Čtvrtek 25. duben 2024 11:01
reklama
FTMO férovost
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
CapXmaster
reklama
Dukascopy new

Dnes je poslední den na pořízení spořících dluhopisů. Po včerejších slovech a činech Česká národní banky dává jejich pořízení ještě větší smysl, úrok na nich může převýšit i úroveň šesti procent

23.12.2021 10:05  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Nová Fialova vláda moc hezký dárek pod stromeček nedostává, alespoň tedy ne od mezinárodních finančníků. Americká společnost BlackRock, největší světový správce majetku, globální investory varuje před půjčováním českému kabinetu. A to přesto, například, že úrok na dluhu české vlády nyní převyšuje úrok na dluhu vlády slovenské nejvýrazněji v historii.

BlackRock, jenž se mj. podílí na správě investic České národní banky, míní, že úrok na českém dluhu poroste i v příštím roce. Což potvrzuje i ČNB. Po včerejšku slibuje růst výrazně nad úroveň čtyř procent, tedy nejvýše od roku 2002, za posledních dvacet let. Růst sazeb se promítne právě i do růstu úroku na dluhu vlády ČR, a tedy do zlevnění příslušných dluhopisů. Fialově vládě se tak notně prodraží obsluha historicky rekordně objemného dluhu. Podle BlackRocku navíc i tak dojde příští rok k oslabení české koruny, přestože ČNB slibuje opak – zpevnění pod úroveň 25 korun za euro. Koruna má ale znehodnotit zejména vůči dolaru, a to kvůli několikerému zvyšování úrokových sazeb v podání americké centrální banky, které zpevní dolar.

Úrok na desetiletém dluhu vlády ČR se dnes v důsledku včerejšího zvýšení sazeb ČNB ocitl nejvýše od července 2012, na úrovni takřka 2,84 procenta. Je tak teď tedy vskutku historicky nejvyšší v porovnání s úrokem na dluhu slovenském, rozdíl přesahuje 2,8 procentního bodu. Slováci mají úrok záporný, zejména z důvodu „vyťukávání“ miliard eur v podání Evropské centrální banky. V porovnání s německou vládou si ta české zase půjčuje nejdráže od roku 1999.

ECB totiž za nově vytvářená eura – hodí se výraz „vyťukávaná“, neboť je vytváří stiskem klávesy počítače – vykupuje dluh všech zemí eurozóny, včetně dluhu řeckého. Zrovna řecký dluh by přitom vůbec odkupovat neměla, neboť když s tím loni začala, splňoval definici dluhu prašivého. ECB však v rámci pandemického „vyťukávání“ miliard eur – pandemického programu odkupu aktiv – začala v rozporu s vlastními ustanoveními nakupovat právě i prašivý dluh. Vedle pandemického odkupu aktiv provádí ECB ještě „běžný“ odkup aktiv, který zahájila už v roce 2015.

Bez těchto programů by si Slováci, ale i Němci půjčovali výrazně dráže než dnes, neboť svůj dluh by museli „udat“ na normálním trhu, a tedy i nabídnout citelně vyšší úrok. Česko žádný program odkupu aktiv neprovádí – ani pandemický, ani žádný jiný. Svůj dluh tak musí „udávat“ na normálním trhu bez „vyťukávaných“ peněz, tedy musí také nabídnout o to atraktivnější úrok. Navíc ČNB, jak včera opět prokázala, se snaží krotit inflaci razantněji než ECB, která si takovou razanci ani dovolit nemůže, neboť přílišným zvednutím svých úroků by zvýšila možné riziko platební neschopnosti zemí typu Řecka nebo Itálie.

Ani razantní postup ČNB však tedy BlackRocku nestačí. Ne všichni potenciální investoři do českého dluhu by jej ale měli poslouchat. Dnes mají lidé poslední možnost upsat ve stávající emisi spořící státní dluhopisy, Dluhopisy Republiky. V své proti-inflační variantě představují jeden z nejlepších bezpečných způsobů, jak v nadcházející době úspory před inflací ochránit. Lidé, kteří si Dluhopis Republiky před rokem touto dobou pořídili, třeba jako dárek pod stromeček, jak doporučovala tehdejší ministryně financí Alena Schillerová, se letos dočkali úrokové sazby takřka 6,3 procenta. Nejlépe úročené spořící účty bank v ČR přitom nyní vykazují úrok kolem tří procent. Výnos na Dluhopisech Republiky je navíc kvůli pandemii osvobozen od daně. A že to BlackRock nedoporučuje? Tak to úplně není. BlackRock hovoří o běžné variantě českého dluhopisů, která není proti-inflační.

Úrok na proti-inflačních Dluhopisech Republiky, které si lze nyní upsat, se ale bude v příštím roce pohybovat nejspíše kolem šesti procent. Vzhledem k tomu, že ČNB od včerejška avizuje ještě výraznější růst inflace, a tedy i svého základního úroku, než doposud, může být úročení Dluhopisu Republiky příštího roku ještě vyšší než šestiprocentní. Na takové půjčování Fialovu kabinetu by lidé rozhodně rezignovat neměli, zejména patří-li mezi ty, kteří se svými penězi neradi riskují.

Lukáš Kovanda, Ph.D., Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Dnes budou trhy pozorně sledovat údaje o nezaměstnanosti a indexy PMI
    Většina akciových trhů v Evropě a Asii byla včera uzavřena kvůli Svátku práce. Mnoho důležitých makroekonomických sta...
  • Dnes budou zveřejněny červnové PMI indexy
    Euro proti americkému dolaru minulý týden až do čtvrtka posilovalo, když se kurz EUR/USD posunul z pondělních ranních úrovní 1,3540 až na týdenní maximum 1,3644 Během čtvrtečního odpoledne a pátečního obchodování však euro část svých zisků ztratilo a dnes ráno se obchodovalo okolo 1,3610 EUR/USD.
  • Dnes budou zveřejněny výsledky zasedání FED.
    V návazností na výsledky včerejší obchodní seancí, světové akciové trhy ukázali multidirekcionální dynamiku. Americký...
  • Dnes bylo oznámeno vítězství v boji nad vysokou inflací
    „Dnes můžeme slavit den, kdy byla poražena vysoká inflace. Meziroční růst spotřebitelských cen v lednu 2024 se pohyboval na úrovni 2,3 procenta. Tím se inflace vrátila zpět do svého tolerančního pásma a výrazně se přiblížila ke svému cíli ve výši 2,0 procenta. Aktuální úroveň inflace je nejnižší od března 2021. Inflační epizodu, kterou jsme v minulých letech prožívali, můžeme tedy považovat za ukončenou,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Dnes dominuje makrokalendáři Británie a Německo; analýza EUR/GBP
    V dnešní obchodní seanci nebude o důležité zprávy nouze. Německo reportuje Ifo index podnikatelského prostředí, od kterého se očekává drobné zlepšení.
  • Dnes důležité statistiky maloobchodních prodejů v USA. Pravděpodobnost BREXITU roste.
    PŘEHLED DENNÍCH FUNDAMENTŮ 14.6.2016 Komentář k trhům Globální akciové tituly provází dnes v souvislosti s včer...
  • Dnes Fed sazby zvýší, ale trhy čekají co dál
    Americký akciový trh si včera za podprůměrné aktivity mírně polepšil, když index S&P 500 vzrostl o 0,2 %. Nejvyšší růst zaznamenaly utility, které vyskočily o 1,3 %. Naproti tomu nejztrátovějším sektorem se staly energetické tituly s poklesem o tři čtvrtě procenta.
  • Dnes je deň centrálnych bankárov
    Už o 8:45 budú mať vystúpenia Stark a Constancio z ECB. O 9:00 vystúpia ministri financií Fran...
  • Dnes je den D - den před výsledky referenda se v plusu drží mini indexy S&P, Dow Jones, ropa i stříbro
    Pozornost globálních investorů se od minulého týdne upírá k dnešnímu referendu v Británii. Vývoj na trzích naznačuje, že se sentiment investorů stále více přiklání k tomu, že Británie v EU zůstane. Včerejší den přinesl několik zajímavých statistik. Jako první překvapila statistika ohledně žádostí o hypoteční úvěry v USA, jejichž počet oproti předešlému období (-2,4%) zaznamenal nárůst o 2,9%. Následně statistika Národní asociace realitních makléřů ohledně prodeje existujících domů ve Spojených státech v měsíci květnu zaznamenala taktéž zlepšení, když oproti dubnovým 1,3% přidala 1,8%. To by mohlo naznačovat celkově se lepšící situaci na realitním trhu v USA. Pravidelná statistika amerického ministerstva pro energetiku pak potvrdila 5 týdnů trvající trend poklesu zásob ropy v USA, když tyto v týdnu končícímu 15.6. zaznamenaly pokles o 917 tisíc barelů. Následný proslov šéfky amerického Fedu byl pak už jen dalším z mnoha v řadě.
  • Dnes jedná MNB o jednotýdenní depozitní sazbě
    V regionu stojí dnes po ránu za pozornost jednání maďarské centrální banky o jednotýdenní depozitní sazbě. Vzhledem k tomu, že je forint silný a MNB má řádné měnové zasedání příští úterý, tak se změna sazeb neočekává.
  • Dnes je poslední den pro podání daňových přiznání
    „Daňový systém v České republice je zbytečně komplikovaný. Lidé často nevědí, jak mají vyplnit jednotlivé kolonky daňových přiznání. Musí proto vynakládat finanční prostředky za účetní služby a daňové poradce,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • DNES JE PRAVDĚPODOBNÉ SNÍŽENÍ ÚROKOVÝCH SAZEB ECB
    Rostoucí obavy ze zdraví globální ekonomiky ve čtvrtek přitlačily na asijské akcie a údaje o americké ekonomice, které...
  • Dnes ještě kurzový závazek ČNB vydrží
    Zpomalení německé inflace pravděpodobně bude znamenat i nižší dynamiku inflace v eurozóně. Cenová dynamika v USA také meziměsíčně zpomalí, ale díky přetrvávajícímu efektu nízké statistické základny meziroční tempo zrychlí nad cíl Fedu. Jádrová inflace bude ovšem stagnovat. Český statistický úřad definitivně potvrdí údaje ekonomické aktivity v Q4 16.
  • Dnes končí další monstrózní klimatická konference OSN. Tím pádem začíná budoucí inflační vlna, která tíživě dolehne i na české domácnosti a firmy
    Končí další z klimatických konferencí OSN, známých jako COP. Jak je obvyklé, nic vskutku převratného delegáti nedojednali. Ačkoli značnou uhlíkovou stopu při sletu do Dubaje zanechali. Ano, pravda, shodli se – vůbec poprvé – na zásadním ústupu od fosilních paliv, ropy a plynu. Jenže poté, co se před dvěma lety dohodli na podobné konferenci v Glasgow na ústupu od uhlí, jeho globální spotřeba opět narostla. A nadále narůstá.
  • Dnes končí „připomínkové řízení“ pro Trumpova nová cla proti Pekingu. Zítra se může strhnout bouře
    Americký prezident Donald Trump zřejmě už zítra zavede nová cla na čínský dovoz v objemu 200 miliard dolarů ročně. Dneškem totiž končí „připomínkové řízení“ neboli období veřejných konzultací k jeho stávajícímu návrhu na novou sadu cel.
  • Dnes na NYSE probíhá první obchodní den ETF bitcoinových futures
    Společnost ProShares dnes na newyorské burze uvedla první ETF bitcoin futures. ProShares informovala, že se ETF bude obchodovat pod tickerem BITO.
  • Dnes nás čeká americké makro
    Pro významnější makroekonomická data dnes musíme za oceán. V odpoledních hodinách našeho času dorazí z USA červencová data o vývoji tamních maloobchodních tržeb. Zde se v meziměsíčním srovnání čeká pokles o 0,3, ovšem spíše, než o signál uvadající spotřebitelské poptávky se jedná o návrat na normální trend, když předchozí měsíc přinesl naopak poměrně robustní růst o 0,6 % a obecně byly dosavadní objemy nákupů Američanů dočasně přifouknuté post-pandemickou zadrženou spotřebou. Naopak zrychlit by v červenci měla tamní průmyslová výroba, od které se čeká meziměsíční nárůst o 0,5 %. I zde se bude ovšem jednat primárně o statistický fenomén, když červen doručil relativně slabý výsledek a výroba v červenci bývá tradičně sezónně utlumena. I navzdory pokračujícímu nedostatku výrobních vstupů ve zpracovatelskému sektoru by tak mělo dojít k mírnému nárůstu produkce.
  • Dnes nás čekají data z trhu práce USA i Kanady; analýza USD/CAD, NZD/USD, AUD/USD
    Hlavní události dnešního dne budou data z trhu práce USA. V 14:30 je publikován počet žádostí o podporu v ...
  • Dnes nás čeká NFP, hřivna kolabuje, EUR stabilizováno; analýza GBP/USD, AUD/USD, EUR/USD
    Americký akciový trh si včera připsal přes 1 procento zisku a konečně se v letošním roce přehoupl do černých čísel. Akciím pomáhá stabilizace ceny ropy...
  • Dnes nás čeká zasedaní ECB
    EUR/USD se pokusil prorazit pod úroveň 1,0964 (modrá čára), ale nepodařilo se mu pod ním zavřít a obrátil se, čímž vytvořil býčí trend. Medvědi to vidí jako další neúspěšný pokus o proražení kanálu. Dále býci chtějí prorazit vzhůru a uzavřít nad úzkým obchodním rozpětím za poslední měsíc. Pravděpodobnější ale je, že trh půjde stále do strany. Šance jsou ve prospěch kanálu, který se začal vyvíjet v březnu do obchodního rozpětí. Je pravděpodobné, že trh brzy otestuje předchozí vyšší minima, jako je minimum z 10. dubna. Medvědi se však potřebují dostat těsně pod kanál. Dokud se medvědi nedostanou blízko kanálu, budou obchodníci předpokládat, že všechny průlomy pod kanál selžou.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster