RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 11.03.2019

11.03.2019 09:08  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

HEADLINES

·        Akciové trhy minulý týden klesaly.

·        Negativně zapůsobily snížené prognózy ECB a OECD a nedostatek jiných impulsů.

·        ECB oznámila nové dodávky dlouhodobé likvidity a oddálila růst sazeb.

·        V Číně všelidový sjezd splnil očekávání – HDP pro letošek poroste 6,0 %- 6,5 % + Čína oznámila snížení daní.

·        Jednání USA – Čína pokračují.

·        Od zítřejšího hlasování v britském parlamentu se nečeká úspěch.

·        Data z trhu práce USA za únor zklamala.

·        Tento týden bude zveřejněno, jak se vyvíjel průmysl v Evropě na začátku roku.


USA

Tento týden bude v USA centru pozornosti výsledek maloobchodu za leden, který by měl indikovat vývoj spotřeby domácností v době zavření vládních úřadů. Z hlediska kurzu dolaru a vývoje úrokových sazeb bude klíčový výsledek inflace za únor. Velkou pozornost pak získají objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za leden, kde se čeká pokles, nicméně bez segmentu dopravy by objednávky měly být v mírném plusu. S ohledem na slabší předstihové indikátory pak bude velmi sledována průmyslová výroba za únor a první významný předstihový indikátor za březen – New Yorský Fed index. Od něj se čeká malé zlepšení z 8,8 bodu na 10,0 bodu.

 • Akciový index S&P 500 minulý týden ztratil 2,16 %. Na samotném konci týdne klesl o 0,21 %.
 • Pokles zasáhl všechny sektory s výjimkou sektoru real estate a utilit.
 • Dolar proti euru minulý týden posílil o více než 1% na EUR/USD 1,240. Důvodem bylo zasedání ECB.
 • Data z trhu práce za únor zklamala s nárůstem jen 20 tisíc nových pracovních míst, když se čekalo 180 tisíc. Ovšem míra nezaměstnanosti klesla na 3,8 % z předchozích 4,0 %.
 • ISM index v sektoru služeb v únoru vzrostl více, než se čekalo na silných 59,7 bodu z předchozích 56,7 b. To kontrastuje s ISM z výrobního sektoru, který klesl na 54,2 b. Na výrobní sektor obecně směřuje více pozornosti pro jeho předstihovou charakteristiku. Dříve či později by po případném poklesu výrobního sektoru začal zhoršovat i segment služeb. Pokud se ale sníží rizika protekcionismu a obchodních válek, výrobní sektor by se měl zlepšit.

To, že se akciové trhy vydaly směrem dolů po špatných prognózách ECB a OECD není v prostředí, kde chybí pozitivní impulsy a stále se čeká na to, jak dopadne jednání Čína – USA a Brexit, vůbec překvapivé. Chybí pozitivní impulsy. Na druhou stranu je pozitivní, že centrální banky jdou svou politikou proti těmto negativním jevům. Jinými slovy nebýt Brexitu a Trumpovo protekcionistických nápadů, tak jsou úrokové sazby v USA i v ČR aktuálně výš o 25bp – 50bp a v Evropě se spekuluje na zvyšování sazeb na konci letošního léta. Pravděpodobně by se mluvilo o tom, jestli si ECB náhodou příliš nesvázala ruce svou rétorikou. Je to sice „kdyby“ nicméně v horizontu měsíce by se jak Brexit a zejména jednání Čína – USA mohly vyjasnit.

Pro zajímavost: Implikovaná volatilita po dvouměsíčním poklesu minulý týden mírně rostla.

Naopak TED spread (rozdíl mezi 3M Liborem a pokladničními poukázkami USA) jakožto ukazatel nervozity na mezibankovním trhu pokračoval v poklesu na velmi nízké hodnoty, takže zde nějaký nárůst obav nepozorujeme.

Evropa a ČR

Hlavní událostí týdne v Evropě bude jednak další jednání a hlasování o Brexitu v britském parlamentu. Přijetí návrhu Theresy May na odchod dle dohody by v tuto chvíli bylo pozitivním překvapením. Po odmítnutí bude následovat hlasování pro odchod bez dohody (ten by v případě přijetí byl negativním šokem). V případě nepřijetí se bude hlasovat o prodloužení termínu pro brexit.

Z hlediska makro-dat budou především sledovány nové údaje o vývoji průmyslu. Již v pátek zveřejněné údaje o průmyslových objednávkách v Německu zklamaly a dnes ráno zveřejněný výsledek průmyslu za leden ukázal meziměsíční pokles o 0,8 % (čekal se růst o 0,5 %). Meziroční pokles průmyslové výroby tak zesílil na 3,3 %. Nicméně to je úroveň, jaká se čekala, neboť prosincový výsledek byl revidován vzhůru (na -2,7 % r/r z původního tempa -3,9 %). Takže slabý údaj to sice je, ale neměl by výrazně překvapit. Ve zbytku týdne budou následovat výsledky průmyslové výroby dalších zemí včetně ČR.

