Čtvrtek 25. duben 2024 22:31
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei SwiftTrader

RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 10.5.2021

10.05.2021 08:53  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

SHRNUTÍ

  • Indexy vystoupaly na nová historická maxima
  • Data z trhu práce v USA vyšla v dubnu výrazně pod odhady (266k vs est. 1m)
  • Aktivita retailových investorů na akciovém trhu polevuje, přesouvá se na kryptoburzy
  • Výnosy 10Y UST stagnují, dochází k propadu reálných výnosů a růstu break-evenů
  • Výsledková sezóna dopadá nad míru optimisticky, projevuje se přísná nákladová disciplína
  • Tento týden vyjde ve středu inflace v US a průmyslová produkce v EMU, v pátek maloobchodní tržby v US

Výhled

Asijské indexy ve smíšeném, americké futures v zeleném teritoriu.

Americké vládní bondy

Výnosy desetiletých amerických vládních bondů na konci týdne zůstaly těsně pod hladinou 1,6 %. Prudce propadly reálné výnosy, které se aktuálně nachází na úrovni -0,93%, tedy nejhlouběji v záporném teritoriu od půlky února. Naproti tomu desetileté break-eveny vystřelily nad hodnotu 2,5 %, nachází se tedy nejvýše od začátku rok 2013. Kombinace klesajících reálných výnosů a rostoucích break-evenů značí, že trhy věří v pozdější utahování měnové politiky, než se očekávalo. Tuto tezi podpořila špatná data z US trhu práce. Nicméně se očekává, že v květnu budou vycházet velmi dobrá makrodata. Reálné výnosy by tak měly opět vzrůst.

Výsledková sezóna

Průběh výsledkové sezóny zůstává povzbudivý. Firmy, které v rámci S&P 500 reportovaly své výsledky (téměř 90 % firem), překonaly konsensus trhu v průměru o 23 %. Meziročně se tak jejich profity zvedly o téměř 47 %. Za takto brutálním nárůstem stojí i fakt, že firmy kladly v minulém roce obrovský důraz na nákladovou disciplínu. Když k tomu připočteme desetiprocentní nárůst tržeb, je výsledkem obrovský nárůst zisků. Většina firem těží z rychlejšího než očekávaného ekonomického zotavení. Řada společností často zmiňovala během reportu výsledků inflaci. Zatím však kvůli dobré nákladové disciplíně nepředstavují vyšší cenové tlaky zásadní problém. Taktéž platí, že řada korporací vnímá aktuální vyšší ceny vstupů jako přechodnou záležitost. Pozitivní zprávou je i nárůst objemu buybacků. Jejich objem by se měl letos zvětšit oproti roku 2020 o 35 %. Nárůst souvisí i s propadem zpětných odkupů v minulém roce. I tak vyšší buybacky vysílají signál o skvělé kondici amerických korproací.

Makrodata

Ve středu vyjde v US inflace za duben. Ceny by se měly meziročně zvýšit o 3,6 %. Inflace bez vlivu energií by měla dosáhnout 2,3 %. Ve výrazném nárůstu sehrává roli bazický efekt – loni v dubnu došlo vzhledem k přísným lockdownům k poklesu cen. Ve středu vyjde v eurozóně průmyslová produkce za březen. Očekávané zvýšení o 11,8 % taktéž souvisí s bazickým efektem. V USA v pátek vyjdou maloobchodní tržby. V dubnu se očekává meziměsíční nárůst o 1 %.

Ohlédnutí

Index S&P 500 přidal 1,2 % a uzavřel na novém historickém maximum. Stoxx Europe 600 zpevnil o 1,7 % a taktéž pokořil historický rekord. Euro minulý týden vůči USD apreciovalo o 1,0 %. Vůči EUR za poslední týden česká měna posílila na EUR/CZK 25,65 z 25,86. Proti dolaru koruna posílila na 21,10, zatímco minulý týden byla na 21,50.

Data z trhu práce

Americká ekonomika v dubnu vygenerovala pouze 266k nových pracovních míst, což představuje hodnotu brutálně pod konsensuálním odhadem ve výši 1m. Stále se nacházíme v prostředí, kdy jednotlivá makrodata mohou vykazovat značnou míru překvapení (oběma směry). Dalším důvodem nízkého počtu nových pracovních míst jsou i velmi štědré fiskální balíčky, jejichž součástí jsou i přímé dávky domácnostem nebo zatraktivněná podpora v nezaměstnanosti. To řadu lidí demotivuje od hledání zaměstnání. V bezprostřední reakci na zveřejnění tohoto ostře sledovaného ukazatele se výnos klíčového desetiletého vládního bondu propadl o 10 bps na 1,48 %, poté se však opět vyšplhal na předchozí úrovně okolo 1,6 %. Horší data z trhu práce znamenají, že Fed pravděpodobně oddálí termín pro zahájení debat o taperingu. Akcie posilovaly – nejvíce technologické. Oslabil dolar.

Retailoví investoři

V dubnu významně ochabla aktivita retailových investorů na akciovém trhu. Objem akciových obchodů meziměsíčně propadl o 27 %, objemy zobchodovaných akciových opcí o 14 %. Slabší aktivita malých spekulantů se propisuje i do nižší volatility hlavních indexů. VIX aktuálně 16,7. To však neznamená, že by retailoví tradeři z trhu zmizeli úplně. Jejich aktivita se přesouvá směrem k rizikovějším aktivům, konkrétně ke kryptoměnám. Objemy na kryptoburzách v dubnu vzrostly na 1,7 bilionu USD z březnových 1,2 bilionu USD.


Tomáš Pfeiler
Cyrrus

Zdroj: CYRRUS, Bloomberg

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 04.09.2023
    Futures i asijské indexy zelené – asijské indexy posilují v reakci na oznámení čínské vlády ohledně určitých stimulů v nemovitostním sektoru.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 05.09.2022
    Během minulého týdne burzy oslabovaly. S&P 500 odepsal 2,6 % a předvádí tak třetí poklesový týden v řadě. Aktuálně se obchoduje cca 18 % pod svým historickým maximem, kterého dosáhl začátkem roku. Volatilita se drží nad hranici 25 bodů. Hlavním poklesovým faktorem minulého týdne byly jestřábí komentáře představitelů Fedu. Vidíme výrazné intradenní pohyby – často v rámci seance posun z kladného do záporného teritoria. To značí, že investoři stále hledají směr a vnímají řadu rizik. Kromě utahování měnové politiky a chřadnutí globální ekonomiky se na obzoru rýsují nová rizika, která trh prozatím nazaceňuje: eskalace geopolitického napětí mezi USA a Čínou nebo snahy o některé daňové úpravy, které uškodí americkým korporacím a investorům. Rizika tak zůstávají dále asymetricky nakloněna dolů – o dalším směřování trhů rozhodnou nově příchozí makrodata (zejména CPI, které vyjde 13.9.).
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 06.06.2022
    Během minulého týdne burzy opět oslabily. Volatilita zůstává zvýšená (VIX na 25), ale vidíme návrat k normálnějším hodnotám. Klíčovými faktory během minulého týdne byly více jestřábí Fed a výsledek payrolls. Ty přebily pozitivní zprávu o navýšení produkce ropy ze strany OPEC – tato skutečnost by mohla pomoci k oslabení inflačních tlaků ve 2H. Rizika zůstávají dále asymetricky nakloněna směrem dolů. Kromě utahování měnové politiky se investoři obávají, jak na burzy dopadne synchronizované zpomalení globálního ekonomického růstu.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 07.08.2023
    Během minulého týdne burzy oslabovaly. S&P 500 ztratil 2,4 %, během minulého týdne předvedl nejhorší denní výkonnost od dubna. Stoxx Europe 600 odepsal 2,4 %. VIX během minulého týdne vyskočil na úroveň okolo 17 bodů. Pokles na trzích odstartovalo rozhodnutí agentury Fitch. Nicméně jde o výběr zisků – trhy se stále nachází na euforických úrovních. Další mírná korekce je proto velmi pravděpodobná.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 08.04.2019
    Data „v zádech“ jsou aktuálně dobrá a sentiment trhu vylepšen opětovným ujištěním Trumpa, že dohoda s Čínou je blízko (konkrétně po jednání z minulého týdne uvedl, že uzavření dohody by mělo nastat do čtyř týdnů).
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 08.11.2021
    Akcie padají, poté co se Elon Musk rozhodl na základě Twitterové ankety zredukovat svůj podíl o 10 %. Podle různých kryptotokenů nebo německého Tradegate ztrácí akcie více než 7 %. Z Muskova pohledu jde spíš o PR – nikde není psané, kdy musí zrealizovat. Jde jen spíš o nezávazné prohlášení s cílem navýšit si kredit u fanoušků. V pozadí ankety stojí Bidenův plán zdanit miliardáře.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 09.05.2022
    Na akciové trhy se vrátila volatilita, VIX se drží na úrovních kolem 30 bodů. V tuto chvíli mezi investory zřetelně převažuje negativní sentiment. S&P 500 předvedl pátý klesající týden v řadě. Takto dlouhou úroveň týdenních ztrát index naposledy zaznamenal v roce 2011. Dominantním faktorem je probíhající obrat v měnové politice hlavních centrálních bank. Ten bude pokračovat, jelikož inflační tlaky prozatím nemizí. Čím dál více začíná náladu na burzách ovlivňovat zero covid policy v Číně.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 10.07.2023
    Během minulého týdne burzy zkorigovaly. S&P 500 odepsal 1,2 %, stále se však nachází na nejsilnějších úrovních od loňského března. Stoxx Europe 600 odepsal o 3,1 %. Opět jde spíše o korekci předchozí euforie. VIX se přiblížil hranici 15 bodů. Bezprostředním spouštěčem korekce byly některá data z US trhu práce, nicméně payrolls zabránily razantnějšímu propadu. Lze konstatovat, že se akcie stále obchodují na euforických úrovních a určitá korekce je proto velmi pravděpodobná.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 10.1.2022
    Dceřiná společnost developera Shimao nesplatila jistinu na svém úvěru. Tento případ se od předchozích čínských developerů, kteří zápasí s nedostatkem likvidity, poněkud liší. Shimao totiž patří mezi stabilnější developery. Jeho rating dosahuje BB a před pár lety se nacházel i v investičním stupni (BBB a lepší). Pokud se v potížích nachází i firmy s ratiingem poblíž IG stupně, signalizuje to, že se stres začíná šířit napříč developerským sektorem. Situace v developmentu tak zůstává signifikantním zdrojem nejistoty.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 10.2.2020
    Další vývoj zůstává nejasný. Podle odhadů by měl počet nakažených kulminovat začátkem března. Poslední prognózy však naznačují, že by se koronavirus nemusel na poklesu tempa růstu globálního HDP až tak výrazně podepsat. Pokud se epidemii podaří zastavit do konce 1Q, sníží se dynamika světového ekonomického růstu o 0,1% až 0,2% na 3,3%. V případě, že by se problémy protáhly do 2Q, můžeme očekávat markantnější dopad. Globální ekonomika by tak v roce 2020 expandovala pouze tempem 3,1%. Čínské hospodářství pravděpodobně vzroste v roce 2020 o 5,5%, původní prognózy počítaly s růstem 5,9%. Samozřejmě, že kvartální propady mohou být prudší, očekává se však, že je vykompenzuje zvýšená aktivita v následujících čtvrtletích. V případě signifikantního vlivu na globální HDP by centrální banky přistoupily k dalšímu uvolňování politiky.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 10.6.2019
    Akciové futures ukazují růst díky úlevě z nezavedení cel na dovoz z Mexika. Šance na dohodu zde byly už koncem týdne, takže část optimismu je již započítaná. Asijské trhy dnes rostou. Připomeňme, že obchodní spory zejména s Čínou pokračují a k žádnému významnému průlomu nedošlo – pozornost zde stále směřuje na konec měsíce na zasedání G20, kde se mohou setkat presidenti USA a Číny. O negativním významu obchodních válek hovoří i řada centrálních bankéřů, čímž dále zvyšují spekulace na snižování úrokových sazeb.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 10.8.2020
    Spojené státy uvalily sankce na vybrané osoby v souvislosti s děním na Hong Kongu. Tento krok přidává olej do ohně v již tak napjatých čínsko-amerických vztazích. Kromě toho Trumpova administrativa zakázala americkým firmám spolupracovat se společnostmi WeChat a TikTok. Za WeChat stojí Tencent, což spustilo pokles cen akcií této technologické firmy. V následujících dnech budeme svědky dalšího vývoje vztahů mezi dvěma globálními velmocemi. Lze očekávat, že Donald Trump před volbami zaujme tvrdší postoj vůči Číně.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 11.03.2019
    Tento týden bude v USA centru pozornosti výsledek maloobchodu za leden, který by měl indikovat vývoj spotřeby domácností v době zavření vládních úřadů. Z hlediska kurzu dolaru a vývoje úrokových sazeb bude klíčový výsledek inflace za únor. Velkou pozornost pak získají objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za leden, kde se čeká pokles, nicméně bez segmentu dopravy by objednávky měly být v mírném plusu. S ohledem na slabší předstihové indikátory pak bude velmi sledována průmyslová výroba za únor a první významný předstihový indikátor za březen – New Yorský Fed index. Od něj se čeká malé zlepšení z 8,8 bodu na 10,0 bodu.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 11.10.2021
    Evergrande se snaží odprodat akcie dceřiné společnosti, která se zabývá správou nemovitostí. Před ohlášením dealu se kapitalizace této firmy pohybovala okolo $7 mld. V kontextu závazků firmy ve výši $300 mld. jde stále o poměrně nevýznamnou částku. S akciemi Evergrande se přestalo obchodovat vzhledem k oznámení transakce - v Číně a Hong Kongu jde o běžnou praxi. Nicméně někteří pozorovatelé tvrdí, že pozdržení obchodování má za cíl odvést pozornost od volatility na akciích této developerské firmy. Velcí akcionáři se na další vývoj dívají se značnou skepsí. Firma zatím nepřišla s novými zprávami ohledně možných splátek úroků na dolarových bondech – navzdory požadavkům věřitelů. Během minulého týdne zdefaultoval menší developer Fantasia.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 11.11.2019
    Hlavní americký index znovu překonal historická maxima. Do rekordních výšin vyhnala nejznámější světový akciový benchmark uvolněná měnová politika, deeskalace tenzí v mezinárodním obchodě, uklidnění situace okolo vystoupení Spojeného království z Evropské unie a probíhající výsledková sezóna, která se zatím ukazuje jako úspěšná (průměrné překvapení na úrovni zisků ve výši 4,7%). Faktor, který akciovým trhům rovněž pomáhá je vysoký objem zpětných buybacků. Jen za 3Q dosáhl objemu $170 mld.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 11.1.2021
    Tempo očkování stále zaostává za původními plány. V USA je aktuálně naočkovaných asi 6 milionů osob, v Číně 4,5m, v Británii 1,3m a v Německu 417 000. Autority slibují rychlý progres. Mezi populací přetrvává značná neochota nechat se očkovat. Podle některých odhadů se vakcinaci brání až 30 % amerických zdravotníků. Rychlá a plošná vakcinace je potřebná pro zrušení opatření společenského distancování a brzkému návratu k normálu.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 11.4.2022
    Ve čtvrtek zasedá ECB – neočekává se, že by došlo ke zvýšení sazeb nebo náhlému ukončení APP. Investoři však budou bedlivě sledovat komentáře Lagardeové, která by mohla poodhalit směr, kterým bude centrální banka navigovat politiku. Lze předpokládat, že v této fázi již musí představitelé ECB vyslat signál, že inflaci vnímají jako citelnou hrozbu. Měli by proto nastínit případné načasování ukončení APP a prvních hiků.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 11.5.2020
    Rozvolňování karantén se zatím daří bez opětovného nárůstu nových infekcí. Přestože návrat k normálu ještě potrvá, lze pozorovat, že se ekonomická aktivita odrazila ode dna. Právě optimistický vývoj a další uvolňování v tomto týdnu drží akciové indexy na současných úrovních.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 12.02.2024
    Burzy během minulého týdne opět posilovaly. S&P 500 přidal 1,4 %. Hlavní americký akciový benchmark uzavřel týden na historickém maximu a zároveň překonal hranici 5 000. Bezprostředním faktorem byly výsledky společnosti Arm – ta potvrdila zájem o čipy ze strany Big Tech firem. Očekává se, že velké technologické firmy budou masivně nakupovat čipy s ohledem rozvoje infrastruktury okolo umělé inteligence. Aktuálně se však indexy nachází na úrovních hraničící s překoupeností – určitá korekce je tak pravděpodobná.
  • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 12.09.2022
    Během minulého týdne burzy silně posilovaly. S&P 500 přidal 3,6 % a přerušil tak předchozí třítýdenní pokles v řadě. Aktuálně se obchoduje cca 15 % pod svým historickým maximem, kterého dosáhl začátkem roku. Volatilita sestoupila pod hranici 25 bodů. Index posiloval navzdory jestřábí rétorice centrálních bank. Hlavním faktorem je v tomto případě pozicování. Sentiment byl v posledních týdnech extrémně medvědí – to bývá často signál k obratu. Podobně jako uprostřed června jsme i od září byly svědky vysokých hodnot pull ratia, což signalizuje, že se investoři pojišťovali proti poklesu / resp. sázeli na pokles. Od 7.9. poměrně značná reverze (z 0,75 na 0,52). Aktuální růst má tedy svůj původ především v technických faktorech a proto lze pochybovat o jeho udržitelnosti. S jestřábími centrálními bankami a ochabující globální ekonomikou je velmi pravděpodobný další pokles indexů do konce roku.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
OctaFX
ActivTrades
Fintokei
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace