Pátek 20. září 2019 14:55
reklama
UFX
reklama
RoboMarkets SQ
reklama

Technická analýza EUR/USD, GBP/USD, USD/JPY, DAX a ropa WTI

Napsal:   Sekce: Technická analýza

Technická analýza měnových párů EUR/USD, GBP/USD, USD/JPY, akciového indexu DAX a ropy WTI.

EURUSD

Měnový pár EURUSD se nachází z širším pásmu oblasti konsolidace. Přičemž momentálně testuje důležitý support dolní hrany konsolidace, který byl již několikrát testovaný a vzhledem k silnějšímu americkému dolaru se zdá, že pomalu ztrácí na síle. Zelenými obdélníky jsou vyznačeny menší oblasti konsolidace, ze kterých trh téměř vždy udělal razantní pohyb a krátkodobější trend. Zajímavá je úroveň 1.22795, která tvořila horní hranu první oblasti konsolidace, ze které začal růstový trend, zároveň úroveň zafungovala jako support při formování druhé oblasti konsolidace, kterou měl trh také problémy překonat a opět při pohybu nahoru ještě otestoval úroveň pin barem (modrý obdélník). V poslední řadě zafungovala úroveň jako support a utvořila se kolem něj další krátkodobá úroveň konsolidace, ze které nyní vyrazil trh směrem dolů a testuje již zmíněny support 1.22173. V posledních dvou týdnech postrádáme na EURUSD aktivnější kupce a převahuje mají hlavně prodávající. Může za to silnější americký dolar i nedostatek fundamentů z eurozóny. Budoucí vývoj je poměrně nejistý a to jak kvůli budoucímu vývoji na americkém dolaru, tak z technického hlediska, kde je trh nadále u silného supportu. Při případném odrazu by při převaze prodejců mohl trh reagovat na poslední zelený obdélníček konsolidace a poslat trh pod širší oblast konsolidace. Pokud by následoval průraz, bude důležité, jak trh bude reagovat na úroveň 1.20656, kde byly velmi aktivní kupující a budou chtít uhájit své pozice.

Graf: Technická analýza pro trh EURUSD

GBPUSD

Vzhledem k vývoji měnové páru GBPUSD v minulém týdnu, kde jsme byly svědky obchodování ve velice úzkém rozpětí, se dá očekávat trochu trendovější týden. Již během včerejší seance překonal trh GBPUSD rozpětí z minulého týdne (190 pipů) a lze identifikovat i díky dvou velkým červeným svíčkám (modrá bublina) převahu prodejců. Ty jsou zřetelné i z dlouhodobějšího rámce jelikož trh respektuje klesající trendovou linii a tvoří nadále nižší high. V klesajícím trendu je trh GBPUSD již šestým týdnem a dokonce utváří formaci klesajícího trojúhelníku. Libra již dříve smazala ztráty, které nabrala po brexitu a nespekuloval bych na průraz supportu 1.37957 už jen proto, že spíše očekávám aktivitu kupujících, kteří budou chtít obhájit své pozice na libře. Zleva první bublina upozorňuje na velmi razantní kupující, kteří vytáhli cenu až na historicky nejvyšší úrovně od roku 2016. Tomu předcházela krátkodobá oblast konsolidace, kde se akumulovali s největší pravděpodobnosti long objednávky a právě na úrovni 1.35815 očekávám aktivitu kupujících, pokud by se trh rozhodl prorazit úroveň supportu klesajícího trojúhelníku. Samozřejmě vývoj na libře bude také záležet na průběhu jednání ohledně přechodného období po brexitu, během jejich zprávy je libra velmi volatilní.

