Má smysl investovat do Bitcoinu a dalších kryptoměn?

Napsal:   Sekce: Analytický blog Jaroslava Brychty

Bitcoin se dostal v posledních dnech nad hranici 4 000 USD. Má smysl do něj investovat nebo je to bublina, která brzy splaskne? Jak vidí jeho budoucnost analytici? Zeptali jsem se Jaroslava Brychty, hlavního analytika XTB Česká republika.


Vaše společnost jako první tuzemský broker nabídla klientům obchodování kryptoměn. Dá se s nimi obchodovat jako s klasickými měnami (forexem) nebo jsou tam rozdíly?

S klasickými měnami se dá velmi dobře obchodovat na denní bázi, ale díky inflaci nejsou zrovna nejlepší dlouhodobou investicí. Kryptoměny jsou ale aktivem, které začíná stále více obchodníků zajímat právě kvůli jejich dlouhodobému investičnímu potenciálu. A aby také ne? Bitcoin vyrostl za poslední rok o 400 % a například cena Etherea se zvýšila dokonce o 1700 %.

Spoustě lidí se mohou zdát kryptoměny jako jednoznačná bublina, která musí zákonitě splasknout.

To samozřejmě nelze vyloučit. Kryptoměny jsou stále velmi mladou a neprozkoumanou technologií a spousta věcí se může kdykoli pokazit. Odmítnout je bez hlubší úvahy jako bublinu ale přeci jen může být docela unáhlené.

Vezměme si třeba bitcoin, jakožto nejstaršího představitele tohoto stále velmi mladého odvětví. Přestože bitcoin vznikl v lednu 2009, obchodovat se s ním začalo až někdy v polovině roku 2010. Burza tehdy vznikla zcela přirozeně prostě proto, že stále více lidí bitcoin chtělo vlastnit. Lidi už ale nechtěli vytěžené bitcoiny rozdávat jen tak zadarmo, jak bylo do té doby zvykem, a rozhodně je nebavilo vyměňovat si bitcoiny za dolary a eura na přímo. Jednak to bylo nepraktické a hlavně museli věřit protistraně, že jim za bitcoiny skutečně pošle peníze.

V tu dobu vznikla bitcoinová burza?

Ano a bitcoin měl najednou objektivní tržní cenu. Ta byla ze začátku sotva pár centů, ale s dalším růstem poptávky samozřejmě začala narůstat. Bitcoin díky tomu najednou přilákal pozornost nejenom pár IT geeků, ale i širšího publika lidí, kteří chtěli tuto technologii vyzkoušet.

No a samozřejmě také lidí, kterým přišla zajímavá a chtěli na ní vydělat. Cena dál rostla, o bitcoinu se začalo psát v médiích, poptávka rostla ještě více a protože je nabídka bitcoinů omezená, dramatický růst ceny byl rázem na světě. V procentech je tento růst obrovský hlavně proto, že bitcoin skutečně rostl v podstatě z ničeho.

Proč se lidé vůbec začali o bitcoin zajímat a proč zájem trvá i nyní, kdy už se zdá docela drahý?

Především proto, že technologie blockchainu, která je hlavním přínosem strůjce bitcoinu Satoshi Nakamota, je skutečně svým způsobem revoluční inovací. Stejně jako nám všem internet umožnil rychlou a bezplatnou výměnu informací a navždy změnil to, jak informace přijímáme a distribuujeme, může podle mnohých také bitcoin a technologie blockchainu změnit podobnou měrou také svět financí.

Co je to ten blockchain?

Blockchain je ve své podstatě databází nebo chcete-li velkou účetní knihou, která je sdílena po celém světě nespočtem uživatelů prostřednictvím peer-to-peer sítí, v podstatě na internetu. Tato databáze obsahuje všechny transakce a především zůstatky na všech účtech, které jsou navíc veřejné a díky velmi chytrému šifrování nezfalšovatelné.

Podobá se to vedení zůstatků měn na bankovním účtu?

Bitcoin v tomto ohledu není ani tak měnou, něčím, co bychom mohli fyzicky vlastnit, jako spíše souhrnem zůstatků v této účetní knize. Každý, kdo chce svůj zůstatek na účtu utratit, musí nejprve před všemi prokázat, že tímto zůstatkem skutečně disponuje, a síť pomocí chytrých algoritmů zajistí, že prostředky budou bezpečně převedeny z účtu A na účet B, aniž by mohly být utraceny ve stejný čas někde jinde.

Na rozdíl od běžného platebního styku, jaký známe například, když platíme kartou, nebo využíváme mezibankovní převod, tato síť funguje vlastně sama o sobě a nepotřebuje žádného prostředníka, který by zůstatky na účtu a to, zda je možné tyto zůstatky utratit, ověřoval.

To zní jako budoucnost finančních služeb?

Tohle je samo o sobě revoluční. I když vám to možná na první pohled nepřijde zajímavé, tak díky bitcoinu (a zatím stále hodně fantazírujeme) si lze poprvé v moderní historii představit svět bez bank. Nebo alespoň bez jejich páteřní funkce jakožto správců depozit a zprostředkovatele platebního styku. To bylo samo o sobě před pár lety ještě naprosto nemyslitelné.

Jak se liší převod kryptoměn v blockchainu oproti převodu měn v běžném bankovním prostředí?

Transakce mohou být díky blockchainu rychlejší, levnější a bezpečnější. Nikdo netvrdí, že tady za pár let díky kryptoměnám nebudou banky, ale rozhodně není úplně mimo tvrdit, že kryptoměny mohou alespoň v některých oblastech finančnictví získat docela snadno v budoucnu zajímavou konkurenční výhodu.

Hovoříme stále o bitcoinu. Stojí za pozornost i další kryptoměny?

Jak jsem uvedl před chvílí, kryptoměny nejsou pouze bitcoin a ve skutečnosti je jich mnohem více. U nás v obchodní platformě najdete pět nejobchodovanějších, ale protože je bitcoin veřejný a zcela otevřený projekt, který může kdokoli zkopírovat, existuje dnes přibližně 700 dalších kryptoměn.

Některé jsou téměř přesnou kopií bitcoinu s drobnými vylepšeními (například litecoin), jiné jako například Ethereum nabízejí zcela nové funkce a potenciání vylepšení. Všechny ale mají jedno společné a to je právě technologie blockchainu.

Proč by měl uspět zrovna bitcoin, když si téměř kdokoli může udělat vlastní kryptoměnu?

Pravdou je, že úspěch bitcoinu není rozhodně zaručen, ale je v současné době nejvíce pravděpodobný. Bitcoin má totiž proti ostatním měnám několik velmi zásadních výhod.

Bitcoin byl především dlouhou dobu první kryptoměnou, díky které má takzvanou first mover advantage, tj. výhodu, kterou mají většinou všechny firmy, které se jako první objeví v nově vznikajícím sektoru. Díky tomu dnes na bitcoinu pracuje zdaleka nejvíce developerů ze všech kryptoměn a bitcoin je krytý skutečně špičkovou mozkovou kapacitou.

Zároveň je díky své velikosti nejhůře napadnutelný, má největší infrastrukturu, největší uživatelskou základnu a logicky tedy i nejsilnější síťový efekt. Ten je speciálně pro měnu naprosto zásadním aktivem. Protože čím více lidí měnu využívá, tím více je užitečná ke směně a tím více dalších nových uživatelů ji bude ochotno ke směně využívat.

Může v budoucnu vedle sebe úspěšně fungovat více kryptoměn?

Stejně jako Facebook není jedinou sociální sítí, když postupně vznikl Twitter, Instagram, Snapchat, Pinterest, LinkedIn a další deriváty sociálních platforem, mohou vedle sebe existovat také různé kryptoměny, které se liší svými funkcionalitami, rychlostí či způsobem využití.

700 kryptoměn je ale opravdu trochu příliš a na drtivou většinu kryptoměn se podle mě bude vzpomínat jako na nástroj k obohacení lidí, kteří danou kryptoměnu v lepším případě vymysleli a v horším pouze zkopírovali.

Na kryptoměnách se proto zdá být dnes bublina především v počtu kryptoměn samotných, která mě osobně velmi připomíná internetovou bublinu z roku 2000. Ta byla tehdy pro řadu internetových společností katastrofální, ale také z ní vyrostly dnes tak dominantní firmy jako například Google, Amazon, nebo eBay.

Můžete nám říci něco více o historii a velikosti celého ekosystému bitcoinu, nebo o tom, jak rychle rostl od svého vzniku?

Na téma kryptoměn jsem nedávno napsal report, kde to všechno je a který si můžete stáhnout na https://cz.xtb.com/bitcoin.

Jak mají obchodníci ke kryptoměnám přistupovat, když s nimi chtějí obchodovat?

Předem je asi třeba si uvědomit, že se jedná stále o docela zvláštní aktivum, které má tak trochu svá vlastní pravidla. Na rozdíl od ostatních měn nebo akcií u kryptoměn nemáme žádné pravidelně zveřejňované výsledky, které by nám říkaly, jak si celý sektor vede. Kryptoměny jsou prostě decentralizovaným světem se vším všudy a spousta informací, které by nás třeba zajímaly, prostě nejsou k dispozici.

Trh je navíc v porovnání se skutečně zavedenými finančními aktivy stále docela malý a stačí pár špatných zpráv, jako krach některé z bitcoinových burz, snaha o regulaci v některých zemích nebo prostě jen větší prodejní objednávka některého z velkých hráčů a cena se může během chvíle propadnout klidně i o desítky procent.

Kryptoměny jsou stále především jeden velký experiment a je nezbytné k nim proto takto přistupovat.

Co byste tedy obchodníkům poradil?

Zlatým pravidlem pro každého, kdo chce investovat do kryptoměn, by mělo být tradiční: Investujte pouze tolik, kolik jste ochotni ztratit. Vysoký potenciální výnos je totiž vykoupen rizikem, které dalece přesahuje rizika investování do běžných isntrumentů.

Kryptoměny jsou stále mladou a do značné míry neprobádanou technologií s řadou nedořešených otázek. Až čas ukáže, jestli jsou spekulativní bublinou, nebo technologií, která má skutečně potenciál změnit náš názor na to, co vlastně peníze představují a zda mohou být někdy v budoucnu po mnohaletém období státního monopolu třeba znovu soukromé.


Kdo je Jaroslav Brychta?

Od roku 2007 pracuje ve společnosti X-Trade Brokers jako analytik finančních trhů. Věnuje se především analýze měnového trhu, měnové politice centrálních bank a jejímu dopadu na finanční trhy. Zabývá se také technickou analýzou nejvíce obchodovaných finančních instrumentů. Pravidelně poskytuje komentáře do živého vysílání České televize, příspívá do online médií a vystupuje na investičních konferencích. Jeho analýzy si můžete přečíst na portálu pro tradery xPuls.cz.

O technologii blockchain a rozvoj kryptoměn se zajímá od samého začátku a patří k jednomu z nejrespektovanějších odborníků na toto téma v České republice.

Hodnocení článku:
Sdílení článku:
Facebook

Čtěte více

 • Mapa 52/11
  Analýza minulého a budoucího roku .....
 • Mapa 6/11
  Venku pere sluníčko a EURo selluje?
 • Mapa 6/12
  Pokus o výhled na tento týden.........
 • Mapa 7/11
  Výhled na tento týden
 • Mapa 7/12
  Pokus o výhled na tento týden.........
 • Mapa 8/11
  Venku přituhlo, tak uvidíme kam nám to půjde.
 • Mapa 8/12
  Pokus o výhled na tento týden....
 • Mapa 9/11
  Venku svítí sluníčko, tak Buy,Buy,Buy?
 • Mapa 9/12
  Náhled na tento týden.......
 • Margin call - jak znovu začít
  Rozhodl jsem se, že se trochu vypíšu ze svého obchodování...
 • 9. MQL4 - Moje první strategie (1/2)
  V tomto díle si společně napíšeme vlastní strategii. Začneme nejprve vytvořením knihovny s pomocnými funkcemi pro obchodování.
 • 8 pips
  Dnes mi dorazila zpráva od mého dobrého přítele. Napsal mi v ní: "Tak dneska jsem vydělal jen 8 pips". Trh EUR/USD se dnes do této chvíle pohyboval v rozmezí High a Low asi 80 pips. Nabízí se zde otázka: Je 8 pips profitu za jeden den skutečně tak málo?
 • 8. MQL4 - Tester strategií
  V tomto díle se v rychlosti seznámíme s testerem strategií, který nám pak poslouží k testování a ladění naší strategie.
 • 7 tipů pro efektivní skalpování
  Dozvíte se, na co byste si měli dát pozor, co si důkladně promyslet a v jakých oblastech na sobě pracovat, abyste se stali ziskovým skalperem.
 • 7. MQL4 - Funkce pro obchodování
  V tomto díle si představíme poslední oblast jazyka MQL4 tak, abychom byli schopni napsat svoji vlastni strategii pro automatizované obchodování a tím jsou funkce pro práci s pokyny.
 • 6. MQL4 - Technické indikátory
  V tomto díle se podíváme funkce, které vracejí data jednotlivých indikátorů.
 • 5 velkých mýtů o obchodování forexu
  Pokud jste ve světě obchodování forexu nováček a hledáte informace, jak vůbec začít, vězte, že v tomto odvětví platí, že je propleteno spoustou balastu a zkreslených informací. Po čas celé své tradingové kariéry se budete neustále zdokonalovat a nejspíš vyhledávat nové informace a rady na internetu.
 • 5 rozdielov v tradingu kryptomien a forexu
  Dnes vám opíšem 5 zásadných rozdielov pri tradingu krypto trhu a forexových mien. Každá je v niečom lepšia a v niečom horšia a idem na tie rozdiely poukázať. Aj keď je tu kryptosvet iba necelých 10 rokov a forex niekoľkonásobne viac, tak popularita týchto trhov je celkom podobná.
 • 5 rozdielov v tradingu kryptomien a akcii
  V dnešnom blogu Vám vysvetlím zásadných 5 rozdielov pri tradingu a akciach. Každé má svoje pro a proti, no jeden trh je regulovaný a druhý nie je a tam začínajú všetky problémy aj príležitosti. Veľa začiatočníkov verí, že kupovanie kryptomeny cez krypto burzu je ako kupovať akcie cez brokera, no pravda je inde.
 • 5 nejsilnějších emocí tradera
  Psychologie obchodování je nedílnou součástí každého z nás. Trhy jsou jakýmsi živým organismem, u kterého se snažíme racionálním přístupem zanalyzovat jeho vývoj, což vytváří rozpor mezi očekáváním a konečným výsledkem.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace

avatar

Autor:

XTB ČR

Hodnocení autora:
Kolektiv autorů X-Trade Brokers - XTB.cz
Bližší informace o autorovi >>
reklama
3cAnalysis

Kurzy obchodování

Zář
14

Juniorská škola tradingu - Forex I-II (Praha)

Juniorská škola tradingu - Forex I-II je určena pro začínající tradery. Pokud chcete vyzkoušet něco nového, vymanit se z davu a být úspěšný v obchodování na finančních trzích, tak je tento seminář určen právě vám.

Zář
28

Profesionálem na forexu - kurz pro pokročilé tradery (Praha)

Seminář Profesionálem na forexu je určený pro absolventy kurzu Juniorská škola tradingu a pro pokročilé forexové tradery. Naučíme vás naše ziskové intradenní a swingové obchodní strategie a posuneme vás k vyšším ziskům. Jedná se o jeden z nejlépe hodnocených seminářů FXstreet.cz a věnujeme se na něm hlavně korelačním strategiím a intermarket analýze. Sleva: Absolventi semináře Juniorská škola tradingu mají tento seminář za 4 400,-Kč.


říj
12

Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management

Zcela nový seminář z dílny FXstreet.cz a tentokrát se zaměřením na psychologii obchodování a money-management. A právě toto téma je naprosto nejdůležitější a současně bohužel nejvíce podceňované a opomíjené téma většiny obchodníků. Tento seminář tak doplňuje naše ostatní kurzy, které se zaměřují spíše na technickou stránku tradingu. Úspěch tradera záleží hlavně na jeho psychice a přístupu k obchodování. Přijďte se naučit ty nejsilnější nástroje, tipy a rady, které vám k úspěchu pomohou. Tento unikátní seminář zcela jistě změní váš přístup k tradingu a tím také vaše celkové výsledky.

říj
19

Jak vytvářet ziskové AOS a testovat obchodní strategie

Představujeme vám exkluzivní seminář se zástupci profesionálního vývojářského týmu, působícího ve společnosti FXstreet.cz. Hlavní náplní budou základy tvorby automatických obchodních systémů (AOS) pro platformu MetaTrader 4 včetně praktických ukázek. Naučíte se také správně backtestovat ziskovost AOS. Navíc si sami v průběhu semináře vytvoříte svůj první ziskový AOS.

Lis
2

Exkluzivní VIP seminář: Obchodujte jako bankovní trader!

Představujeme vám exkluzivní seminář, který účastníky semináře posouvá mezi tradingovou elitu. V průběhu semináře se dozvíte veřejně nedostupné informace o tom, jak ve skutečnosti funguje forex, pravdu o retailových brokerech a další veřejně nedostupné informace z obchodování bank a tradingu na institucionální úrovni.

Literatura

titulka_smallsize.jpg

Novinka! Kniha "Jak se stát forexovým obchodníkem" Ondřeje Hartmana vychází ve druhém a výrazně rozšířeném vydání!

Kniha vychází již ve druhém, ale tentokrát výrazně upraveném a rozšířeném vydání. Kniha je koncipována tak, aby byla užitečným průvodcem jak začínajícím obchodníkům bez zkušeností, tak i těm, kdo na forexu již obchodují a potřebují si prohloubit své znalosti.

Day_Trading_obalka_78x110.jpg

Kniha "FOREX – Ziskové intradenní a swingové obchodní strategie" od Kathy Lien vychází v češtině!

Je nám velikou ctí, že můžeme obohatit český a slovenský forexový trh světově uznávanou knihou číslo 1 pro každého, kdo chce do hloubky pochopit fungování největšího světového finančního trhu.

C:\fakepath\kathy-lien-08112017.jpg

Světový bestseller o tradingu v češtině! Úspěšní obchodníci: Jak běžní lidé porážejí Wall Street v jeho vlastní hře

Jedna z nejprodávanějších knih od Kathy Lien právě vychází v českém překladu! Obsahuje sérii rozhovorů Kathy Lien s nejúspěšnějšími tradery. Tato kniha se stala inspirací pro tisíce čtenářů po celém světě. Setkáte se v ní s příběhy obyčejných lidí, kteří dokázali zbohatnout díky systematickému dodržování konkrétních pravidel v tradingu. Bez ohledu na jejich povolání jsou dnes úspěšnými obchodníky a investory. V této knize vám budou představeny jejich obchodní přístupy a strategie, které vám pomohou pochopit, jak lze pomocí vlastní píle dosáhnout úspěchu ve zdánlivě složitém světě tradingu.

Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:


FXstreet.cz - forex, komodity, kryptoměny, trading, zpravodajství

Nezávislý investiční server zaměřený na forex, komodity, kryptoměny, trading a zpravodajství. Vzdělávací články, cenové grafy, cizí měny, semináře, ekonomické a forex zprávy.
reklama
RoboMarkets
reklama
XTB-vecerni-skola
reklama
RoboMarkets
reklama
Globtrex