Neděle 29. listopad 2020 06:21
reklama
Dukascopy
reklama
Capital.com
reklama
Bossa live mentoring

Výnosy za 3. čtvrtletí odstartovaly slibně. Velká očekávání patřila Netflixu a Tesle

22.10.2020 16:28  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Výnosy firem z indexu S&P 500 za 3. čtvrtletí jsou zatím lepší, než se čekalo. Technologický sektor vykazuje oproti loňskému roku zlepšení o téměř 10 %. Zůstáváme tak ohledně výnosů za 3. kvartál optimističtí, i když u některých až příliš populárních akcií nejspíš sem tam dojde k nějakému zaškobrtnutí. Společnosti Netflix a Tesla, které zveřejnili své výnosy včera, jsou letos zahrnuty do „amerického technologického byznysu“ a investoři do nich vkládají velká očekávání.

Už jsme několikrát zmínili, že výsledková sezóna za 3. čtvrtletí bude velmi důležitá, protože zotavení počítá s prudkým zvýšením firemních výnosů, kde se očekává mezikvartální růst o 35 %. Pokud však výnosy takto nestoupnou, nebude snadné současnou cenovou hladinu akcií ospravedlnit, leda by investory čekalo příjemné překvapení ve formě fiskálního impulsu.

Své tržby a výnosy za 3. čtvrtletí již zveřejnilo 51 firem z indexu S&P 500* a zatím je to příjemné překvapení. Zejména výnosy byly mnohem lepší, než se čekalo. Meziročně je sice růst tržeb i výnosů záporný, ale už jen -2,7 % v případě tržeb a -19 % v případě výnosů. Informační technologie navíc vykazují ve 3. čtvrtletí meziroční zvýšení výnosů o +10 %, což jasně ukazuje ochotu investorů při nákupu akcií technologických firem riskovat. Podle odhadovaných výnosů se zatím zdá, že americké firmy dosáhnou už ve 3. kvartálu roku 2021 znovu rekordních výnosů. To by ovšem mohla nabourat nová americká vláda, pokud by realizovala Bidenovu daňovou politiku v rozsahu uváděném v kampaňových materiálech. Navrhované zvýšení daně z příjmů právnických osob a sazby GILTI (Global Intangibles Low-Taxed Income) by mohlo srazit výnosy firem z indexu S&P 500 až o 10 procentních bodů a nejhůř by to odnesly IT, zdravotnictví a komunikační služby.


Dokáže Netflix udržet svůj cash flow v černých číslech?

První opravdová zkouška širšího technologického segmentu na amerických akciových trzích přišla po včerejším uzavření trhů, kdy své výnosy za 3. kvartál uveřejnila firma Netflix. Její akcie se letos svezly na vlně vzestupu technologických firem během pandemie a poskočily o celých 64 %, takže se od ní ve 3. čtvrtletí očekávaly opravdu dobré výsledky. Údaje za 2. čtvrtletí však namísto výrazného růstu tržeb svědčily pouze o vyšší míře využití ze strany stávajících uživatelů. Zklamání na trzích tehdy srazilo akcie Netflixu o 6,5 %, což je největší propad po zveřejnění výnosů firmy od 2. čtvrtletí roku 2019.

Zároveň ovšem došlo ke zdržení produkce obsahu, které s sebou přineslo zvýšení provozního cash flow, jenž ve 2. čtvrtletí vzrostl až na 1,04 miliardy dolarů, takže Netflix vygeneroval dosud největší volný cash flow ve své historii – 900 milionů dolarů, přičemž ještě ve 4. čtvrtletí roku 2019 to bylo minus 1,6 miliardy. Analytici očekávají, že letos bude mít volný cash flow 180 milionů dolarů a ve fiskálním roce 2021 se znovu propadne do červených čísel, a tak vyvstává otázka, zda Netflix vůbec kdy dosáhne takových zisků, které by odpovídaly jeho ocenění, jež činí u poměru EV/EBITDA téměř 5x globálního akciového trhu.


Zdroj: Saxo Group

Dominantní hráč Tesla

Před včerejším zveřejněním výnosů Tesly za 3. kvartál analytici očekávali, že její tržby vzrostou meziročně o 31 % na 8,3 miliardy dolarů. Vzhledem k tomu, že akcie Tesly letos stouply o 426 %, hraje se o hodně. Očekávání vystřelila do závratných výšek, protože investoři předpokládají, že se bude podíl elektromobilů na trhu zvyšovat a Tesla se postupně stane v automobilovém průmyslu dominantním hráčem. Firma nedávno oznámila snížení cen všech svých modelů a ve 3. kvartále zvýšila globální dodávky na 139 300 kusů, takže aby splnila svůj letošní cíl půl milionu vozů, musí jich v posledním kvartále prodat ještě 181 000. Krátkodobě je nyní pro Teslu klíčovým katalyzátorem rostoucí čínský trh s elektromobily, kam dodává vozy prostřednictvím své šanghajské Gigafactory a výhledy na tržby v Číně jsou také klíčem k tomu, jak zareagují ceny akcií. Historicky činila největší změna po zveřejnění výnosů cca 9,5 % a v souvislosti s výnosy za 3. čtvrtletí jsme očekávali značnou volatilitu už proto, jaké momentum ceny akcií letos získaly.


Zdroj: Saxo Group

V níže uvedené tabulce najdete zbývající významné firmy zveřejňující své výnosy tento týden.


