Sobota 03. červen 2023 07:04
reklama
ProTradery Purple - appka
reklama
ActivTrades banner
reklama
The Trading Pit
reklama
Instaforex Autochartist nove

Obchodní ředitel XTB: O zákazu ETF, krizi bankovního sektoru a mnohém dalším

Napsal:   Sekce: Novinky XTB

Ve finančním sektoru se toho v průběhu března odehrálo opravdu mnoho. Viděli jsme pád velkých bank, velkou volatilitu na finančních trzích i rozpaky lokálních investorů týkajících se nabídky ETF. Na všechny tyto témata odpovídal Vladimír Holovka, obchodní ředitel XTB.

V posledních dnech se hodně mluví o konkurenčních brokerech, kteří stahují z nabídky mnoho populárních ETF, může nastat taková situace i v XTB?

Samozřejmě jsme zaznamenali toto aktuální téma. Z našeho pohledu XTB i nadále plní vše potřebné, co evropská nebo domácí regulace vyžaduje. XTB pro vlastní vydávané investiční nástroje poskytuje české nebo slovenské znění Key Information Documents, zkráceně KIDs. V případě ETF nástrojů vystupuje XTB v tzv. vztahu execution-only bez poradenské činnosti, tedy na tyto případy se povinnost lokálních verzí KIDs podle ČNB nevztahuje. XTB tedy stále dokáže bez problému poskytnout ETF našim stávajícím i novým klientům, navíc bez poplatků za transakce až do výše 100 000 EUR měsíčně.

V současné době je mnoho bankovních domů pod tlakem a některé se potýkají i s existenčními problémy. Hrozí něco takového u brokera?

Obecně řečeno ne. Jde o to, že obchodní model banky a brokerského domu je velmi odlišný. Regulovaní a licencovaní brokeři v rámci evropského prostoru mají za povinnost evidovat klientské prostředky a investiční instrumenty na oddělených účtech, než jsou ty běžné vlastní, které se používají na chod společnosti. Zde je podle mého zásadní rozdíl od tradičních bank, které mají vše na jedné hromadě. Pokud tedy máte velkého brokera s mnohaletou tradicí, který má a dodržuje regulaci v rámci EU, tak můžete mít klidný spánek.

V případě hypotetického krachu brokerské společnosti, přijdou klienti o své aktiva nebo cenné papíry?

Jak jsem uvedl, tak regulované brokerské domy evidují klientské cenné papíry a různá aktiva odděleně od svých prostředků. Tedy pokud by nastal nějaký krach, tak by to klientské investice nemělo zasáhnout. Jediným rizikem je, že klient nebude moci nakládat se svými investicemi do doby, než bude stanoven nějaký správce, který bude řešit, jak naložit s aktivy klientů. Klienty si buď převezme jiný broker, nebo si klienti sami budou žádat, kam chtějí svá aktiva převést. Navíc každý broker má povinnost být členem garančního fondu, který případně dokáže poškozené klienty kompenzovat, a to zpravidla až do výše cca 20 000 EUR. 

Pokud někdo v současnosti hledá nového brokera, jaké aspekty by měl hledat a na co si případně dát pozor?

Jsem rád, že se za posledních 5 let brokerský trh poměrně zkultivoval a těch méně seriózních subjektů je méně a méně. Na druhou stranu tato nelehká doba vyšší inflace a zpomalujícího se ekonomického růstu nahrává těm, kteří chtějí nalákat ty méně obezřetné a nabízet nějaké garantované výnosy s minimálním rizikem. Tedy to je důvod proč se mít stále na pozoru. Jednoduchým filtrem je, zdali je daný broker pod regulací EU nebo ne. Mimoevropská regulace může investorovi velmi zkomplikovat situaci, pokud je s nějakou činností brokera nespokojen. Dalším faktorem je doba působení brokera. Existují subjekty, které zamýšlejí své klienty poškodit a jakmile je jejich reputace nakolik špatná, tak opět ukončí činnost původní společnosti a založí nový subjekt – s jiným názvem, ale se stejnými lidmi a stejnými praktikami. A takto se to opakuje. To se obvykle netýká koncových brokerů, tzv. obchodníků s cennými papíry, ale jejich zprostředkovatelů (investiční zprostředkovatelé, nebo vázaní zástupci). Pokud naopak budete volit služby zavedeného brokera s mnohaletým působením, tak pravděpodobně neuděláte špatně.

Jak se aktuální situace na světových burzách promítá do vašich aktivit a aktivit klientů XTB?

Když je na trzích klid, tak i brokeři mají relativně klid. To se však nedá říci o posledních týdnech. Událostí na trzích je celá řada a pohyby světových burz jsou významné na oba směry. Tedy i my se snažíme být aktivnější a informovat naše klienty ve zvýšeném tempu a objemu, aby se v rychle měnícím se prostředí dokázali lépe zorientovat. Stále platí to, že jakmile se na trzích něco děje, tak to přiláká pozornost všech typů ochodníků i investorů. Investiční příležitosti se zajímavou slevou se nabízí pro dlouhodobé investory. Naopak pro aktivní obchodníky je větší volatilita vždy vítána, protože se objevuje mnoho krátkodobých příležitostí, a to jak směrem cenového růstu, tak i směrem cenového poklesu. Každý si však musí sám zodpovědět, zdali v těchto momentech chce těchto situací využít nebo stát mimo trh. Samozřejmě nic není zadarmo a vše s sebou nese riziko, toho si každý aktivní investor musí být vědom a být schopen si tato rizika vyhodnotit vzhledem k jeho investičnímu profilu.

Co byste poradil stávajícím investorům a krátkodobým obchodníkům v této situaci?

Využít příležitostí, ale zachovat chladnou hlavu. Vím, může se to zdát jako nic neříkající fráze, ale čas na finančních trzích neplyne vždy stejně. Občas se během několika týdnů odehraje tolik událostí a příležitostí, co jindy trvá několik let. Tedy je zapotřebí v těchto časech být o to aktivnější, dělat si domácí úkoly v podobě studia a analýz, protože pokud se dobře zorientujete ve chvílích, kdy trhy šílí, tak můžete pro své obchodní a investiční výsledky získat velmi pěkný náskok. Pokud však nebudete jednat rozvážně a s chladnou hlavou, tak naopak můžete dostat od trhů pěkně za uši. Nebo, jak jsem zmínil, můžete stát mimo trh, ale pak si nesmíte sami sobě vyčítat, že jste to tenkrát nenakoupili, když to bylo přece tak jasné.

Plánuje XTB něco zajímavého v blízké budoucnosti?

Shodou okolností plánujeme na sobotu 25. 3. další ročník Online trading konference. Vzhledem k aktuálním událostem na trzích máme poměrně dobré načasování, protože se nám opět podařilo přizvat celou řadu zkušených traderů a analytiků, kteří určitě všem divákům pomohou se v současné situaci zorientovat. Přístup na tuto online konferenci je zdarma a vysílací link získá každý po krátké registraci. Je zapotřebí své přístupy a strategie neustále vyvíjet a přizpůsobovat aktuálnímu tržnímu prostředí.

Trading konference tedy znamená, že je opravdu jen pro krátkodobé obchodníky, nebo byste účast doporučil třeba i dlouhodobým investorům?

Je pravdou, že řada principů a technik bude zaměřena spíše pro krátkodobé obchodníky. Na druhou stranu například detailní rozbor makroprostředí a nějaké implikace pro vývoj následujících měsíců ocení i dlouhodobější investoři. Svůj náhled poskytne například analytik XTB Štěpán Hájek, nebo správce privátního kapitálu David Monoszon. Nejen na jejich výstupy se těším, protože dokáží zasadit do širšího kontextu makroekonomický vývoj, role centrálních bank a v neposlední řadě také samotnou aktivitu jednotlivých tržních hráčů.

