Úterý 24. květen 2022 02:38
reklama
Swissquote Bank
reklama
virarosi krypto
reklama
Dukascopy krypto
reklama
virarosi krypto

V Indexu sociálního rizika si Česko za loňský rok polepšilo o 14 pozic

20.01.2022 16:45  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Společnost Euler Hermes podruhé zveřejnila Index sociálního rizika (ISR), který identifikuje silné stránky, zranitelná místa a vnímání politických, institucionálních a společenských rámců v jednotlivých zemích. Tyto atributy signalizují obecnou náchylnost dané země k událostem systematického sociálního rizika, které by mohly mít zásadní dopad na politiku či na tvorbu a přijímání strategických, obchodních a investičních rozhodnutí. Letos byl hodnotící rámec indexu ISR rozšířen na 185 ekonomik (oproti 102 z analýzy z předchozího roku).

V roce 2021 se systematické sociální riziko v zemích s rozvinutými ekonomikami celkově snížilo. Tomuto poklesu vévodí severské země společně se Švýcarskem. Náleží jim pět prvních pozic žebříčku indexu ISR. V příznivém trendu pozitivního hodnocení míry sociálního rizika rozvinutých ekonomik však tvoří výjimku Francie, Spojené státy, Portugalsko a Řecko jako čtveřice zemí, jejichž skóre ISR zaznamenalo pokles. Naopak mezi ekonomikami, které se rozvíjejí a mezi které studie řadí i Českou republiku, celkově index sociálního rizika vzrostl, přičemž nejlepší umístění patří Estonsku (na 16. pozici), Česku (na 19. pozici) a Slovinsku (na 20. pozici). Česká republika si dokonce v žebříčku polepšila, dokázala se posunout o 14 pozic vzhůru a rovněž její skóre indexu IRS vzrostlo na +7,5 (tabulka 1 níže na konci textu). Na opačném konci pořadí s nejvyšším indexem IRS se naopak nachází Demokratická republika Kongo, Súdán, Afghánistán, Nigérie a Zimbabwe. Společně s Myanmarem a Peru zaznamenaly v žebříčku nejvýraznější propad za poslední rok a půl Afghánistán a Demokratická republika Kongo.

Detailnější analýza reakcí jednotlivých ekonomických strategií pro boj s covidem-19 naznačuje, že snižování trendu sociálního rizika se projevilo hlavně ve státech se silnou fiskální reakcí a/nebo v zemích, které udržely pod kontrolou nezaměstnanost. „České republice pomohlo k celkovému umístění v indexu ISR relativně vysoká fiskální odpověď na koronavirovou pandemii – přibližně 25 % HDP. I pracovnímu trhu se poměrně dařilo – do srpna 2021 nezaměstnanost vzrostla pouze o 1,1 procentního bodu od začátku pandemie,“ říká Iva Palusková, Country manažerka Euler Hermes pro ČR.

Při bližším pohledu se proto zdá, že pokud byly strategie na zvládnutí covidu-19 na pracovním trhu realizovány převážně prostřednictvím ekonomické podpory firem (jak činila většina nízkopříjmových či nižších středních ekonomik), tak lze jakoukoli podstatnou změnu v úrovni sociálního rizika přisuzovat výběru ekonomických intervencí pro boj s covidem-19. V tomto kontextu se proto neprojevila jako účinná strategie, kterou zvolily Ukrajina, Filipíny a Srí Lanka.

Pokud však strategie pro boj s pandemií zahrnovaly významné kroky vedoucí k přímé ochraně pracovních pozic a hotovostních převodů (jak bylo možné pozorovat u vyšších středních a vysokopříjmových ekonomik), zdá se, že veškeré významné změny ovlivňující úroveň sociálního rizika souvisí spíše s hlavními silnými či slabými místy jednotlivých ekonomik než s reakcemi na covid-19. V této souvislosti tedy země jako Bělorusko, Libanon a Peru mají zcela jasně ve svém hospodaření zranitelná místa, která kompenzují jakýkoli pozitivní efekt proticovidových strategií.

Zatímco vlády jednotlivých států pracují v reakci na pandemickou krizi na budování silnějších institucí, byly za účelem minimalizace sociálního rizika do budoucna definovány 3 prioritní oblasti zájmu: potravinová bezpečnost, genderová nerovnost a nerovnost v příjmech. Globální ceny potravin vzrostly od začátku pandemie o 43 % a odhaduje se, že potravinové deprivaci během krize bylo vystaveno o 70 – 161 milionů lidí navíc. „Je evidentní, že významná změna v globální potravinové výrobě a zemědělství je tedy nezbytná, pokud bude nutné uživit část populace, která je již dnes ohrožena hladem, a dvě miliardy dalších lidí, které na světě přibydou do roku 2050. Avšak v kontextu ČR potravinová bezpečnost nepředstavuje výrazný problém – s konečným skórem 88,3 ČR přeskočila mezi zeměmi hodnocenými v indexu průměrnou hodnotu 61. Poměrně nízko je navíc i úroveň populace, která v Česku žije pod mezinárodním měřítkem extrémní chudoby – jedná se o 0,01 %,“ podotýká Iva Palusková.

Covid-19 negativně zasáhl také do problematiky genderové nerovnosti – se vzrůstající mírou násilí páchaného na ženách a dívkách po celém světě se v kontextu vzrůstající chudoby rozšiřovala i propast v sociální ochraně, což daleko významněji ovlivňuje zranitelnost žen než mužů. V této souvislosti by programy obnovy měly zohledňovat genderové důsledky, odstraňovat právní bariéry vůči ženám a posilovat snahy o jejich ochranu před násilím. „S výsledkem 0,14 si ČR vedla v indexu poměrně dobře i z hlediska genderové nerovnosti – tento údaj byl měřen prostřednictvím škály od 0 do 1, přičemž jednička značí vysokou nerovnost mezi pohlavími,“ dodává Palusková.

Řešení třetí prioritní oblasti, příjmové nerovnosti, je aktuální v rozvojových i v rozvinutých zemích současně. Předběžné průzkumy Eurostatu totiž ukázaly, že i rozvinuté státy jako Rakousko, Bulharsko, Řecko, Irsko, Itálie, Portugalsko, Španělsko a Švédsko se potýkají se zvýšenými počty dospělých v produktivní věku, kteří jsou ohroženi chudobou (viz tabulka 2 na konci textu).

Tabulka 1: Index sociálního rizika Euler Hermes – pořadí a dosažené skóre jednotlivých zemí 1= nejvyšší riziko, 100 = nejnižší rizikoTabulka 2: Podíl kvintilu příjmu pro disponibilní příjem

Poměr podílu kvintilu příjmu (S80/S20) ukazuje roční příjem 20 % populace s nejvyššími příjmy vzhledem k počtu let, po které musí 20 % populace s nejnižšími příjmy pracovat, aby dosáhlo identické výše příjmu. V EU se poměr zvýšil celkově, přičemž největší nárůst nerovnosti byl zaznamenán v Německu (1,8 roku) a Turecku (0,8 roku).Zdroj: Eurostat. Allianz Research, Euler Hermes

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Vidina obchodních jednání a odložení brexitu podporují tržní sentiment. Rostoucí riziko německé recese zůstává stranou
  Příznivé zprávy kolem jednání USA - Čína udržují na hlavních trzích převážně pozitivní sentiment, ze kterého těží zejména akcie. Ty si v Evropě připisují asi 0,4 procenta, zatímco ropa mírně koriguje včerejší skok vzhůru a dluhopisy většinou ztrácejí. Více se dnes investoři zbavují papírů z periferie eurozóny, kde třeba španělské výnosy stoupají o 5 bodů.
 • Vienna Insurance Group
  Rakouská pojišťovna loni zdvojnásobila zisk před zdaněním na 406,7 milionu eur. Management navrhne zvýšit výplatu dividendy o třetinu na 80 eurocentů na akcii. Na pojistném VIG vybrala 9,051 miliardy eur. Růst vykázala všechna odvětví s vyjímkou životního pojištění, které zaznamenalo propad o 19,2 procenta.
 • Vietnamská ekonomika rychle roste díky obchodní válce USA s Čínou
  Vietnamská ekonomika ve druhém čtvrtletí pokračovala v rychlém růstu, protože těží z přílivu zahraničních objednávek a investic v důsledku obchodní války mezi Čínou a Spojenými státy. Vietnamský statistický úřad dnes oznámil, že hrubý domácí produkt (HDP) se ve druhém čtvrtletí zvýšil o 6,7 procenta. Jeho růst tak pouze nepatrně zpomalil z 6,8 procenta v prvním kvartálu.
 • Víkendář: Brexit se stává tragikomickou fraškou
  Po Velké Británii se množí konference a diskuse na téma brexitu a jeho dopadu na běžné lidi. Podobná diskuse se konala před několika dny v Notting Hillu, vstup na ni stál 26 liber a stejně jako řada jiných ve skutečnosti spíše ukázala, jaké vakuum nastalo po referendu o odchodu země z EU. Na pódium vyskočil Anand Menon, který je profesorem evropské politiky na věhlasné King's College. Pokud někdo ví, jak bude vypadat budoucnost, musí to být právě on. Jenže...
 • Víkendář: Proč Stalin nechal vyhladovět Ukrajinu? Šílený ekonomický plán, nebo prostá nenávist?
  Historikové až donedávna ignorovali období hladomoru, který panoval na Ukrajině v letech 1932–1933. Když o něm napříkl...
 • Víkendové G-20
  Víkendové zasadnutie G-20 neprinieslo zásadné zmeny pre narušenie väzieb na finančnom trhu.....
 • Víkendové setkání Trumpa s Xi probralo akciové trhy k životu
  Americké akciové trhy zahájily první obchodní den tohoto týdne v zelených barvách. Index Dow Jones posiluje o 1,2 %, S&P 500 přidává 1 % a technologický Nasdaq roste o 1,5 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe vede výrobcům luxusního zboží (+2,2 %), následovaným technologickými firmami se ziskem 2 %. Na opačné straně se nachází výrobci spotřebního zboží se ztrátou 0,6 %. Na dobré náladě na trzích se značnou měrou podepsal výsledek víkendového setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho čínským protějškem Xi Jinpingem. Dle oficiálního vyjádření se obě země dohodly na pozastavení obchodní války (aktuální cla zůstanou v platnosti, jen nebude docházet k eskalaci) s platností od 1. ledna 2019 v délce 90 dnů. Tuto dobu si Spojené státy a Čína vymezily na nalezení společného řešení a uzavření obchodní dohody. Pokud by se v tomto horizontu nepodařilo najít společnou řeč, spustí se obchodní válka v plném rozsahu. Trump oznámil, že v takovém případě okamžitě zvýší dovozní cla z 10 na 25 % na čínské zboží v hodnotě 200 mld. USD. Čína mezitím již souhlasila, že nakoupí značné množství zemědělských, energetických, průmyslových a jiných produktů od Spojených států, aby se snížila obchodní nerovnováha mezi oběma zeměmi. Další ústupek Číny je ve snížení, či dokonce odstranění dovozních cel na americké automobily. Ty aktuálně činí 40 %. Vzhledem k tomu, že oznámené ústupky se týkají pouze Číny, můžeme schůzku prezidentů zhodnotit jako úspěšnou pro Donalda Trumpa.
 • Víkendový pohľad na EURUSD
  Po silných pohyboch na páre EURUSD počas piatka sme si pre V...
 • Víkend sa blíži!
