Pondělí 23. květen 2022 07:34
reklama
Purple Dulovec VWAP
reklama
InstaMarkets
reklama
Dukascopy krypto
reklama
virarosi krypto

Zlato – pokles ještě není u konce

Napsal:   Sekce: Fundamentální analýza

V našem fundamentálním okénku jsme se ještě nevěnovali vzácnému kovu, který někteří považují za měnu svého druhu - zlato. Proto pohled na vývoj jeho ceny a výhled do budoucna nesmí na našem serveru chybět.

Zlato se aktuálně nachází v silném medvědím trendu - z maxim na podzim roku 2011 ztratilo již 30 % své hodnoty. Někteří analytici považují tento pokles jako možnou nákupní příležitost, nesmíme ale zapomenout, že zlato se během 80. a 90. let propadlo na třetinu své předchozí hodnoty a i během největších otřesů finanční krize 2008-09 se obchodovalo okolo 800 USD za unci, což je ještě hluboko pod aktuální cenou. Prostor pro pokles tu tedy ještě zajisté je.

Pokud se díváme na cenu zlata v amerických dolarech, což je jeho tradiční kotace (XAU/USD), je potřeba sledovat vývoj v americké ekonomice, protože ta nejvíc ovlivní hodnotu dolaru a zprostředkovaně i ceny zlata. Zde jsou dva důvody, které stály za počátkem již zmiňovaného medvědího trendu:

1.      Inflace se drží při zemi

Neuvěřitelný růst cen zlata během let 2009-11 byl tažen především spekulacemi, že nová emise peněz v rámci kvantitativního uvolňování (QE) americkou centrální bankou vyústí ve vyšší inflaci, ne-li hyperinflaci. S růstem cen oscilujícím okolo 2 % i po 4 letech po zavedení QE však tyto obavy začaly ustupovat a s tím přišla i korekce na zlatě.

Výhled zadlužení americké federální vlády, které také vyvolávalo inflační hysterii, se za poslední rok radikálně změnil. Tvrdé úspory ve státním rozpočtu snížily schodek na očekávaná 4 % ve fiskálním roce 2013. Zadlužení vyjádřené poměrem dluhu k HDP je sice na nejvyšších historických hodnotách (mimo války), letošním rokem však kulminovalo a už by se mělo začít snižovat.

2.      Silnější USD

Podzim 2011 byl zlomem také pro americký dolar. Zrychlující ekonomika USA, rozmach těžby ropy a plynu z břidlic i recese v eurozóně – všechny tyto faktory hovořící ve prospěch dolaru jej poslaly na vyšší úrovně a to při silně negativní korelaci hodnoty dolaru a zlata působilo jako tlumič na zlatou rally.

Zajímavé je srovnání ceny zlata s dolarovým indexem (v grafu je převrácený, pokles červené linie znamená posílení USD), kde dolar působí jako předstihový indikátor ceny zlata. Dokazují to situace jako slábnutí dolaru na začátku roku 2011 či jeho posílení v srpnu 2011 a únoru 2013, na které reagovalo zlato s určitým zpožděním. Při vstupu na trh se zlatem se proto vyplatí prozkoumat vývoj dolarového indexu za posledních několik týdnů.

Vývoj ceny zlata (modře, pravá osa) a dolarového indexu (převrácený, červeně):


Zpět k fundamentu: Změny v americkém energetickém průmyslu spolu s nízkou inflací tedy aktuálně táhnou ceny zlata dolů. Pokud se bude ekonomika ve Spojených státech vyvíjet i nadále pozitivním směrem, můžeme se dočkat prolomení 1000dolarové hranice směrem dolů a ani 800 dolarů za unci, což je nákladová cena těžby, nemusí být v krajní situaci překážkou. Zlato se totiž na rozdíl od průmyslových komodit (ropa, uhlí) téměř nespotřebovává a může dojít k situaci, kdy omezenou nabídku ze strany těžařů nahradí investoři zbavující se tohoto žlutého kovu. To se například s ropou nemůže stát, protože veškerý objem světových zásobníků tvoří pouze zhruba 100 dní produkce a trh je závislý na těžbě.

Z poptávkové strany můžeme vidět stále silný zájem z Asie, a to především z retailu. Asijské centrální banky jako jeden z velkých kupců a tahounů zlaté rally posledních 12 let však své nákupy nejspíše stupňovat nebudou. Případný růst úrokových sazeb v USA by zatraktivnil držbu amerického dluhu na rozdíl od neúročeného držení vzácného kovu, čímž pádem může poptávka mírně klesnout. Zajímavá je situace také v Indii, největším světovém dovozci zlata, kde se lidé ženou za zlatem z důvodu silné depreciace místní měny. Vláda se ale snaží import zlata omezit, protože zemi trápí vysoký deficit běžného účtu (importy vysoce překračují exporty).

Psychologický faktor také bude hrát svou roli. 12 let nepřetržitého růstu střídá pokles o 30 %, který může nahlodat důvěru investorů. Z tohoto i výše zmíněných důvodů proto předpokládáme klesající zájem o zlato a další pokles jeho ceny v dlouhém období. Krátkodobé vzestupy však budou na denním pořádku, čehož jsme svědky v těchto dnech (konec července), v tomto případě je potřeba obrátit se na technickou analýzu, či případně se snažit najít divergenci na vývoji dolarového indexu a ceny zlata.

Vývoj ceny zlata (XAU/USD, denní graf – D1):


Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Zlato - Analýza více časových rámců
  Cena zlata se již nějakou dobu pohybuje ve stranovém trendu. Technická analýza naznačuje, že by v nejbližších dnech mohlo dojít k zajímavému pohybu. Jakým směrem a za jakých podmínek uvažovat o obchodu se dočtete v tomto blogu.
 • Zlato: Anomálie na trhu
  Ani zlato nebylo ušetřeno extrémním turbulencím na finančních trzích v posledních dnech. V situaci, kdy někteří prodávat musejí, aby splnili požadavky brokera při margin call nebo potřebují hotovost na úhradu svých jiných závazků, a nemají dostatek likvidní protistrany, vznikl na trhu se zlatem prostor pro arbitráž.
 • Zlato a růst cen
  Tématem letošního roku byla bezesporu překvapivě vysoká inflace, která se ve vyspělých zemích dostala do vyšších jednociferných procent. Zlato jako komodita s puncem bezpečného přístavu i uchovatele hodnoty by tím pádem mělo zažívat „zlaté“ časy.
 • Zlato a striebro na križovatke
  Ahojte traderi. V dnešnom článku sa spoločne pozrieme na zlato a striebro, ktoré som už dlhšie neanalyzoval. Zlato a striebro sú už v tomto čase pre mňa špeciálne komodity a z hľadiska dlhodobejšieho scenára im venujem kratší úvod.
 • Zlato a striebro vo veľkej korekcii. Do kedy?
  Dnes sa v našej analýze pozrieme na drahé kovy a to konkrétne na zlato a striebro. Obidva drahé kovy si v posledných dňoch prešli poklesom. Dalo sa to čakať? Je pokles už na konci? To si povieme v dnešnej analýze.
 • Zlato by mohlo konsolidovat v oblasti kolem 1 710 USD
  Včera se směnný kurz zlata (XAU/USD) obrátil na sever od měsíčního S1 na 1 679,34. Během úterního rána sazba překročila úroveň 1700,00 USD.
 • Zlato dosahuje úrovně 1620 USD
  V úterý cena žlutého kovu překročila 1600,00 a dotkla se úrovně 1660,00. Počas denních obchodních hodin času GMT se kov udržel na ceně 1 620,00 cenu.
 • Zlato – jakou cenu má nevědomost?
  Zlato. Pro někoho obyčejný kov zařazený do tabulky chemických prvků pod zkratkou Au, pro někoho, s promývací pánví v ruce na břehu řeky něco, pro co žije, pro někoho jiného oslovení jeho drahé polovičky, když dostal chuť na pivo a do kuchyně zavolá: „..zlato, přines mi prosím jedno pivo z ledničky“. Pro někoho je to jistota dobře uložených peněz a pro někoho prostředek, jak peníze vydělat.
 • Zlato letošním premiantem
  Žlutý kov se ze svých minim na přelomu roku výrazně odrazil a po více než 20procentní rally vstoupil do býčího trhu. Ve srovnání s vývojem ostatních aktiv na finančním trhu se tak pohybuje mezi těmi s nejvyšší návratností. Můžeme čekat podobný vývoj i ve zbytku roku?
 • Zlato nebo ropa?
  V tradiční středeční fundamentální analýze se podíváme na dlouhodobý vztah cen ropy a zlata a také se dozvíme, jaké důsledky z aktuálních cen můžeme vyvodit. Pro dnešek vezměme v úvahu, že ropa i zlato stejně jako ostatní komodity v průměru rostou zhruba o inflaci a po nějakém čase se vrací ke své reálné hodnotě. Proto poměr ceny zlata a ropy se za uplynulých 30 let vždy vracel ke svému průměru na úrovni zhruba 17 barelů ropy za 1 unci zlata.
 • Zlato po referendu na dně, nyní však letí raketově vzhůru
  Zlato se po švýcarském referendu zhoupnulo na hodnoty z počátku listopadu, na minima z roku 2010 však nedosáhlo.
 • Zlato prekonalo dôležitú rezistenciu. Dočkáme sa all time high?
  Dnes by som sa chcel v krátkosti na zlato, ktoré akurát včera prekonalo veľmi dôležitý level. Čo sa tým mení a prečo to bolo dôležité?
 • Zlato se odpoutalo od čtyřletých minim, úroveň 1200 USD rozhodne
  Zlatu se v posledních několika týdnech podařilo odpoutat od svých dlouholetých minim a posunulo se blíže úrovni 1200 USD za unci.
 • Zlato, stříbro, dolar a jejich cenový vývoj
  Ti, co se zajímají o dění na finančních trzích vědí, že cena zlata je negativně korelovaná s americkým dolarem, což znamená, že jestliže americký dolar roste, pak cena zlata klesá a naopak.
 • Zlato táhnou nahoru centrální banky
  Pokud investoři čekají uvolněnou měnovou politiku a chtějí při rostoucích globálních rizicích uložit své prostředky bezpečně, nakupují vládní dluhopisy… a zlato. Tyto dva trhy jsou dlouhodobě úzce propojeny a jejich korelace v letošním roce ze zjevných důvodů ještě více roste.
 • Zlato ustálilo svůj pohyb po referendu, technicky na tom však není dobře
  Zlato se pomalu dostává ze zmatku, který byl na grafu patrný po výsledcích švýcarského referenda o zlatých rezervách v rozvaze tamní centrální banky.
 • Zlato v roce 2020 aneb co nám krize opět připomněla
  V minulém roce jsme mohli být svědky nečekaného světového dění, kdy se naše planeta, díky jen velmi těžko předvídatelné situaci, opět ocitla v krizi, která nám zase pro jednou ukázala, jak moc se toho musíme ještě naučit. Hlavní otázkou však není, co tato v moderním světě moc nepoznaná krize ukázala všem, ale co ukázala nám obchodníkům.
 • Zlato vs. akcie a aktuálny rast
  Zlato je veľmi známa komodita a dá sa povedať, že je to kráľ spomedzi drahých kovov. Tak ako iné finančné aktíva aj zlato má svoje výhody a nevýhody. Takisto má zlato svojich priaznivcov a ľudí, čo ním pohŕdajú. Prečo? Poďme sa pozrieť na niekoľko spôsobov investovania do zlata a jeho výkonnosť z dlhodobého hľadiska.
 • Zlato zažívá prudký vzestup
  Nadpis dnešního článku je zajisté matoucí. Jak by přece mohlo zlato kamkoliv stoupat, když se již téměř 4 roky nachází v medvědím trendu, během kterého ztratilo přes 40 % hodnoty!
 • Zlato znova na 1300 a stop hunty na EUR/AUD a NZD/JPY
  V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Bidaskbit ebook