Pátek 29. březen 2024 05:50
reklama
CapXmaster
reklama
CapXmaster
reklama
InstaForex Ebook
reklama
Fintokei SwiftTrader

ČNB začíná být nervózní

Napsal:   Sekce: Fundamentální analýza

Tento týden byl ve znamení centrálních bank, a to pro českého tradera rovnou těch tří nejzajímavějších. Americký Fed zvedl úrokové sazby o čtvrt procentního bodu do pásma 5,00 – 5,25 % a vypadá, že si v utahování měnové politiky dá pauzu, bez překvapení.

Stejnou měrou zvýšila svou repo sazbu i Evropská centrální banka, která nyní nabízí bankám za úložky 3,75 %. ECB signalizovala, že ještě neřekla poslední slovo a bude chtít dále snižovat úrokový diferenciál s Fedem. Z pohledu relativně nudného měnového páru EUR/USD, kterým poslední dobou žádný šok nezamával, by tedy mohl pokračovat mírně rostoucí trend – euro by díky levnějším energiím, menším bankovním problémům a vyhnutí se recesi mělo mít nad americkým dolarem navrch.

Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):


A do třetice naše ČNB nechala hlavní úrok na „holubičích“ 7,00 %. V rámci své nově zveřejněné jarní prognózy pak odhaduje v základním scénáři pokles úroků (3M PRIBOR) o 50 bps už ve třetím čtvrtletí tohoto roku. To je překvapivé, protože jestřábí rétorika se v bankovní radě na Příkopech spíše stupňuje – 3 radní hlasovali pro zvýšení sazeb o 0,25 %. Nedává příliš smysl, aby po případném zvýšení sazeb v červnu už během léta zase o 75 bps sazby snižovali.

V prognóze ČNB je obecně více nekonzistencí. Růst mezd státních zaměstnanců odhaduje naše centrální banka v Q2 na pouhá 4 %, zatímco za první 4 měsíce dal stát dle pokladního plnění rozpočtu na platy o 11,4 % meziročně více. Pokles mezd i rychlý návrat inflace na cílovaná 2 % za pomoci silné koruny je tak spíše zbožným přání v rámci optimistického vývoje než reálným očekáváním. Můžeme porovnat prognózovaný vývoj úrokových sazeb samotnou ČNB před rokem, kdy také chtěla snižovat sazby příliš brzo, ale nedošlo k tomu.

Porovnání prognózovaného vývoje 3M PRIBOR v květnu 2023 a v květnu 2022:



ČNB začíná být nervózní, že svou pasivitou nechala roztáčet mzdově-inflační spirálu a návrat na cíl růstu cenové hladiny, za který je za zákona zodpovědná, nebude jednoduchý bez razantních kroků. V případě neukotvenosti inflačních očekávání by totiž o svou atraktivitu přišla i česká koruna, protože kdo ze zahraničních investorů by chtěl držet drahou inflačně znehodnocující měnu bez náležité úrokové kompenzace?

Realističtější je proto spíše alternativní scénář se zvýšenými inflačními očekáváními, který ČNB také publikuje. V tomto scénáři musí držet sazby na 7,00 % alespoň do konce roku, protože mzdy i spotřebitelské ceny rostou rychleji a koruna je pod prodejním tlakem. Z nedávné historie za úřadování guvernéra Michla pak víme, že právě alternativní scénáře mají vyšší pravděpodobnost na realizaci, ať už šlo o nezvyšování úrokových sazeb nebo prodloužení horizontu měnové politiky.

Porovnání základního (modře) a alternativního (červeně) scénáře v jarní prognóze ČNB:


Česká koruna tak bude pod prodejním tlakem kvůli zhoršující se konkurenceschopnosti průmyslu a turismu i snižujícím se úrokovém diferenciálu s eurozónou. V případě zvýšení globálního finančního či politického rizika by také tradeři v Londýně korunu spíše prodávali, než nakupovali. Do konce roku by sice mohla koruně pomoci silnější ekonomika, rychleji klesající inflace a rozhodná jestřábí ČNB, ale tato kombinace je spíše růžově optimistická než aby se na ni mohli držitelé korun spoléhat.

Vývoj měnového páru EUR/CZK (4hodinový graf – H4):


Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz

Zdroje: MT4, ČNB, ECB

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • ČNB fixuje EUR/CZK
    Zdraží pohonné hmoty a elektronika, znehodnotí se nám úspory! Ale pomůže to vývozcům a hospodářskému růstu, dluhy nebudou takové břemeno! O intervencích, ke kterým se Česká národní banka před týdnem uchýlila a slíbila tak držet kurz koruny v blízkosti 27 korun za euro, se napsalo již hodně, a to jak z tábora odpůrců, tak podporovatelů. Co to ale znamená pro trading měnového páru EUR/CZK?
  • ČNB chce silnou korunu
    Česká národní banka (ČNB) na čtvrtečním zasedání nechala hlavní úrok beze změny na 7,00 %. Tento krok překvapil trh mírně jestřábím směrem a za podpory globálního optimismu na trzích si koruna připsala slušné zisky oproti euru.
  • ČNB je ve ztrátě desítek miliard
    Česká národní banka (ČNB) včera zveřejnila i poslední informace o objemu intervencí před jejich vypnutím 6. dubna. Celkem naše centrální banka nakoupila cizí měny za 2050 mld. korun, což představuje asi 43 % HDP. Už dva měsíce po opuštění intervenčního režimu však počítá z těchto investic obrovské ztráty.
  • ČNB, koruna a akcie
    Dle všech předpokladů by měla Česká národní banka (ČNB) na svém čtvrtečním zasedání zvýšit úrokovou sazbu o 50 bazických bodů na 1,25 %. Takto razantní utažení měnové politiky již naznačovala prognóza ČNB i trh jej měl částečně ve svých očekáváních započítané, proto nevidíme na kurzu koruny žádné prudké pohyby.
  • ČNB koruně zatím nijak nepomáhá
    Včerejší zasedání České národní banky (ČNB) nepřineslo žádné velké překvapení. Bankovní rada zvýšila úrokové sazby z 1,25 % na 1,50 % a naznačila, že do Vánoc může přijít ještě jeden krok směrem vzhůru. Kurz koruny však reagoval spíše negativně, protože z projevu guvernéra Rusnoka bylo znát, že dosavadní vývoj kurzu EUR/CZK je pro centrální banku dostatečný. Žádná slovní intervence za silnější korunu se tedy nekonala.
  • ČNB nedovolí koruně oslabit
    Zvýšení hlavní české úrokové sazby z 1,00 % na 1,25 %, které se událo minulý čtvrtek, nebylo pro finanční trhy žádným velkým překvapením. Kurz koruny dokonce v reakci mírně oslabil, ale nevzdálil se nijak výrazně od hranice 25,60 koruny za euro.
  • ČNB preferuje výrazně silnější korunu
    Českou korunu prozatím nepřesvědčila k posílení ani dvě rychlá zvýšení úrokových sazeb během léta. Negativní sentiment z rozvíjejících se trhů, který rozdmýchávají Turecko s Argentinou, znevýhodňuje korunu vůči hlavním světovým měnám. Na druhou stranu se volatilita drží až překvapivě nízko, když se během celého srpna měnový pár EUR/CZK nevymanil z úzkého pásma 25,50-25,80.
  • ČNB, růst úroků a ceny bytů
    Česká národní banka (ČNB) připravuje trhy na růst základní úrokové míry. Jejího zvýšení z 0,25 % na 0,50 % bychom se měli dočkat v létě a nemusí jít o poslední letošní úrokový „hike“. Dopad na kurz koruny je zřejmý. Vzhledem k tomu, že Evropská centrální banka žádné podobné kroky letos neplánuje, koruna vůči euru posiluje. Právě v očekávání lepšího úročení v Česku oproti eurozóně klesnul měnový pár EUR/CZK letos o 80 haléřů na 25,45.
  • ČNB už sazby zřejmě nezvýší
    Dnešní inflační čísla z dílny Českého statistického úřadu příjemně překvapila. Meziroční růst cen se snížil z červencových 17,5 % na srpnových 17,2 %. Zásluhu hledejme především ve vyšší srovnávací základně, protože loni touto dobou už se začalo zdražovat, a také v poklesu cen benzínu. Ten však zpomalí růst cen jen na 2 měsíce a nejde na něm zakládat klesající trend.
  • ČNB ve švýcarských stopách
    Uvolnění kurzového závazku ze strany České národní banky (ČNB) se nezadržitelně blíží. Není proto od věci podívat se na švýcarskou paralelu, kdy místní centrální banka přestala v lednu 2015 bránit kurzu švýcarského franku v posílení.
  • Čo aktuálne sledujem na kryptomenách? Dokedy budú rásť?
    Ahojte traderi. Dnes sa znova pozrieme na kryptomeny a to konkrétne na Bitcoin a nejaké vybrané altcoiny.
  • Čo budem robiť na trhu najbližšie 2 mesiace?
    Traderi dnes sa pozrieme na môj plán na najbližšie dva mesiace.
  • Čo by znamenala $100 ropa pre globálnu ekonomiku
    Rastúce ceny ropy navracajú predpovede návratu $100 za barel prvýkrát od roku 2014 vytvárajúc víťazov aj porazených v svetovej ekonomike. Exportéri ropy by si užili vysokú návratnosť, dávajúc stimuly spoločnostiam a štátnym pokladniam. Naopak konzumujúce národy by platili náklady cenového nárastu, potenciálne ovievajúc infláciu a ubližovať dopytu.
  • Čo čaká Bitcoin najbližšie dni a týždne?
    V dnešnom článku sa spolu pozrieme na Bitcoin a jeho možné scenáre na najbližšie obdobie.
  • Čo čaká EUR menové páry v poslednom kvartáli roku 2021?
    V tomto blogu poukážem na možný budúci vývoj na najbližšie mesiace menových párov na základe minulých pohybov a technickej analýzy. Pozrieme sa na eurové menové páry EUR/CHF, EUR/JPY a EUR/CAD z weekly a monthly timeframe.
  • Čo čaká exotiky v poslednom kvartáli roku 2021?
    V tomto blogu poukážem na možný budúci vývoj na najbližšie mesiace menových párov na základe minulých pohybov a technickej analýzy. Pozrieme sa na exotické menové páry USD/MXN, EUR/ZAR a USD/RUB z weekly a monthly timeframe.
  • Čo čaká GBP menové páry v poslednom kvartáli roku 2021?
    V tomto blogu poukážem na možný budúci vývoj na najbližšie mesiace menových párov na základe minulých pohybov a technickej analýzy. Pozrieme sa na librové páry EUR/GBP, GBP/NZD a GBP/JPY z weekly timeframe.
  • Čo čaká komoditné menové páry v Q4 2021?
    V tomto blogu poukážem na možný budúci vývoj na najbližšie mesiace menových párov na základe minulých pohybov a technickej analýzy. Pozrieme sa na komoditné menové páry USD/CAD, NZD/CHF a AUD/USD z weekly a daily timeframe.
  • Čo čaká USD menové páry v poslednom kvartáli roku 2021?
    V tomto blogu poukážem na možný budúci vývoj na najbližšie mesiace menových párov na základe minulých pohybov a technickej analýzy. Pozrieme sa na dolárové páry EUR/USD, USD/JPY a USD/CAD z weekly a monthly timeframe.
  • Čo ďalej s USD a ako ho obchodovať
    FED sa nachádza v cykle utesňovania monetárnej politiky, no trh tento rok americký dolár vypredáva. V poslednej správe COT je stále zrejmé uzatváranie pozícií zviazaných s takzvaným "Trump tradom", ktorý sľuboval prorastové opetrenia (reforma zdravotníctva, daňová reforma, výdavky na infraštruktúru), ktoré zas mali urýchliť tempo zvyšovania sadzieb v USA. Napriek tomu možno identifikovať hneď niekoľko signálov, ktoré naznačujú vyčerpanosť u predajcov USD a postupnú zmenu naratívu, ktorý začal obracať riziká spojené s dolárom na stranu rastu.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank