Čtvrtek 20. leden 2022 18:00
reklama
BidAskBit
reklama
InstaMarkets
reklama
fpmarkets
reklama
Bidaskbit ebook

EUR/USD. Trh ignoruje jestřábí signály Fedu

13.01.2022 10:03  Autor: InstaForex  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Měnový pár EUR/USD dnes překonal úroveň 1,1450 a obchodoval se mírně výše. Nelogická reakce obchodníků na zveřejnění silné inflace naznačuje, že máme co do činění s korekčním pullbackem, který byl vyvolán nerozhodným projevem předsedy Fedu v Senátu. Domníváme se však, že jde o poměrně slabý argument pro oslabení amerického dolaru. Jerome Powell není a nikdy nebyl nápadně jestřábí. Jeho rétorika byla téměř vždy opatrná a obezřetná, zatímco mnozí jeho kolegové v poslední době postupně zpřísňují rétoriku. Jestliže dříve existovaly pouze nesmělé předpoklady o vyhlídkách na zpřísnění měnové politiky, pak dnes se objevují sebevědomé signály, že sazba Fedu bude letos zvýšena třikrát až čtyřikrát. Takové informace zaznívají stále častěji včetně včerejších holubičích představitelů Fedu. Zaznamenaný růst prosincové americké inflace posílil důvěru, že americký regulátor bude letos jednat rozhodně a agresivně.

analytics61dfde8ad9dbe.jpg

Mnoho představitelů Fedu se v posledních dnech vyjádřilo, protože příští týden začne platit tzv. "režim mlčení", tj. členové Federálního rezervního systému nemají právo 10 dní před zasedáním veřejně deklarovat své stanovisko. Proto se řada z nich vyjadřuje již nyní před lednovým zasedáním. Konkrétně šéf Federální rezervní banky ve Filadelfii Patrick Harker včera oznámil, že jeho prognózy počítají se třemi zvýšeními sazeb v letošním roce a že je připraven tento cyklus zahájit na březnovém zasedání. Poznamenal, že 7% inflace je hrozná zpráva, takže je připraven podpořit čtyři kola zvyšování v tomto roce. Snižování salda může podle něj začít až poté, co sazba výrazně opustí nulovou úroveň.

Lael Brainardová, která brzy převezme funkci místopředsedkyně Fedu, včera rovněž uvedla, že inflace je příliš vysoká. Přestože neupřesnila algoritmus dalších kroků regulátora, podstata jejího sdělení byla zřejmá. Brainardová zdůraznila, že měnová politika Fedu se v současné době plně soustředí na návrat inflace k 2% cíli, což je podle ní nejdůležitější úkol centrální banky v současnosti.

Myšlenku zvýšení sazeb na březnovém zasedání podpořila také šéfka Federální rezervní banky v San Francisku Mary Dalyová, která byla dříve důsledně "holubičí". Stejně tak Dalyová nepředpověděla další tempo růstu, ale jasně uvedla, že Fed se nezastaví, dokud inflace neklesne na cílovou úroveň.

Jak je již známo, šéf atlantského Fedu Raphaell Bostic připustil čtyři kola zvyšování sazeb v letošním roce ještě před zveřejněním údajů o americké inflaci. Souhlasil také s tím, že cyklus zvyšování by měl začít již na prvním jarním zasedání.

Jeho kolegyně, prezidentka Federální rezervní banky v Clevelandu Loretta Mesterová, která má letos hlasovací právo, v rozhovoru pro The Wall Street Journal uvedla, že americká ekonomika se vrátila k plné zaměstnanosti, ale zároveň čelí inflaci přesahující cílovou úroveň. Dodala, že podpoří první zvýšení sazeb v březnu, přičemž další tempo zvyšování bude záviset na ekonomické situaci.

Jestřábí komentář poskytli také Thomas Barkin a Esther Georgeová, kteří se shodli, že sazba by měla být zvýšena v březnu a poté se bude jednat podle situace. Obecně měnoví stratégové konglomerátu Goldman Sachs předpokládají, že americký regulátor zvýší sazbu v březnu, červnu (alternativou je květen), září a prosinci.

Taková rétorika a takové prognózy na pozadí rekordního růstu inflace nedovolí kupujícím páru EUR/USD zvrátit trend. Proto pár nyní čeká pouze rozsáhlý korekční pullback. Zde je také třeba připomenout, že Evropská centrální banka nadále zaujímá měkký a vyčkávací postoj. Rekordní růst indexu spotřebitelských cen v EU představitele ECB neznepokojuje – většina z nich je přesvědčena, že inflace již dosáhla svého vrcholu a během roku 2022 bude postupně klesat. Konkrétně hlavní ekonom ECB Philip Lane včera uvedl, že nepozoruje dynamiku, která by naznačovala, že se inflace ve střednědobém horizontu upevní nad cílovou úrovní ECB.

Z technického hlediska má měnový pár EUR/USD "prostor pro korekci" až k úrovni rezistence 1,1510 (střední linie ukazatele Bollinger Bands na časovém rámci W1). Zároveň je nepravděpodobné, že by kupující páru nad tímto cílem konsolidovali. Fundamentální pozadí k výraznějšímu růstu ceny nepřispívá – divergence pozic Fedu a ECB je stále na straně americké měny. Proto je vhodné využít současného prudkého růstu k otevření krátkých pozic s prvním střednědobým cílem na 1,1330 (linie Tenkan-sen na týdenním grafu).

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • EURUSD stále v sestupném trendu i po summitu EU
  EURUSD společně se summitem EU dal již v konci týdne jasné znamení v ukončení...
 • EURUSD - Technická analýza pro střední období indikuje pokles
  Přinášíme přehled technické analýzy pro hlavní světové měny pro střednědobý inve...
 • EURUSD technicky již vypadá na možnou korekci o cca 4,5 %
  V návaznosti na náš poslední komentář týkající se vývoje hlavního měnového pá...
 • EURUSD testuje dvouměsíční maximum na úrovni 1,11
  EURUSD se dostal nad horní limitu pásma 1,08 - 1,10, kde se obchodoval v průběhu tohoto týdne. Růst páru akceleroval po průrazu horní limity tohoto pásma a nyní testuje úroveň 1,11. Jedná se o nejvyšší úroveň pro EURUSD od 30. března. Euru se začalo dařit poté, co Evropská komise představila nový záchranný plán pro evropskou ekonomiku. Společné evropské měně pomáhá také pokles rizikové averze.
 • ❗ EURUSD testuje kľúčovú podporu
  USD v stredu ráno posilnil voči ostatným hlavným menám, čo vyvolalo pohyb smerom nadol na EURUSD. Hlavný menový pár opäť otestoval oblasť kľúčovej podpory označenú predchádzajúcimi cenovými reakciami, ako aj spodnou hranicou rastového kanála. V prípade, že sa býkom podarí túto oblasť ubrániť, môže sa spustiť ďalší impulz smerom nahor. Na druhej strane, prelomenie pod touto zónou by mohlo mať za následok hlbší pohyb smerom nadol. V takomto scenári možno prvú sledovanú podporu nájsť v oblasti 1.2030, kde je možné nájsť spodnú hranicu štruktúry Overbalance. Dnes večer sa očakáva zvýšená volatilita na EURUSD, pretože FOMC oznámi rozhodnutie o menovej politike o 20:00. Ešte volatilnejšie pohyby sa môžu vyskytnúť o 20:30, keď predseda Fedu - Powell usporiada tlačovú konferenciu.
 • 💲EURUSD testuje listopadová minima
  Americký dolar ráno posílil na páru s eurem, což může být důsledkem nepříznivého vývoje pandemické situace v Evropě. Ačkoliv kancléřka Merkelová neschválila totální lockdown v Německu v průběhu velikonočních svátků, tak další evropské země zvažují zpřísnění opatření. EUR/USD se zatím drží v blízkosti čtyřměsíčních minim na úrovni 1,18. Tlak na pokles se mírně snížil ruku v ruce se vzestupem instrumentu TNOTE (desetileté americké dluhopisy). Volatilita by se mohla zvýšit ve 13:30, kdy budou zveřejněna data revize amerického HDP za Q4 a pravidelné statistiky žádostí o podporu v nezaměstnanosti.
 • EURUSD testuje po lepších PMI dátach z USA kľúčovú úroveň podpory
  V USA dnes boli zverejnené finálne PMI dáta od spoločnosti Markit za máj, ktoré boli revidované vyššie, a teda prekonali očakávania. PMI index sektora služieb bol revidovaný vyššie z 70,1 na 70,4 bodov, čo naznačuje, že podmienky v sektore služieb sa v máji zlepšili výraznejšie, ako sa očakávalo. Nahor bol revidovaný aj nevýrobný PMI index, ktorý vzrástol z 63 na 64 bodov. Najvýraznejší nárast bol ovplyvnený rastom cien, kde bol index revidovaný až na 80,6 bodov, pričom revidovaný nahor bol aj index objednávok. Naopak, indexy podnikateľskej aktivity a zamestnanosti boli revidované nižšie.
 • EURUSD testuje psychologickú hranicu 1,1400
  Dnes sa toho veľa na finančných trhoch oproti minulému týždňu nezmenilo. Menový pár EURUSD je podporovaný poklesom výnosov na dlhopisoch, pretože trhy očakávajú zníženie úrokových sadzieb v USA na júlovom zasadaní o 0,25 percentuálneho bodu. Pár testuje úroveň 1,14. V prípade, ak dokáže denná sviečka uzavrieť nad vyššie spomínanou úrovňou, otvorí sa priestor pre rast k úrovni 1,15.
 • 💲EURUSD testuje support pred kľúčovými dátami
  Najdôležitejšie makroekonomické údaje počas dnešného obchodovania budú zverejnené o hodinu. Očakáva sa, že maloobchodné tržby v júni poklesnú o 0,4% MoM, analytici však očakávajú, že pokles bude menší v porovnaní s poklesom z minulého mesiaca o 1,3% MOM. Očakáva sa, že jadrové predaje bez automobilov sa zvýšia o 0,4% MoM. Údaje môžu mať pre investorov veľký význam vzhľadom na nízku volatilitu, ktorá panuje počas sviatočných dní. Dvojica EURUSD momentálne testuje podporu na hodnote 1,1800. Býci sa pokúsia prelomiť nad úroveň 1,1830, zatiaľ čo medvede sa pokúsia stlačiť pár hlboko pod úroveň 1,1800.
 • EURUSD testuje třetím dnem v řadě silnou resistenci, evropské akcie znovu v zelených číslech
  Pokud jste čekali, že by začátkem roku mohla velmi slušně rozjetá světová ekonomika začít alespoň trochu zpomalovat, zatím to na žádné takové signály nevypadá. Spíše naopak. První letošní makro vypadá velmi dobře, což ještě podtrhly dnešní výsledky amerického ADP reportu z pracovního trhu. Ten překvapil výraznou odchylkou od konsenzu, když podle něj americká ekonomka vytvořila v prosinci v soukromém sektoru 250 tis. nových pracovních míst. To je o 60 tis. více než s čím počítal většinový konsenzus. Už zítra nás čekají oficiální vládní statistiky z trhu práce (NFP), takže zatím není nadšení na místě. Korelace mezi ADP a NFP je však poměrně dobrá a pokud nebude zítřejší report v tomto ohledu výjimkou, vypadá to, že za sebou má americký trh práce velmi úspěšný konec roku.
 • EURUSD: Trh je nervózní před zasedáním ECB
  Společná měna se ve čtvrtek ráno obchodovala s mírným ziskem a EURUSD pár se během Londýnské seance pohyboval při 1.1940. Volatilita by měla být během dne velice velká.
 • EURUSD: Trhy jsou klidné, Amerika slaví svátek
  Finanční trhy byly v pondělí ráno během Londýnské seance klidné a EURUSD pár se obchodoval bez výraznější změny okolo 1.1175. Američtí obchodníci mají dnes volno, protože Amerika slaví Memorial Day. Obchodování na burze je tak pozastaveno a likvidita na FX trhu bude minimální.
 • EURUSD udržel 200-denní průměr
  Od našeho posledního komentáře z minulého týdne se na měnovém páru EURUSD příliš mnoho nezměnilo. Cena...
 • EUR/USD u důležité rezistence
  Evropská centrální banka (ECB) se podle včerejších slov svého šéfa Maria Draghiho nechystá omezovat svá monetární...
 • EURUSD ukrojil již polovinu z úterní rallye
  Hlavní měnový pár eurusd dnes jakoby hledá směr poté, co vrátil polovinu z výrazného růstu zaznamenané...
 • EUR/USD, USD/CAD
  EUR/USD klesl pod spodní hranici po pozitivních amerických datech, prostor pro další pokles. Pár EUR/USD dnes oslabil, když dolar posílil po vyhlášení statistiky amerických maloobchodních tržeb, které zaznamenaly největší nárůst za sedm měsíců.
 • EUR/USD, USD/ZAR - Komentář Martina Kadlece - 23/03
  Grecko je opat na scene a zostane tam aj v nasledujucich par dnoch. Riesenie zo strany EU je stale menej pravdepodobne (postoj Nemecka a jeho dlhodoby vyhlad na EUR). Do hry coraz viac vstupuje myslienka pomoci zo strany MMF (IMF).
 • EUR/USD uzavřel minulý týden pod 1,3500
  Americkému dolaru se minulý týden opravdu dařilo. Dolarový index měřící sílu americké měny proti deseti nejvýznamnějším měnám se dostal...
 • EURUSD – v bočním trendu nad 200-MA
  V závěru týdne vrací hlavní měnový pár EURUSD vývoj, který ho od úterý potkal, kdy hlavní hranicí podp...
 • EUR/USD. V centru pozornosti je zápis z jednání Fedu a data o nonfarm payrolls.
  Kupující páru EUR/USD se poslední den roku 2021 pokusili opustit cenové rozmezí 1,1260-1,1360, takže cena vyskočila na úroveň 1,1387. Poslední obchodní den týdne, měsíce a roku byl na býčí straně, protože mnoho obchodníků vybíralo zisky, a neriskovali pozice otevřené přes víkend. V důsledku toho pár aktualizoval své maximum za měsíc a půl.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaMarkets