Pátek 19. duben 2024 14:39
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Dukascopy new
reklama
FTMO férovost

Zelený seriál - díl druhý: Co vše může být ESG investice?

Napsal:   Sekce: Zelený seriál

V dnešním blogu bych ráda shrnula výsledky svého pátrání na téma, jaké jsou konkrétní ESG (Environmental, Social, and Governance) principy, jaké sektory vlastně spadají do kategorie ESG, jaká jsou kritéria, aby nějaká společnost mohla prohlásit, že je v souladu s ESG principy a jak tedy vybírat „ty správné“ společnosti, pokud člověk ESG investici zvažuje.



Co vše vlastně spadá pod ESG

Protože zkratka Environmental, Social, and Governance je hodně obecná, pátrala jsem po jednoznačném, ideálně oficiálním výčtu, které sektory do ESG patří, co si pod zkratkou ESG představit konkrétně a jak soulad s ESG měřit a vykazovat.

Překvapilo mě, že není ani žádný oficiální seznam oblastí a principů, natož pak měřítek a pravidel pro výkaznictví. Nicméně na stránkách CFA Institutu jsem našla velmi zajímavý a nejkomplexnější přehled, který může sloužit jako vodítko, co vše si lze pod ESG principy představit:


Samotnou mě překvapilo, co vše do ESG spadá a ačkoli jsem měla pocit, že v souvislosti s ESG se mluví hlavně o první E oblasti – tj. ochraně planety a životního prostředí, ESG jako celek je komplexní a zdaleka není jenom o ochraně životního prostředí.

Jak zjistit, která společnost je v souladu s ESG a která ne?

Obor ESG investic je stále hodně mladý a jak jsem psala výše, na celosvětové úrovni zatím nejsou jasně a jednotně definované ani konkrétní principy, ani pravidla, jak soulad společnosti s ESG principy měřit a tím pádem ani to, jak výsledky vykazovat. Ačkoli se tak nějak ví, které oblasti do ESG patří a jak evropské, tak americké orgány dohledu na ESG kladou větší a větší důraz, stále to vnímám spíš jako hrubší obrysy a bude potřeba ještě hodně práce dát tomu konkrétní podobu.  

Většina velkých korporací reporty týkající se ESG připravuje a publikuje na svém webu nebo informace o souladu s EGS principy uvádí ve svých výročních zprávách, ale takové reporty nebo zprávy zatím nemají jednotnou strukturu a je tedy složité je navzájem porovnávat. Netřeba zmínit, že tím, že jsou principy definovány zatím poměrně obecně, poskytuje to poměrně velký prostor pro kreativitu každé korporace. Investiční svět zažil hodně příkladů, kdy byly společnosti kreativní v něčem tak sešněrovaném pravidly, jako jsou finanční výkazy, takže si nedělám iluzi, jaká kreativita panuje v oblasti ESG reportů, kde jasná pravidla zatím nejsou.

Na mezinárodní úrovni se ale už začalo pracovat na jednotných vykazovacích standardech tak, aby investoři mohli zjistit, jak si daná společnost v oblasti ESG stojí, a hlavně si mohli výstupy porovnat s jinými společnostmi tak, jako je to běžné např. u finančních výkazů vytvářených podle mezinárodních účetních standardů typu IFRS.

Kdo chce tvrdá data, může zkusit S&P Global ESG Scores a DJSI Index

Díky tomu, že ESG je trendy téma, věnuje se mu nemálo finančních analytiků, kteří základní domácí úkol udělají za nás, takže je možné najít seznamy sektorů i společností, které jsou s ESG principy v souladu.

Jak jsem uváděla výše, ESG se rozhodně neomezuje jenom na ochranu planety a životního prostředí. Společnosti, které mohou být v seznamu „Best ESG Companies“ jsou proto z běžných sektorů, jak je zná každý, kdo se zajímá o investování. Seznamů Best ESG Companies najdete na internetu mraky, výběr konkrétních společností je už více subjektivní a liší se zdroj od zdroje.

Našla jsem ale zajímavý zdroj pro ty, kdo mají rádi „tvrdá“ data. Společnost S&P Global vydává tzv. S&P Global ESG Scores, který dává scoring společnostem podle toho, jak naplňují ESG principy. Při tvorbě scoringu S&P Global vychází nejen z veřejně dostupných informací, ale i z podrobnějších informací, kterém jim na komplexním dotazníku poskytují samy společnosti. V S&P Global ESG Scores má být zahrnuto zhruba 8 000 společností z celého světa.

Dalším zajímavým zdrojem je DJSI Index, neboli Dow Jones Sustainability Indices. S&P Global uvádí, že při tvorbě tohoto indexu vychází v zásadě ze stejných údajů, které používá při &P Global ESG scoringu, do DJSI indexu se však dostanou jenom nejlépe hodnocené společnosti v rámci každého sektoru. Zjistila jsem, že DJSI index je opravdu zajímavé téma - určitě mě zajímá, které společnosti index tvoří, jaká je jejich váha, z jakého jsou sektoru, takže jsem se rozhodla, že tomu věnuji samostatný blog.


Jenom ESG ale nestačí - které společnosti jsou tedy dobrou ESG investicí?

Ačkoli ESG je trend a jak praví staré přísloví „Trend is your friend“, nebavíme se o charitě, ale o investování, takže výnos je stále jedním z hlavních hledisek, které je třeba mít na paměti. Nejlepší ESG společnosti jsou tedy ty, které jsou silné jak v naplňování ESG principů a hodnot, zároveň však mají dobrý růst a finanční výsledky a zároveň silný potenciál, že tomu tak bude i nadále.

Z různých zdrojů na internetu jsem udělala takovou malou selekci, spíš pro zajímavost, které sektory a společnosti jsou ESG sexy a zároveň jsou rozhodně zajímavé z pohledu investice a očekávání výnosu, možná vás, stejně jako mě, některé společnosti překvapí:



Závěrem

Nevím, jak to máte vy, ale i když jsem si myslela, že mám celkem otevřenou mysl, vlastně jsem byla dost plná předsudků a ESG investice jsem vnímala jako „ty sluníčkové a hodně eko“, ačkoli na dalším osudu planety mi samozřejmě záleží.

Velkým překvapením proto pro mě bylo, že do skupiny ESG se dají zařadit i naprosto normální společnosti, s jejichž akciemi už dlouho obchoduji a které mám ráda. Třeba vám dnešní blog pomohl trochu otevřít oči, stejně jako mě.

Přeji všem úspěšné obchodování!

Marika Čupa

Zdroje: webové stránky CFA institutu cfainstitute.org, spglobal.com, bloomberg.com, nasdaq.com a investopedia.com.

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Závodíte na burze?
    Rozdíl myšlení profesionála a začátečníka v obchodovaní na burze.
  • Za vším hledej fundament
    Přehled macro indikátorů hlavních měn + Německa a Česka. Pokud by někoho, jako dneska mě, zajímal přehled makroindikátorů hlavních světových měn v přehledné tabulce viz níže. Jak tuto tabulku interpretovat?
  • Zažehná UBS nákupem Credit Suisse bankovní krizi?
    Zpráva o převzetí banky Credit Suisse oběhla celý svět. Credit Suisse převezme její dlouhodobý konkurent UBS. To by mělo stačit, aby se krize bankovního sektoru nerozšířila. Tak by se daly asi všechny tyto zprávy shrnout. Situace se vyřešila během víkendu a velmi rychle. Již tyto dvě skutečnosti by měly zbystřit naše vnímání problému. Pokud politici a bankéři pracují horlivě během víkendu, tak situace musí být skutečně vážná.
  • Zbývá ještě Trump a Čína
    Už je to téměř měsíc, co se Britové v referendu rozhodli o opuštění EU (takzvaný brexit). Tento krok byl v prvním pololetí často citován jako jedno z největších rizik pro finanční trhy. Prozatím to však nebyla žádná tragédie a „Lehman efekt“, který by odstartoval globální paniku, se nekonal. Ve výsledku je hlavním rozdílem slabší libra, která zohledňuje očekávané uvolnění měnové politiky na ostrovech, které by jinak nepřišlo. Na druhé pololetí nám tedy podle rizikového kalendáře zbývá ještě Donald Trump a Čína.
  • Zcash aneb další anonymní Kryptoměna
    Je jasné, že s rozvojem nových technologií se zvýšila poptávka po kryptoměnách a jak se můžeme všude dočíst, poptávka stále stoupá. Kryptoměn a různých altcoinů máme již nespočetně, každý den vznikne nový projekt, trh se rozpíná jako vesmír. Proč Zcash? Existuje několik zajímavých věcí, o které bych se s vámi rozdělil, které odlišují Zcash od jiných kryptoměn. Jednou z výhod můžeme považovat partnerství s JPMorgan prostřednictvím projektu open-source Quorum. Technologie ochrany soukromí Zcach se aplikuje na různé blokové sítě, včetně tokenů založených na technologii Ethereum. Z posledních průzkumů je celosvětový limit společnosti Zcash více než 960 milionů dolarů s omezeným počtem tokenů na 21.000.000.
  • Zdražuje vlastní bydlení. Co na to centrální banky?
    V pátek přišel z Českého statistického úřadu šok. Srpnová inflace překvapila a vyskočila na 4,1 %. Velký podíl na zvýšení měly tzv. náklady vlastního bydlení, které kvůli zdražujícím nemovitostem i stavebním materiálům vzrostly meziročně o 8,2 %.
  • Zefektivněte vaše obchodování správnou organizací
    Mezi úspěchem a neúspěchem na finančních trzích je velmi tenká linie. Každý trader se snaží získat na svoji stranu více výhod a zefektivňovat své obchodování, jak jen to jde. Pokud jste také ve fázi, kdy se perete v tomto vysoce konkurenčním prostředí, bude pro vás vhodný dnešní příspěvek věnující se zvýšení efektivity za pomoci zlepšení organizačních schopností.
  • Zelená nula situaci nemění, index S&P 500 nepotvrdil průraz nad 4 600
    Americký akciový index S&P 500 uzavřel uplynulý týden na zelené nule (+0,06 %). Nebyla to ale taková nuda, jak by to snad mohlo vypadat.
  • Zelené energie přinášejí slibné investiční příležitosti
    V poslední době jsme stále více konfrontováni s problematikou klimatických změn, globálního oteplování a udržitelnosti. Do popředí se tak dostává společenský požadavek na snižování podílu skleníkových plynů v ovzduší, a to zejména využitím obnovitelných zdrojů energie, tzv. zelené energie. A to může být mimořádně zajímavé z pohledu potencionálního individuálního investora.
  • Zelené investice: Konečně, sláva, jupí
    Můj rezervovaný postoj k aktuální prezentované verzi elektromobilů je celkem známý. Občas si někdo možná položí otázku, proč o tom píšu tady, no já si myslím, že i v tomto světě jde o peníze. O horské dráze na kryptoměnách potom dnes pomlčím.
  • Zelený seriál – díl první: Co víte o ESG investicích?
    Každý investor nebo trader určitě už zaznamenal silný trend týkající se ESG (Enviromental, Social and Governance) investic. Ať už člověk souhlasí nebo nesouhlasí s podstatou ESG investování, faktem zůstává, že vliv ESG sílí a rozhodně sílit bude. Už dlouho mě lákalo ponořit se do tématu zelených investic, které jsou součástí ESG trendu. A protože se jedná o široké a aktuální téma a přišlo mi škoda věnovat mu pouze jeden blog, rozhodla jsem se pro malý „zelený“ seriál.
  • Zemědělské komodity silně rostou
    S očekávanou vyšší inflací přicházející z přestimulovaných Spojených států se do hledáčku investorů dostaly i zemědělské komodity. Slabší americký dolar také podporuje růst všech aktiv denominovaných právě v dolarech, protože pro zbytek světa se stávají levnějšími. Straně nabídky naopak nepomohly čínské historické záplavy, které zničily velkou část úrody.
  • Zemědělské komodity v roce 2020
    Zemědělské komodity mají za sebou úspěšný rok. Podobně jako akcie se s příchodem pandemie cukr, sojové boby nebo pšenice propadly. Ve zbytku roku ale ztráty vesměs dokázaly smazat a meziročně se již obchodují v plusu. Přitom výrazně lépe se logicky dařilo čistě zemědělským komoditám a méně pak už komoditám, které se používají jak v zemědělství, tak v průmyslu.
  • Zemní plyn jako menší bratr ropy
    V jednom z minulých článků jsem se zde věnoval trhu s ropou a zvlášť pak jeho ovlivněním těžbou z břidlic v USA. Příběh zemního plynu se s tím ropným relativně silně rýmuje a skýtá mnoho příležitostí k obchodování.
  • Zemní plyn končí zimní sezónu v poli poražených. Co bude dál?
    Cena zemního plynu v posledních letech prochází velmi negativním obdobím. Z maxim z léta roku 2022 hodnota klesla už o více než 80 % a i přes růst posledních dní se zdá, že klesající trend je nezastavitelný. Jak jsme se do této situace dostali? A je šance, že přijde v blízké době konečně obrat?
  • Zemní plyn pod nákupním tlakem?
    Po delší době přichází na scénu opět zemní plyn.
  • Zestátnění ČEZ jako příležitost?
    Akcie ČEZ na základě spekulací o odkupu minoritních podílů státem nabraly druhý dech. Za vysoké volatility i objemu obchodů si letos připsaly přes 25 % a setřásly tak prodejní vlnu, která tuto společnost zasáhla po zavedení výkupních stropů na elektřinu i mimořádné daně.
  • Zevrubné shrnutí lagujících indikátorů: Jak fungují a k čemu jsou?
    Lagující indikátory právem patří mezi ty nejužívanější nástroje technické analýzy. Jde o indikátory jako je SMA, EMA a MACD. Proč se jim říká lagující a co to znamená? V tomto článku si všechny indikátory představíme a ukážeme si jejich silné i slabé stránky.
  • Zhodnocení analýz roku 2014
    I letos bych se chtěl pozastavit nad články zaměřených na aplikaci fundamentální analýzy, kterou pro vás, čtenáře FXstreet.cz, připravuji každou středu. Většinou se díváme na určitý měnový pár, který je aktuálně v souvislosti s vývojem ekonomických veličin nadhodnocený nebo podhodnocený a závěrem si ukážeme předpokládaný vývoj pro následující měsíce. Dnes se proto pokusím o objektivní sebehodnocení analýz v uplynulém roce (odkazy na články najdete v textu).
  • Zhodnocení analýz roku 2015
    I na konci letošního roku se tradičně podíváme, jak se dařilo predikcím na základě fundamentální analýzy.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei SwiftTrader