  Trhy sa tak postupne pripravujú na víkendové zasadnutie G-20 (najsilnejšie ekonomiky sve...
 • Víme, kde zaplatíte za povinné ručení nejméně. Spočtěte si, kolik ušetříte za vozidlo
  Platit za pojištění nepotěší snad nikoho a navíc to znamená nepříjemný výdaj z rozpočtu. Třeba platit velké částky za své auto, na které musíte mít sjednané povinné ručení pro případ, že způsobíte někomu nehodu či škodu. My vám teď ukážeme, kde zaplatíte nesrovnatelně méně a zároveň získáte výrazně více. Jak tedy platit až o 70% méně?
 • Vinou pandemie se příjmy snížily více než třetině Čechů. Dvě pětiny jich nemá finanční rezervu na déle než měsíc
  Téměř 4 z 10 Čechů pocítili dopad pandemie na své příjmy. Třetina jich má finanční rezervu na 4 a více měsíců, 42 procent maximálně na měsíc. O zaměstnání v době krize přišlo 7 procent dotazovaných. Vyplývá to z průzkumu NMS Market Research pro Raiffeisenbank.
 • VIP zóna FXstreet.cz: nyní měsíc zdarma od HighSky Brokers
  VIP zóna vám nabízí jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Díky ní získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor a také náskok před ostatními účastníky trhu.
 • VIP Zóna FXStreet pro aktivní obchodníky zdarma
  Víte, jak můžete získat VIP zónu od společnosti FXStreet.cz na 3 měsíce zdarma? Stačí využít akce, kterou pro forexové obchodníky připravila společnost BOSSA. Vzhledem k tomu, že BOSSA má za cíl kontinuálně vzdělávat a posouvat dále své klienty, a to nejen začátečníky, ale i pokročilé tradery, nabízí možnost bezplatně využít vzdělávacího servisu VIP zóny FXStreet.cz.
 • VIP zóna od FXstreet.cz
  V rámci naší časově omezené nabídky mají klienti Purple Trading možnost získat 30denní vstup do VIP zóny od FXstreet.cz zcela zdarma. Naskýtá se vám tak unikátní příležitost k získání cenných informací. O jaké informace konkrétně jde, si přečtěte v tomto článku.
 • Víra v obchodní dohodu trvá, akcie rostou, lesk se ale vytrácí
  Americké akciové trhy se po rekordním pondělku trochu stáhly a zisky jsou v dopolední části newyorského obchodování skromnější. Index DJIA ale i tak po otevření zapsal nový rekord. Desetileté americké výnosy se dostaly na nejvyšší hodnoty od září, zatímco cela zlata během dne vytrvale klesá.
 • Virgin Galactic, která plánuje vesmírnou turistiku, chce na burzu
  Společnost Virgin Galactic britského miliardáře Richarda Bransona, která plánuje pořádat turistické lety do vesmíru, chce do konce letošního roku vstoupit na burzu. Je to součástí dohody, v rámci které nový investor, společnost Social Capital Hedosophia (SCH), získá ve Virgin Galactic podíl 49 procent, oznámila dnes Bransonova společnost.
 • Virtuální boom maloobchodu
  Maloobchodní tržby se v listopadu meziročně zvýšily o 11,7 %, neočištěné dokonce o 13,2 %. Na první pohled vypadají dnes zveřejněná čísla z maloobchodu jako velmi silná – svědčící o boomu nakupování v ČR, avšak na ten druhý tomu až tak není, protože nelze přehlížet velmi nízký srovnávací základ z předloňského listopadu, kdy na toto odvětví dolehl poměrně tvrdý lockdown.
 • Virtuální měny jsou komodita, rozhodl americký regulátor
  Přestože mezi ropou a bitcoinem jistě najdeme spoustu rozdílů, z pohledu amerického regulátora finančních trhů se jedná o stejnou kategorii aktiva. O komoditu.
 • Virus a firemní výsledky posílají akcie dolů
  Začátek evropského obchodování není příliš optimistický, když se hlavní akciové trhy noří do červeného a investoři se poohlížejí po dluhopisech či drahých kovech. Důvody můžeme hledat v návratu strachu z koronaviru i mezi firemními výsledky.
 • Virus drží trhy v napětí, evropské akcie přesto rostou
  Evropské akciové trhy si dnes drží celkem slušné zisky od půl do jednoho procenta. To se jim daří i po začátku amerického obchodování, které nechává hlavní zámořské indexy mírně v červeném.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
XTB analyticke forum