Pátek 20. září 2019 12:17
reklama
UFX
reklama
ShowFX
reklama
ShowFX

Zlato – pokles ještě není u konce

Napsal:   Sekce: Fundamentální analýza

V našem fundamentálním okénku jsme se ještě nevěnovali vzácnému kovu, který někteří považují za měnu svého druhu - zlato. Proto pohled na vývoj jeho ceny a výhled do budoucna nesmí na našem serveru chybět.

Zlato se aktuálně nachází v silném medvědím trendu - z maxim na podzim roku 2011 ztratilo již 30 % své hodnoty. Někteří analytici považují tento pokles jako možnou nákupní příležitost, nesmíme ale zapomenout, že zlato se během 80. a 90. let propadlo na třetinu své předchozí hodnoty a i během největších otřesů finanční krize 2008-09 se obchodovalo okolo 800 USD za unci, což je ještě hluboko pod aktuální cenou. Prostor pro pokles tu tedy ještě zajisté je.

Pokud se díváme na cenu zlata v amerických dolarech, což je jeho tradiční kotace (XAU/USD), je potřeba sledovat vývoj v americké ekonomice, protože ta nejvíc ovlivní hodnotu dolaru a zprostředkovaně i ceny zlata. Zde jsou dva důvody, které stály za počátkem již zmiňovaného medvědího trendu:

1.      Inflace se drží při zemi

Neuvěřitelný růst cen zlata během let 2009-11 byl tažen především spekulacemi, že nová emise peněz v rámci kvantitativního uvolňování (QE) americkou centrální bankou vyústí ve vyšší inflaci, ne-li hyperinflaci. S růstem cen oscilujícím okolo 2 % i po 4 letech po zavedení QE však tyto obavy začaly ustupovat a s tím přišla i korekce na zlatě.

Výhled zadlužení americké federální vlády, které také vyvolávalo inflační hysterii, se za poslední rok radikálně změnil. Tvrdé úspory ve státním rozpočtu snížily schodek na očekávaná 4 % ve fiskálním roce 2013. Zadlužení vyjádřené poměrem dluhu k HDP je sice na nejvyšších historických hodnotách (mimo války), letošním rokem však kulminovalo a už by se mělo začít snižovat.

2.      Silnější USD

Podzim 2011 byl zlomem také pro americký dolar. Zrychlující ekonomika USA, rozmach těžby ropy a plynu z břidlic i recese v eurozóně – všechny tyto faktory hovořící ve prospěch dolaru jej poslaly na vyšší úrovně a to při silně negativní korelaci hodnoty dolaru a zlata působilo jako tlumič na zlatou rally.

Zajímavé je srovnání ceny zlata s dolarovým indexem (v grafu je převrácený, pokles červené linie znamená posílení USD), kde dolar působí jako předstihový indikátor ceny zlata. Dokazují to situace jako slábnutí dolaru na začátku roku 2011 či jeho posílení v srpnu 2011 a únoru 2013, na které reagovalo zlato s určitým zpožděním. Při vstupu na trh se zlatem se proto vyplatí prozkoumat vývoj dolarového indexu za posledních několik týdnů.

Vývoj ceny zlata (modře, pravá osa) a dolarového indexu (převrácený, červeně):


Zpět k fundamentu: Změny v americkém energetickém průmyslu spolu s nízkou inflací tedy aktuálně táhnou ceny zlata dolů. Pokud se bude ekonomika ve Spojených státech vyvíjet i nadále pozitivním směrem, můžeme se dočkat prolomení 1000dolarové hranice směrem dolů a ani 800 dolarů za unci, což je nákladová cena těžby, nemusí být v krajní situaci překážkou. Zlato se totiž na rozdíl od průmyslových komodit (ropa, uhlí) téměř nespotřebovává a může dojít k situaci, kdy omezenou nabídku ze strany těžařů nahradí investoři zbavující se tohoto žlutého kovu. To se například s ropou nemůže stát, protože veškerý objem světových zásobníků tvoří pouze zhruba 100 dní produkce a trh je závislý na těžbě.

Z poptávkové strany můžeme vidět stále silný zájem z Asie, a to především z retailu. Asijské centrální banky jako jeden z velkých kupců a tahounů zlaté rally posledních 12 let však své nákupy nejspíše stupňovat nebudou. Případný růst úrokových sazeb v USA by zatraktivnil držbu amerického dluhu na rozdíl od neúročeného držení vzácného kovu, čímž pádem může poptávka mírně klesnout. Zajímavá je situace také v Indii, největším světovém dovozci zlata, kde se lidé ženou za zlatem z důvodu silné depreciace místní měny. Vláda se ale snaží import zlata omezit, protože zemi trápí vysoký deficit běžného účtu (importy vysoce překračují exporty).

Psychologický faktor také bude hrát svou roli. 12 let nepřetržitého růstu střídá pokles o 30 %, který může nahlodat důvěru investorů. Z tohoto i výše zmíněných důvodů proto předpokládáme klesající zájem o zlato a další pokles jeho ceny v dlouhém období. Krátkodobé vzestupy však budou na denním pořádku, čehož jsme svědky v těchto dnech (konec července), v tomto případě je potřeba obrátit se na technickou analýzu, či případně se snažit najít divergenci na vývoji dolarového indexu a ceny zlata.

Vývoj ceny zlata (XAU/USD, denní graf – D1):


Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Zhodnocení účtu 100 % za měsíc - žádný problém?
  Na demo účtu asi každý, kdo se obchodováním alespoň trochu zabýval, dosáhl zhodnocení v řádu stovek procent, ale většinou nakonec podobná euforická období skončila naprostou destrukcí účtu. Co se může skrývat za stoprocentním zhodnocením, se snažím poodkrýt v následujícím článku.
 • Zig & Zag
  Hezký den dámy a pánové, předem prosím omluvte můj psaný projev, protože nejsem žádný spisovatel.
 • Zisk a ztráta z pohledu obchodníka
  Dnes si ukážeme, jak velký vliv na obchodování má naše psychologie. Občas stačí změnit přístup a myšlení a ze ztrátového obchodníka můžete být obchodník ziskový. Myslete na to, že vaše nastavení a psychologie je 60 % úspěchu na burze. Hranice mezi ztrátovým a ziskovým obchodníkem je opravdu tenká a právě psychologie ovlivňuje největší část.
 • Získejte k březnovému VIP semináři licenci Interbank VIP indikátoru zdarma!
  Vážení návštěvníci portálu FXstreet.cz, rádi bychom vás informovali o blížícím se březnovém termínu a posledních volných místech na exkluzivním VIP semináři: Obchodujte jako bankovní trader!
 • Ziskové cíle jsou v obchodování důležité
  Dozvíte se vše podstatné o stanovení ziskových cílů (Take Profit) při obchodování na finančních trzích
 • Zisky přicházejí z Karibiku
  Tradeři včetně velkých institucionálních investorů často nepřemýšlejí o měnách samotných, ale spíše o skupinách měn, což jim při analýze usnadňuje práci. Rozdělením na bezpečné přístavy, komoditní měny, měny rozvíjejících se trhů, libru a euro skutečně pokryjete drtivou většinu forexových obchodů. Poté se však stává, že některé měny se nakupují a prodávají pouze podle jejich nálepky a vzdalují se tak od své fundamentální hodnoty.
 • Zlata se ještě nevzdávejte
  Podle některých nedávných statistik cena průmyslových kovů a akce komodit v poslední době klesají. A co je nejdůležitější je zlato, které zaznamenalo největší pokles od roku 2000. Momentálně se lidé od zlata odvracejí a investování do zlata je považováno za bláznovství. Nicméně jsou zde i lidé, kteří si navzdory značnému poklesu cen myslí, že investování do zlata je ten správný krok, protože je předpoklad, že hodnota zlata opět začne stoupat.
 • Zlato
  Zlato se stalo v současné době velmi žhavým tématem. Není se čemu divit. Od roku 2014 drží býky na uzdě dlouhodobá rezistence kde se růst ceny pravidelně zastaví a medvědi přebírají otěže. Cena zlata se právě teď na této rezistenci nachází. Bude se historie opakovat a prodejní obchodní příkazy vydělají svým majitelům peníze nebo konečně dojde k proražení rezistence a cena zlata bude dále stoupat? Na tuto otázku odpověď neznám. Můžu, ale studovat historii vývoje ceny a najít indície, které mi pomohou při rozhodování zda zlato prodávat nebo se držet mimo.
 • Zlato letošním premiantem
  Žlutý kov se ze svých minim na přelomu roku výrazně odrazil a po více než 20procentní rally vstoupil do býčího trhu. Ve srovnání s vývojem ostatních aktiv na finančním trhu se tak pohybuje mezi těmi s nejvyšší návratností. Můžeme čekat podobný vývoj i ve zbytku roku?
 • Zlato nebo ropa?
  V tradiční středeční fundamentální analýze se podíváme na dlouhodobý vztah cen ropy a zlata a také se dozvíme, jaké důsledky z aktuálních cen můžeme vyvodit. Pro dnešek vezměme v úvahu, že ropa i zlato stejně jako ostatní komodity v průměru rostou zhruba o inflaci a po nějakém čase se vrací ke své reálné hodnotě. Proto poměr ceny zlata a ropy se za uplynulých 30 let vždy vracel ke svému průměru na úrovni zhruba 17 barelů ropy za 1 unci zlata.
 • Zlato po referendu na dně, nyní však letí raketově vzhůru
  Zlato se po švýcarském referendu zhoupnulo na hodnoty z počátku listopadu, na minima z roku 2010 však nedosáhlo.
 • Zlato se odpoutalo od čtyřletých minim, úroveň 1200 USD rozhodne
  Zlatu se v posledních několika týdnech podařilo odpoutat od svých dlouholetých minim a posunulo se blíže úrovni 1200 USD za unci.
 • Zlato, stříbro, dolar a jejich cenový vývoj
  Ti, co se zajímají o dění na finančních trzích vědí, že cena zlata je negativně korelovaná s americkým dolarem, což znamená, že jestliže americký dolar roste, pak cena zlata klesá a naopak.
 • Zlato táhnou nahoru centrální banky
  Pokud investoři čekají uvolněnou měnovou politiku a chtějí při rostoucích globálních rizicích uložit své prostředky bezpečně, nakupují vládní dluhopisy… a zlato. Tyto dva trhy jsou dlouhodobě úzce propojeny a jejich korelace v letošním roce ze zjevných důvodů ještě více roste.
 • Zlato ustálilo svůj pohyb po referendu, technicky na tom však není dobře
  Zlato se pomalu dostává ze zmatku, který byl na grafu patrný po výsledcích švýcarského referenda o zlatých rezervách v rozvaze tamní centrální banky.
 • Zlato zažívá prudký vzestup
  Nadpis dnešního článku je zajisté matoucí. Jak by přece mohlo zlato kamkoliv stoupat, když se již téměř 4 roky nachází v medvědím trendu, během kterého ztratilo přes 40 % hodnoty!
 • Zlato znova na 1300 a stop hunty na EUR/AUD a NZD/JPY
  V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie.
 • ZLATÝ GRÁL nebo VELKÝ PODVOD ???
  Automatický obchodní systém - AOS. Co je svatý grál? Obchodní systém, který stále jen vydělává. Ale jaká je realita?
 • "Zlatý" švýcarský frank?
  Ponechám pro tentokrát stranou situaci v měnových párech, technickou či fundamentální analýzu.
 • Změna FX
  Minulý týden jsem se ocitl na palubě Emirates A380 a viděl jsem, jak se změnil letecký průmysl. Ekonomická třída už je passé. Tady si dáte snack u baru, osprchujete se vysoko nad zemí a díváte se na obří křídla, a máte pocit, že je to jenom sen. V tom vejcovitém těle obřího linku mezi Prahou a celým světem jsem si uvědomil, jak také můj život se změnil.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
3cAnalysis