Pátek 19. duben 2024 17:39
reklama
InstaForex Autochartist_
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new

Historie se opakuje, ale nikdy ne stejně

Napsal:   Sekce: Investiční blog

Dnešní blog je pokračování blogu s názvem „Kam až trhy padnou?“, potěšily mě pozitivní reakce na článek a někteří zmiňovali, že by rádi pokračování. První článek jsem napsala úmyslně hodně obecně a každému, kdo přemýšlí nad tématem cyklů a dlouhodobého výkonu trhu, je jasné, že na reálném trhu rozhodně věci nechodí takto ukázněně. Tak kdo má chuť, pojďme se ponořit o něco více do šířky i do hloubky.


Ráda bych ještě hned na začátku uvedla, že myšlenky a koncepty v prvním blogu i v tom dnešním nejsou moje, ale čerpám z knihy Howarda Markse „Ovládněte tržní cykly a zvýšíte své investiční zisky“ a že myšlenky v tomto i minulém blogu se vztahují primárně na akciové trhy.

Vše je relativní, nahodilé a historie se opakuje, ale nikdy stejně

Jeden z komentářů k článku „Kam až trhy padnou?“ velmi trefně poznamenal: „Jediné, co mi na myšlenkách Howarda Markse trochu "vadí" je jeho "uvěznění" v kalendářních letech. Trhy na rozdíl od lidí čas nevzorkují podle jakéhokoli kalendáře. Takže by asi bylo lepší se na tuto problematiku podívat optikou kontinuálního plynutí času a udělat statistiku oproštěnou od umělého vzorkování.“

S tím nejde jinak než naprosto souhlasit. I Howard Marks sám píše, že jednotlivé cykly nejsou nikdy stejné a liší se, ať už důvody a okolnostmi jejich vzniku nebo načasováním a rozsahem výkyvů do extrémních hodnost.

Obrázek z knihy, který velmi zjednodušeně popisuje dlouhodobou povahu cyklů a který uvádím níže znovu, je tak nutné brát „pohledem z helikoptéry“.


Je jasné, že cesta nahoru na vrchol ani dolů na dno není tak jasná a přímočará jako na obrázku, každý, kdo má rád technickou analýzu ví, že hlavní, dlouhodobý trend, střídá často i několik střednědobých proti trendů a spousta malých, krátkodobých trendů, takže cesta na vrchol i na dno je zpravidla zubatá.

Stejně tak střídání uptrendu a downtrendu v čase a dynamika střídání rozhodně neprobíhá takto pravidelně a ideálně, jak je uvedeno na obrázku. To velmi trefně vystihuje přísloví „Býk jde nahoru pomalu, medvěd padá z okna rychle“.

Pointa Howarda Markse, která mi ale připadá geniální, je ta, že pokud se na trendy podíváme opravdu z toho nejvíc obecného „high level“ pohledu a neřešíme detaily, zjistíme, že cykly se opravdu podobají kyvadlu, které se v dlouhodobém rostoucím trendu houpe sem a tam. Historie růstů a následných propadů se tak opakuje, ale načasování, příčiny a průběh nejsou zpravidla nikdy stejné.

Dynamika střídání uptrendu a downtrendu je sice těžko předvídatelná, ale podle Howarda Markse jsou cykly nevyhnutelné. Zde bych si vypůjčila definici nahodilé události týkající se smrti z mého původního oboru, pojišťovnictví, která na cykly a jejich nevyhnutelnost krásně pasuje: „Je jisté, že nastane, jenom není jisté kdy“.

Jak určit, v které části cyklu se nacházíme? Žádná technická analýza, trochu makra a hodně psychologie

To je otázka, která mě napadá v průběhu čtení snad nejčastěji. :-) Je fajn přemýšlet o cyklech, ale zásadní pro nás obchodníky je poznat, kdy na trend naskočit a kdy je čas se z trhu vyklidit.

Zajímavé je, že v celé knížce nenajdete jediný graf z obchodní platformy. Pro určení jednotlivých fází cyklu Howard Marks používá pár makroekonomických údajů, jako je chování centrálních bank a vlád, a jako velmi důležitý vnímá cyklus v poskytování úvěrů.

Hlavní důraz ale přikládá tomu, jak jsou tyto jevy interpretovány. Slovo „interpretace“ mi přijde snad nejzásadnější, protože to, jak obecně si stav ekonomiky a trhů interpretují média, investoři a obecně veřejnost, má zásadní vliv na psychiku účastníků trhu a celkový sentiment.

Když vládne dobrá nálada a euforie, i špatné zprávy se často interpretují pozitivně nebo se přehlížejí a pesimisti jsou považováni za škarohlídy, kteří kazí party. A naopak, když vládne na trhu deprese, ani potenciálně pozitivní zprávy nemají často sílu sentiment otočit a optimisti jsou považováni za blázny.

K tomu trefně Howard Marks poznamenává: „Jedním z nejvýznamnějších faktorů, který brání investorům dosáhnout odpovídajících závěrů, je jejich tendence hodnotit svět spíše emočně než objektivně. Jejich omyl má dvě základní podoby: selektivní vnímání a zkreslený výklad. Jinými slovy řečeno, někdy berou na vědomí jen pozitivní události a ty negativní ignorují, a jindy je tomu naopak. A někdy vidí události v pozitivním světle a jindy v negativním. Ale jen zřídkakdy je jejich vnímání a výklad vyvážený a neutrální. Pointa je v tom, že jen zřídkakdy dávají investoři psychologicky stejnou váhu příznivému a nepříznivému vývoji. Většina událostí má jak užitečné, tak škodlivé aspekty. Investoři však obecně bývají posedlí spíš jedním či druhým, než aby si uvědomili oba aspekty.“


Takže znovu, jak určit, v které části cyklu se nacházíme? Pomůže analýza sentimentu

Jsem milovník technické analýzy a analýza sentimentu mi nikdy nepřišla tak zásadní, ostatně techničtí analytici by řekli, že sentiment trhu je už započítán v aktuální ceně. To ano. Ale cena na grafu ukazuje minulost a přítomnost, kdežto „nacítit sentiment“ trhu má podle mě skvělý potenciál pomoci obchodníkovi lépe se zorientovat, kde na křivce cyklu se můžeme nacházet a tím tedy s určitou mírou pravděpodobnosti tipovat, jaká fáze cyklu může následovat.


Jak tedy sentiment trhu určit?

Kromě známého VIX indexu strachu a asi ještě volume nevím o jiném běžně rozšířeném nástroji, který by sentiment trhu měřil. Nicméně poté, co jsem vstřebala, jak Howard Marks k určení sentimentu přistupuje, položila jsem si otázku, jestli my obchodníci nejsme z technické analýzy už tak zblblí, že abychom něco vzali za relevantní, musíme to měřit a ideálně vidět na grafu nebo v tvrdých datech v tabulkách.

Howard Marks shrnuje, jak se propojují cykly v ekonomice, ziscích společností, psychologií, nechutí riskovat a mediálním chováním. Posuďte sami, jestli vám dává smysl, jak popisuje jeho kniha sentiment trhu na cestě z extrému do extrému.

Sentiment fáze optimismu a euforie, tedy na křivce cyklu fáze a), b) a c), popisuje takto:

-        „Ekonomika roste a ekonomické zprávy jsou pozitivní.

-        Podnikové zisky rostou a překonávají očekávání.

-        Média přinášejí jen dobré zprávy.

-        Trhy s cennými papíry posilují.

-        Investoři jsou stále sebejistější a optimističtější.

-        Investoři považují riziko za jistou cestu k zisku, za rizikem vidí snadno vydělané peníze.

-        Chování se řídí chamtivostí.

-        Poptávka po investičních příležitostech převyšuje nabídku.

-        Ceny aktiv rostou nad rámec vlastní hodnoty.

-        Je jen málo případů nesplácení dluhů (poznámka: zde myslí primárně korporátní dluhopisy)

-        Nikdo si nedokáže představit, že se přestane dařit. Jakýkoli příznivý vývoj se považuje za možný.

-        Investoři ignorují možnost ztrát a starají se jenom o to, aby nepropásli příležitosti.

-        Nikoho nenapadá důvod, proč prodávat, a nikdo k prodeji není donucen.

-        Kupující převyšují svým počtem prodávající.

-        Investoři budou rádi kupovat, i když trh poklesne.

-        Ceny dosahují nových maxim.

-        Média oslavují tuto vzrušující událost.

-        Investoři se stávají euforickými a bezstarostnými.

-        Držitelé cenných papírů žasnou nad vlastní inteligencí a možná nakupují ještě víc.

-        Ti, kteří vše sledovali z povzdálí, cítí výčitky svědomí, a proto kapitulují a nakupují.

Nejdůležitější věc, které bychom si měli všimnout, je to, že k dosažení maximálního pozitivního psychologického rozpoložení, maximální dostupnosti úvěru, maximální ceny a maximálního rizika dochází úplně ve stejnou dobu a obvykle se tyto extrémy shodují s posledním záchvatem nakupování akcií.“

Následuje vrchol a trefný popis sentimentu fáze pesimismu a deprese, tedy na křivce cyklu fáze dolů d), e) a f):

-        „Ekonomika zpomaluje, zprávy jsou negativní.

-        Podnikové zisky stagnují nebo klesají a nenaplňují očekávání.

-        Média přinášejí jenom špatné zprávy.

-        Trhy s cennými papíry oslabují.

-        Investoři se obávají a jsou deprimovaní.

-        Všichni vidí riziko úplně ve všem.

-        Investiční psychologii dominuje strach.

-        Ceny aktiv klesají pod vnitřní hodnotu.

-        Počet nesplácení stoupá (poznámka: zde opět myslí primárně korporátní dluhopisy, kdy firmy nemohou vydat novou emisi dluhopisů, aby splatily kupony či jistinu z předchozí emise)

-        Panuje vysoký skepticismus a nízká důvěra.

-        Nikdo nepovažuje zlepšení za možné. Nic není tak negativní, aby se to nemohlo stát.

-        Všichni předpokládají, že se věci budou jenom zhoršovat.

-        Investoři ignorují možnost, že díky levným aktivům jim uteče příležitost, a obávají se pouze ztráty peněz.

-        Nikoho nenapadá důvod, proč by měl kupovat akcie.

-        Ceny dosahují nových minim.

-        Média se zaměřují na tento depresivní trend.

-        Investoři jsou deprimovaní a panikaří.

-        Držitelé cenných papírů se cítí hloupě a jsou rozčarovaní.

-        Ti, kdo se zdrželi nákupu (nebo prodali), cítí, že se potvrdila jejich pravda, a jsou oslavováni pro svou genialitu.

-        Ti, kteří se vzdali, a prodali za snížené ceny, dále zrychlili klesající spirálu.“

Na internetu jsem k tomu našla výstižný obrázek nazvaný „Wall St. Cheat Sheet“



Vraťme se k otázce výše, jak tedy sentiment trhu určit?

Popisy u obou fází nahoru i dolů mi přijdou tak jasné a výstižné, že jsem si uvědomila, že zejména v extrémních fázích trhu, jako je třeba ta nyní, stačí otevřít internet a prolítnout titulky na Bloomberg, Reuters nebo Wall Street Journal a je na první dobrou jasné, jestli nálada je optimistická, pesimistická nebo někde mezi.

Zároveň je třeba si přiznat, že sentiment je „lakmusový papírek“, ale bohužel nikdo neumí určit, v jaké fázi cyklu jsme úplně přesně.

Howard Marks k tomu uvádí: „Jsem pevně přesvědčen, že trhy budou i nadále stoupat a klesat, a myslím, že vím (a) proč a (b) jak dochází k větším či menším pohybům. Ale jsem si jistý, že se nikdy nedozvím, kdy zamíří vzhůru nebo dolů, kam až ve svém růstu či poklesu zajdou, jak rychle se budou pohybovat, kdy se vrátí zpět ke středu nebo jak daleko budou pokračovat na opačné straně. Takže tady máme docela dost nejistých okolností.“


Kapitulace technické analýzy? V žádném případě ne!

Nabízí se otázka, jestli má technická analýza u měření sentimentu nějaký smysl. Za mě rozhodně ano, a to jako potvrzení, zda si člověk zprávy a celkovou náladu interpretuje správně. Takový „double check“, řekla bych, jestli člověk nepodlehl selektivnímu vnímání a zkreslenému výkladu, o kterém píšu výše.

