Neděle 25. říjen 2020 09:33
reklama
RoboMarkets webinare
reklama
Bossa volby USA
reklama
Dukascopy

5 aktivně řízených ETF portfolií od Swiss Life Select nemusí uspokojit každého

08.11.2019 11:44  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Portfoliem složeným výhradně z burzovně obchodovaných fondů (zkratka ETF) se v Česku může pochlubit jen zlomek drobných investorů. Vybrat z několika tisíc indexových fondů různých správců ty nejvhodnější a složit z nich rozumné investiční portfolio vyžaduje především čas, analytické schopnosti a zkušenosti. Zajímavé investiční řešení představila v březnu letošního roku finančně-poradenská společnost Swiss Life Select Česká republika (pozn. dnes je tato společnost součástí společnosti Fincentrum), která chce zpřístupnit nízkonákladové burzovně obchodované fondy co nejširší skupině českých retailových investorů. Řečí čísel: do konce letošního roku si dala za cíl vybrat od investorů minimálně jednu miliardu korun.

Burzovně obchodované fondy přinášejí investorům řadu výhod. Například mohou snadno zjistit, do jakých konkrétních titulů dané ETF investuje a jakou váhu v portfoliu mají. Pomocí ETF lze také přesně zacílit na vybraný region, odvětví či firmy s různou úrovní tržní kapitalizace. Mezi další výhody burzovně obchodovaných fondů patří například velmi nízké poplatky za správu či solidní diverzifikace. Naopak nevýhodou je pro české investory to, že nelze investovat přímo v korunách a při nákupu i prodeji je potřeba počítat s poplatky obchodníka s cennými papíry. Dbát by se mělo i na likviditu podkladových aktiv ETF a na kredibilitu jeho správce,“ říká Daniel Gladiš z představenstva Vltava Fund. Běžní investoři si většinou nevědí rady, jak z jednotlivých burzovně obchodovaných fondů poskládat celé portfolio. Této skupině investorů má řešení od společnosti Swiss Life Select Česká republika pomoci.

Pod názvem Swiss Life Select ETF Constellation najdou investoři pět aktivně řízených investičních strategií, které se liší rizikovostí a výnosovým potenciálem. Pod marketingovými názvy investičních strategií Virgo, Gemini, Libra, Sagittarius a Taurus se skrývají portfolia, jež se běžně označují jako konzervativní, konzervativně-vyvážená, vyvážená, agresivně-vyvážená a agresivní. Rozdíly jsou ve vahách jednotlivých tříd aktiv, tedy akcií, dluhopisů, nemovitostí, komodit a hotovosti.

Každý investor by se měl podrobněji zajímat o to, jaké burzovně obchodované fondy jednotlivé strategie obsahují a jaké je jejich váhové zastoupení. Podle dostupných informací je každá strategie naplněna více než deseti ETF značky iShares společnosti BlackRock. I když samotné burzovně obchodované fondy poskytují vysokou míru diverzifikace, což znamená, že fond investuje do několika desítek či stovek titulů reprezentujících určitý index, postrádají nabízené strategie diverzifikaci napříč jednotlivými správci. Řadu zajímavých ETF nabízí v Evropě také například Deutsche Bank, Lyxor, Amundi, UBS či Vanguard. Největší slabinou všech přednastavených investičních strategií obecně je jejich univerzálnost. Jinými slovy nemusejí vyhovovat individuálním potřebám investora. Ani investiční strategie Swiss Life Select bohužel neumožňují nastavovat strategickou alokaci podle individuálního finančního plánu investora a nezohledňuje ani časové horizonty jeho cílů. Strategická alokace navíc není do budoucna jasně daná. Zatímco samotné burzovně obchodované fondy kopírují vývoj určitého indexu, představená modelová portfolia žádný index nesledují. Není tedy jasné, proč je aktuálně nadvážena Evropa, ani kam a podle jakého klíče se bude investovat v budoucnu,“ poznamenává Robert Novoměstský, investiční analytik Freedom Financial Services.

Pokud se podíváte blíže na váhy jednotlivých ETFek, zjistíte, že například americké tituly jsou obsazeny jedním širokým indexem S&P500 a současně se do portfolia přidávají jeho užší varianty zaměřené například na nízkou volatilitu S&P500 Low Volatility či hodnotové zaměření S&P500 Value. Robert Novoměstský k tomu dodává: Dochází k několikanásobnému překrytí několika málo desítek velkých akciových titulů namísto toho, aby byly v rámci diverzifikace doplněny tituly společností s nízkou či střední kapitalizací z širších amerických akciových indexů.“ V modelových portfoliích je také bez jasného důvodu nadvážena složka nazvaná „netradiční aktiva“, kterou zastupují dva ETF fondy zaměřené na sektor nemovitostí a globální infrastrukturu.

S rezervou by měli investoři brát také proklamované zajištění do české koruny. Zajištěna je totiž pouze eurová část portfolia. V praxi konzervativní strategie zajišťuje do koruny přibližně 83 procent portfolia a agresivní strategie pouze 55 procent. Všichni investoři přitom platí ročně 0,3 procenta za hedging celého portfolia, nejen tedy té části, která je zajištěna. „Zajišťovat akciovou složku portfolia není většinou optimální, jelikož se akciové investice mají realizovat na dlouhodobém horizontu, kdy již měnové pohyby hrají ve srovnání s potenciálním zhodnocením akciových trhů obvykle jen marginální roli, zatímco se určitě projeví nemalé náklady na soustavný hedging. Měnově nezajištěnou pravidelnou investici do akcií na dlouhém časovém horizontu proto nelze označit za chybu,“ myslí si Aleš Vocílka, analytik a redaktor časopisu Fond Shop.

Na základě historických dat si investoři mohou udělat obrázek o výnosovém potenciálu jednotlivých strategií. Například u investora s vyváženým rizikovým profilem by byl průměrný roční reálný výnos čtyři procenta. Na třicetiletém horizontu by to bylo šest procent.


Aktivně řízené investiční strategie Swiss Life Select ETF Constellation cílí především na movitější klientelu. Pro jednorázovou investici je zapotřebí alespoň 250 tisíc korun. Investoři musejí zvážit i výši poplatků spojených s investicí. Podle zvolené strategie zaplatí lidé za každou investici od 0,7 do 3 procent z investované částky. Za obhospodařování si správce naúčtuje v závislosti na zvolené strategii poplatek ve výši 0,7 až 1,5 procenta ročně. Za hedging je z hodnoty účtu zákazníka odečteno 0,3 procenta ročně,“ vypočítává Robert Novoměstský.

Swiss Life Select ETF Constellation je nástrojem, který umožňuje zpřístupnit nízkonákladové burzovně obchodované fondy co nejširší skupině českých retailových investorů. „Jako jedna z prvních vlaštovek v oblasti ETF na českém trhu jde určitě o zajímavý počin, ale při tvorbě těchto portfolií by se dalo leccos vytknout. Na základě konkrétního investičního cíle totiž lze vytvořit lépe diverzifikované a individualizované portfolio,“ uzavírá Robert Novoměstský.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • 4. DÍL: SPOČÍTEJTE SI TO!
  Risk management je disciplína, kterou se vyplatí znát a používat. Je to jednoduché. Riskujte jen úměrně tolik, kolik si můžete dovolit ve vztahu k velikosti svého obchodního účtu. A kolik že to teda je?
 • 4 důvody proč navštívit Finanční konferenci ShowFx v Praze
  Tuto sobotu 12. května, zveme každého, kdo se zajímá o trading a investování, do hotelu Grandior v Praze na bezplatnou vzdělávací akci – ShowFx World Financial Conference. Proč by vám neměla uniknout?
 • 4 nejlepší biotechnologické akcie roku 2020
  Akcie sektoru biotech jsou mezi investory nesmírně populární. Velké potenciální výnosy v blízké budoucnosti lákají mnoho investorů. Populární u investorů LYNX jsou zejména akcie Biogen a Galapagos.
 • 4 nejlepší ropné akcie roku 2020
  Obchod s ropou je v současné době opět trochu hrbolatý. Poté, co americko-čínský konflikt po určitou dobu zasáhl cenu ropy, eskalující konflikt v Íránu způsobil částečné oživení. Pro investory by stále relativně levná cenová hladina ropy mohla nabídnout dlouhodobé možnosti vstupu pro vybrané ropné akcie.
 • 4 otázky a odpovede o talianskych bankách (a ich akciách)
  V posledných týždňoch sa vo veľkom hovorí o problémoch talianskych bánk. Táto téma má priamy dopad na obchodovanie nie...
 • 4Q GDP Čína
  Čínský ekonomický růst pravděpodobně zpomalil ve čtvrtém čtvrtletí – banka DBS   Čínský ekonomický růst pra...
 • 4% úrok s účtem od 200 000 Kč
  HighSky Brokers, a.s., český obchodník s cennými papíry, uvedl nové vylepšení: 4% p.a. úročení volných fin. prostředků...
 • 4 varovné signály, ktorým by obchodníci mali venovať pozornosť
  Od minulého týždňa sme na akciových trhoch zaznamenali výraznejší rast. Obchodníci pravdepodobne zabudli na varovné si...
 • 40% dlhu PIIGS sa riadi lokálnymi zákonmi
  Rokovania o haircute zatiaľ bez výsledkuCez víkend pokračovali rok...
 • 4.10. RBA nechává sazby na stejné úrovni; doprovodné prohlášení se nese převážně v holubičím duchu
  Andrew Robinson, Forex Market Strategist, Saxo BankOčekávané australské údaje a ...
 • 5. DÍL: PŘÍLIŠ MNOHO EMOCÍ ŠKODÍ
  Nemá smysl předstírat, že trading nedoprovázejí emoce. Kdokoli si zkusil obchodování na živém účtu, ví, že obzvláště v počátcích není nic lehkého udržet emoce tzv. na uzdě. Obzvláště v momentě, kdy jde trh proti vám nebo naopak s vámi a vy jenom sedíte a divíte se, co se během několika vteřin může stát s obchodním účtem, ať už na tu či onu stranu.
 • 5 dôvodov prečo sa zúčastniť na Finančnej konferencii ShowFx v Bratislave
  Túto sobotu, 8. júla 2017, je každý so záujmom o obchodný, investičný a osobný rast vítaný zúčastniť sa v hoteli Crowne Plaza Bratislava na 7 bezplatných seminároch a workshopoch od popredných európskych finančných odborníkov.
 • 5 důležitých témat pro rok 2020
  Trhy na rekordních úrovních a hodně politických faktorů a intervencí centrálních bank - to je ve zkratce to důležité, co jsme na trzích zažili v roce 2019. Jaký bude rok 2020? V této analýze se podíváme na 5 událostí, se kterými by měl každý obchodník letos počítat.
 • 5 důvodů, proč byste si tento víkend neměli nechat ujít Finanční Konferenci ShowFx World
  Jestliže jste obchodník působící na českém či slovenském trhu anebo máte jen zájem o obchod a investice, přijměte prosím pozvání na Finanční Konferenci ShowFx World v Praze, která se bude konat 16. února v hotelu Corinthia Hotel Prague.
 • 5 důvodů proč navštívit Finanční konferenci ShowFx World v Bratislavě
  Túto sobotu 21. septembra, pozývame každého, kto sa zaujíma o trading a investovania, do hotela NH Hotel Gate One Bratislava na bezplatnú vzdelávaciu akciu - Finančné Konferenciu ShowFx World v Bratislave.
 • 5 důvodů proč navštívit Finanční konferenci ShowFx World v Bratislavě
  Tuto sobotu 8. září, zveme každého, kdo se zajímá o trading a investování, do hotelu NH Hotel Gate One Bratislava na bezplatnou vzdělávací akci – Finanční Konferenci ShowFx World v Bratislavě.
 • 5G technologie od Nokie vytlačují Huawei
  „Zákaz technologií 5G od společnosti Huawei se britským telekomunikačním společnostem prodraží. Nicméně současné kroky BT Group nám ukazují, že lze rozvíjet sítě 5G i bez čínských technologií, což do budoucna může sehrát důležitou roli v otázkách národní bezpečnosti,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • 5 nejlepších akcií Internet of Things (IoT) roku 2019
  Pojem Internet of Things (IoT) není pro mnoho investorů vůbec znám. Nicméně se jedná o megatrend, který v nadcházejících letech pravděpodobně nabude působivých rozměrů. V následujícím článku objevíte 5 nejlepších akcií, které můžeme zařadit do megatrendu Internet of Things (česky také jako internetu věcí), a které mohou v nejbližší době patřit na burze mezi jasné vítěze.
 • 5 nejlepších amerických dividendových akcií 2020
  Snem každého dlouhodobého investora je nakoupit akcie a vyčkat, až se mu investice vrátí. Představíme vám způsob, jak jednoduše obohatit vaše akciové portfolio. Způsob jak docílit vyššího příjmu na pravidelné bázi a jak překonat výnosy nejdůležitějších indexů jako je index S&P 500 či DAX.
 • 5 nejlepších dividendových ETF roku 2019
  ETF jsou ideální investiční instrumenty pro investory, kteří nemohou, nebo nechtějí věnovat obchodování příliš mnoho času. Akcie s vysokými dividendami jsou nesmírně atraktivní pro investory, zejména se střednědobým a dlouhodobým časovým horizontem.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
XTB Mourinho2