Sobota 08. květen 2021 06:01
reklama
BOSSA ebook analyza
reklama
Purple Trading VIP zona
reklama
Admiral Markets na Admirals

Zcash aneb další anonymní Kryptoměna

Napsal:   Sekce: Kryptoměny

Je jasné, že s rozvojem nových technologií se zvýšila poptávka po kryptoměnách a jak se můžeme všude dočíst, poptávka stále stoupá. Kryptoměn a různých altcoinů máme již nespočetně, každý den vznikne nový projekt, trh se rozpíná jako vesmír. Proč Zcash? Existuje několik zajímavých věcí, o které bych se s vámi rozdělil, které odlišují Zcash od jiných kryptoměn. Jednou z výhod můžeme považovat partnerství s JPMorgan prostřednictvím projektu open-source Quorum. Technologie ochrany soukromí Zcach se aplikuje na různé blokové sítě, včetně tokenů založených na technologii Ethereum. Z posledních průzkumů je celosvětový limit společnosti Zcash více než 960 milionů dolarů s omezeným počtem tokenů na 21.000.000.


Kryptomagazín označil Zcash (ZEC) je kryptoměnový projekt, který pochází z myšlenky Zerocoin/Zerocash, navržený v roce 2013. Zcash byl oddělen od Bitcoinu a spuštěn v říjnu 2016, dříve známo jako Zerocoin. Používá kryptografii, která by teoreticky měla poskytovat soukromí svým uživatelům. Cryptografie neboli cryptologie analyzuje různé protokoly, které brání třetím stranám, nebo veřejnosti, číst soukromé zprávy.  tady se jedná o kryptografický protokol zk-SNARK (Zero-Knowledge Succinct Non-Interactive Argument of Knowledge), který zajišťuje anonymizaci odesílatele a příjemce všech transakcí., to vede k závěrů, že se ZEC staví vedle Monera při platbách nelegálních činností.


Bezpečnost

Aby bylo zajištěno soukromí na potřebné úrovni, funkce určující platnost transakce podle pravidel konsensu sítě, musí vrátit odpověď, zda je transakce platná nebo ne, aniž by odhalila jakoukoli z informací, na kterých provedla výpočty. To se provádí zakódováním některých pravidel konsensu sítě v zk-SNARKs. Na vysoké úrovni fungují zk-SNARKy tak, že nejprve promění to, co chcete dokázat, do ekvivalentní podoby o znalosti řešení některých algebraických rovnic. Zase sedlácky se mixují a+b+c s bránami 1+2+3 s výslednou rovnicí potvrzující platnost transakce. Dopodrobna se podívejte na stránky produktu.


(https://z.cash/technology/zksnarks/)

Být decentralizovanou a open-source kryptoměnou, která nabízí soukromí a selektivní transparentnost transakcí se dnes dočtete v každé krypto sekci. Stejně tak určitě víte, že Zcash platby a transakce jsou zveřejněny ve veřejné Blockchainu, ale odesílatel, příjemce a objem transakcí zůstávají v soukromí, právě k vůli již zmíněného zkSNARK. Tohle šifrofání kryje obsahu v stíněných transakcích a používá kryptografickou metodu pro potvrzení platnosti transakce. Zk-SNARK umožňuje, aby síť udržovala bezpečný leader o počtu transakcí, ale již nelze odhalit zúčastněné strany transakce nebo částky. Namísto veřejného prokazování hodnot a transakce jsou jako metadata zašifrovány. Zk-SNARK normálně sedlácky když to řeknu, tak falešně prokazuje, že přítomná transakce není krádež nebo třeba není určená k podvodu nebo k nelegální činnosti.


Tok myšlenek

Důvod proč toho mají tolik společného s bitcoinem je také fakt, že ZEC je vidlice  bitcoinu, byl jeho součástí. Stejně jako Bitcoin tak i Zcash poskytuje dva typy transakcí: soukromé a veřejné. Z officiálních stránek zjistíte, že nabízí dva typy adres: t-addr, veřejnou adresu a z-addr, vaši soukromou adresu. Můžete si vybrat, kterou z nich bude používat. Bitcoinové transakce jsou plně transparentní. Každý může pomocí exploreru bloku Bitcoinu zkontrolovat, zda byla transakce odeslána z jedné adresy na druhou. Pokud u Zcash osoba zvolí z-adresu, je převod soukromý. K dispozici je speciální zobrazení klíče, s kterým zacházíte s vlastním uvážením. Podle zdroje "Zcash nabízí celkovou důvěrnost plateb, přičemž stále udržuje decentralizovanou síť s využitím veřejného blochchainu. Na rozdíl od služby Bitcoin transakce Zcash automaticky skryje odesílatele, příjemce a hodnotu všech transakcí na blokové řadě "(https://miner.glocin.com/) Je jasné, že hlavní výhody jsou skrytá adresa odesílatele i příjemce a skrytá částka. Můj názor je ten, že extra zabezpečení soukromí je přínosné pro společnosti, které chtějí chránit informace o svých dodavatelích před konkurencí, jednotlivci, kteří nechtějí, aby byly veřejně známy platební informace, stejně jako movití lidé, kteří nechtějí veřejně odhalit žádnou ze svých činností. V tom negativním slova smyslu je tu díky zabezpečení také možnost provádět více a více nelegálních trestných činností.

Přidám k tomu i nějaké negativa, jelikož Zcash používá stále “novou” technologii krytpování, tak proto vám nikdo nemůže zaručit, že systém bude bez chyb a bugů. Například při bugu v kryptování se může stát, že platba bude viditelná nebo jenom její část, může být viděn jen odesílatel nebo příjemce, stejně tak suma. Další bug může způsobit tvoření tokenů mimo bloky a to vede k tomu, že pokud se vytvoří token, nebude ho ani možné vystopovat. Na rozdíl od Monera, Zcash nedokáže ověřit celkové množství tokenů v bloku řetězce, ten totiž sleduje množství chráněných tokenů. Tokeny se těží. Těžit by se mohlo až do roku 2032 než bude vytěženo všech 21 milionů mincí.

Pohyb ceny ZEC aneb technický koutek

Po silném uptrendu, který začal v září 2017, dosáhla cena 800 USD. Medvětí dupot srazil cenu na 200 USD a nyní, samozřejmě, vidíme podporu, za použití Fibbo) kolem 191 USD. V tomto okamžiku se zdá, že uptrend by mohl pokračovat a nákup ZEC/USD by tak mohl být dobrou volbou, co podporuje i Fibbonaciho retracement. První silnou rezistenci vidíme mezi 0.618 a 0.786. Po průrazu je v cestě 1.286 a následuje 1.618 kde by mohl Zcas být dostupný zase  za 500USD. jinak řečeno, jak nám ukazuje Fibbonaciho retracement, tak šipky jdou od červená = nyní, žlutá a zelená pak cíl. Hlavně upozorňuji, že tento článek není myšlen jako investiční doporučení.      


(Zdroj: ZECUSD týdenní graf, tradingview)


Závěr

Zcash je moje po Moneru druhá nejoblíbenější kryptoměna, co se ochrany osobních dat týče. Nevěřili byste, po čem je na černém trhu největší poptávka. Napadlo by vás, že více jak 50% byznysů na černém trhu je obchod s osobními údaji? Proto já osobně jsem opatrný, co za ochranný systém používám a pokud je možnost zaplatit dobře šifrovanou kryptoměnou, zvolím si tuto možnost. A Zcash, jak jsme se dozvěděly je dobře kryptovaný až na pár menších, ne moc častých chyb. Bohužel se tato kryptoměna používá čím dál tím víc na temné straně internetu (darkweb) pro nelegální účely než jen pro legální platby obchodníkům, kteří Zcash používají.

Aleš Hála

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Zase ta Itálie…
  Italská populistická vláda se minulý týden shodla na státním rozpočtu na příští rok. Plánovaný schodek 2,4 % HDP výrazně převýšil očekávání trhů ve výši 1,9 % HDP, což spustilo výprodeje italských i všech ostatních evropských rizikových aktiv.
 • Zase ten Bitcoin
  Není to tak dlouho, co jsem psal o Bitcoinu, jak mě baví. Také jsem psal o tom, jak neuvěřitelně nestabilní je to věc a tím pádem, i jak nepraktická z dlouhodobého pohledu. Nic proti myšlence virtuálních měn nemám, ale tohle mi hodně připomíná divoký západ, kdy pravomoc šerifa končí u prvního stromu za městem a dál je už jen naprosté bezvládí a libovůle.
 • Záujem o zlato stále rastie
  Trh so zlatom zažíva divoké obdobie a výrazne ovplyvňuje to obchodovanie na všetkých inštrumentoch naviazaných na zlato. Hlavným problémom je zase raz koronavírus ale vysoký dopyt po zlate pretrváva už dlhšiu dobu. Pozrime sa na to bližšie...
 • Zaujímavé akciové tituly z portfólia Warrena Buffetta
  Warren Buffett je známy svojou dlhodobou investičnou stratégiou, mnohé akcie zhodnotil o stovky až tisícky percent vrátane dividendových príjmov a pre mnohých obchodníkov je vzorom. Aké akcie preferuje tento legendárny investor z Omahy?
 • Závěr měsíce na EUSD v trojúhelníku..
  Pro pobavení
 • Závěr týdne na dolarových párech a můj pohled na další vývoj ceny
  Máme za sebou celkem volatilní trendový obchodní týden. Ceny měnových párů došly ke svým cílům a dnes nás už podle kalendáře nečekají žádné důležité zprávy. Dá se předpokládat, že v následujících hodinách budou obchodníci vybírat své zisky a na měnových párech bude cena korigovat. Obchodní signály jsem vyčerpal a teď pro mne není vhodná doba pro aktivní obchodování. Na řadě je analýza a plánování. V dnešním blogu technické analýzy se budu věnovat měnovým párům EUR/USD, USD/CHF a NZD/USD.
 • Závislost měn na forexu
  V tomto článku bych chtěl odkrýt především začátečníkům, ale i mnoha dlouhodobým traderům, tajemství mezi-tržních vztahů, které ovlivňují jednotlivé měny. Cenové pohyby měnových párů se totiž neodvíjejí pouze na základě vztahu jedné měny k druhé, ale je zde i třetí faktor, který není součástí daného obchodu. Závislost na tomto třetím faktoru vysvětluje různý pohyb amerického dolaru v rámci různých měnových párů. Tento článek by vám měl přinést pochopení základních vztahů a následně umožnit odpovídajícím způsobem zajistit své pozice pomocí různých obchodních nástrojů.
 • Závodíte na burze?
  Rozdíl myšlení profesionála a začátečníka v obchodovaní na burze.
 • Za vším hledej fundament
  Přehled macro indikátorů hlavních měn + Německa a Česka. Pokud by někoho, jako dneska mě, zajímal přehled makroindikátorů hlavních světových měn v přehledné tabulce viz níže. Jak tuto tabulku interpretovat?
 • Zbývá ještě Trump a Čína
  Už je to téměř měsíc, co se Britové v referendu rozhodli o opuštění EU (takzvaný brexit). Tento krok byl v prvním pololetí často citován jako jedno z největších rizik pro finanční trhy. Prozatím to však nebyla žádná tragédie a „Lehman efekt“, který by odstartoval globální paniku, se nekonal. Ve výsledku je hlavním rozdílem slabší libra, která zohledňuje očekávané uvolnění měnové politiky na ostrovech, které by jinak nepřišlo. Na druhé pololetí nám tedy podle rizikového kalendáře zbývá ještě Donald Trump a Čína.
 • Zelené energie přinášejí slibné investiční příležitosti
  V poslední době jsme stále více konfrontováni s problematikou klimatických změn, globálního oteplování a udržitelnosti. Do popředí se tak dostává společenský požadavek na snižování podílu skleníkových plynů v ovzduší, a to zejména využitím obnovitelných zdrojů energie, tzv. zelené energie. A to může být mimořádně zajímavé z pohledu potencionálního individuálního investora.
 • Zemědělské komodity silně rostou
  S očekávanou vyšší inflací přicházející z přestimulovaných Spojených států se do hledáčku investorů dostaly i zemědělské komodity. Slabší americký dolar také podporuje růst všech aktiv denominovaných právě v dolarech, protože pro zbytek světa se stávají levnějšími. Straně nabídky naopak nepomohly čínské historické záplavy, které zničily velkou část úrody.
 • Zemědělské komodity v roce 2020
  Zemědělské komodity mají za sebou úspěšný rok. Podobně jako akcie se s příchodem pandemie cukr, sojové boby nebo pšenice propadly. Ve zbytku roku ale ztráty vesměs dokázaly smazat a meziročně se již obchodují v plusu. Přitom výrazně lépe se logicky dařilo čistě zemědělským komoditám a méně pak už komoditám, které se používají jak v zemědělství, tak v průmyslu.
 • Zemní plyn jako menší bratr ropy
  V jednom z minulých článků jsem se zde věnoval trhu s ropou a zvlášť pak jeho ovlivněním těžbou z břidlic v USA. Příběh zemního plynu se s tím ropným relativně silně rýmuje a skýtá mnoho příležitostí k obchodování.
 • Zemní plyn pod nákupním tlakem?
  Po delší době přichází na scénu opět zemní plyn.
 • Zevrubné shrnutí lagujících indikátorů: Jak fungují a k čemu jsou?
  Lagující indikátory právem patří mezi ty nejužívanější nástroje technické analýzy. Jde o indikátory jako je SMA, EMA a MACD. Proč se jim říká lagující a co to znamená? V tomto článku si všechny indikátory představíme a ukážeme si jejich silné i slabé stránky.
 • Zhodnocení analýz roku 2014
  I letos bych se chtěl pozastavit nad články zaměřených na aplikaci fundamentální analýzy, kterou pro vás, čtenáře FXstreet.cz, připravuji každou středu. Většinou se díváme na určitý měnový pár, který je aktuálně v souvislosti s vývojem ekonomických veličin nadhodnocený nebo podhodnocený a závěrem si ukážeme předpokládaný vývoj pro následující měsíce. Dnes se proto pokusím o objektivní sebehodnocení analýz v uplynulém roce (odkazy na články najdete v textu).
 • Zhodnocení analýz roku 2015
  I na konci letošního roku se tradičně podíváme, jak se dařilo predikcím na základě fundamentální analýzy.
 • Zhodnocení prvního týdne soutěže BOSSA
  Máme již za sebou první týden průběhu jedinečné soutěže, ve které se poprvé v historii České republiky obchoduje na finančních trzích naostro! Češi ani tentokrát svého soutěživého ducha nezapřeli a o soutěž projevili nečekaný zájem. Doposud uskutečnili 26 801 transakcí.
 • Zhodnocení účtu 100 % za měsíc - žádný problém?
  Na demo účtu asi každý, kdo se obchodováním alespoň trochu zabýval, dosáhl zhodnocení v řádu stovek procent, ale většinou nakonec podobná euforická období skončila naprostou destrukcí účtu. Co se může skrývat za stoprocentním zhodnocením, se snažím poodkrýt v následujícím článku.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Admiral Markets na Admirals