Pro vytvoření obrázku o sentimentu i s pomocí grafů mě napadá:

-        navnímat náladu ze zpráv a médií,

-        kouknout se na graf, jak si stojí VIX index strachu, zda je nahoře, dole nebo někde mezi,

-        kouknout se na graf hlavních akciových indexů, tj. S&P 500, DJIA a NASDAQ, jestli rostou, padají nebo je trend nejasný a kde se trhy nachází např. s ohledem na dlouhodobé klouzavé průměry či důležité support a rezistence zóny.

Toto je natolik zajímavé téma, že mě láká o tom více popřemýšlet a možná napsat další blog.

Za sebe mám také další, zatím nezodpovězené téma: Tušíme plus minus sentiment, nevíme 100 % přesně, ve které fázi cyklu jsme (což neví s jistotou nikdo), co konkrétně můžeme dělat s ohledem na své obchodování a portfolio? Témata „Jak se vypořádat s tržními cykly“ a „Cyklus a úprava portfolia“ jsou další kapitoly v knize Howarda Markse a moc ráda se o jeho závěry opět podělím.

Díky všem, kdo se prokousali až sem. :-)

Marika Čupa

PS: Mimochodem s Ondrou Hartmanem pořádáme v sobotu 17. září seminář pro začátečníky na téma Ziskové obchodování akcií. Kdybyste měli chuť přijít, rádi vás uvidíme. Bližší informace ZDE.

Zdroje:

Kniha Howarda Markse - „Ovládněte tržní cykly a zvýšíte své investiční zisky“

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Hesla na zamyšlení...
    Poznámky před obchodováním:
  • Heuristika dostupnosti – První dobrá
    Pokračujeme v seriálu o kognitivních zkresleních. Dnes se podíváme na heuristiku dostupnosti, podle které naše uvažování zkreslují snadno zapamatovatelné informace.
  • História, výnosy a prepady Bitcoinu
    Než sa vrhneme do toho podstatného, tak si najprv objasnime čo tie kryptomeny vlastné sú. Kryptomeny sú digitálne platidlo založené na kryptografii s cieľom zvýšiť bezpečnosť pri platbe a tú zaisťuje fakt, že transakcie sa uskutočňujú na decentralizovanej databáze zvanej Blockchain. Je to alternatíva fiat mien ako napríklad euro, americký dolár či japonský jen. Kryptomeny začali v roku 2009, kedy bol vytvorený Bitcoin. Odvtedy ubehlo 11 rokov a je možné v tomto odvetví vidieť značný rozvoj.
  • Historická maxima indexu S&P 500 jsou na dohled
    Americký akciový index S&P 500 zaznamenal třetí týdenní růst v řadě, tentokrát o 0,51 %. V závěru týdne mu pomohl úspěšný start výsledkové sezóny.
  • Historická maxima jsou na dosah, index S&P 500 zpevnil poosmé za sebou
    Ve středu ztratil index S&P 500 procento a půl, a to během posledních dvou obchodních hodin. Tak hluboký pokles nastal naposledy v říjnu. Další sesun se ale nekonal, index ve čtvrtek a v pátek posílil a za týden zpevnil o 0,75 %.
  • Historický okamžik Bitcoinu je tady! Jak zareaguje cena?
    Horská dráha na kryptoměnovém trhu pokračuje. Po raketovém růstu posledních měsíců přišel první velký propad tohoto roku. Kromě makroekonomické a geopolitické situace se nyní přidávají i faktory specifické pro trh kryptoměn — bitcoin halving proběhne již 19. - 20. dubna. Jak tyto události ovlivní cenu kryptoměn v následujících dnech a týdnech?
  • Historicky slabé září zakončily americké akcie na rekordech, výsledková sezóna je za dveřmi
    Americký akciový index S&P 500 v posledním zářijovém týdnu posílil o 0,69 % a uzavřel zářijové obchodování na historickém maximu.
  • Historie a implementace Bitcoinu
    Žijeme ve světě, který se neustále vyvíjí a to s sebou přináší nové technologie. Pokrok ve světě technologií nabral na obrátkách a spousta věcí je zastaralá, nebo se už vůbec nevyužívá. Jaký pokrok přináší právě „technologie blockchainu“ a v čem je tahle technologie inovativní?
  • Historie forexového obchodování
    Forexové obchody, tedy obchody na měnovém trhu nejsou nikterak novou záležitostí. Určitá forma obchodu s měnami zde byla prakticky od vynalezení platidel obecně. Vždy bylo nutné směňovat peníze, platidla a další cenné kovy za zboží či jiné komodity. Už od samého počátku barterové směny byla nutné směna i za peníze či různá platidla. Postupem času, kdy se již začaly místo plátna, kůže a dalších podobných platidel využívat mince, se začal rozvíjet nejen obchod ale i směna mincí mezi sebou.
  • Historie Forexu: Od zlatého standardu až po současnost
    Peníze, jakožto platidlo, procházely v historii určitým vývojem, který v průběhu staletí zcela transformoval základy, na kterých byly postaveny. Zatímco dříve fungovala platidla na takzvaném „Zlatém standardu“, tak dnes již naopak fungují na zcela odlišném principu. A právě například „Zlatý standard“, měnové transformace a ještě mnohem více, tak to bude naším dnešním hlavním tématem.
  • Hit roku 2024? Short Tesla! | Investiční Memento #60
    Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 60. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?
  • Hľadáte obchodné príležitosti? Nezabudnite sa pozrieť na exotiky!
    V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj exotických menových párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie. Veľmi kvalitné obchodné signály vznikli na menových pároch EUR/PLN a USD/SGD, no na USD/HUF sa tiež rysuje. Bližšie sa na ne pozrieme z weekly a daily timeframeov.
  • Hlava-ramená na EUR/USD
    Na jednom z najznámejších menových párov, ktoré sa v Európe používajú, sledujú a obchodujú sa nám vytvára zaujímavý pattern, ktorý nám napovedá, kam by sa mohol v najbližších týždňoch posunúť.
  • Hlava-ramena na NOK/JPY a iné exotiky
    V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj exotických menových párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie.
  • Hlava-ramena na NZD/CAD a iné obchodné signály
    V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie.
  • Hlavní důvod, proč většina na forexu prodělává
    Mnoho obchodníků prodělává kvůli špatné strategii, vysokým nákladům svého brokera nebo nepředvídatelným skluzům.
  • Hlavní důvody proč je u Purple Trading tolik ziskových obchodníků
    Když jsme v lednu vypočítávali obligátní statistiku profitability klientských účtů za rok 2020, netušili jsme, že nám výsledné číslo vyrazí dech. Ukázalo se totiž, že každý třetí náš obchodník byl v období od ledna do prosince 2020 ziskovým. V Purple Trading jsme se vždy snažili nabízet svým klientům co nejlepší podmínky pro dosažení maximální míry ziskovosti a aktuální statistický údaj nám pouze potvrzuje, že jsme na dobré cestě. A o jaké podmínky konkrétně jde?
  • Hlavní indexy na rekordech, býci se těší na Vánoce
    Ano, zelená týdenní svíčka, jak jinak. Týden před svátky se zdá, že býci nechtějí pustit otěže letošního obchodování s akciemi z rukou.
  • Hlavním tématem Analytického fóra 2021 byl vliv inflace na investice. Podívejte se zdarma na záznam online
    Ve středu 26. května uspořádala společnost XTB setkání odborníků ze světa financí a investic. Hlavním tématem tohoto ročníku Analytického fóra byla situace na trzích v postcovidové době a jak v této situaci přistupovat k investicím. Živá debata finančních analytiků a ekonomů si tedy kladla za cíl připravit posluchače na následující měsíce a poskytnout jim co nejpřesnější a nejkomplexnější informace, na kterých by mohli založit své investiční strategie. Mluvilo se o makroekonomických a akciových tématech, komoditách, forexu a také o české koruně a kryptoměnách.
  • Hledáme trend na eurodolaru
    Měnový pár EUR/USD je v bouři zhoršujících se ekonomických dat a diskuzí okolo kolapsu Číny v novém roce až překvapivě stabilní. Od velkého skoku po zasedání Evropské centrální banky (ECB) na začátku prosince se drží v blízkosti 1,0900 bez žádného viditelného trendu. Ba co víc, už je tomu rok, co eurodolar sklouznul do pásma 1,0500 – 1,1500, odkud se v podstatě za celou dobu nedostal.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei SwiftTrader