Čtvrtek 28. březen 2024 08:27
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Dukascopy new

Koronavirus srazil počet sňatků na stoleté minimum, pořadatelům svateb stále „chybí“ více než miliarda tržeb. Obyvatel je však v Česku nejvíce od druhé světové války

14.12.2020 10:34  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Česko má nyní nejvíce obyvatel od konce druhé světové války, koronavirus však početní přírůstek zbrzdil. V březnu a ve druhém čtvrtletí způsobil dramaticky úbytek svateb, a to až ke stoletému minimu, a srazil ovšem také počet rozvodů. V letních měsících se však navzdory covidové situace konalo zhruba stejně svateb jako loni.  

Od začátku letošního roku do konce září se počet obyvatel České republiky zvýšil o dalších bezmála 14 tisíc lidí na 10,71 milionu osob, vyplývá z dnes zveřejněných údajů ČSÚ. Počet obyvatel ČR je tak momentálně nejvyšší od konce druhé světové války.  

Zmíněný celkový přírůstek bezmála 14 tisíc osob má na svědomí výhradně imigrace, ačkoli letos počet přistěhovalých osob klesl meziročně na polovinu, a to opět kvůli covidové situaci. Přirozeně ovšem na rozdíl od prvních třech čtvrtletí loňského roku došlo letos k úbytku obyvatelstva, tedy počet zemřelých byl vyšší než počet narozených. Bez imigrace by tedy letos Česko vymíralo. Na rozdíl od prvních tří čtvrtletí roku 2019.  

Obyvatelé ČR v letošním prvním pololetí uzavřeli jen 13,4 tisíce sňatků, meziročně o 9,6 tisíce sňatků méně. Od července do září se však „činili“ a uzavřeli 24 550 sňatků, meziročně jen nepatrně méně. Počet sňatků byl ve třetím letošním čtvrtletí dokonce vyšší než například ve stejném období roku 2016. A to navzdory covidové situaci. Část snoubenců zřejmě přesunula svatbu ze druhého do třetího čtvrtletí, takže důvodem je právě i tento efekt. 

K celoročně citelně nižšímu letošnímu počtu sňatků tak přispívají nadále zejména měsíce březen a duben, v jejichž průběhu byla možnost uzavření manželství silně omezena epidemiologickými opatřeními. Březnových sňatků bylo jen 631, což představuje nejnižší měsíční počet sňatků za více než stoletou historii České republiky. 

Loni činila průměrná konečná cena za svatbu v ČR 123 478 korun, jak plyne z šetření svatebního blogu svatbona.cz, realizovaném na vzorku 5 879 respondentů. Po zahrnutí letošní průměrné inflace v prvním pololetí, čítající 3,4 procenta, Češi v průměru od ledna do září utráceli za svatbu necelých 127 700 korun. To znamená, že svatební salony a další firmy a podnikatelé či OSVČ, které vydělávají na organizaci svatebních obřadů, přišli letos od ledna do září kvůli koronaviru o 1,2 miliardy korun. O tolik vyšší tržby by měli, pokud by počet sňatků dosáhl úrovně loňského prvního pololetí. 

Pro salony, které se specializují na nákladnější svatby, které vyjdou na statisíce, je i ztráta několika klientů závažným výpadkem. Pro některé salony a další firmy a podnikatele z branže tak může být současná situace až likvidační. Ona více než miliarda ušlých tržeb totiž stále chybí. 

V důsledku koronaviru klesl také počet rozvodů, byť v procentuálním vyjádření ne tak výrazně jako počet sňatků. Rozvodů bylo od ledna do září 15,7 tisíce, meziročně o 2,2 tisíce méně. Důvodem je i omezení činnosti soudů v době jarního nouzového stavu. 

Lukáš Kovanda
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Koronavirus ohrožuje Čínu, akcie a ropa padají. ECB zahájila revizi své strategie
    Francouzský prezident Manuel Macron se dohodl se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem na příměří ohledně daní, které by mělo trvat do konce roku. Macron novinářům sdělil, že obě země budou pokračovat v intenzivních rozhovorech.
  • Koronavirus ohrožuje poptávku
    Propuknutí epidemie koronaviru v čínském městě Wu-chan ještě prohloubilo nejistotu, která panuje v tomto již tak značně vrtošivém měsíci. Došlo k propadu komodit, jako je měď a ropa, které do značné míry závisejí na čínské poptávce. Obě tak ztratily v podstatě všechno, co dokázaly získat během prosince, kdy oba trhy výrazně posilovaly, protože se pozornost všech upírala na obchodní dohodu mezi USA a Čínou a omezení produkce ze strany OPEC+.
  • Koronavirus ochromí světovou ekonomiku. Británii se po brexitu nedaří vyjednat dohodu
    Po pátečním / sobotním Brexitovém dni Spojené království od pondělí začalo první pracovní týden „bez evropské unie“ a předseda vlády Boris Johnson začal svůj cyklus vyjednávání obchodních podmínek mezi UK, EU a USA.
  • Koronavirus oslabil imunitu akciových trhů
    V posledních několika dnech udává vývoji na finančních trzích směr šířící se koronavirus s označením Covid-19. Zprávy o jeho šíření již nejen v Číně přichází v různé intenzitě od letošního ledna, na finanční trhy však začaly mít skutečně výrazný dopad až v posledních dnech.
  • Koronavirus ovlivňuje dění na trzích
    Páteční sada statistik z amerického trhu práce za únor navázala na poslední příznivá data a potvrdila dobrou kondici tamní ekonomiky. Údaje o počtu nově vytvořených pracovních míst hodnotou 273 tisíc překonaly o téměř 100 tisíc konsensus trhu, navíc i lednový údaj byl revidován nahoru. Míra nezaměstnanosti o desetinu procentního bodu poklesla a vrátila se na historicky nejnižší hodnoty (3,5 %). Příznivá situace na trhu práce se pak odráží i na růstu mezd, který se v posledních měsících drží v blízkosti tří procent.
  • Koronavirus poslal HDP do záporu
    Podle předběžného odhadu ČSÚ poklesl český hrubý domácí produkt v prvním letošním čtvrtletí meziročně o 2,2 %, což odpovídá mezičtvrtletnímu snížení o 3,6 %. I přesto, že karanténní opatření trvala jen zhruba od poloviny března, podstatně se podepsala na výkonu české ekonomiky v prvních třech měsících roku 2020. Byla to zejména slabá zahraniční poptávka, která přispěla k hospodářskému propadu, jako druhá v pořadí pak negativně působila tvorba kapitálu. Naopak vyšší výdaje vládních institucí brzdily hospodářský pokles.
  • Koronavirus přibrzdil spotřebitelskou inflaci
    Spotřebitelské ceny klesly v březnu oproti únoru o 0,1 %, v meziročním srovnání to znamenalo zpomalení inflace z únorových 3,7 %na 3,4 %. Tato hodnota je o desetinu procentního bodu pod naším odhadem i konsenzem trhu. Zpomalení cenového růstu bylo dáno zejména nižšími cenami rekreačních a kulturních služeb. Současně nižší ceny ropy na světových trzích přispěly k výraznému poklesu cen pohonných hmot. Na druhé straně pokračoval růst cen elektřiny, oproti únoru se zvedly i ceny potravin a také alkoholických nápojů, u kterých se projevuje zpožděný dopad vyšší spotřební daně.
  • Koronavirus rozhádal Moskvu s Rijádem. Jejich spojenectví končí, Čechům o dost zlevní benzín i nafta
    Cena ropy na světových trzích se dramaticky propadá. Barel ropy Brent se dnes prodával i jen za 46,12 dolaru, tedy za nejméně od roku 2017. V korunách barel ropy Brent zlevnil na nejnižší úroveň dokonce do srpna roku 2016, zhruba 1035 korun za barel. To samozřejmě signalizuje, že ceny pohonných hmot v ČR by měly v dalších týdnech citelně klesat.
  • Koronavirus se šíří, světové ekonomiky hlásí pokles. Inflace v eurozóně zrychluje
    Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová v pondělí uvedla, že nový koronavirus bude mít za následek pokles novozélandské ekonomiky v první polovině letošního roku, avšak ve druhé polovině roku očekává premiérka opětovné oživení.
  • Koronavirus se šíří, WHO vyhlásila globální stav zdravotní nouze. Británie opouští EU
    Ratingová agentura Fitch v pondělí potvrdila rating České republiky na stupni AA- a ponechala výhled ratingu na stabilní úrovni. Agentura očekává, že česká vláda bude pokračovat v relativně zdravé rozpočtové politice.
  • Koronavirus srazil počet svateb na více než stoleté minimum. O zářijové termíny se vede tuhý boj, přeživší svatební salony letos a příští rok kvůli návalu mohou zdražit
    Obyvatelé Česka uzavřeli v průběhu prvního čtvrtletí letošního roku 3,5 tisíce sňatků, což bylo o téměř 600 méně než o rok dříve, plyne z dnešní zprávy ČSÚ. K nižšímu počtu sňatků přispěl zejména měsíc březen, v jehož průběhu byla možnost uzavření manželství omezena epidemiologickými opatřeními.
  • Koronavirus srazil počet svateb na více než stoleté minimum, snížil i rozvodovost. Svatební salony a celá tato branže přišla o 1,23 miliardy korun
    Obyvatelé ČR v letošním prvním pololetí uzavřeli jen 13,4 tisíce sňatků, meziročně o 9,6 tisíce sňatků méně. Vyplývá to z údajů k pohybu obyvatelstva, které dnes zveřejnil ČSÚ.
  • Koronavirus stále svírá trhy, na zlatu se vybírají zisky
    Útěk od rizika na trzích nebere kvůli koronaviru konce. Americké indexy padají bez přestávky už sedm dní, naopak poptávka po bezpečných přístavech v podobě amerických vládních dluhopisů a japonském jenu roste. Překvapivě klesá i dosud velice dobře performující zlato. Dochází zde k vybírání zisků, kterými se investoři snaží dotovat prodělávající akciové pozice. Dolů míří i jiné kovy, třeba stříbro i o více než 4 %.
  • Koronavirus už zabil více lidí než SARS. Firmy jako Burberry čekají prudký propad zisku, potíže hrozí také české ekonomice
    Nákaza koronavirem se šíří dále. „Počítadlo smrti“ se už přehouplo přes cifru 800. Nákaza tak už nyní usmrtila více lidí než infekce SARS v letech 2002 a 2003, která měla na svědomí 774 zemřelých. Neblahý ekonomický dopad je však v případě koronaviru závažnější již delší dobu, jelikož asijské země jsou z hospodářského hlediska celosvětově mnohem významnější než před sedmnácti lety. Jejich příspěvek ke světovému ekonomickému výkonu je totiž násobně vyšší než tehdy; například podíl Číny na světovém hrubém domácím produktu od té doby stoupl ze čtyř na necelých dvacet procent, tedy takřka pětinásobně.
  • Koronavirus v Africe ohrožuje možnosti obživy mnoha lidí
    Více než polovina z 54 afrických států zavedla omezení pohybu, dopravní omezení nebo jiná opatření ve snaze zabránit šíření koronaviru. Kvůli těmto restrikcím i hospodářské situaci ve světě přicházejí miliony Afričanů o práci. Mnoho z nich přitom žije ze dne na den a nemá žádné úspory, napsala agentura AP.
  • Koronavirus v ČR: 1236 nakažených, jedna oběť a řada opatření
    Výběr hlavních událostí od výskytu nového typu koronaviru v Česku (vláda dnes schválila další balíček opatření na zmírnění dopadů šíření nemoci):
  • Koronavirus v Izraeli tvrdě zasáhl i trh s diamanty
    S rozvolňováním protikoronavirových opatření se izraelská ekonomika pomalu probouzí k životu, dříve rušná diamantová burza v izraelském Tel Avivu ale zůstává zavřená. Diamantová čtvrť, která je jedním z hlavních světových center pro broušení a obchod s diamanty, proto dál zeje prázdnotou. Uvedla to dnes agentura Reuters.
  • Koronavirus vymazal v USA 26,5 milionů pracovních míst
    Americký trh práce pokračuje v likvidaci pracovních míst. Za posledních pět týdnu poslal 26,5 milionů lidí na pracovní úřad žádat o podporu v nezaměstnanosti. Tento vývoj tak implikuje dubnový nárůst nezaměstnanosti nad deset procent. Obdobné zprávy jsme v průběhu dneška viděli i v Evropě. Německá spotřebitelská důvěra klesla v dubnu na -23,4 bodu, zatímco během poslední krize se stejný indikátor nedostal ani do záporných hodnot. PMI z eurozóny potvrdila rekordní propad v sektoru služeb, zatímco průmysl ukázal jistou míru odolnosti v současné krizi.
  • Koronavirus „zamával“ se zaměstnaneckými benefity. Mnohé se seškrtávají, některé jiné, jako home office či notebooky, ale samozřejmě rozhodně ne
    Před koronavirovou krizí se na přehřátém pracovním trhu v ČR doslova roztrhl pytel s benefity. V roce 2019 je poskytovalo 95 zaměstnavatelů v průměrném počtu pěti různých benefitů na jednoho zaměstnance. Zvláště rozšířené byly třeba v odvětví IT, ve farmacii nebo v autoprůmyslu.
  • Koronavirus zamával s prodejem piva Corona. Akce výrobce a vývozce piva ztrácely.
    Koronavirus způsobil v uplynulých týdnech na kapitálových trzích poměrně silnou bouři a na kontě má několik výprodejů. V důsledku negativního sentimentu zaznamenaly akciové trhy koncem února největší týdenní propad od globální finanční krize z roku 2008. V Americe se propadl i prodej světoznámého piva Corona.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new