Pátek 18. říjen 2019 04:39
reklama
Admiral Markets SE
reklama
Purple trading VIP
reklama
RoboMarkets

Čekání na fiskální impuls jako čekání na Godota?

27.08.2019 18:59  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Autor: Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank

Spojené státy označily Čínu za měnového manipulátora a otevřely další roční kolo jednání před uplatněním nových amerických sankcí. Centrální banky opět zachránily finanční trhy, když potvrdily, že zahajují nový cyklus uvolňování. Volatilita prudce vzrostla a dosáhla téměř svého maxima od začátku roku. Není tedy překvapením, že investoři hledají bezpečný přístav, zejména u zlata. Pokud jde o makroekonomiku, růst ani obchod se ve druhém pololetí pravděpodobně nezotaví a riziko recese evidentně vzrůstá.

Ve srovnání s předchozím měsícem se čínské makroekonomické vyhlídky příliš nezměnily. Občas se objevují nové známky stabilizace ekonomiky, avšak domácí poptávka zůstává slabá a problémy ve vývoji globálního obchodu ekonomice nadále ubližují. Náš hlavní ukazatel čínské ekonomiky, úvěrový impuls sledující tok nových úvěrů jako procento ekonomiky, je stále v kontrakci na mínus 3,8 % HDP. Odráží dopad problémů s likviditou na pevnině a regulačních opatření čínské centrální banky (POBC), která dopadají zejména na malé banky. I většina čínských ukazatelů výroby klesla, zejména pokud jde o produkci elektrické energie (-2,7 % meziročně k červenci), jedinou výjimkou je zřejmě objem železniční přepravy, která má stále dobré výsledky (9,1 % meziročně k červenci).

Ze zřejmých důvodů nepředpokládáme, že by nedávné zlepšení výrobního sektoru vydrželo. Nové exportní zakázky v červenci vzrostly jen mírně na 46,9, avšak z velmi nízké úrovně. Dynamika malých a středních podniků zůstává negativní. Většina zlepšení se týká větších společností, které se dokáží vyhnout clům a mají podíly na zahraničních trzích.

Roste riziko technické recese

Ve zbytku světa se vyhlídky pro mnoho zemí zhoršují. Všechny hlavní ekonomické oblasti (svět, rozvinuté trhy a rozvíjející se trhy) mají Markit PMI těsně okolo nebo pod 50 a žádná ze zemí G7 nemá PMI nad 51. V tuto chvíli je devět velkých ekonomik v recesi nebo na jejím pokraji: Argentina, Brazílie, Itálie, Jižní Korea, Mexiko, Německo, Rusko, Singapur a Velká Británie. Pro některé je to důsledek špatné politiky, pro jiné je to spojeno s posledním vývojem globálního obchodu. Řada analytiků z negativních makroekonomických dopadů příliš rychle viní obchodní válku. Nesnažíme se tento faktor zlehčovat, ale podle nás zpomalení čínské ekonomiky a skutečnost, že Čína nyní dováží ze zbytku světa daleko méně, představuje důležitější motory světového obchodu a rizika recese. Podíváme-li se na země, které letos s velkou pravděpodobností čeká technická recese – Německo, Jižní Koreu a Singapur – všechny mají poměrně vysokou expozici vůči Číně.

Na rozdíl od situace před několika měsíci se však nyní dopad zpomalení čínské ekonomiky neomezuje jen na výrobní sektor. V mnoha zemích, zejména v Německu, vidíme příznaky přenosu nákazy oslabení z výrobního sektoru do sektoru služeb. Nejnovější německý index PMI pro služby byl v srpnu na pěkných 54,4, ale stále pod svým letošním maximem 55,8. Mezera mezi výrobou a službami se bude v nadcházejících měsících zmenšovat a služby budou klesat, pokud se tedy vlády nerozhodnou realizovat pobídky pro podporu poptávky.


V září se budou všechny oči upírat na centrální banky

Všichni víme, že v nejbližší budoucnosti se trhy zaměří na zářijová jednání centrálních bank. Neočekáváme pozitivní výsledky, protože probíhající jednání mezi Spojenými státy a Čínou jen zvýší tlak na centrální banky, aby podpořily ekonomiku.

Jednání Fedu v Jackson Hole investorům potvrdilo, že centrální banky jsou připraveny opět zakročit, avšak nikdo se nenechá zmást předpokládaným dopadem nového kola opatření na reálnou ekonomiku. Dlouhodobé a krátkodobé úrokové sazby jsou nízké, mohou ještě klesnout, ale nijak dramaticky neovlivní finanční podmínky, které jsou už nyní velmi akomodativní. Opět vstupujeme do nové fáze protahování a předstírání. Tentokrát to však může být jiné, protože vlády vypadají, že ve snaze vyhnout se recesi jsou připraveny na fiskální impuls. Vzhledem k tomu, že fiskální politika je opět připravena převzít otěže, nás v nadcházejících týdnech čekají zajímavé diskuze o rozpočtu pro rok 2020.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Čeká evropské dluhopisy stejný osud, jaký potkal japonské?
  Včera jsem narazil na zajímavý graf, který srovnává jednu epizodu na japonských bondech z roku 2013 s tím, co se na tr...
 • Čekají nás klíčové hovory mezi představiteli USA a EU ohledně cel
  Již 1. května končí výjimka na dovozní cla týkající se oceli a hliníku pro země EU. Pozornost tak bude tento týden směřovat k jednání mezi prezidentem USA D. Trumpem a jeho francouzským protějškem E. Macronem (zítra) respektive německou kancléřkou A. Merkelovou (v pátek). Pokud jde o ekonomický kalendář, dočkáme se spíše slabších dat HDP za Q1 18 z USA, Velké Británie a do určité míry i Francie. Nicméně dubnové předstihové indikátory by po slabém únoru a březnu měly zavelet k obratu. ECB k žádné změně v měnové politice nepřistoupí, klíčové ale bude, jak evropští centrální bankéři ohodnotí současné oslabení patrné v ekonomických datech.
 • Čekají se dobrá data z USA a nevýrazná ECB, eurodolar ráno lehce roste
  Poté co včera zpráva ADP překvapila velmi dobrými čísly o zaměstnanosti v soukromém sektoru, se dnes bude čekat na pot...
 • Čeká nás další volatilita, protože obchodní jednání mezi USA a Čínou pokračují
  Vzhledem k pokračujícímu riziku nákazy, které se číří mezi EM měnami, a pokračujícímu vzestupu USD/TRY bezpečné měny získávají. Tento týden se zaměří na obchodní rozhovory mezi USA a Čínou, které s největší pravděpodobností způsobí další volatilitu na trhu, protože nedosažení dohody by mělo významné důsledky. Silná indická a jihoafrická ekonomika by měly zůstat v takovém prostředí pevné i navzdory současnému oslabování měn.
 • Čeká nás korekce na akciích Amazonu?
  Internetový obchod Amazon patřící americké společnosti Amazon.com spadá mezi nejstarší a největší internetové obchody. Nové revoluční služby jsou důvodem prudké expanze akcií Amazonu. Začátkem letošního dubna se ještě akcie této společnosti obchodovaly za méně než 600 USD. 5.10.2016 uzavřely na svých maximech 844 USD. Tržní kapitalizace se blíží 400 miliardám USD a jedná se tak o čtvrtou nejhodnotnější společnost na světě. Amazonu roste podíl ve vyhledávání produktů, dříve se jednalo o 44 % případů vyhledání, nyní tento podíl stoupl na 55%.
 • Čeká nás korekce na americkém dolaru? Analýza BOSSA USD, USD/CHF, EUR/GBP
  EUR/USD se pomalu přibližuje k hodnotě předchozích minim na úrovni 1,045 z 13. března, kde bude testovat formaci dvojitého dna...
 • Čeká nás letos na komoditách býčí trh?
  Jedni tvrdí, že na investice do komodit je nejlepší doba za poslední desetiletí. Jiní argumentují, že komodity žádný růst nečeká a že na tom nic nezmění ani slabý dolar.
 • Čeká nás oslabení PLN?
  Polská centrální banka (NBP) dnes bude na svém zasedání rozhodovat o výši úrokových sazeb. Předpoklá...
 • Čeká nás zasedání OPEC a Fedu o monetární politice
  Nedostatek prudší změny sazeb oslabil vzestup USD a poskytl rizikovým rozvojovým trhům prostor ke zotavení. Zveřejnění nových obchodních cel z USA a Číny mělo na trh poměrně tlumený dopad, protože investoři měli dostatek času na to, aby tyto informace vstřebali. V souladu s tím se očekává, že Čínská lidová banka podnikne příslušná opatření ke stabilizaci své ekonomiky. Ve Švýcarsku bylo poslední zasedání SNB téměř bezvýznamné, jelikož Thomas Jordan a jeho tým lpí na svých postojích. Navzdory pozitivnímu ekonomickému vývoji vyjádřily centrální banky obavy z politické nestability a napětí v obchodních válkách.
 • Čekání na čtvrteční zasedání ČNB
  Obchodování s korunou bylo na počátku nového týdne nezáživné. Rozdíl mezi nejvyšším a nejnižším kurzem CZK/EUR...
 • Čekání na nový impuls a příprava na ECB. Akcie v červeném, dluhopisy s mírnou změnou
  Po nevýrazném včerejšku se hlavní akciové trhy v Evropě shodují na poklesu, třebaže není příliš velký. Index Stoxx Euro 600 klesá o 0,4 procenta. Dluhopisové výnosy v Evropě dál rostou, ovšem už pouze mírně. V případě amerických Treasuries pak sledujeme drobný pokles výnosů. Zlato propadlo pod hranici 1500 dolarů, zatímco ropa vyšší pozice drží a ještě nepatrně stoupá.
 • Čekání na výsledek FOMC zklidnilo středoevropské devizové trhy
  Na devizových trzích středoevropského regionu včera panoval víceméně klid. Ten souvisel s čekáním na večerní...
 • Čekání na výsledky PSI
  Dnešní den byl ve znamení vyčkávání obchodníků na výsledky dluhového s...
 • Čeká S&P 500 propad o 10%?
  Sentiment je zpět na úrovních před vypuknutím evropské dluhové krize...
 • Čeká trh na záchranu v podobě QE?
  25.03.2011, Autor: John J. Hardy, FX Consultant, Saxo Capital Markets, www.saxob...
 • Čeká trh na záchranu v podobě QE?
  25.03.2011, Autor: John J. Hardy, FX Consultant, Saxo Capital Markets, www.saxob...
 • Čelí Čína stejné úvěrové krizi jako USA v roce 2007?
  Není tomu tak dlouho, co problémy na americkém hypotečním trhu vyústily v pád investiční banky Lehrman Brothers a...
 • Černá labuť mává křídly
  Euro k dolaru konečně pokořilo hranici 1,30 k dolaru, dnešní minimum b...
 • Černé pondělí pro Anglii: vypadla na euru s Islandem a ještě přišla o rating AAA
  Agentury S&P a Fitch jakoby tušily, jak bídný výkon podá Anglie v osmifinále s Islandem a ještě před včerejším zápasem jí snížily exkluzivní rating AAA. Škarohlídi pak věští, že angličtí fanoušci sepisují na Facebooku petice za opakování nepovedeného zápasu.
 • Černí koně očima analytiků Patrie dnes bránili propadu pražské burzy
  Mírně ztrátové bylo středeční obchodování pro index pražské burzy PX , který oslabil o 0,2 procenta. Výraznějšímu poklesu celého trhu bránily tituly skupiny Unipetrol před čtvrtečními hospdoářskými výsledky za třetí čtvrtletí roku a banky Erste. Na úterním Investičním dni s Patrií analytici Patria Finance právě o těchto dvou titulech hovořili jako o černých koních z pohledu atraktivity a růstového potenciálu jednotlivých titulů na domácím burzovním trhu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RoboMarkets