Zdroj: Bloomberg a Saxo Group

* Do výsledkové sezóny 3. kvartálu jsou zařazeny firmy, jejichž fiskální čtvrtletí se alespoň ve dvou měsících překrývá s tímto kalendářním čtvrtletím. Společnost, jejíž výnosy se počítají k 31. srpnu (a jsou zveřejněny během září), je zahrnuta do výsledkové sezóny 3. kvartálu.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Výnosys Alibaba: chystá se další silný kvartál?
  Poté, co Alibaba (BABA) letos opět snadno překonal trh, analytici vychvalují jak jeho ekomerci tak cloud business a předpovídají, že jednodho dne z něj bude bilion dolarová market-cap společnost.
 • Výnosy se v roce 2020 vrátí
  Na akciových trzích proběhlo poté, co pominulo období kvantitativního utahování ze strany FEDu a pomalejšího růstu zisků v roce 2019, oživení. Navzdory eskalaci obchodní války uprostřed roku a politickému neklidu v Evropě, obrat politiky FEDu o 180 stupňů, tedy trojnásobné snížení sazeb a obnovená expanze účetní rozvahy, pomohly zklidnit obavy z recese. Zatímco odvětví průmyslu šlo do recese, jeho snížená důležitost pro celkový HDP a pokračující odolnost amerického spotřebitele znamená, že v roce 2020 očekáváme pro globální ekonomiku spíš měkké přistání. Výnosy pravděpodobně klesnou na minimum a potom budou stoupat: po nevýrazném roce 2019 by měl být předpokládaný růst výnosů v roce 2020 kolem 8 procent.
 • Výnosy státních dluhopisů budou letos podle odhadů spíše klesat
  Výnosy českých státních dluhopisů v letošním roce spíše mírně klesnou. Vyplývá to z odhadů většiny analytiků oslovených ČTK. Důvodem bude zhoršení ekonomické situace. Někteří ekonomové ovšem očekávají mírný nárůst výnosů s tím, že se mezi investory zmírní obavy ohledně vývoje světové ekonomiky.
 • Výnosy státních dluhopisů letos podle odhadů porostou
  Výnosy českých státních dluhopisů v letošním roce porostou. Týkat se to bude především dluhopisů s kratší splatností, zatímco výnosy u dluhopisů s delší splatností by měly spíše stagnovat. Vyplývá to z odhadů analytiků pro ČTK. Růst výnosů by měl zároveň zvyšovat náklady na obsluhu státního dluhu.
 • Výnosy strmě rostou napříč Evropou a pomáhají euru, akcie se trápí
  Euro se dnes snažilo dostat vůči dolaru až na 1,18, což se nakonec nepodařilo, ale i současná pozice 1,1775 znamená posílení o půl procenta. Tento vývoj je jednou z reakcí na jestřábí komentář hlavního ekonoma ECB, který byl pozitivní na hospodářství eurozóny i vývoj inflačních očekávání.
 • Výnosy španělských a italských dluhopisů atakují historická minima
  Evropské akcie dál rostou. Pro eurové investory je přes řadu rizik jednoduše těžké akciový trh opustit primárně proto, že výnosy “bezpečných? dluhopisů jsou dál nebezpečně nízko. Přes opatrný návrat inflace v eurozóně do kladných vod se výnos německého desetiletého dluhopisu dál pohybuje okolo -0,10 %.
 • Výnosy těsně před Fedem rostou, akcie pouze vyčkávají
  Vyčkávání na informace ze zasedání Fedu probíhá na akciových trzích při malých změnách hlavních indexů, což platí jak pro Evropu, tak později i pro Ameriku. Dluhopisové výnosy, které včera popadaly, se dnes zvedají. Přestože jde o citelné nárůsty kolem 3 bazických bodů, stále jde o korekci pouze o části včerejšího poklesu.
 • Výnosy USA nedokážou získat zpět 1% - dosáhne EUR/USD 1.2000?
  Minulý týden společnosti Pfizer a BioNTech oznámily, že jsou na cestě k vakcíně Covid-19, která je považována za účinnou ve více než 90% případů. Tento týden přišlo stejné oznámení od společnosti Modern, jejíž třetí fáze splňovala statistická kritéria s účinností vakcíny 94.5% (P <0,0001).
 • Výnosy z amerických dlhopisov sú najvyššie od roku 2014. Dolár ich stále nerieši.
  Výnosy z amerických dlhopisov dnes prekonali maximá (sú tesne pod úrovňou 2,63%) z marca minulého roka a vystúpali na najvyššiu úroveň or roku 2014. Dôvera v schopnosť FEDu zvyšovať úročenie teda rastie.
 • Výnosy z amerických dlhopisov vyzerajú byť prinízke, môže to byť dobrá správa pre dolár
  Výnosy z desaťročných amerických dlhopisov sa v tomto týždni odrazili od rezistencie tesne nad úrovňou 2,3% p.a. O posledný ping-pong medzi týmto supportom a rezistenciou okolo úrovne 2,6% sa postaral primárne marcový FED, ktorý si obchodníci vyložili ako holubičí. Čiastočne k nemu prispela aj mierne negatívne nálada na akciových trhoch:
 • Výnosy z dlhopisov naznačujú, že prepad libry mohol byť prestrelený
  Kým sa investičné banky predháňajú v tom, kto dá čo najnižšiu prognózu pre GBPUSD, tak vývoj na dlhopisových trhoch to...
 • Výnosy z dlhopisov prudko rastú. V USA sú najvyššie od marca. Čo to znamená pre trhy?
  Predvianočný týždeň rozhodne nie je nudný na dlhopisových trhoch. Prudko totiž začali rásť dlhodobé výnosy z dlhopisov. V porovnaní s piatkom sú výnosy z amerických aj nemeckých desaťročných dlhopisov o viac ako 0,1 percentuálneho bodu vyššie. V USA sú dokonca najvyššie od marca.
 • Výnosy z dlhopisov v eurozóne rastú, ťahajú ich inflačné očakávania
  V Eurozóne rastú výnosy z dlhopisov. Napríklad pri nemeckých desaťročných splatnostiach sú výnosy už kladné a nachádzajú sa na druhej najvyššej úrovni od konca júna, kedy ich potopilo britské referendum. ECB sa nestala viac jastrabou a z eurozóny neprichádzajú nejaké úplne excelentné čísla. Čo ich teda ťahá nahor? Z môjho pohľadu sú to inflačné očakávania (s ktorými sú úzko späté, keďže vyššia inflácia znamená vyššie sadzby ECB a naopak), ktoré rastú zhruba od začiatku septembra a v súčasnosti sú najvyššie od júna:
 • Výnosy z francúzskych dlhopisov opäť rastú, EURUSD to poslalo najnižšie od začiatku januára
  Francúzskej anti-európskej prezidentskej kandidátke Le Penovej sa v prieskumoch darí. Prieskumy zverejnené v posledných dňoch jej dávajú v prvom kole preferencie v pásme 26-28%, čo je zatiaľ jej maximum. Jej hlavných konkurentov, Fillona a Macrona, by v prvom kole volilo zhruba 20% respondentov. Prieskumy naďalej ukazujú, že v druhom kole by voči obom ťahala za kratší koniec, jej šance sa však o niečo zväčšili, aktuálne sú podľa spoločnosti Oddschecker, ktorá priemeruje kurzy popredných stávkových kancelárií, na úrovni 34,5%, čo je zatiaľ najvyššia úroveň. Čiastočne za to môže aj Macron, ktorý koncom minulého vyhlásil, že francúzska koloniálna minulosť je zločinom proti ľudskosti, čo poslalo jeho preferencie nadol:
 • Výnosy z japonských dlhopisov rástli najrýchlejšie za posledné dva roky. BoJ musela zatiahnuť „ručnú brzdu“
  V noci sa udiala v Japonsku zaujímavá vec. Výnosy z desaťročných dlhopisov vyskočili o viac ako 0,05 percentuálneho bodu. To bolo najviac od ohlásenia programu „kvalitatívneho kvantitatívneho uvoľňovania“ v septembri 2016. V rámci tohto programu cieľuje Bank of Japan (ďalej BoJ) výnosy z desaťročných dlhopisov na úrovni okolo nuly. V praxi to znamená, že ich aktuálne nemusí veľa nakupovať, pretože trhy jej veria, že ich tam vie udržať.
 • Výnosy z nemeckých dlhopisov atakujú jeden a pol ročné minimá
  Pokles výnosov z dlhopisov nie je len americký fenomén. Týka sa väčšiny krajín a dôvodom sú obavy o pomalší rast globálnej ekonomiky, ktorý sa prenáša na očakávania, že centrálne banky budú odkladať zvyšovanie úrokových sadzieb. A to aj ECB. Výnosy z Nemeckých dlhopisov klesli pod support pri 0,3% a obchodujú sa na úrovniach z polovice roka 2017. Ešte v septembri pritom siahali na 0,6%.
 • Výnosy z US dlhopisov prudko rastú a posielajú nahor dolár a nadol zlato. Čo za tým stojí?
  Včerajšie obchodovanie prinieslo otras na dlhopisových trhoch. Výnosy z 10-ročných amerických dlhopisov poskočili o viac ako 9 bázických bodov na najvyššiu úroveň od roku 2011. Bol to druhý najvyšší rast za posledný rok. V úvode dnešného obchodovania časť ziskov skorigovali (o cca. 1,5 bázického bodu), stále si však drvivú väčšinu ziskov držia.
 • Vynutí si slabší dolar zásah ECB?
  Jen o pár pips dnes ráno eurodolar nepřekonal hladinu 1,15 EUR/USD, kde se naposledy nacházel na konci srpna. Pokud by...
 • Vyostřená situace mezi USA a Čínou posílá akcie hluboko do červeného
  Americké akciové indexy zahájily obchodování pod výrazným výprodejním tlakem. Index S&P 500 na úvod seance přichází o více jak dvě procenta, když nejhorším odvětvím jsou informační technologie se ztrátami přes tři procenta. Pouze defenzivní utility se drží poblíž uzavíracího kurzu z pátku. Důvodem je eskalace obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou, kdy Peking oznámil odvetná cla na americké zboží ve výši 60 mld. USD s platností od 1. června. Země by kromě toho mohla zastavit nákup amerických zemědělských výrobků, omezit objednávky letounů Boeing nebo zredukovat vzájemný obchod ve službách.
 • Vypadá to, že Fed přijde s další stimulací
  Následující obrázek je jedním z důvodů, proč začínám věřit, že Fed bude nadále z...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
LYNX
Z.com Trade
Exness
reklama
XTB konference gladis