Středa 06. červenec 2022 03:57
reklama
Vantage
reklama
Coinfy
reklama
Swissquote Bank
reklama
Coinfy

Bezradný Fed a nedůvěryhodný Powell

02.08.2019 17:20  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Autor: John Hardy, vedoucí oddělení forexu Saxo Bank

Fed přišel se snížením sazeb a ukončením kvantitativního zpřísňování, avšak nic dalšího nenabídl a tisková konference zanechala na trzích pocit, že se Fed jen neustále opožďuje za křivkou. Americký dolar poskočil, což znamená zahájení odpočtu pro zásah Trumpovy vlády.

Fed přišel s předpokládaným snížením sazeb o 25 základních bodů; nové prohlášení a jestřábí neshody byly vnímány jako mírně jestřábí směs i přesto, že konec kvantitativního zpřísňování byl spěšně posunut na dnešní datum. Prvotní reakce pozitivní pro USD se možná zabývala hlavně zásadní otázkou „o 50 nebo o 25?“, protože nezanedbatelná menšina trhu očekávala větší snížení. Dva jestřábí rozkoly nepřinesly velké překvapení, protože přišly ze strany známých jestřábů mezi voliči (George a Rosengren). Změny v prohlášení byly minimální a zahrnovaly vlastně jen jednu větu, kromě poznámky o změně data ukončení kvantitativního zpřísňování, došlo jen ke změně vět týkajících se skutečného snížení sazeb: „Ve světle dopadů globálního vývoje na vyhlídky ekonomik i na mírné inflační tlaky se výbor rozhodl snížit… [cílovou sazbu]“.

Fed chodí okolo horké kaše a zaostává za křivkou

Ale právě během Powellovy tiskové konference dolar plošně posílil. V reakci na jednu z prvních otázek novinářů guvernér Powell uvedl, že snížení sazeb je „úpravou uprostřed cyklu“. To vedlo k rychlému zploštění křivky výnosů amerických dluhopisů, zatímco krátkodobé výnosy prudce vzrostly na vlně obav, že Fed jen chodí okolo horké kaše a opět zaostává za křivkou. Zbytek konference Powell strávil nejistým odpovídáním na otázky a koktáním, zda jde o první v řadě ojedinělých snížení nebo zda tedy jde o „úpravu uprostřed cyklu“. Je zcela jasné, že Fed si není jistý, co má udělat a chce si nechat všechny možnosti otevřené a doufat v nejlepší.

Mezi řádky čteme, že uspěchaný konec kvantitativního zpřísňování je znamením, že Fed se obává o likviditu USD, což je něco, co se bude neustále opakovat a výrazně zhoršovat v závislosti na stále větších schodcích amerického rozpočtu, pokud bude zpomalení americké ekonomiky pokračovat do recese koncem tohoto roku. V podstatě jde o to, že Fed už nemá kontrolu nad svou politikou a tento posun k silnějšímu USD jen uspíší politiku Fedu směrem k dalšímu snižování sazeb a nakonec ke kvantitativnímu uvolňování.

Trumpova kritika

Jak jsme očekávali, americký prezident Trump reagoval rychle a zkritizoval Powella za nedostatečně holubičí postoj: „Powell nás jako obvykle zklamal, ale aspoň ukončil kvantitativní zpřísňování, ke kterému bez inflace vůbec nemělo dojít. Co trh chtěl od Jay Powella a od Fedu slyšet, je, že jde o začátek dlouhodobého a agresivního cyklu snižování sazeb což by nám umožnilo držet krok s Čínou, Evropskou unií a zbytkem světa…“.

Co bude dál?

Růst USD je místy omezený. Síla USD sama o sobě vytváří podhoubí pro další kroky Fedu a prezident Trump pravděpodobně přistoupí k agresivním krokům, pokud dolar dále posílí z nynější úrovně (nebo pokud na ní jen zůstane). Kam až dolar nakonec oslabí, závisí na následující otázce, ale očekáváme, že USD nejprve oslabí vůči ostatním velkým měnám, zejména JPY i v případě, že měny rozvíjejících se trhů budou mít problémy.

Skutečná změna politiky přijde, jakmile Trump přestane otálet a zahájí oslabování dolaru i přes to, že Fed s tím váhá. Zdá se, že s tím souhlasí i řada kongresmanů, alespoň vzhledem k šílenému návrhu zákona ze strany Demokratů, kteří chtějí zdanit všechny krátkodobé investice a investice do nemovitostí, které směřují do Spojených států. Zákon neprojde, ale má to určitou vypovídací hodnotu.

Změní se chuť riskovat?

To je skutečně zásadní otázka. Letos zatím globální trhy slavily dramatický obrat vyhlídek politiky Fedu a globální podporu politické křivky centrálních bank. Ale jak už řada lidí upozornila, centrální banka přistupuje k cyklu uvolňování většinou proto, že se blíží skutečné zpomalení ekonomiky, což vyžaduje změnu v pohledu na riziková aktiva. Zásadní otázkou tedy je, zda skutečně dojde k poklesu chuti riskovat, a ironicky by to mohlo vycházet ze dvou poměrně rozdílných situací: kvůli za A) velmi slabým údajům např. z ISM v tomto týdnu a páteční červencové zprávy o americké zaměstnanosti, nebo za B) dostatečně silným údajům, kvůli kterým dostane trh další vzteklý záchvat, protože by to naznačovalo cestu mírnějšího snižování sazeb.

Vybrané měny:

USD – zplošťující se křivka výnosů amerických dluhopisů naznačuje, že trh vnímá váhání Fedu jako známku, že není ochoten vést a zatím otálí kdesi daleko za vývojem křivky. Síla dolaru možná proti ostatním silným měnám nevydrží a situace se rychle stane politickou. Fed navíc nemá stejně žádnou kontrolu nad vývojem a jeho postup je předem daný.

EUR – hranice 1,1000 je další zásadní oblastí pro kurz EUR/USD – hledá podporu, ale je zde určité riziko propadu kvůli riziku brexitu a tomu, že Draghi před svým odchodem mobilizuje k vyššímu výkonu.

GBP – Bank of England nemá skutečnou možnost udělat v případě tvrdého brexitu něco, co by ránu jakkoli znatelně zmírnilo. Kurz EUR/GBP se ve středu snažil dostat z úzkých i přes to, že premiér Johnson předevčírem poslal vyslance se zprávou pro vedoucí představitele EU, což vyvolalo jednoznačný nedostatek reakcí.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Bezpečné přístavy odevzdávají včerejší zisky, dolar naopak v růstu pokračuje
  Po klidném startu do nového týdne akciové indexy v Evropě pokračují v líném obchodování. Objemy na evropských burzách jsou i dnes podprůměrné a většina indexů si tak své ocenění ze včerejška drží. DAX se dnes dopoledne vrátil nad hranici 12 600 euro a od začátku měsíce přidává téměř 5 %.
 • Bezpečnostní rizika při budování sítí 5G mohou pomoci společnosti Nokia
  „Společnost Nokia může získat rozsáhlé množství zakázek na budování sítí páté generace v Evropě. Na rozdíl od společnosti Huawei se nesnaží konkurovat nízkými cenami. Místo toho se marketing společnosti Nokia zaměřuje na důvěru a nový přístup k bezpečnosti,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Bezpečnostní úřad USA vstoupil do vyšetřování útoku hackerů na Nasdaq OMX, zájemci o fúzi či převzetí mohou znejistět
  Národní bezpečnostní agentura Spojených států (NSA) se svým ,,arsenálem" vložila do vyšetřování útoku hackerů na ...
 • Bezpečný prístav pre investície v roku 2021, navzdory koronavírusu
  Správa o novej nebezpečnej mutácii koronavírusu z Veľkej Británie nám pripomenula, koľko toho ešte o novom víruse nevieme a aké nestabilné obdobie pre podnikanie na trhoch zažívame. Sotva sa zdalo, že máme vývoj pandémie pod kontrolou a opatrenia sa rozvolnili, ukázalo sa, že stabilita bola len zdanlivá. Správa o novej mutácii vírusu doslova zo dňa na deň negatívne zasiahla finančné trhy - pokles zaznamenalo zlato, európske akcie Bitcoin. V súvislosti s tým sa ponúka otázka, čo nás čaká v investíciách budúci rok. Sú na obzore ďalšie krízy?
 • Bezpečný prístav zlato, alebo dlhopisy?
  Eskalácia obchodného napätia medzi USA a Čínou spôsobila nárast rizikovej averzie na trhoch, čo poslalo akciové indexy nadol a zároveň podporilo bezpečné prístavy, akými sú zlato (GOLD), alebo americké vládne dlhopisy (TNOTE).
 • Bezpečný přístav pro investice v roce 2021, koronaviru navzdory
  Zpráva o nové nebezpečné mutaci koronaviru z Velké Británie nám připomněla, kolik toho ještě o novém viru nevíme a jak nestabilní období pro podnikání na trzích zažíváme. Sotva se zdálo, že máme vývoj pandemie pod kontrolou a opatření se rozvolnila, ukázalo se, že stabilita byla jen zdánlivá. Zpráva o nové mutaci viru doslova ze dne na den negativně zasáhla finanční trhy – pokles zaznamenalo zlato, evropské akcie i Bitcoin. V souvislosti s tím se nabízí otázka, co nás čeká v investicích příští rok. Je na obzoru další krize?
 • Bezpečný přístav ve světě kryptoměn – tether, který kopíruje kurz dolaru
  V rámci dnešního článku se zaměříme na bezpečný přístav, který je ve světě kryptoměn velmi důležitý. To znamená, že se budeme zaobírat tzv. stablecoiny. Konkrétně se podíváme na tether. Stablecoiny jsou tokeny, které jsou též založeny na technologii blockchain. Stejně jako všechny jiné kryptoměny. Jejich využití je ovšem zcela jiné. Obecně vzato má každá kryptoměna za úkol řešit nějaký problém, inovovat atd. Což je právě předmětem spekulace a výkyvů cen.
 • Bez pomocných kliesok
  O najdôležitejšej udalosti začiatku tohto roka, rastúcej nervozite v rozvojových krajinách sme už písali aj analýzu a vývoj sledujeme aj v spravodajstve...
 • Bez poskytnutí druhé tranše pomoci by Řecko muselo odejít z eurozóny, řekl mluvčí vlády
  Řecko bude muset opustit eurozónu, pokud se Aténám nepodaří dosáhnout dohody s m...
 • Bezprostřední růst kryptoměn ohrozí finanční stabilitu
  Rada pro finanční stabilitu (FSB), mezinárodní organizace sledující rizika pro ekonomiky zemí G20, uvedla, že rychle rostoucí krypto trh by brzy mohl vážně ohrožovat finanční stabilitu.
 • Bezstarostná jízda končí. Vyšší sazby budou pro investory budíčkem do reality
  Od podzimu minulého roku akciové trhy výrazně kolísají. Divokou jízdu předvádějí především růstové akcie technologických firem. Jde o společnosti, které zpravidla nevyplácejí akcionářům podíl na zisku v podobě dividendy, protože často žádný čistý zisk nemají, ale místo toho lákají investory rychlým a výrazným růstem ceny akcií. Zvyšování úrokových sazeb a zdražování peněz je ale podstatnou překážkou v doposud často bezstarostné jízdě a mnozí investoři najetí na tento „retardér“ nepříjemně pocítí.
 • Bez špatných zpráv jasně převládla poptávka po riziku. S&P 500 nad 3000 body
  Optimismus se finančních trhů dál drží a odráží se v silném růstu akcií. Evropské indexy stoupají asi o 1 až 1,5 pct, přičemž Londýn ztratil svůj úvodní náskok. Americké burzy navázaly růstem, který v případě S&P500 činí 2 procenta a u DJIA dokonce 2,7. Ropa ovšem své zisky zmenšila a Brent je odpoledne už jen mírně nad včerejším závěrem.
 • Bezvládí ve Venezuele ohrožuje globální trh s ropou
  Ropná směs WTI je zachycena v rozpětí od 50 do 55 dolarů za barel. Pokračující omezování těžby v zemích OPEC je prozatím kompenzováno slábnutím poptávky. Ta je způsobena globálními obavami z nižšího ekonomického růstu.
 • Běžný účet platební bilance ČR opět pozitivně překvapil
  Běžný účet tuzemské platební bilance v červenci dosáhl přebytku ve výši 20,6 mld. Kč. To zcela přebilo všechny odhady trhu. Analytici včetně nás v průměru čekali jednociferný deficit. Za dobrým výsledkem stojí z části výraznější přebytek v zahraničním obchodě ve výši 30 mld. Kč, nicméně tady bylo překvapení relativně malé. Zahraniční obchod má navíc po slabém období mezi březnem až květnem co dohánět. Za vysokým přebytkem na běžném účtu za červenec stojí především velmi malý odhad odlivu dividend ve výši 6,1 mld Kč, zatímco před rokem ve stejném období činil více než 40 mld Kč.
 • Běžný účet platební bilance na vzestupu
  Přebytek na běžném účtu platební bilance ČR za duben dosáhl 37,8 miliardy Kč. To bylo nad všemi odhady, které v průměru ukazovaly na 19,0 miliardy Kč. V meziročním srovnání jde o zlepšení o silných 39,1 mld. Kč, za čímž do značné míry stojí nízká srovnávací základna z loňského dubna. Nicméně za rostoucím kladným saldem běžného účtu stojí jednak zvýšení přebytku obchodní bilance v dubnu na 29,4 mld Kč a z druhé strany nízký odliv dividend. Deficit důchodového účtu v dubu činil podprůměrných 2,4 mld Kč, což představuje meziroční zlepšení o 5,6 mld Kč. Samotný odliv dividend přitom dosáhl 2,8 mld Kč. V důchodové bilanci bychom čekali hlubší deficit, alespoň ve srovnání s loňským rokem. K tomu se přidal i oproti našemu odhadu mírně vyšší přebytek bilance služeb ve výši 8,0 mld Kč. Očekáváme, že přebytky na obchodní bilanci ve srovnání s loňským rokem zeslábnou a počítáme tak i se snížením přebytku na běžném účtu k 0,5 % HDP po loňských 3,6 %.
 • Běžný účet platební bilance překvapil méně výrazným deficitem
  Běžný účet platební bilance skončil v dubnu v deficitu ve výši 10,21 mld. CZK. Zároveň byl k citelně menšímu schodku revidován i výsledek za březen (z 17,63 mld. CZK na 10,00 mld. CZK). Tržní konsenzus i my jsme přitom očekávali v dubnu hlubší schodek ve výši 14,95 mld. respektive 17,8 mld. CZK. Po sezónním očištění sice došlo podle našeho odhadu k určitému prohloubení salda z -23,7 mld. CZK v březnu na -26,4 mld., celkově však výsledek po poměrně slabé dubnové statistice zahraničního obchodu příjemně překvapil.
 • Běžný účet platební bilance příjemně překvapil
  Běžný účet platební bilance vykázal za březen nepatrný schodek 0,5 mld. CZK, když tržní konsensus počítal s pasivem 9,5 mld. CZK. Našeho optimistického odhadu +12,9 mld. CZK dosaženo nebylo, což indikovalo již dříve oznámené zklamání, které přinesl březnový zahraniční obchod se zbožím. Zejména exportní strana doplatila na zavřené hranice a kolaps zahraniční poptávky kvůli vládami zaváděným opatřením proti šíření koronaviru.
 • Běžný účet platební bilance se snížil
  Běžný účet platební bilance se v únoru snížil na -5,84 mld. CZK oproti 7,74 mld. Trhy očekávaly pokles na -3,50 mld. CZK.
 • Běžný účet platební bilance sklouzl do deficitu
  Běžný účet platební bilance ČR za červen dosáhl deficitu 12,8 miliardy Kč. To bylo pod mediánem odhadů analytiků, který ukazoval na záporné saldo ve výši 3,9 mld. Kč. Ovšem po již zveřejněném výsledku obchodní bilance, která se v národní metodice ve stejném měsíci propadla do nečekaného deficitu, nešlo o velké překvapení. My jsme naopak očekávali hlubší saldo poblíž 21,0 mld. Kč.
 • Běžný účet platební bilance sklouzl hlouběji do deficitu
  Běžný účet platební bilance dosáhl v prosinci deficitu ve výši 14,4 mld. CZK, což bylo výrazně horší, než kolik ukazovaly odhady (v průměru kolem 8 mld. CZK). K horšímu výsledku přispěl slabší výsledek zahraničního obchodu ale zejména vyšší odliv důchodů, který dosáhl přes 24 mld. CZK. Samotný odliv dividend dosáhl výše 15,8 mld. CZK.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
UFX
FXCM
Swiss Markets
reklama
Coinfy