Sobota 20. duben 2024 13:54
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new

Ranní zpráva z akciového trhu 9.5.2018

09.05.2018 09:18  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Hlavní události

Skupina ČEZ žaluje státní firmu OTE o 7,7 mld. CZK.

ČEZ zítra ráno představí své výsledky hospodaření za první kvartál 2018.

Moneta zítra vyhlašuje výsledky hospodaření za 1Q 2018.

Dnes je poslední obchodní den s nárokem na dividendu u společnosti Kofola ČeskoSlovensko ve výši 13,50 CZK na akcii.

Evropské akcie by měly dnešní obchodování zahájit poklesem.

Kalendář ekonomických událostí je tento týden spíše poloprázdný. Dnes ráno již byly zveřejněny německé tovární objednávky za březen, které klesly o 0,9 % meziměsíčně, avšak na druhé straně průmyslová produkce vzrostla za stejné období o 1 %. Dopoledne se dočkáme ještě dubnové důvěry investorů v eurozóně, kde by mělo dojít k mírnému poklesu.

V Americe dnes zveřejní výsledky hospodaření například mediální společnost Twenty-First Century Fox nebo farmaceutická společnost Mylan. Na evropském kontinentu představí hospodářské výsledky řada společností, kde mezi těmi známějšími jsou výrobce alkoholických nápojů Anheuser-Busch či banka UniCredit.

Société Générale snížila doporučení pro italského provozovatele plynové distribuční sítě Italgas na Držet.

Obchodování na zámořských trzích

Americké trhy zakončily úterní obchodování téměř beze změn oproti pondělním uzavíracím cenám. V rámci indexu S&P 500, který odepsal pouhé tři setiny procenta, se nejméně dařilo sektoru utilit (-2,5 %). Před většími ztrátami pomohly indexu hlavně energetické společnosti (+0,8 %) spolu s dvojicí odvětví, průmyslových podniků a finančních institucí, která si připsala zisky ve výši 0,7 %.

Trhy v asijsko-pacifickém regionu zakončují středeční obchodování rozpolceně. Daří se trhům hongkongským (+0,4 %), tchajwanským (+0,1 %) či jihokorejským (+2,6 %). Naopak ztráty zaznamenávají burzy v Japonsku (-0,4 %) nebo Číně (-0,3 %). V rámci japonského indexu Nikkei 225 se příliš nedařilo zdravotnickým společnostem, které odepsaly 2,1 % své hodnoty. Menší zisky kolem jedné desetiny procenta se podařilo vybojovat pouze dvěma sektorům – energetickým firmám a výrobcům nezbytného zboží.

ČEZ

Skupina ČEZ vede celkem tři soudní spory proti státnímu operátorovi trhu s energiemi, firmě OTE. První žaloba byla podána již v březnu 2016 firmou ČEZ Distribuce. Společnost v ní požaduje vydání bezdůvodného obohacení 1,9 mld. CZK. Následovaly obdobné žaloby o 3,5 miliardy a 2,3 miliardy korun. Celková výše soudních sporů je 7,7 mld. CZK. Tyto spory vznikly kvůli nejasnostem v zákoně o podporovaných zdrojích energie, který platil v roce 2013. Jde především o to, zda mají platit příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů energie také energetické firmy, které vyrobenou elektřinu samy spotřebují – nevyužívají tedy distribuční soustavu. ČEZ Distribuce má při výběru příspěvku na POZE pouze roli výběrčího, který podle platné legislativy všechny finanční prostředky, které vybere od povinných subjektů, zasílá na OTE. Z formulace zákona není zcela jasné, zda ČEZ Distribuce mohla příspěvek od svých zákazníků vybírat či nikoli. To je také důvod, proč sama distribuční společnost čelí několika žalobám od plátců příspěvku. Mezi těmi významnějšími ji žaluje například ocelářská skupina Arcelor Mittal Ostrava o 394 mil. CZK, Biocel Paskov o 100 mil. CZK a jeden z posledních sporů proti distribuční firmě rozjela loni v květnu společnost Mondi Štětí, jež žádá 276 mil. CZK.

ČEZ zítra ráno bude zveřejňovat hospodářské výsledky  

Podle našich odhadů výroba elektrické energie ČEZ v prvním čtvrtletí meziročně klesla. Zveřejněná čísla by měla poukázat i na meziročně slabší produkci jaderných zdrojů. Očekáváme mírně vyšší realizované ceny, na druhou stranu by měl být provozní zisk negativně ovlivněn zvýšenými náklady na nákup emisních povolenek. U distribuce a dalších segmentů očekáváme prakticky stagnaci. Celkově by tak měly tržby za první kvartál jen mírně vzrůst na 53,4 mld. CZK. Provozní zisk před odpisy EBITDA by se měl snížit o 3,6 % na 18,4 mld. CZK. Roční srovnání je zkresleno jednorázovým efektem narovnání sporů se společností Sokolovská uhelná s pozitivním dopadem 0,7 mld. CZK zaúčtovaným v 1Q17. Čistý zisk je také negativně ovlivněn kladným přeceněním opcí na akcie MOL (+0,8 mld. CZK), o kterém ČEZ účtoval v Q1 17, ale ne v Q1 18, a vyššími úrokovými náklady ve srovnání s loňským rokem. Celkově očekáváme, že čistý zisk dosáhne 7,4 mld. CZK, což znamená meziroční propad o 14,5 %. Více naleznete na našich webových stránkách http://bit.ly/CEZ_Q118pre.

Moneta 

Moneta zítra zveřejňuje výsledky hospodaření za Q1 2018

Očekávané výsledky hospodaření: Makroekonomické prostředí zůstává pro bankovní sektor příznivé, když se daří většině odvětví napříč celou ekonomikou. To se promítá do rostoucího objemu poskytnutých úvěrů. My počítáme s jejich nárůstem v retailovém segmentu o zhruba 14 % meziročně, v korporátním sektoru předpokládáme jejich zvýšení o více jak 9 %. Přesto by tyto pozitivní trendy neměly vést ke zlepšení ziskovosti banky, když negativně stále působí prostředí nízkých úrokových sazeb. To se dle našich propočtů promítá do mezikvartálního i meziročního poklesu čisté úrokové marže. Domníváme se, že nejvíce se pod tento propad podepíše segment spotřebitelských úvěrů s ohledem na tvrdé konkurenční prostředí. Svůj vliv má ale rovněž pokračující refinancování úvěrů nižšími úrokovými sazbami a také změna portfolia. Výrazným tempem totiž roste počet poskytnutých hypoték a zároveň se banka zbavuje půjček s horší kvalitou dlužníků. Provozní náklady předpokládáme ve srovnání s Q1 17 o zhruba 7 % vyšší s ohledem na nárůst personálních a administrativních nákladů a odpisů dlouhodobého majetku. Čistý zisk by dle nás měl dosáhnout úrovně 1,309 mld. CZK, což značí obrovský meziroční nárůst o více jak 25 %. To je způsobeno snížením opravných položek k poskytnutým úvěrům (odhadujeme celkové kladné saldo +250 mil. CZK) díky prodeji části portfolia nesplácených úvěrů s pozitivním nezdaněným ziskem ve výši 400 mil. CZK.

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní zpráva z akciového trhu 7.8.2018
    Americký akciový trh uzavřel první seanci tohoto týdne v plusu. Index S&P 500 si připsal 0,4 % a vystoupal tak na svoji nejvyšší hodnotu od ledna letošního roku. Finančním akciím, které včera přidaly 0,4 %, pomohly výsledky investiční společnosti Berkshire Hathaway, energetické tituly (+0,3 %) podpořily rostoucí ceny ropy. Vůbec nejvíce se ale dařilo prodejcům zbytného zboží, jejichž akcie vzrostly o dvě třetiny procenta, následovaným informačními technologiemi se ziskem 0,6 %. Naproti tomu v červeném zakončili včerejší obchodování realitní developeři (-0,2 %) a telekomunikační společnosti (-0,1 %).
  • Ranní zpráva z akciového trhu 8.10.2018
    Páteční obchodování na americkém akciovém trhu se neslo ve znamení ztrát. Důvodem byly zveřejněné statistiky z trhu práce. Ty vypovídají o napjaté situaci na pracovním trhu a potvrzují tak nutnost dalšího zvyšování úrokových sazeb. To představuje limitující faktor pro růst akciových trhů. Průmyslový Dow Jones ztratil 0,7 %, S&P 500 snížil svoji hodnotu o 0,6 % a technologický Nasdaq si pohoršil dokonce o 1,2 %. Ztrácely téměř všechny sektory, a to až 1,3 % (technologické společnosti). Jedinou výjimkou byla síťová odvětví, která si připsala 1,6 %.
  • Ranní zpráva z akciového trhu 8.11.2018
    Povolební atmosféra ve Spojených státech vyhnala akciové trhy vzhůru. Průmyslový Dow Jones index a S&P 500 si shodně polepšily o 2,1 %. Technologický Nasdaq si připsal dokonce 2,6 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se dařilo všem sektorům. Nejziskovějšími odvětvími se stali výrobci luxusního zboží (+3,2 %) a farmaceutické firmy (+2,9 %). Nejmenší zisky si připsali výrobci nezbytného zboží, a to 0,6 %.
  • Ranní zpráva z akciového trhu 8.2.2019
    Americký akciový trh uzavřel včerejší obchodování ve ztrátách. Průmyslový index Dow Jones a S&P 500 shodně oslabily o 0,9 %. Technologický Nasdaq ztratil 1,2 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejméně dařilo energetickým společnostem (-2,1 %). Ty stáhla dolů klesající cena ropy, když cena za jeden barel ropy Brent včera oslabila o 1,5 USD na 52,5 USD. Zajímavější zisky si připsalo pouze odvětví utilit (+1,3 %).
  • Ranní zpráva z akciového trhu 8.3.2019
    Americký akciový trh uzavřel včerejší obchodování se ztrátami. Indexy Dow Jones a S&P 500 shodně odepsaly 0,8 % své hodnoty a technologický Nasdaq poklesl o 1,1 %. V rámci širšího indexu S&P 500 ztrácely téměř všechny sektory s výjimkou utilit (+0,3 %). Nejhlouběji se propadli výrobci luxusního zboží, kteří zaznamenali ztrátu ve výši 1,4 %.
  • Ranní zpráva z akciového trhu 8.4.2019
    Americký akciový trh uzavřel páteční obchodování v zisku díky pokračující vlně optimismu ohledně obchodních jednání Spojených států a Číny. Index Dow Jones posílil o 0,2 %, S&P 500 si polepšil o 0,5 % a technologický Nasdaq vzrostl o 0,6 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe dařilo energetickým společnostem (+1,7 %) a síťovým odvětvím (+1 %). Na opačné straně se nacházely pouze zpracovatelé komodit se ztrátou 0,1 %.
  • Ranní zpráva z akciového trhu 8.8.2018
    Americkému akciovému trhu se dařilo i v průběhu včerejší seance. Index S&P 500 si připsal 0,3 % a uzavřel tak na nejvyšší úrovni od 26. ledna letošního roku. Zřejmě nejzajímavější zprávou bylo, že Elon Musk zvažuje odkup akcií společnosti Tesla a jejich stažení z burzy. Akcie reagovaly růstem o 11 %. Nákupnímu apetitu přispěly i příznivé hospodářské výsledky firem.
  • Ranní zpráva z akciového trhu 9.11.2018
    Akciové trhy ve Spojených státech včera částečně korigovaly středeční růst. Průmyslový Dow Jones index posílil o čtyři setiny procenta, S&P 500 oslabil o 0,3 % a technologický Nasdaq ztratil 0,5 %. V rámci širšího indexu S&P 500 nejhůře dopadly energetické společnosti, které přišly o 2,2 % své hodnoty. Důvodem byl včerejší pokles cen ropy na světových trzích z přibližně 72 USD za barel na necelých 71 USD za barel. Nedařilo se ani telekomunikačním společnostem (-0,9 %) či zpracovatelům komodit (-0,5 %). Nejúspěšněji včerejšek zakončily finanční instituce se ziskem 0,3 %.
  • Ranní zpráva z akciového trhu 9.1.2018
    Americkým trhům se přes ne moc příznivé otevření trhů podařilo pondělní obchodování zakončit převážně v zelených číslech. Průmyslový Dow Jones ztratil necelou jednu desetinu procenta, S&P 500 index přidal 0,2 % a technologický Nasdaq si polepšil o 0,3 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejvíce dařilo utilitám (+0,9 %). Druhé místo obsadila dvojice sektorů energií a nemovitostí, když si shodně připsaly 0,6 % hodnoty. Ztráty utrpěla pouze odvětví zdravotní péče (-0,4 %) a finanční instituce (-0,1 %).
  • Ranní zpráva z akciového trhu 9.4.2019
    Americký akciový trh uzavřel pondělní obchodování různorodě. Index Dow Jones oslabil o 0,3 %, S&P 500 si polepšil o 0,1 % a technologický Nasdaq posílil o 0,2 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe dařilo energetickým společnostem (+0,5 %) a výrobcům nezbytného zboží (+0,4 %). Na opačné straně se nacházela především síťová odvětví se ztrátou 0,7 %.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: ADP report potvrdí dobrou situaci na americkém trhu práce
    Dnes bude zveřejněn pouze ADP report mapující situaci na americkém trhu práce. Ten by měl vykázat vysoký počet volných pracovních míst a nahrát tak kurzu dolaru. Včera jsme vydali naše nové Ekonomické výhledy pod názvem „Ve znamení silného růstu“. Více informací naleznete ZDE.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Aleš Michl se stane novým členem bankovní rady ČNB
    Včerejší zprávou dne je potvrzení Aleše Michl jako nového člena bankovní rady ČNB. Domácí centrální banka tak přivítá ekonoma, který preferuje silnou korunu. Zařadit by se tak mohl do jestřábího křídla. Investoři ve světě však dnes budou sledovat hlavně americká čísla z trhu práce. I přes působení hurikánu Florence očekáváme další velmi dobrý výsledek.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Americká centrální banka ponechá sazby beze změny
    Hlavní událostí dnešního dne bude zasedání americké centrální banky. Ta sice ponechá úrokové sazby beze změny, mohla by však oznámit své plány ohledně snižování bilanční sumy. Náš hlavní scénář však počítá s tím, že k tomuto kroku přistoupí až v září. Ve stínu zasedání Fedu dnes zveřejněná data zřejmě zaniknou. Bude mezi ně patřit prodej nových domů ve Spojených státech a francouzská červencová spotřebitelská důvěra. Ta by se měla udržet na vysokých hodnotách z minulého měsíce.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Americká ekonomika stále vytváří nová pracovní místa
    Konec tohoto týdne přináší první zajímavá data letošního roku. Data z amerického trhu práce ukáží, že americké hospodářství stále vytváří pracovní místa ve velkém. Naznačí tak, že postupná normalizace měnové politiky může pokračovat. Na druhé straně statistici v eurozóně ukáží, že inflace v EMU je stále slabá. Celkově by tak dnešní data měla svědčit zeleným bankovkám.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Americké maloobchodní tržby budou limitovány prodeji aut
    Americké maloobchodní prodeje budou dnes v centru dění. Celková statistika vykáže pod vlivem prodejů aut slabý růst. Kontrolní skupina vstupující do výpočtu HDP by ale mohla zaznamenat solidní tempo. Investoři dnes budou také po očku sledovat zasedání euroskupiny, která kromě Řecka bude řešit budoucnost eurozóny. Žádné závěry se ovšem vzhledem k blížícím se německým volbám očekávat nedají.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Americký ADP report potvrdí dobrou kondici trhu práce
    Listopadový ADP report ukáže slušný počet volných pracovních míst v americké ekonomice. V eurozóně bude kalendář ekonomických událostí prázdný. Dynamika českých říjnových maloobchodních tržeb bude díky utažené situaci na trhu práce a také vyššímu počtu pracovních dní silná.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Americký Fed zvedne sazby a naznačí rozpouštění nahromaděných aktiv
    Klidné obchodování z prvních dvou dnů tohoto týdne dnes rozčeří důležité statistiky ze Spojených států, na které naváže zasedání Fedu. Americká čísla podle nás zklamou, když zejména inflace ukáže na ještě větší zpomalení, než trhy čekají. Fed by však zklamat neměl a potřetí v tomto cyklu by se měl odhodlat ke zvýšení sazeb. To trhy ale očekávají. Důležitější tak bude, co Fed řekne například o plánu rozpouštět aktiva, která naakumuloval v průběhu programu kvantitativního uvolňování.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Americký maloobchod se zotavil z lednového propadu
    Ve Spojených státech budou dnes zveřejněny únorové maloobchodní tržby. Z červených čísel se sice dostanou, žádný raketový růst to ale nebude. Svými výsledky neoslní ani lednový průmysl v eurozóně. Kvůli nižší výrobě tepla dokonce meziměsíčně poklesne.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Americký nemovitostní trh ukáže pokles
    Obchodování by dnes mělo zůstat klidné. V Evropě ani v regionu nebudou zveřejněna žádná nová data a v USA očekáváme pouze méně zajímavé údaje z trhu nemovitostí. Potenciál pohnout kurzem hlavního měnového páru mají tak pouze vystoupení evropských centrálních bankéřů.
  • Ranní zpráva z finančního trhu: Americký průmysl slibuje solidní výsledek
    Průmysl ve Spojených státech by měl díky vyšší produkci elektřiny i tovární výroby vykázat solidní výsledek. Oproti tomu inflační data v eurozóně nepotěší mírnou revizí směrem dolů. V regionu nás čeká pouze pravidelný set dat z polského trhu práce.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO férovost