Středa 27. říjen 2021 08:32
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy
reklama
Admiral Markets
reklama
InstaMarkets

Intradenní obchodníci IX. (taktiky při zadávání pokynů 1.)

21.12.2009  Autor: Tomáš trader  Sekce: Seriál intradenního obchodování   Tisk

Dostal jsem se k článku IX. A myslím si, že je čas na takovou malou jakousi "poločasovou" rekapitulaci. Ve článcích jsem postupně prošel technickou analýzu, fundamentální analýzu, časovou analýzu a analýzu chování trhů. Trochu jsem se dotkl problematiky Obchodního systému a Obchodního deníku. Podíval jsem se na problematiku ztrátových, přehlédnutých a vynechaných obchodů. A nakonec v minulém článku jsem se pokusil projít problematiku předčasně ukončených obchodů. Někdo si jistě všiml toho, že nikde ve svých článcích nepíši o úspěšných obchodech. Bylo to schválně. Když se trader naučí základy analýz, tak si myslí, že už umí vše. Opak je ve většině případů pravdou. Dokonce obchodování v demu mu jde velmi dobře. Tak nevidí důvod proč by tomu tak nebylo v reálu.  A přesto tomu tak bohužel nebývá. Proč ? Jistě, psychologie hrají velmi důležitou roli. Různé návyky, které si sebou přinesl z ostatních životních situací ho začínají při obchodování za použití svého reálného kapitálu ovlivňovat. A tak začíná dělat chyby, kterých se v demu nedopouštěl a nebo ne tak často jako v reálu. Několikrát jsem ve svých článcích zdůrazňoval, že právě v demu se má trader mimo jiné, (testování pro něj nejvhodnějšího měnového páru, testování a dolaďování Obchodního systému atd.) co nejlépe zbavit špatných návyků a "zažít" ty dobré, tedy vytvořit  vlastní Obchodního styl. Proto jsem se ve článcích VI - VIII nezabýval dobrými a úspěšnými obchody, ale naopak těmi neúspěšnými. Držel jsem se starého ponaučení, zbav se toho špatného, aby zbylo to dobré. Samotné uplatňování Obchodního systému - plánu a Obchodního stylu přímo souvisí mimo jiné i s taktikou při zadávání pokynů. Všichni kteří si jen okusili obchodovat v demu znají dva základní způsoby při zadávání STARTU a CÍLE.  Jedná se o zadávání za MARKET (okamžitou cenu na trhu) a zadávání na tzv. čekajících pokynech. Rozdíl je mezi nimi zřejmý.

.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .

Než se dostanu k rozdílu mezi pokynem za MARKET a čekajícím pokynem, musím upozornit na ještě jednu důležitou věc, na kterou začátečníci dosti často zapomínají. Totiž na spread, na limit a na maximální odchylku.

Spread je rozdíl mezi okamžitou cenou nabídky - ( jde o nákupní cenu) a okamžitou cenou poptávky - (jde o prodejní cenu). Je to vlastně profit brokera, který spread pro každý jím provozovaný měnový pár a nejen pro něj, uveřejňuje v tabulce . Tento spread může broker na základě svých vlastních pravidel, byť krátkodobě, rozšiřovat . Pravidelně se tak u některých brokerů stává např. před zveřejněním nezaměstnanosti za min. měsíc v USA, každý první pátek v měsíci v 14:30 NČ, ale i jindy.) S tím trader nic neudělá, ale musí vědět, kdy se tak může stát a přizpůsobit tomu svoji taktiku. Je dobré když má ve své obchodní platformě v grafech znázorněné obě ceny vodorovnými linkami a musí se spratem stále ve svých obchodech počítat a to hlavně u čekajících obchodů.

Např. při obchodu na SHORT (prodej - dolů) je zadán CÍL (TP) těsně nad nějakým supportem. Následně se cena na tento support sice dostane, ale bude to jen cena poptávky a nikoliv nabídky a u obchodu SHORT při uzavření obchodu, musí se na náš CÍL (TP) dostat cena nabídky !! . Obchod nebude tedy uzavřen !!       

Limit pro čekající pokyny. Zde broker určuje jak daleko může být zadán čekající pokyn od aktuální ceny (poptávkové / nabídkové). Limit platí pro všechna zadání (START, STOP - LOSS - CÍL)   I u něj může broker jeho velikost krátkodobě zvětšit. Většinou na základě důležitých fundamentů a nebo při situaci kdy je trh velmi volatilní.

Maximální odchylka. Jde vlastně o možnost zadat a realizovat pokyn i ve více volatilním období na trhu. Tato maximální odchylka nesmí být moc veliká (při realizaci pokynu by jste se připravovali o pár bodů) a ani moc malá (pokyn by nemusel být často vůbec realizován). Chce si to vyzkoušet různá nastavení.

.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .

Popsat - zopakovat si trochu problematiku spreadu, limitu a maximální odchylky jsem považoval za nutné, neboť to přímo souvisí s taktikou používání pokynů za MARKET a čekajících pokynů. Musíme s nimi, hlavně u čekajících pokynů, stále počítat.

Pokyny za MARKET. Výhodou tohoto pokynu je okamžitá realizace pokynu. V praxi je nutné počítat, zvláště při volatilnějším trhu, s určitou odchylkou skutečně realizované ceny, od aktuální ceny na trhu. Další a možná i větší nevýhodou je to, že tento pokyn může některého tradera svádět k provádění zbrklých pokynů, ať už se jedná o zahájení - START obchodu nebo o ukončení (zavření) obchodu. Uvidí, že se cena na trhu někam posunuje a tak tam zadá. Obvykle bez plánu, bez kontroly zda je pro CÍL prostor. To potom asi nebyl racionálně zahájený obchod.

Čekající pokyny. U tohoto pokynu jde jen o to aby se následně cena v trhu (nabídková / poptávková) alespoň na zadanou - čekající úroveň dostala. V tom okamžiku se čekající cena ihned změní automaticky na pokyn za MARKET a úroveň je realizována. Čekající pokyn nutí tradera naplánovat obchod, ve většině případů zabrání zbrklým zahájením a nebo zavřením obchodu. Vlastně tento druh pokynu více nutí tradera chovat se dle svého Obchodního systému. Naplánovat START, STOP - LOSS i CÍL (TP). Dále při čekajícím STARTU a čekajícím CÍLI bývá většinou zahájení i zavření obchodu realizováno za lepší cenu než při pokynu za MARKET. Takovým příkladem může být situace u páru EU / USD v pátek 11.12. kdy cena prorazila spodní trianglovou čáru v cca 15:00 na úrovni = 1,4707 , čekající pokyn se dal pro potvrzení průrazu dolů zadat na úroveň = cca 1,4697 (kdy byl START realizován v 15:04), v tu samou chvíli by se cena za MARKET realizovala za cca = 1,4686 - 1,4690 což je o 11 - 7 bodů horší START. 

Jistě, někdy je nutné zadat START obchodu za MARKET. Většinou se tak stane, když obchod je sice naplánován, ale cena v trhu se natolik posunula, že z důvodu limitu není už možné už čekající pokyn zadat. To není nic zbrklého, obchod byl naplánován, ale nebyl čas zadat čekající START. U pokynu pro zavření obchodu - CÍL (TP) je někdy nutné tento pokyn použít v případě, že se obchod nevyvíjí dle našeho předpokladu. Zadávání čekajících pokynů považuji za velmi důležitou součást obchodování a tedy Obchodního stylu. Hlavně pro bezpečnější a mnohdy i výnosnější obchody. Je tedy s podivem, že čekající pokyny nejsou tak často využívány.

V dalším článku bych pokračoval jak taktizovat při zadávání pokynů u konkrétních situacích v trhu. 

.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .

Závěrem bych chtěl všem čtenářům a hlavně přispěvatelům do diskuse pod mými články poděkovat. Jejich připomínky byly pro mne užitečné a podnětné. Další článek bude až po Novém roce. Proto bych chtěl čtenářům tohoto pro tradery velmi užitečného webu, ale i administrátorovi, popřát hezké Vánoce a úspěšný Nový rok.  Přeji všem aby získali během nadcházejících svátků dosti sil pro další a věřím, že pro hodně z vás, úspěšné obchody. Přispěl-li jsem svým malým dílkem k tomu, aby většina vašich obchodů v roce 2010 byla co nejvíce úspěšná, potom ty hodiny které jsem strávil u PC měly smysl.

Příště : ( taktiky při zadávání pokynů 2.  - pro GBP / USD a charakteristika tohoto měnového páru)

Tomas  

Předcházející kapitola:                                                                     Následující kapitola:
Intradenní obchodníci VIII.
                                                       Intradenní obchodníci X.

Čtěte více

 • Intradenní obchodníci III. (fundamentální analýza)
  Co s fundamentální analýzou? Jak ji využít při přípravě obchodů ? Jak je fundamentální analýza důležitá pro intradenní obchody? Otázek by bylo možné uvést ještě více, ale myslím že výše uvedené pro účel tohoto článku postačují. Nejdříve bychom asi měli, alespoň ve stručnosti, definovat co to fundamentální analýza je?
 • Intradenní obchodníci I. (pěkně od píky)
  Dnešní článek připravil uživatel, který je znám v diskusním fóru pod svou přezdívkou Tomas a svými články v sekci blogy uživatelů. Jeho mnohaleté trading zkušenosti zde pomáhají obrovskému množství traderů. Jelikož se jeho články staly nejoblíbenější a zároveň pro intradenní obchodníky neocenitelné, tak jsme se po domluvě s Tomášem rozhodli o celkovou změnu koncepce těchto článků. A proto na toto místo postupně vložíme jeho dosavadní články doplněné o praktické příklady a grafy a následně Tomáš začne s články zcela novými. Tak vznikne kompletní seriál vzájemně propojených článků se systémem umožňujícím v nich listovat dopředu i zpět. Věříme, že tato změna a praktické ukázky budou velkým přínosem pro všechny intradenní obchodníky.
 • Intradenní obchodníci IV. (Co další analýzy - vlivy na trh ?)
  Dnešním článkem bych chtěl uzavřít takovou malou exkurzi do světa analýz. Kromě technické a fundamentální analýzy je vhodné pro intradenního obchodníka aby vypracoval ještě další analýzy. Tyto mají většinou delší uplatnění, ale bývají obchodníky opomíjeny. Za takové považuji časovou analýzu chování vybraného měnového páru, analýza druhů chování trhů.
 • Intradenní obchodníci VIII. (předčasně ukončené obchody )
  Ve většině obchodů se setkáváme se situací, kdy nám bleskne hlavou, zda pokračovat v obchodě a věřit, že se cena dostane na náš TP. Dále si ukážeme praktické ukázky TA v praxi.
 • Intradenní obchodníci VII. (přehlédnuté a vynechané obchody)
  Postupně se ve svých článcích dostávám do oblasti strategie, taktiky a trochu i psychologie. Tuto oblast jsem tak trochu načal už v minulém článku VI - ztrátové obchody. Dnes bych se pokusil na tento článek navázat. Co vás nejvíce při obchodování naštve? Ztrátový obchod? Přehlédnutý nebo vynechaný obchod? Nebo zbytečně předčasně ukončený obchod?
 • Intradenní obchodníci VI. (ztrátové obchody)
  Další díl a pokračování v úspěšné sérii článků o intradenním obchodování. Tentokrát se podíváme, jak správně nahlížet na ztrátové obchody. Cesta k úspěšným obchodů je tvrdá a je lemována řadou neúspěšných nebo méně úspěšných obchodů.
 • Intradenní obchodníci V. (obchodní plán - systém a obchodní deník)
  Bez obchodního systému a i obchodního deníku nelze dlouhodobě a na co možná nejprofesionálnější úrovni obchodovat. Intradenní obchodování se dostává bez obchodního systému a obchodního deníku na úroveň obyčejného hazardu a to ještě na úrovni amatéra. Nejsme přece hazardéři v kasinu, ale tradeři s jasným cílem a jasným postupem jak se k cíli dostat. Jsme nebo se většinou chceme stát profesionály, chovejme se tedy tak o počátku.
 • Intradenní obchodníci XIII. - využití oscilátoru RSI - díl I.
  Před časem se v diskusi pod několika mými články objevila polemika o užitečnosti oscilátoru RSI. Proto bych dnes odbočil od obchodních příkladů a pokusil se krátce věnovat této pomůcce a jejímu praktickému použití. Podotýkám, že v žádném případě se nejedná o propagaci RSI, ale o upozornění na jeho přednosti a i některé nedostatky. Jako u všeho i zde platí, že bez co možná největších zkušeností týkajících se chování trhu v a po situaci kdy RSI vydává nějaký signál, nelze tento oscilátor naplno využít. RSI používám ve svém OS (Obchodním systému) už řadu let. Hlavně pro jeho vypovídající schopnosti a pro jeho jednoduchost.
 • Intradenní obchodníci XII. (zahajování obchodů při obratu trendu 2. BUY)
  V minulém článku byl uveden jako příklad zahájení obchodu při obratu trendu, obchod na pokles (SELL). Dnes bych pokračoval druhým příkladem, obchod na růst (BUY). Tento obchod naváže trochu svým způsobem na první příklad a to i v časové posloupnosti. Jak je obecně známo jsou obchody na pokles většinou rychlejší a prudší. Proč tomu tak je spíše souvisí s psychologií než z technickými či fundamentálními důvody. To, ale není předmětem tohoto článku. Jen je nutné mít toto obecné povědomí o trhu při obchodu na růst na paměti. Bude pravděpodobně trvat déle a v jeho průběhu se vyskytne více korekcí než při obchodu na pokles.
 • Intradenní obchodníci XI. (zahajování obchodů při obratu trendu 1. SELL)
  V minulém článku jsem stručně prošel problematiku obchodních signálů a nyní bych se věnoval konkrétním situacím v trhu. Zahajování obchodů při obratu trendu a příklad takového obchodu.
 • Intradenní obchodníci X. (taktiky při zadávání pokynů 2.)
  Je už po Novém roce, a tak se všichni tradeři opět vrhli do boje s trhy o každý bod. Vlastně se nejedná o boj s trhem, ale především o boji se sebou samými.
 • Intradenní obchody II. (základní otázka)
  Základní otázka platná pro každého tradera. Jaký bude směr trhu ? Otázka je jasná, každý se snaží před zahájením obchodu nalézt na tuto otázku odpověď. A dle této odpovědi zadává na BUY nebo na SELL. Je prostor pro cíl?

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
TradeCentrum
TopForex
Oanda
reklama
Swissquote Bank