Graf: Technická analýza pro trh GBPUSD

USDJPY

Na trhu USDJPY lze hovořit a jasně silnější japonské měně. Ta posiluje již od začátku ledna, kdy ji nedříve pomohl slábnoucí americký dolar, ale i přesto nedokázal dlouho překonat úroveň supportu 108.435. Po několikanásobném testování trh razantně prorazil zmíněný support a modrým obdélníkem je vyznačený razantní nástup iniciativních prodejců. Ty však i vinou silnějšího dolaru minulý týden nedokázali udržet své pozice a kupující odmítli nižší ceny a začali likvidovat své ztráty. Na půl cesty začali být aktivní opět prodejci a postupně utvořili symetrický trojúhelník, naznačující rovnováhu na trhu. Dlouhodobě je trh USDJPY v klesajícím trendovém kanálu a vyhledával bych spíše shortové obchody. O převaze prodejců může napovědět i včerejší pin bar a odmítnutí horní hrany symetrického trojúhelníku. Technicky bude zajímavé sledovat případný průraz trojúhelníku a zavření nad nebo pod hranou trojúhelníku. Fundamentálně je však situace trochu složitější. Japonské exporty trápí silnější jen a několik politiků se ho již snažilo svými komentáři oslabit. Zároveň silný jen nijak nepomáhá japonské centrální bance v jejich inflačním výhledu, kde zůstává inflace nadále velmi nízká. Prostor pro pokles by tedy na trhu USDJPY stále byl a napovídá tomu i technická situace, fundamentální však hovoří o něčem jiném. Pokud by kupující vytlačili cenu výše, bude důležité, jak zareagují na rezistenci 108.435.

Graf: Technická analýza pro trh USDJPY

DAX

Akciový index DAX se zatím stále vzpamatovává z výprodeje na akciových trzích. Avšak technicky je z grafu zřetelné, že býci začali být poměrně aktivní a snaží se hájit své pozice a využít mentality „buy the dip“. Modrými obdélníky jsou na grafu vyznačeny aktivity ať už reakčních, nebo iniciativních kupujících. Zleva lze vidět 2 menší obdélníky, kde kupující reagovali reakčně, odmítli tedy razantně nižší ceny a následoval krátkodobý rostoucí trend. Poslední a největší obdélník ukazuje na iniciativní kupující, kteří také poměrně razantně vytlačili cenu nad úroveň konsolidace, kde trh strávil jeden a půl týdne. Poté se dostal trh do oblasti gapů, kde nebylo kvůli razantnímu výprodeji přítomno mnoho obchodníků. Dosavadní růstový trend však zpomalil včerejší projev ředitele FEDU pana Powella, který poslal výše desetileté americké výnosy, a ty způsobili menší korekci na akciových trzích. Trh se však zastavil a udělal pullback nákupní signál, na úrovni předchozí oblasti konsolidace (25338). Dnes byla také zveřejněna data z německého trhu práce, který zůstává nadále velmi stabilní. Z výše uvedených faktů lze tedy na trh DAX vidět spíše nákupní náhled s možnou zastávkou až na úrovni 26019, kde začali být velmi aktivní prodejci před již zmíněným výprodejem.

Graf: Technická analýza pro trh akciového indexu DAX

 

Ropa

Ropa WTI se pomalu vzpamatovává z výprodeje, který zapříčinila rekordní těžba v USA. Vzpamatovává se právě díky pozitivním fundamentům ohledně klesajících zásobách ropy v USA a několika nahodilým zprávám ohledně dalšího snížení produkce ze Saudské Arábie. Pouze z těchto informací je zřejmé, že ropa se vyvíjí především na základě fundamentálních zpráv. To však neznamená, že nereaguje na úrovně z technické analýzy. Poslední dva týdny dokázala ropa uzavřít v zelených číslech, to společně s přihlédnutím na dlouhodobý rostoucí trend udává spíše longový náhled. Zleva lze na grafu vidět nejdříve razantní odmítnutí nižších cen reakčními kupujícími (modrá bublina), poté otestování úrovně odmítnuté reakčními kupujícími a nástup iniciativních kupujících (druhá modrá bublina). Poté několik pin barů, tedy aktivita reakčních kupujících a poté opět vyznačen nástup iniciativních kupujících. To vše nám hovoří z technického hlediska pro růst ropy a hledání longových obchodů. Nyní ropa testuje dolní hranu rostoucího trendového kanálu, a pokud by se jí podařilo na 4H grafu uzavřít pod, otevírá se prostor pro její pokles. Pouze však krátkodobý a důležitý bude skrytý support 61.54, který je tak trochu schovaný, ale jedná se zároveň o konec prvních iniciativních nákupů a začátek druhých iniciativních nákupů. Zároveň byla jíž několikrát cena testována z druhé strany a poslední iniciativní kupující ji naprosto ignorovali.

Graf: Technická analýza pro trh Ropy WTI


Štěpán Hájek
Analytik finančních trhů BOSSA

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Tancuj, dokud muzika hraje
  Současné období rekordně nízké volatility i úrokových sazeb by se dalo přeložit také jako „Nakupuj riziková aktiva, dokud centrální banky rozhazují peníze“.
 • TA OIL WTI
  Technická analýza...
 • Tato komodita je až překvapivě levná
  Už týden plní internetová zpravodajství titulky o polární bouři, která nyní svírá americký středozápad. Podle agentury Reuters dosahují teploty až -40°C, čímž jde o nejmrazivější počasí v oblasti Velkých jezer za posledních 25 let. Zásoby zemního plynu jsou navíc velmi nízko a dosahují minim v rámci 5letého průměru. V tuto chvíli bychom čekali, že cena zemního plynu v USA bude alespoň v nejbližších kontraktech rostoucí a hodně volatilní.
 • Tato měna je nejlevnější v Evropě
  Dnes se podíváme na jednu měnu, která by se líbila Warrenovi Buffetovi, investorovi, který je známý přístupem hodnotového investování. Praxe nákupu podhodnocených aktiv s dobrým fundamentem je doménou především pro akciové trhy, ale i na forexu můžeme s podobnou strategií sklízet úspěchy.
 • Technická analýza akciového indexu S&P 500, EUR/USD a USD/JPY
  Pozitivní sentiment, zasetý na akciových trzích v půlce března, panuje i nadále a americké akciové indexy již atakují historická maxima. Trhy stále podporuje ropa, která i přes pesimistická očekávání a předpovědi postupně navyšuje několikaměsíční maxima.
 • Technická analýza a obchodné stratégie - časť 1.
  Obchodovanie ako také ponúka nespočetné množstvo možností a prístupov ako sa na trhy pozerať. Niektoré sú viac úspešné a iné zas menej. Niekomu funguje „TO“ a inému zas „TAMTO“. Ponúkam svoj pohľad na vývoj trhu a technickú analýzu ako takú. V cykle niekoľkých vzdelávacích článkov si postupne rozoberieme viac.
 • Technická analýza a obchodné stratégie - časť 2.
  Obchodovanie ako také ponúka nespočetné množstvo možností a prístupov ako sa na trhy pozerať. Niektoré sú viac úspešné a iné zas menej. Niekomu funguje „TO“ a inému zas „TAMTO“. Ponúkam svoj pohľad na vývoj trhu a technickú analýzu ako takú. V cykle niekoľkých vzdelávacích článkov si postupne rozoberieme viac.
 • Technická analýza a obchodné stratégie - časť 3.
  Obchodovanie ako také ponúka nespočetné množstvo možností a prístupov ako sa na trhy pozerať. Niektoré sú viac úspešné a iné zas menej. Niekomu funguje „TO“ a inému zas „TAMTO“. Ponúkam svoj pohľad na vývoj trhu a technickú analýzu ako takú. V cykle niekoľkých vzdelávacích článkov si postupne rozoberieme viac.
 • Technická analýza AUD/NZD, USD/JPY a XAU/USD
  Aktuální technická analýza měnových párů AUD/NZD, USD/JPY a zlata (XAU/USD).
 • Technická analýza EUR/GBP, NZD/CAD a GBP/AUD
  V dnešnom blogu by som vám rád ukázal kam si myslím že pôjdu tieto vybrané páry a prečo. Prebehol som ich vyše 20 a na týchto vidím najlepšie príležitosti. Na niektorých pároch sú konkrétne levely ktoré sú vyznačené, budem si ich strážiť a hľadať na nich vstupy, no niekde iba zóny kde si musíte nájsť levely vy.
 • Technická analýza forex měnových párů AUD/NZD, USD/JPY a CHF/JPY
  Oba obchody dle obchodních nastavení z minulé analýzy přinesly pěkné zisky.
 • Technická analýza: Index S&P 500 a měnový pár EUR/USD
  Ani po dalším týdnu jsme se na americkém akciovém indexu S&P 500 nikam neposunuli. Opět jsme viděli lepší než očekávané 3Q výsledky amerických společností, po bankách to byly další těžké váhy jako Microsoft, Alphabet či Facebook. Zveřejněné makrozprávy v týdnu také dobré, dnešní americké 3Q HDP dokonce výrazně překvapilo. Hodnota více než dvojnásobná oproti 2Q je ale opravdu podezřelá, tak dobré důležité fundamenty ve 3Q nepřicházely, aby ospravedlňovaly reálnost tohoto čísla. Zřejmě jde o administrativní předpřípravu na zvýšení úroků v listopadu či prosinci, 3Q HDP bude zřejmě následně revidováno. Cena ropy zatím klesá jen neochotně, takže nemá tendenci indexy stahovat dolů.
 • Technická analýza komodit NGAS a WTI
  V dnešním blogu technické analýzy se budu věnovat zemnímu plynu a ropě WTI. Cena zemního plynu se právě nachází na rezistenci a cena ropy ani po klidném létě nechce růst.
 • Technická analýza měnového páru EUR/USD pro stávající situaci
  Eurodolar má splněno. Ten kdo četl můj blog o tomto měnovém páru z pohledu vyšších časových rámců tuší, že jde o vyplnění dlouhé svíce z měsíčního time frame. Dnes se v analýze zaměřím na aktuální situaci a možnosti dalšího vývoje ceny.
 • Technická analýza měnových párů EUR/USD a GBP/USD
  Dnešní blog technické analýzy měnových párů bude zaměřen na měnové páry EUR/USD a GBP/USD. Přesto, že se z pohledu S/R úrovní nacházejí tyto dva měnové páry v rozdílné situaci, došel jsem díky jejich analýze k jednotnému závěru týkající se dalšího posílení či oslabení amerického dolaru v příštím dnech.
 • Technická analýza měnových párů EUR/USD a USD/JPY
  V dnešním blogu technické analýzy se budu věnovat měnovým párům EUR/USD a USD/JPY. Eurodolar uplynulý týden respektoval pásmo rezistence a na týdenním grafu vykreslil medvědí pokračující pattern. V posledním blogu o dolarjenu jsem předpokládal reakci na dlouhodobý support a trendovou čáru. Očekávání se potvrdilo a na supportu nyní sedí býčí svíce (W1). Nyní už zbývá jen na obou párech najít cenovou úroveň vhodnou pro obchod.
 • Technická analýza měnových párů EUR/USD, NZD/USD a USD/CAD
  Vzhledem k páteční volatilitě jsem tentokrát vynechal výběr z nedělní přípravy. Vzhledem k tomu, že k obchodování využívám price action cítil jsem potřebu vyčkat na pondělí a získat více informací z následujícího pohybu ceny. Stalo se a je tu můj další blog technické analýzy.
 • Technická analýza na AUD/NZD, GBP/AUD a USD/CAD
  V dnešnom blogu chcem ukázať obchodné príležitosti, ktoré v trhu vidím a môžete na nich profitovať tiež. Používam iba technickú analýzu, takže si treba dať pozor na fundamenty budúci týždeň. Prajem príjemné čítanie a následne racionálne obchodovanie.
 • Technická analýza na CAD/JPY, USD/SGD a EUR/CHF
  V dnešnom blogu vám ukážem technická analýzu na vybrané 3 menové páry a ako zobchodovať nadchádzajúce príležitosti s čo najväčšou pravdepodobnosťou na zisk. Všetko sú to skôr nápady na pozičné obchody, takže dlhodobejší obchodníci dávajte pozor!
 • Technická analýza na EUR/AUD, GBP/JPY a NZD/USD
  Pripravil som technickú analýzu na 3 forexové páry kde vidím potenciál zarobiť niekoľko stoviek pips. Najlepšie bude ak popri čítaní si otvoríte platformu a preklikáte si aj vyššie a nižšie timeframe na pochopenie mojej analýzy.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama