Sobota 20. červenec 2019 07:29
reklama
Admiral Markets SE
reklama
Admiral Markets SE
reklama
RoboMarkets

5. DÍL: PŘÍLIŠ MNOHO EMOCÍ ŠKODÍ

28.12.2018 16:02  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Nemá smysl předstírat, že trading nedoprovázejí emoce. Kdokoli si zkusil obchodování na živém účtu, ví, že obzvláště v počátcích není nic lehkého udržet emoce tzv. na uzdě. Obzvláště v momentě, kdy jde trh proti vám nebo naopak s vámi a vy jenom sedíte a divíte se, co se během několika vteřin může stát s obchodním účtem, ať už na tu či onu stranu.


Ovšem je také pravdou, že trading může být při troše správného úsilí seriózní profesí bez negativního vlivů emocí na celkový výsledek.

ZALOŽTE SI OBCHODNÍ DEMO ÚČET

 A ZAČNĚTE OBCHODOVAT BEZ RIZIKA UŽ ZA PÁR MINUT

Setkali jsme se však i s tím, že pro mnohé účastníky trhu slouží trading doslova jako zdroj zábavy s mnoha více či méně silnými momenty, které jsou přirozeně doprovázeny emocemi radosti nebo zklamání.

Lidé zpravidla nebývají vůči emocím imunní. Proto také pro mnohé není snadné, se zcela oprostit od výsledků svého obchodování. A je to zcela pochopitelné. Přirozeně většinu z nás těší, když se podaří uzavřít obchod v zisku. Z druhé strany se neradujeme nad ztrátovými pozicemi.

Jednoduše si trading „užíváme“ se vším všudy. Alespoň do té doby, než se pro nás některé úkony stanou doslova rutinou a naše zisky a ztráty přejdou „pouze“ v dílčí úspěchy, jež sami o sobě mají smysl jedině tehdy, pokud jsou promyšlenou součástí širší perspektivy a dlouhodobého plánu našeho obchodování.

My sami jsme na začátku našeho obchodování prožívali realizované obchody mnohdy způsobem, který nikterak nepřispíval k dobrému výsledku.

Sledovali jsme každý náš obchod bod po bodu, pip za pipem a každou vteřinu jsme „tlačili“ naše pozice směrem k Target Profitu nebo naopak daleko od Stop Loss.

Velké ztráty a smazané účty jsme procítili až do morku kosti, převáděli je na materiální hodnotu a představovali si, co všechno jsme si za ušlé peníze mohli koupit.

Doslova a do písmene paralizováni negativními emocemi jsme se snažili dostat z trhu své ztracené peníze co nejrychleji na zpět. Možná to znáte. Výsledek této zoufalé snahy byla pouze další a zbytečná ztráta finančních prostředků.

Z druhé strany momenty opačné, kdy dochází k uzavírání pozic s velkým ziskem nebo „jen“ se ziskem, jsou pro každého tradera z hlediska emoční reakce na racionální rozhodování stejně nebezpečné jako v případě ztrát.

Obchodování není bez emocí, ale vaše rozhodnutí by měla být postavena na základě racionální a promyšlené úvahy. Nikoli na základě zkratkovitého jednání!

Pokud jste zatím neobchodovali na reálných trzích a s reálnými penězi, tak si zkuste sami představit moment, kdy jedním obchodem, který může trvat i několik pouhých sekund či minut (tzv. skalper - skalping trader), uvidíte na svém obchodním účtu pozici, jejíž výsledek se rovná dvěma průměrným měsíčním platům, na které byste jinak museli pracovat celých 40 dní.

Málokoho to ponechá chladným. Obzvláště na začátku on-line obchodování. A není se upřímně čemu divit.  Ovšem z druhé strany přílišná euforie a iluzorní představa vlastní „super-schopnosti“ vyplívající z úspěšně uzavřených pozic nebo jedné velké pozice, je a zůstává pro většinu traderů nebezpečným sebeklamem, který může vzít velmi rychle za své.

A co zmínit závěrem?

Trading je do jisté míry také zábava, ke které patří také emoce. Snažte se to však dělat jako profesionální sportovci. Užívejte si úspěch a radujte se ze zisku, ztrátové pozice klidně probrečte, jestli to k vám patří, ale vždy ponechte výsledek ukončeného obchodu tam, kde je jeho místo - v minulosti a jako nezbytnou součást vaší dnešní zkušenosti.

Neupínejte se proto příliš k minulosti, protože jak řekl Sir Winston Churchill:

Kdo se příliš upne k minulosti, prohraje budoucnost…”

Vždy soustřeďte veškerou svou pozornost na další aktuální obchod, tak jako se sportovec soustředí na další a probíhající výkon, bez ohledu na výsledek posledního zápasu.

Inspirujte se také v předchozích dílech našeho seriálu.

www.bossa.cz

Sdílení článku:
Facebook

Čtěte více

 • 356 bank splatí ECB v únoru 61 mld. eur z LTRO. Růst opatrnosti přijalo euro propadem
  Evropské banky k 27. únoru předčasně splatí část prostředků, které získaly do ECB ve druhém kole mimořádných dodávek tříleté likvidity v rámci LTRO tendru v únoru roku 2012. Celkem 356 evropských bank dle ECB splatí celkem 61,1 miliardy eur. To je výrazně méně proti očekávání trhu posazenému mediánem na dvojnásobných 122,5 miliardy eur. Opatrnost bank se ihned projevila na euru skokovým poklesem až na 1,3156 USD/EUR. Právě nízký objem předčasných splátek LTRO tendrů se po boku prognózy EK a navzdory silnému německému IFO indexu stal hlavním důvodem dnešního poklesu eura.
 • 3.9. Pracovní trh v USA se opět v srpnu zhoršil
  Mads Kofoed, stratég trhů, Saxo BankDnes bude zveřejněna nejdůležitější z měsíčních zpráv, zpráva o zaměstna...
 • 4. DÍL: SPOČÍTEJTE SI TO!
  Risk management je disciplína, kterou se vyplatí znát a používat. Je to jednoduché. Riskujte jen úměrně tolik, kolik si můžete dovolit ve vztahu k velikosti svého obchodního účtu. A kolik že to teda je?
 • 4 důvody proč navštívit Finanční konferenci ShowFx v Praze
  Tuto sobotu 12. května, zveme každého, kdo se zajímá o trading a investování, do hotelu Grandior v Praze na bezplatnou vzdělávací akci – ShowFx World Financial Conference. Proč by vám neměla uniknout?
 • 4 otázky a odpovede o talianskych bankách (a ich akciách)
  V posledných týždňoch sa vo veľkom hovorí o problémoch talianskych bánk. Táto téma má priamy dopad na obchodovanie nie...
 • 4Q GDP Čína
  Čínský ekonomický růst pravděpodobně zpomalil ve čtvrtém čtvrtletí – banka DBS   Čínský ekonomický růst pra...
 • 4% úrok s účtem od 200 000 Kč
  HighSky Brokers, a.s., český obchodník s cennými papíry, uvedl nové vylepšení: 4% p.a. úročení volných fin. prostředků...
 • 4 varovné signály, ktorým by obchodníci mali venovať pozornosť
  Od minulého týždňa sme na akciových trhoch zaznamenali výraznejší rast. Obchodníci pravdepodobne zabudli na varovné si...
 • 40% dlhu PIIGS sa riadi lokálnymi zákonmi
  Rokovania o haircute zatiaľ bez výsledkuCez víkend pokračovali rok...
 • 4.10. RBA nechává sazby na stejné úrovni; doprovodné prohlášení se nese převážně v holubičím duchu
  Andrew Robinson, Forex Market Strategist, Saxo BankOčekávané australské údaje a ...
 • 5 dôvodov prečo sa zúčastniť na Finančnej konferencii ShowFx v Bratislave
  Túto sobotu, 8. júla 2017, je každý so záujmom o obchodný, investičný a osobný rast vítaný zúčastniť sa v hoteli Crowne Plaza Bratislava na 7 bezplatných seminároch a workshopoch od popredných európskych finančných odborníkov.
 • 5 důvodů, proč byste si tento víkend neměli nechat ujít Finanční Konferenci ShowFx World
  Jestliže jste obchodník působící na českém či slovenském trhu anebo máte jen zájem o obchod a investice, přijměte prosím pozvání na Finanční Konferenci ShowFx World v Praze, která se bude konat 16. února v hotelu Corinthia Hotel Prague.
 • 5 důvodů proč navštívit Finanční konferenci ShowFx World v Bratislavě
  Tuto sobotu 8. září, zveme každého, kdo se zajímá o trading a investování, do hotelu NH Hotel Gate One Bratislava na bezplatnou vzdělávací akci – Finanční Konferenci ShowFx World v Bratislavě.
 • 5 nejlepších dividendových ETF roku 2019
  ETF jsou ideální investiční instrumenty pro investory, kteří nemohou, nebo nechtějí věnovat obchodování příliš mnoho času. Akcie s vysokými dividendami jsou nesmírně atraktivní pro investory, zejména se střednědobým a dlouhodobým časovým horizontem.
 • 5 Nejlepších ETF na S&P 500 – investujte do nejvýznamnějšího akciového indexu na světě
  Standard & Poor’s 500, nebo zkrátka S&P 500, je nejdůležitějším akciovým indexem v USA. Jelikož Wall Street je stále světovým měřítkem trhu a neoficiálním symbolem burzy. Dá se říct, že S&P 500 je nejdůležitějším indexem na světě.
 • 5 nej Tech akcií v roce 2017: 1. místo Micron Technology
  Akcie Micron vystartovaly v roce 2017 a očekává se, že porostou i v roce 2018, jelikož jako “chipmaker” benefituje ze silných cen a poptávkových trendů na NAND a DRAM čipových trzích. Silný růst DRAM je podporován poptávkou trhů s počítači, smartphony a servery. Akcie Micron od začátku roku 2017 více než zdvojnásobily svou hodnotu.
 • 5 nej Tech akcií v roce 2017: 2. místo Pay Pal
  PayPal tiše vzrostl a stal se jedním z leaderů v oblasti technologie digitálních plateb. Kdysi byl omezený na online platby “peer-to-peer”. Uzavřel však řadu chytrých dohod, které mu nabídly lepší pozici oproti jiným společnostem s platební technologií. PayPal vlastní “millennial friendly” platební aplikaci Venmo a nedávno prodal svůj drahý PayPal Credit business za 6.8 miliardy dolarů Synchrony Financial.
 • 5 nej Tech akcií v roce 2017: 3. místo Nvidia Corp.
  Nvidia možná není letošní nejvýkonnější akcií jako jí byla v roce 2016, ale stále se jí dařilo dobře. Čipový obr býval závislý na svém businessu v oblasti grafických karet pro video hry, ale od té doby diversifikoval do lepších trhů, včetně umělé inteligence a strojového učení, které pohání některé z nejrychleji rostoucích technologií, jako jsou například samostatné automobily. Nvidia také má, sice menší, ale přesto povšimnutí hodný, boost od těžařů kryptoměn, kteří používají grafické karty k napájení svých těžebních zařízení pro bitcoin, ethereum a jiné digitální měny.
 • 5 nej Tech akcií v roce 2017: 4. místo Activision Blizzard
  Activision Blizzard se letos dařilo díky řadě nadhodnotných zisků a pokračujícím úspěchem jeho top game franchise, což zahrnuje “Call of Duty,” “World of Warcraft” a “Overwatch.” Producent video her těží z nárůstu v social gamingu a stahování digitálních her – trendů, u kterých mnozí analytici očekávají pokračování v roce 2018 a dál.
 • 5 nej Tech akcií v roce 2017: 5. místo Lam Research
  Výrobce čipových zařízení Lam Research je jedním z letošních neočekávaných “výherců”. Jako mnoho jemu podobných výrobců v sektoru polovodičů, benefitoval z růstu útrat v oblasti paměti, obzvlášť proto, že zásobuje zařízení používaná k výrobě vysoce žádaných 3D NAND flash paměťových čipů. Analytik z Needham, Rajvindra Gill, poznamenal dříve v prosinci, že Lam Research by mohl být jedním z těch, co nejvíce získají z nové daňové politiky, která umožňuje společnostem repatriovat hotovost v zahraničí, jelikož má vysokou net cash pozici, přičemž offshore cash zahrnuje až 16% jeho tržní kapitalizace.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RoboMarkets