Pátek 21. leden 2022 08:33
reklama
Bidaskbit ebook
reklama
fpmarkets
reklama
InstaMarkets
reklama
BidAskBit

EUR/USD. Náhled na tento týden: Powellův projev v Senátu a inflace v USA.

10.01.2022 09:10  Autor: InstaForex  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

K posílení amerického dolaru může dnes přispět i šéf Federálního rezervního systému, pokud během letošního roku připustí dvojí, možná dokonce trojí zvýšení sazeb. V předchozích projevech se opakovaně zaměřoval na americký trh práce. Vzhledem ke kontroverzní povaze posledních nonfarms může být situace pro americký dolar příznivá; nebo taky ne – podle toho, jak Powell v Senátu udá tón. V pátek se ukázalo, že míra nezaměstnanosti v USA v prosinci klesla na 3,9 %. Jde o nejlepší výsledek od března 2020. Obchodníky potěšily i mzdy. Průměrná hodinová mzda vzrostla na 4,7 % (v ročním vyjádření) a na 0,6 % (v měsíčním vyjádření). Obě složky se dostaly do "zeleného pásma" a překonaly předpovídané hodnoty. Na druhou stranu, prosincové nonfarms odrazily slabý růst počtu zaměstnaných mimo zemědělský sektor. Tento ukazatel vzrostl jen o 199 000, kdežto prognózovaný růst činil 410 000. V soukromém ekonomickém sektoru bylo přitom vytvořeno 211 000 pracovních míst (prognóza – 365 000) a ve zpracovatelském sektoru 26 000 (prognóza – 35 000).Prosincové nonfarms, které byly zveřejněny v pátek, vyvinuly na americký dolar mírný tlak. Kontroverzní zpráva pomohla kupcům páru EUR/USD přiblížit se k horní hranici pásma 1,1260–1,1360. Zde ale impuls k růstu zeslábl: obchodníkům se nepodařilo konsolidovat nad úrovní 1,1360; tím spíš nedokázali otestovat úroveň rezistence 1,1400 a projevit tak své ambice. Cena se od "stropu" výše uvedeného rozpětí odtáhla a na začátku nového obchodního týdne začala pozvolna klesat. To vše ukazuje, že k průrazu směrem vzhůru je potřeba pádnější fundamentální důvod, poněvadž události tohoto týdne mohou přispět k posílení americké měny.

Dnes je makroekonomický kalendář pro tento pár prakticky prázdný. V průběhu evropské seance budou zveřejněna data z trhu práce v EU, zpráva ale přijde se zpožděním. Očekává se pokles listopadové míry nezaměstnanosti v EU na 7,2 %, tento fundamentální faktor ale nejspíš nevyvolá zvýšenou volatilitu. Během americké seance bude zveřejněn objem zásob ve velkoobchodních skladech v USA. Půjde ale o zastaralé (listopadové) údaje.

Větší bouři volatility očekáváme v úterý a ve středu. Zítra v Senátu vystoupí předseda Fedu Jerome Powell. A obrazně řečeno, bude prezentovat sám sebe. Bílý dům minulý týden oficiálně oznámil, že nominace Jeroma Powella a Lael Brainardové poslal Senátu ke schválení. Pokud senátoři Powella podpoří (což je velmi pravděpodobné), stane se příštím předsedou, respektive místopředsedou Federálního rezervního systému. Připomeňme, že loni na podzim poprvé připustil ukončení stimulačního programu. Tento projev pak byl výchozím bodem posílení pozic dolarových býků.

analytics61dbe1de40e2f.jpg

K posílení amerického dolaru může dnes přispět i šéf Federálního rezervního systému, pokud během letošního roku připustí dvojnásobné, nebo dokonce trojnásobné zvýšení sazeb. V předchozích projevech se opakovaně zaměřoval na americký trh práce. Vzhledem ke kontroverzní povaze posledních nonfarms může být situace pro americký dolar příznivá; nebo taky ne – podle toho, jak Powell v Senátu udá tón. V pátek se ukázalo, že míra nezaměstnanosti v USA v prosinci klesla na 3,9 %. Jde o nejlepší výsledek od března 2020. Obchodníky potěšily i mzdy. Průměrná hodinová mzda vzrostla na 4,7 % (v ročním vyjádření) a na 0,6 % (v měsíčním vyjádření). Obě složky se dostaly do "zeleného pásma" a překonaly předpovídané hodnoty. Na druhou stranu, prosincové nonfarms odrazily slabý růst počtu zaměstnaných mimo zemědělský sektor. Tento ukazatel vzrostl jen o 199 000, kdežto prognózovaný růst činil 410 000. V soukromém ekonomickém sektoru bylo přitom vytvořeno 211 000 pracovních míst (prognóza – 365 000) a ve zpracovatelském sektoru 26 000 (prognóza – 35 000).

Věříme, že Powellův projev v Senátu situaci nezdramatizuje. Mohl by se zaměřit na aktuální pokles míry nezaměstnanosti a růst výše průměrné mzdy. V tomto kontextu by mohl připustit první kolo zpřísňování měnové politiky letos na jaře (dříve takové časové milníky uváděl Neel Kashkari). Americký dolar v tom případě získá výraznou podporu, i když se Powell ve svém projevu o druhém letošním zvýšení nezmíní.

Ve středu budou zveřejněna klíčová data o růstu americké inflace. Připomeňme, že listopadový index CPI meziročně zrychlil na 6,8 %, což je nejvyšší hodnota za posledních 39 let. Jádrový index CPI se v meziročním vyjádření vyšplhal na 4,9 %. V tomto případě hovoříme o 30letém rekordu. Inflační tlaky byly rozsáhlé – rostly ceny potravin, energií, bydlení, automobilů (nových i ojetých), lékařské péče.

Prosincová inflace může znovu překvapit prudkým růstem. Podle předběžných prognóz by měl celkový index spotřebitelských cen v meziročním vyjádření vzrůst na 7 %. Jádrová inflace, která nezahrnuje volatilní ceny potravin a energií, by mohla rovněž vzrůst – na 5,4 %. Pokud se tato prognóza naplní (nemluvě o "zeleném pásmu"), může Fed na příštím zasedání zaujmout agresivnější postoj. Členové výboru mohou dokonce kontroverzní nonfarms interpretovat ve prospěch zpřísnění měnové politiky.

analytics61dbe1b57827a.jpg

analytics61dbe1bec98d5.jpg

Projev předsedy Fedu Jeroma Powella v Senátu a zveřejnění údajů o růstu inflace v USA tudíž určí tón obchodování páru EUR/USD. Jedná se o hlavní události tohoto týdne. Pokud nyní předseda Fedu nevyloučí možnost dvojího zvýšení sazeb v letošním roce a index spotřebitelských cen vyjde alespoň na úrovni prognóz, americký dolar získá zřetelnou podporu přinejmenším k tomu, aby otestoval spodní hranici pásma 1,1260–1,1360. Podle mého názoru je dál vhodné využívat případné cenové skoky nahoru jako záminku k otevírání short pozic se střednědobými cíli v oblasti 1,1260–1,1240.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • EUR/USD momentálne bojuje s úrovňou 1,24 USD, prejavuje sa veľká nerozhodnosť špekulantov
  Hoci vydanie výročnej správy ECB skutočne neosvetlilo zámery inštitúcie, prepustenie guvernéra Rakúskej národnej banky Ewalda Nowotného nezostalo bez povšimnutia. Podľa neho by inštitúcia mohla začať svoj postupný rast zvyšovaním sadzby z vkladov o 0,2 %.
 • EUR/USD Možná býčí odchylka na 4H
  EUR/USD dosáhla podpory W L4 a můžeme vidět, že cena stanovila vzrůstající divergenci. Pokud se 4h svíčka neuzavře pod W L4 - 1.1834, může dojít k odrazu vzhůru, případně k cíli W H3-1.2022 a W H4 - 1.2085. Nicméně 1.2050-85 je oblast pro krátké prodejce. Pokud cena odmítne oblast, měly by být cíle 1,2022, 1,1964 a 1,1897, které by dokončily test W L3.
 • EUR/USD Možný odraz na úrovni W L3 -1,2246
  Hodnota EUR/USD dosáhla 1,2257 a odrazila se těsně nad úroveň W L3 1,2246. V tomto okamžiku W L3 drží pár od dalšího poklesu, protože vytváří podporu s úrovní D L3. Věnujte pozornost oblasti 1.2305-20, což je zóna POC. EUR/USD by mohla z re-testování zóny odmítnout 1.2254-46. Očekává se další pokles pod hodnotou W L3 směrem k 1,2220 a 1,2204. Těsně nad W H3-1.2338 by měl pár přejít do býčí převahy a zaměřit si to na 1.2372.
 • EUR/USD může po dobrých zprávách z USA pokračovat pod 1,30
  Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v únoru vytvořili 198 000 nových pracovních míst. Výrazně tak překon...
 • EUR/USD nadále převládají býci - prorazí nad 1.1500?
  Euro od března dosáhlo nejvyšší úrovně vůči americkému dolaru. Pouhých 50 pipů chybělo k testu současných ročních maxim 1.1495/1500. Důvodem pro tento býčí výkon byl bezpochyby předpoklad očekávání další fiskální integrace.
 • EURUSD – nad bod zvratu si zatím netroufá
  Dnešní vývoj na hlavním měnovém páru se nijak neliší od toho včerejšího, kdy ...
 • EURUSD na dosah silného supportu. Chytí se býci své příležitosti?
  Jedna zajímavost k EURUSD. Po dvou hodně hektických týdnech, během kterých se euro propadlo na páru s dolarem o téměř pět procent, se nám situace na grafu začíná docela zajímavě komplikovat. Pokud jde o fundament, nemůžeme říct proti růstu dolaru ani půl slova. Šance na prosincové zvýšení sazeb v USA vystoupaly během listopadu z 60 na 98 % a dolar reagoval přesně tak jak „měl“. Problém s dalším růstem dolaru (minimálně v krátkodobém hledisku) však může nastat tehdy, zohledníme-li intenzitu jeho růstu z posledních dvou týdnů. Pět procent k euru a více než sedm procent k japonskému jenu? To je hodně nejen pro dolar, ale i pro jakoukoli nestabilní emerging market měnu.
 • EURUSD na důležité hranici, jasnější signály obratu však stále chybí
  V návaznosti na rozbor ze začátku týdne můžeme konstatovat, že hlavní měnový pár si opravdu našel cest...
 • EURUSD nad 1.11
  Korekcia na EURUSD pokračuje a dostali sme sa až tesne pod hladinu 1.12. Podobne sa správa aj kábel, ale euro rastie r...
 • EURUSD nad 1.13 po neuspokojivých dátach z USA
  Dáta ADP ukázali v máji nárast zamestnanosti v súkromnej sfére len o 27 tis. pracovných miest – najmenej od marca 2010. Okrem iných dôležitých správ, by to mohla byť ďalšia známka hospodárskeho spomalenia a dáta len podnietili špekulácie o znížení úrokových sadzieb. Menový pár EURUSD v dôsledku toho vzrástol nad 1,13 – najvyššia úroveň od apríla. Obchodníci stále očakávajú na ISM non-manufacturing report dnes popoludní (16:00).
 • EUR/USD nahlídlo pod 1,07 kvůli Portugalsku, dnes čekáme na slova Draghiho, britská data z trhu práce zklamala; analýza GBP/USD, GBP/AUD, USD/CAD
  Investoři dnes vstřebávají další várku ekonomických dat z Číny. Úterní údaje o čínské inflaci poukázaly na trvalé, ne-li sílící deflační tlaky. O víkendu...
 • EURUSD na hraně obratu trendu?
  Ačkoliv sentiment indexy zůstávají v posledních týdnech u retailových obchodníků stále v podobném gard...
 • EURUSD na hraně rozhodnutí pro delší růst
  V návaznosti na náš včerejší rozbor můžeme konstatovat, že zmíněné indikátory...
 • EURUSD na hranici klíčové podpory
  V návaznosti na náš poslední komentář z minulého týdne můžeme konstatovat, že hlavní měnový pár EURUSD...
 • EURUSD – na hranici střednědobé křižovatky
  V návaznosti na náš poslední komentář, který se týkal krátkodobého výhledu pro hlavní měnový EURUSD bychom...
 • EURUSD na klíčové úrovni ❗
  EUR/USD se obchoduje v blízkosti intradenní rezistence definované lokální 1:1 strukturou (červené obdélníky) a předchozími cenovými reakcemi (1,2140). Pokud zde zaúřadují medvědi, tak může začít klesající korekce. Pár by mohl dosáhnout posledních minim na 1,2060. Naopak průraz rezistence by mohl cenu dostat k důležité úrovni na 1,2220 EUR/USD, kde se nachází další nabídková oblast. Průraz nad tuto úroveň by mohl změnit situaci na trhu ve prospěch medvědů.
 • EURUSD na první cílové metě 200-MA
  Vývoj na hlavním měnovém páru EURUSD se vyvíjí dle scénáře naznačeného v minulém týdnu, kdy po proraže...
 • EURUSD na rozhraní
  Piatkové obchodovanie prinieslo opäť veľmi zaujímavé p...
 • EURUSD na zajímavé křižovatce?.
  Ačkoliv se nám dnes snaží EURUSD opět vzdálit od svého hlavního klesajícího trendového kanálu, současná trojúhelník...
 • EUR/USD na 22měsíčních minimech, NZD po slovech guvernéra oslabuje; analýza USD/JPY, GBP/USD, NZD/USD
  Euro je dnes kvůli slovům Maria Draghiho, šéfa Evropské centrální banky (ECB), opět pod prodejním tlakem. ...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
InstaMarkets
Beam FX
FXDD
reklama
Dukascopy krypto