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Obchodní příležitosti na zlatě a CAD/JPY
  Trhy máme v posledních dnech opět poněkud více volatilnější a mají k tomu spoustu důvodů. Těmi hlavními jsou především akce centrálních bank, rostoucí geopolitické napětí na Blízkém a Středním východě zavánějící brzkým válečným konfliktem či pokračování brexit ságy s náznaky možné dohody.
 • Obchodní příležitosti na zlatě, ropě WTI a indexu S&P 500
  V mém dnešním blogu se podíváme na zlato, ropu WTI a americký akciový index S&P 500.
 • Obchodní příležitosti pro Bitcoin, Ethereum a Litecoin
  Kryptoměny již dva dny odpočívají v úzkém pásmu a pravděpodobně se schyluje k dalšímu zajímavému pohybu. Budete připraveni se ho zúčastnit?
 • Obchodní příležitosti pro měnové páry USD/CAD, GBP/JPY a NZD/CHF
  V dnešním blogu se podíváme na dlouhodobé obchodní příležitosti z pohledu denního grafu pro měnové páry USD/CAD, GBP/JPY a NZD/CHF.
 • Obchodní příležitosti pro 27. týden
  Minulý týden pokračoval v nastolených trendech. Americký dolar dále posiloval a to i přes překvapivou revizi HDP.
 • Obchodní příležitost na měnovém páru AUD/USD
  V dnešním blogu technické analýzy nastavím podmínky pro sell obchody na příští týden. Všichni vidí pokles ceny a cítí medvědí náladu. Proto si myslím, že je vhodné se zaměřit hlavně na informace cenové akce, které nás mohou varovat před přílišným optimismem.
 • Obchodní příprava je jako šachová partie
  Obchodník je v mnoha směrech jako šachista, když v rámci přípravy svých obchodních úrovní přemýšlí nad možnými budoucími pohyby obchodního instrumentu.
 • Obchodní příprava tradera: Long na AUD/USD a nákupy komodit
  Uplynulý obchodní týden svědčil americkému dolaru, který posiloval vůči většině důležitých měn. Výjimkou byl kanadský dolar, který dokáže v posledních měsících vždy, často s podporou rostoucí ropy, nabrat sílu a vracet se na CAD FX párech ke svým letošním minimům (USD/CAD, EUR/CAD, AUD/CAD) či maximům (CAD/JPY).
 • Obchodní realita aneb trading mimo PC
  Trader musí své obchody mnohdy řídit i mimo své domácí pohodlí. Takovéto obchody následně ovlivňují psychiku a mohou negativně zamávat s celkovou ziskovostí.
 • Obchodní ředitel XTB: Jak znovu (a lépe) začít s tradingem?
  Předpoklad tradingu je až směšně jednoduchý: „Levně nakoupím, draze prodám a tento proces budu opakovat, dokud nepřijdu k pohádkovému bohatství”. Nicméně každý, kdo trading reálně zkusil, ví, že realita má od tohoto pohádkového vykreslení daleko. Tomu odpovídá i procentuální úspěšnost CFD obchodníků uváděna brokery. Ve valné většině případů se počet ztrátových klientů pohybuje mezi 75 a 85 procenty. Je úspěšný trading opravdu jenom mýtus, nebo za vysokou neúspěšností stojí něco jiného?
 • Obchodní strategie „mobilizace nové síly“
  Obchodní svíce tvoří jeden ze základních stavebních kamenů moderního tradingu. Není proto divu, že právě na nich jsou dnes založeny jedny z nejlepších a zároveň i nejziskovějších obchodních strategií vůbec.
 • Obchodní strategie trendových linií – jak nakupovat dole a prodávat nahoře?
  Obchodovaní pomocí trendových linií je způsob tradingu, při kterém se vyčkává na příležitost, kdy se cena instrumentu dostane na určitou cenovou hladinu, na níž existuje velká pravděpodobnost, že se zde trh odrazí.
 • Obchodní systém SATS DJIA
  Dnes vám představím obchodní systém pro obchodování akcií z akciového indexu DJIA, jehož výkonnost je oproti indexu dvojnásobná. A tento systém se chystám obchodovat live!
 • Obchodní válka mezi USA a zbytkem světa může ovlivnit forexové trhy
  Je tomu již několik let, co USA začalo měnit svou obchodní politiku. Zprvu byl nový obchodní přístup této velmoci nasměrován pouze proti Rusku, Číně a zemím patřícím do uskupení ASEAN (Asociace národů jihovýchodní Asie). Jak však ukázal čas, tak s jídlem roste chuť. USA nakonec své obchodní praktiky nasměrovala i na EU, když v první polovině roku 2018 zavedla cla na evropskou ocel a hliník.
 • Obchodní války vs. výsledková sezona
  Minulý týden odstartovala ve Spojených státech dlouho očekávaná výsledková sezona za druhé čtvrtletí. Očekávání jsou zatím vskutku obrovská a to nejen v korporátní sféře, ale i v ostatních sektorech. Dosavadní výsledky, které máme k dispozici, indikují jeden z nejlepších kvartálů. Mnoho analytiků v USA během druhého kvartálu dokonce upravili nahoru své prognózy, což se stalo pouze dvakrát za posledních 30 kvartálů. Prozatím překonalo prognózy zisků firem kolem 90% ze všech společností, které mají své výsledky za sebou. V konečném zúčtování bude číslo pochopitelně menší, nicméně pozitivní sentiment se pravděpodobně neotočí o 180 stupňů.
 • Obchodný plán (1)
  Obchodný plán (OP) ako základný pilier exekúcií inštrumentov, bez ktorého nie je možná zisková existencia. Spochybňovať nevyhnutnosť OP a jeho aplikáciu v praxi, predurčuje sebadeštrukciu v obchodnom prostredí s následnou „demoláciou“ účtov a duševnej konformity. V dnešnom článku uvediem sumár OP, ktorý budem následne v ďalších častiach tejto série rozvádzať.
 • Obchodný plán (20 dní)
  V tomto článku uvediem plán na najbližšie obdobie – 20 obchodných dní, vrátane stratégie, money a risk manažmentu (MRM). Po skončení určenej etapy zverejním podrobné vyhodnotenie. Viac-menej „idem do finále“ potvrdenia/nepotvrdenia úspešnosti/neúspešnosti mojej „stratégie“.
 • Obchodný signál pre pokračovanie trendu na NZD/USD a iné obchodné signály
  V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie. Tentokrát sa pozrieme na NZD/USD, USD/CHF a EUR/GBP cez daily a weekly timeframe. Obchodné príležitosti ponúkajú klasicky niekoľko stoviek pipový potenciál na zisk.
 • Obchodný výhľad: Libra potvrdila budúci pohyb
  V tomto tradingovom blogu poukážem na minulý vývoj rôznych trhov a inštrumentov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie. Pozrime sa teda na GBP/USD, EUR/GBP a CAD/CHF cez denné časové rámce.
 • Obchodný výhľad na AUD/CHF, AUD/USD a NZD/CHF
  V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FX Global
AETOS
NORD FX
reklama
ActivTrades banner