímu relativně jestřábímu doprovodnému komentář (viz. náš včerejší článek z ranních hodin). Dnes se však situace mění a AUD část ze svých zisků odevzdává. Důvod? Nově příchozí makro v podobě výsledků HDP. To bohužel býky na AUD zklamalo, když australská ekonomika rostla v 3Q pouze o 0,4 %, zatímco konsenzus doufal v růst o 0,5 %. Meziročně pak Austrálie rostla v podle očekávání o 1,7 %, ale hlavně díky revizi výsledků za 2Q.
 • AUD na 5měsíčních minimech, JPY na 6letých minimech, pinbar na USD/CAD, analýza USD/CAD, USD/CHF a GBP/NZD
  Americký akciový trh reagoval včera negativně na zprávy, s nimiž přišla předchozí den sanfranciská pobočka...
 • AUD/NZD
  Měnový pár AUD/NZD se vrátil výše po krátkém poklesu pod 50-DMA na 1.1029, v současné době obchoduje kolem 1.1023. Zotavení v páru kryté pod 5-DMA na 1.1052, trend zůstává medvědí.
 • AUD/NZD
  AUD/NZD - tento měnový pár nalezl silnou podporu na 200-dma, možná změna, či korekce pouze za předpokladu, že ukončí a potvrdí pod křivkou.
 • AUDNZD: Investiční doporučení Morgan Stanley
  Přinášíme vám další investiční doporučení pro obchodování na měnovém trhu, která přebíráme od největších světových bankovních domů. Morgan Stanley právě zveřejnila doporučení pro AUD/NZD.
 • AUDNZD: Kiwi v ztrátě i přes pozitivní inflační čísla
  Novozélandský dolar, přezdívaný i kiwi, se obchodoval v 0.35% vůči zelené bankovce a NZDUSD pár byl kolem úrovně 0.7275 během Londýnské seance. AUDNZD kros se pohnul výše a byl v zisku 0.2%, viděný při 1.0390.
 • AUDNZD: Kros na tříměsíčních maximech po několika datech z kalendáře
  AUDNZD kros se obchodoval v slušném zisku ve čtvrtek ráno a byl v plusu kolem 0.35%, přičemž se pohyboval při 1.0875 během Londýnské seance.
 • AUDNZD: Kros v zisku po datech protinožců
  AUDNZD kros se obchodoval v plusu cca 0.30% ve čtvrtek ráno a pohyboval se kolem 1.0660 během Londýnské seance. V noci bylo zveřejněno několik data z Austrálie a Nového Zélandu.
 • AUDNZD na silném supportu. Pomoci k jeho udržení by mohl i příznivý fundament
  Narazil jsem na zajímavý článek, který by mohl zaujmout i zdejší FX tradery. Týká se měnového páru AUDNZD, který se začíná přibližovat docela významné technické úrovni, od které se během června a v první polovině července nedokázal odpoutat a kterou již jednou testoval také v průběhu tohoto měsíce.
 • AUD/NZD. Nečekaná "odhalení" guvernéra RBA a novozélandské non-farm údaje
  Nový Zéland zveřejnil své klíčové údaje o trhu práce během středeční asijské seance. Zveřejněné údaje se ukázaly být kontroverzní, takže účastníci trhu na ně reagovali různě. Například obchodníci na páru NZD/USD reagovali pozitivně, i když byl růst páru omezený. Křížový pár AUD/NZD mezitím vzrostl: novozélandský dolar byl po zveřejnění pod tlakem a australský dolar získal určitou podporu od guvernéra RBA Philipa Lowea, který nečekaně připustil pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb během letošního roku. V důsledku toho křížový pár vzrostl na úroveň rezistence 1,0750 (horní linie ukazatele Bollinger Bands na denním grafu).
 • AUD/NZD Pokračování silného uptrendu
  Kvůli odlišným měnovým politikám RBNZ a RBA vytvořil AUD/NZD silný uptrendový průlom nad konjunkcí M H3. Technicky, pokud se cena vrátí na 1,0750-75, měli bychom vidět další odskok na 1,0876. Nicméně, další uzavření nad 1,0876 by mělo pokračovat směrem k 1.0926 a 1.0944. Kolem 1.0950 bychom mohli vidět, že přicházejí krátkodobý prodejci, protože M H5 je nejsilnější měsíční odpor. Do té doby je možnost nakupovat
 • AUDNZD prolomil důležitý support, akcie pokračují v bočním trendu
  Musíme se opakovat, ale za posledních pár týdnů prostě nejde jinak .Finanční trhy zůstávají i dnes v absolutním klidu ...
 • AUDNZD sa odrazil od rezistencie okolo 1,075 (TA, D1)
  Rastúci trend na AUDNZD z posledných dní narazil na rezistenciu okolo 1,075. Táto rezistencia sa sformovala v letných mesiacoch, kedy sa cez ňu pár nedokázal dvakrát prebiť. Zaujímavé sú z krátkodobého pohľadu aj ďalšie technické formácie – zospodu podporuje pár úroveň 38,2% (okolo úrovne 1,065) Fibonacciho ústupu, cez ktorú sa nadol pár nedokáže dostať už zhruba týždeň a navyše je prítomná aj spodná hranica rastúceho kanála:
 • AUD/NZD stojí před rezistencí; přehled zpráv z Číny, Austrálie a Nového Zélandu
  Čínská obchodní bilance se ve středu dočkala překvapivého nárůstu importu i exportu. Čísla jsou dokonce natolik j...
 • AUD po datech z Číny testuje předchozí minima, PMI z eurozóny zklamala, EUR/CHF blíže 1,20; analýza BOSSA EUR, AUD/USD a USD/CAD
  Australský dolar v noci oslabil o více než 1 procento vůči USD (AUD/USD) kvůli pokračujícímu poklesu ceny železa. Ta se v noci propadla na hodnotu 70 USD za tunu, nejníže za posledních 5 let. Železná ruda je hlavním exportním artiklem země a letos již ztratila polovinu své ceny zejména kvůli nižší poptávce Číny.
 • AUD po dnešních číslech z trhu práce prudce roste. Včerejší kolaps na železné rudě ale nic dobrého nevěští
  Australský dolar za sebou má skvělou seanci. Včera večer mu (stejně jako ostatním měnám na páru s USD) nepřímo pomohl americký prezident komentářem na adresu amerického dolaru, který je podle Donalda Trumpa příliš silný. Dnes ráno se k dobrým zprávám přidaly také domácí zprávy z pracovního trhu, kde podle čerstvých březnových výsledků rostla celková zaměstnanost o 61 tis. osob, zatímco trh počítal s růstem pouze o 20 tis. Jedná se o největší nárůst zaměstnanosti od konce roku 2015, přičemž míra nezaměstnanosti zůstává i nadále na celkem slušných 5,9 %. Reakcí na oba fundamenty je tento silný růst, díky kterému za posledních 12 hodin zlikvidoval AUD více než třetinu ztrát, které nabral od poloviny minulého měsíce.
 • AUD pokračuje v navyšování zisků, pomohly mu dnes také data z Číny
  Komoditní měny vapadají dobře. Po včerejším prudkém růstu CAD se dnes přidává také AUD, který navazuje na růst z úterní i středeční seance. Dnes je však jeho růst ještě o poznání agresivnější.
 • AUD roste díky risk-on sentimentu a zasedání RBA
  AUD dnes ráno patří mezi nejsilnější měny z koše hlavních světových měn, a to díky dvěma faktorům. Ten první se týká pokračující debaty o podpisu obchodní dohody. Čína totiž podle Politico China tlačí na to, aby USA zrušily plány na zavedení nových cel v prosinci a zároveň zrušily cla, která na Čínu zavedly v září. Tehdy USA uvalila 15 % cla na čínský dovoz v objemu 112 mld. dolarů. USA se údajně tomuto kroku nebrání, pokud Čína vyhoví americkým požadavkům.
 • AUD roste v reakci na data z trhu práce, BoK překvapila s snížením sazeb
  Australská ekonomika přidala v minulém měsíci 500 nových pracovních míst, což byl výsledek pod většinovým konsenzem, který počítal s 9 tis. Pozitivní zprávou je však skutečnost, že růst přišel zejména díky plným úvazkům, které rostly o 21,1 tis., zatímco částečné úvazky klesly o 20,6 tis. Míra nezaměstnanosti v červnu pak zůstala ve shodě s konsenzem beze změny na 5,2 % a stabilní (na 66%) zůstala také míra participace.
 • AUD sa snaží vymaniť z klesajúceho trendu
  Austrálsky dolár sa snaží vymaniť z klesajúceho trendu, ktorý trval viac ako rok. Austrálsky dolár zaznamenal v tomto roku nárast o 1% oproti americkému doláru a tento týždeň prerazil klesajúcu trendovú líniu. Investori platia nižšie prémie za ochranu AUD voči poklesu čo naznačuje, že rast by mohol pokračovať. Kombinácia vyšších cien železnej rudy, lepších maloobchodných tržieb, ako aj optimizmus dosiahnutia obchodnej dohody medzi USA a Čínou pomohol dosiahnuť mene nárast. V prípade, ak AUDUSD dokáže uzavrieť nad 200-dňovým kĺzavým priemerom, môže sa otvoriť priestor na rast smerom k úrovni 0,73 AUDUSD.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
xPartners
FxPro
AGM Markets
reklama
Dukascopy krypto