Evropská centrální banka překvapila lehce akčnějším postojem, než trh čekal. Jednak už nyní oznámila další cílené dodávky dlouhodobé likvidity pro banky od září letošního roku. A dále odsunula termín, po které nebude zvyšovat úrokové sazby z léta na konec letošního roku. Někteří členové navíc hlasovali pro odsunutí až na březen. ECB rovněž citelně snížila prognózu HDP na letošní rok na 1,1 % z předchozího odhadu 1,7 %. Výhled do dalších let byl snížen minimálně. Nicméně na finanční trh snížení výhledu zapůsobilo negativně. Navíc tomu předcházelo snížení prognózy OECD pro eurozónu pro letošek na 1,0 % z původních 1,8 %.

 • Euro Stoxx 600 minulý týden klesl o 0,98 %. Většina toho poklesu se odehrála v pátek, kdy index umazal 0,89 %.
 • Poklesy se týkaly většiny odvětví, přičemž nejhůře preformovaly cyklické sektory – zejména automobilky s týdením poklesem o téměř 5 %.
 • V ČR Tomáš Holub z ČNB řekl, že ČNB má letos stále prostor pro 1-2 zvýšení úrokových sazeb. Nicméně poslední kroky ECB jsou důvodem pro opatrný postup ze strany ČNB.
 • Další vodítko k nastavení české měnové politiky by mohlo poskytnout inflace v ČR za únor. Stejně jako většina trhu čekáme meziměsíční nárůst spotřebitelských ceno 0,1 % a meziroční zrychlení inflace na 2,6 % z předchozích 2,5 %. To by bylo 20bp nad prognózou ČNB.

ASIE

Asijské akciové trhy dnes rostou – prospělo jim víkendové vyjádření šéfa americké centrální banky, které potvrzuje, že Fed nebude se zvyšováním sazeb opravdu spěchat. Pozitivně mohlo zapůsobit i vyjádření šéfa čínské centrální banky k probíhajícím pokrokům v jednání USA- Čína.

Komodity

Ropa

 • Cena ropy Brent na konci minulého týdne s klesajícími vyhlídkami na růst globální ekonomiky klesla do blízkosti 64 USD za barel, ale brzy se zotavila a vzrostla k 66 USD za barel. Za celý týden tak cena ropy Brent vzrostla o 1,4 %.

Zdroj: Cyrrus

Sdílení článku:
Facebook

Čtěte více

 • Ranní přehled událostí s analýzou EUR/USD, USD/JPY, USD/CHF a ZLATA
  Americké trhy mají za sebou nepříliš povedenou seanci. Trh poslal do medvědího teritoria nepovedený report o počt...
 • Ranní přehled událostí s analýzou EUR/USD, USD/JPY, ZLATA a ROPY
  Americké akcie uzavřely minulý týden v zelených číslech. S&P 500 se díky vyřešení dluhové krize a pozitivním repo...
 • Ranní přehled událostí s analýzou EUR/USD, USD/JPY, ZLATA a ROPY
  Americké akcie včera ztratily a po pěti zelených seancích oslabily. Dow Jones poklesl o 54,33 bodu kvůli společno...
 • Ranní přehled událostí s analýzou EUR/USD, USD/PY, NZD/USD a GBP/CHF
  Japonský jádrový index spotřebitelských cen, jenž je očištěn o rychle se kazící zboží, posílil meziročně o...
 • Ranní přehled událostí. USD/JPY bojuje s úrovní 100 a intradenní analýza EUR/USD, GBP/USD, USD/JPY a ROPY
  Italské veřejné finance se nadále propadají k horším a horším výsledkům. V meziročním srovnání leto...
 • Ranní přehled událostí. Volatilita v Asii pokračuje
  Asie má za sebou další volatilní obchodní seanci, když japonský akciový index Nikkei spadl o 3,8 procenta,...
 • Ranní přehled zajímavostí a analýza EUR/USD
  Evropské akciové trhy by dnes měly otevřít o něco výše díky politickým krokům Kypru. Tam se provádějí posl...
 • Ranní přehled zpráv z trhu; analýza EUR/USD
  Asijská akciová obchodní seance končila v pátek v červených číslech poté, co investoři raději uzavřeli své pozice...
 • RANNÍ SOUHRN AKCIOVÝCH TRHŮ PRO DEN 04.02.2019
  Paradoxně, nově zveřejněná data z trhu práce ukázala za leden velmi vysokou tvorbu pracovních míst (304 tisíc pracovních míst mimo zemědělský sektor versus očekávání 165 tisíc). Velmi silný výsledek ukázal i ISM index z výrobního sektoru USA za leden.
 • RANNÍ SOUHRN AKCIOVÝCH TRHŮ PRO DEN 04.03.2019
  Dva nejmenované zdroje uvedli, že USA a Čína jsou blízko dohody o odstranění cel. Datum pro setkání presidentů USA a Číny, kde by k dohoda měla být završena, nebylo zatím stanoveno. Wall Street Journal uvedl, že by k tomu mohlo dojít blízko 27. března.
 • RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 18.03.2019
  Data minulý týden byla smíšená. Hlavní událostí tohoto týdne bude jednoznačně zasedání americké centrální banky – Fedu. Čeká se snížení očekávané trajektorie sazeb a představní plánu, ve kterém se bilance Fedu nesnižuje tak jako doposud.
 • Ranní studená sprcha pro konzervativce
  Evropská centrální banka (ECB) na čtvrtečním zasedání přes noc ponechala svou sazbu pro bankovní vklady, která je v současnosti jejím primárním nástrojem mezi sazbami, na úrovni minus 0,40 procenta. Hlavní refinanční sazba, která určuje cenu úvěrů v ekonomice, zůstala beze změny na 0,00 procenta a zápůjční úroková sazba - čili denní sazba pro půjčky komerčním bankám na jeden den - setrvala na 0,25 procenta. Prezident Evropské centrální banky ve čtvrtek vypustil ze svého komentáře k ekonomickému výhledu eurozóny dlouhotrvající zmínku o rizicích "na spodní straně" a namísto toho uvedl, že rizika jsou nyní "všeobecně vyvážená", což je odrazem rychlejšího ekonomického růstu eurozóny. Dále uvedl, že jádrová inflace zůstává tlumená a bude se zvedat pouze postupně. ECB také změnila vyjádření ohledně úrokové sazby. Místo původně uváděné možnosti dalšího snížení úrokových sazeb, je bude držet na současné úrovni po dlouhou dobu a výrazně za horizont nákupů aktiv.
 • Ranní tržní analýza 25.9.2018
  US indexy: DJIA a S&P500 v pondělí mírně oslabily, i díky platnosti nových cel (ke včerejšímu dni 24.9.) na importované zboží z USA do Číny ve výši 60 miliard USD. Po technické stránce stále zůstávají v uptrendu a větší korekce není zatím na obzoru.
 • Ranní videokomenář: Trhy se úspěšně brání větším výprodejům, dnes výsledky z výrobního sektoru
  Akciové indexy si v minulém týdnu své ceny dokázaly podržet, a to navzdory špatné situaci v evropském bankovním sektoru, která dál doléhá především na akcie finančních institucí. Nálada na trzích ale po minulém týdnu zůstává stabilizovaná, což dokazuje hlavně nízká úroveň implikované volatility, která zároveň naznačuje, že zatím akciové indexy nemají důvod k větším a dlouhodobějším výprodejům. Dnešek přinese ze zajímavých dat hlavně výsledky PMI a ISM indexu, které napoví více o situaci v evropském a americkém výrobním sektoru.
 • Ranní videokomentář: Akcie bez problémů udržují zisky, EURUSD dál na dosah 1,14
  Minulý týden byl na většině trhů hlavně o novém makru, když jsme se dočkali výsledků PMI/ISM z Evropy a z USA a také důležitých statistik z amerického trhu práce. Americká data a čísla z eurozóny nijak nevybočovala a mírným zklamáním byly tak hlavně výsledky z Británie, které nakonec negativně dolehly na britskou libru. Nálada na trzích ale jinak byla docela pozitivní a například akciové indexy si své vysoké ceny dál bez problémů udržovaly. Tento týden jsme zvědavi hlavně na projev Janet Yellenové, zasedání Bank of Canada a na další sérii dat z USA. Vše podstatné nás ale čeká až v druhé polovině týdne, takže od začátku tohoto týdne očekáváme spíše pomalý a klidný průběh.
 • Ranní videokomentář: Akcie dál rostou, Fed by měl dnes po roce znovu zvýšit úrokové sazby
  Na trzích se drží pozitivní nálada díky které akciové indexy v Evropě i v USA dokážou růst i navzdory absenci důležitých fundamentů. Dnešek ale po dvou dnech první významný fundament konečně přinese, když bude o úrokových sazbách rozhodovat večer americká centrální banka. Trhy nic jiného než růst sazeb nečekají a tak bude klíčový hlavně doprovodný komentář a následná tisková konference Janet Yellenové, která by mohla udat směr dalšímu vývoji měnové politiky a tedy i americkému dolaru.
 • Ranní videokomentář: Akcie dál stabilní na zvýšených úrovních, růst dolaru výrazně zpomalil
  Včerejší seance se na akciových trzích nesla opět v klidném režimu a na nízké volatilitě. Zajímavější byly tentokrát dluhopisy, jejichž výnosy se zejména v Evropě začaly propadat, díky čemuž již kompletně zlikvidovaly zisky, které nabraly začátkem tohoto týdne. Dopad na měnový trh však byl jen zanedbatelný a z hlavních světových měn stál za pozornost jen kanadský dolar, který po dvou bolestivých dnech začal konečně růst, když mu pomohl růst cen ropy. Dnešek bude na data opět poměrně chudý a obchodování by mělo na většině trhů probíhat v podobném duchu jako doposud.
 • Ranní videokomentář: Akcie dál v naprostém klidu a beze strachu, nový týden bude hlavně o Fedu
  Máme za sebou zajímavý týden, který kromě nového makra nabídl také zasedání Evropské centrální banky. Ta dokázala uklidnit situaci na euru, které zpevňovalo na většině měnových párů. Dařilo se ale také dolaru, který zůstává i nadále velmi silný, a to zejména díky výhledu pro americké úrokové sazby, které by měly podle názoru trhu růst s téměř 100% jistotou už tuto středu. Nový týden bude hlavně o Fedu, i když se dočkáme i řady důležitých makrodat a na řadu přijdou ve středu také volby v Nizozemsku.
 • Ranní videokomentář: Akcie i dluhopisy zahájily korekci, VIX nejvýše od června
  Závěr minulého týdne se nesl v nezvykle nervózním duchu, když se jen v USA akcie propadly o více než dvě procenta, zatímco v Evropě pokračoval pád cen akcií i dluhopisů. Obchodníci se zdá se lekli vyšších evropských výnosů, jejichž růst zavinilo čtvrteční zasedání ECB. Nervozita pravděpodobně vydrží také během dnešní seance, kterou zahájily americké futures dalším půlprocentním propadem. Trhy tak po delší době zahajují korekci, která je podle nás ale spíše technické povahy. Rozhodně ji však nechceme podceňovat, a to už jen kvůli vysokým cenám, na které se akciové indexy v minulých týdnech nacházely. Dnešek bude na data chudý a žádné důležité makro nepřinese.
 • Ranní videokomentář: Akcie i dolar vrátily část zisků, pár EURGBP vzrostl k osmiletým maximům
  Akcie včera vrátily část zisků, ke kterým si přišly velmi dobrou úterní seancí. Podobně dopadl také americký dolar, kterého znepokojily neshody mezi prezidentem Trumpem a Kongresem ohledně financování zdi mezi Mexikem a USA. Ve hře je také zastavení financování vlády. Euru naopak pomohly fundamenty a také projev Maria Draghiho, který se ale vlastně měnové politice vůbec nevěnoval. Na páru s librou se euro dokonce dostalo do blízkosti osmiletých maxim. Dařilo se také japonskému jenu díky mírnému nárůstu rizikové averze.Naopak mezi nejslabší měny se včera řadil Novozélanďan. Ropě pomohl další pokles zásob v USA. I přes další růst národní produkce si texaský benchmark WTI připsal přibližně jednodolarový zisk.

Nejčtenější zprávy

 
reklama
LYNX Cesta Tradera
 
3cAnalysis

Užitečné nástroje

FX sazby

MěnaSazbaMěnaSazba
EUREUR0.00 %USAUSD2.50 %
GBPGBP0.75 %AUDAUD1.50 %
CADCAD1.75 %NZDNZD1.75 %
CHFCHF-0.75%JPYJPY-0.10%
 

Kurzy obchodování

Bře
23

Juniorská škola tradingu - Forex I-II (Praha)

Juniorská škola tradingu - Forex I-II je určena pro začínající tradery. Pokud chcete vyzkoušet něco nového, vymanit se z davu a být úspěšný v obchodování na finančních trzích, tak je tento seminář určen právě vám.

Dub
13

Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy na FOREXu

FXstreet.cz představuje unikátní seminář s hostem - Patrikem Urbanem, který působil jako profesionální trader na Wall Streetu. Praktické použití technické analýzy, Price Action a obchodní systémy ziskových traderů. Kromě Patrika Urbana na semináři jako host vystoupí také full-time trader Jakub Hodan.

Kvě
18

Exkluzivní VIP seminář: Obchodujte jako bankovní trader!

Představujeme vám exkluzivní seminář, který účastníky semináře posouvá mezi tradingovou elitu. V průběhu semináře se dozvíte veřejně nedostupné informace o tom, jak ve skutečnosti funguje forex, pravdu o retailových brokerech a další veřejně nedostupné informace z obchodování bank a tradingu na institucionální úrovni.

Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:


Thomson reuters ČTK Bloomberg

reklama
CLEO.one
reklama
LYNX Cesta Tradera
reklama
Purple Trading indikátor
reklama
LYNX Cesta Tradera