Sobota 23. říjen 2021 09:16
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple vyroci
reklama
Purple konference
reklama
InstaMarkets

Ranní zpráva z finančního trhu 1.12.2016

01.12.2016 10:15  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

PMI v Česku i Polsku předpoví slušný růst obou ekonomik

Po včerejších údajích o cenách se dnes na obou březích Atlantiku dočkáme předstihových indikátorů. Americký ISM by si měl mírně pohoršit, zatímco PMI z eurozóny by měl potvrdit velmi dobrý výsledek, který již představily předběžné odhady. Na devizové trhy by to tak mělo přinést klid před zítřejším zveřejněním údajů z trhu práce.

Předstihové indikátory ukazují na dobrou kondici

Kalendář dnešních událostí na globálních trzích:


Předstihový indikátor ISM z amerického průmyslu by podle odhadu ekonomů SG měl mírně klesnout. Nasvědčují tomu již zveřejněné údaje z jednotlivých amerických států. Snížení by však nemělo být významné. Nicméně včerejší zveřejnění chicagského PMI dává naději na lepší výsledek, než předpokládal původní odhad SG.

I v Evropě budou zveřejněny předstihové indikátory. Revize PMI ze zpracovatelského průmyslu by měla potvrdit první odhad a ukázat na velmi dobrou situaci tohoto sektoru v eurozóně. Vzhledem k tomu, že již zveřejněné údaje za Německo a Francii zaznamenaly mírné snížení, zlepšení muselo nastat zejména v Itálii a ve Španělsku. Hodnota PMI, jak ji ukázal předběžný odhad, odpovídá růstu HDP v eurozóně o 0,6 % q/q. Nicméně ekonomové SG předpokládají, že na takové zvýšení evropský HDP nedosáhne, když podle jejich odhadu poroste o 0,4 %.  

Osobní spotřeba Američanů zklamala

Přehled včerejších událostí ve světě:


Slabší růst amerického deflátoru soukromé spotřeby šel v říjnu na vrub zlevňujícímu plynu a elektřině. Nicméně i tak by měl podle odhadu SG za celé poslední čtvrtletí roku vykázat růst o 2,2 % y/y. O něco větší zklamání přinesly údaje o osobní spotřebě Američanů. To se koncentrovalo do oblasti služeb. Ty vykázaly meziměsíční pokles a korigovaly tak slušný růst za září.

I Evropě byla pozornost upnuta k cenovému vývoji. Inflace za celou eurozónu byla potvrzena na 0,6 % y/y, což představuje nejvyšší hodnotu od dubna 2014. Za zvýšením o jednu desetinu oproti říjnu stojí hlavně vyšší ceny potravin, které dokázaly kompenzovat pokles cen energií. Jádrová inflace zůstává stabilní.

Regionální PMI z průmyslu by se měly zlepšit

Kalendář dnešních událostí na regionálních trzích:


Český PMI za listopad by měl ukázat další zlepšení. Zvýšení zaznamenala podniková důvěra měřená Českým statistickým úřadem i další předstihové indikátory z Německa i celé eurozóny. Rizikem horšího čísla je snížení poptávky po autech v eurozóně. Mírné zlepšení by měl zaznamenat i stejný index v Polsku.

Český rozpočet by v listopadu již neměl zopakovat svůj velmi dobrý výsledek z října. V říjnu rozpočet podpořily jednorázové technické faktory. Listopad už ale bude charakterizovat zhoršování bilance typické pro konec roku.

Polská ekonomika již je z deflace venku

Přehled včerejších událostí na regionálních trzích:


Zlotý i forint měly včera tendenci oslabovat. Maďarská měna ztratila přibližně 0,4 %, zatímco její polský protějšek umazal dokonce 0,5 %. Polská měna oslabovala i přesto, že předběžný odhad ukázal, že polská ekonomika se vymanila z deflace, ve které se utápěla od poloviny roku 2014. Meziroční cenová dynamika totiž v listopadu dosáhla stagnace. I druhý odhad potvrdil, že růst polského HDP ve třetím čtvrtletí výrazně zpomalil na 0,2 % q/q. To odpovídá meziroční dynamice 2,5 %. Koruna i včera zůstala bez výraznějších změn, když se její kurz pohybuje kolem hladiny 27,05 CZK/EUR.

VIKTOR ZEISEL
Economist
Investment Banking
Komerční banka, a. s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Ranní zpráva z finančního trhu: Zprávy a události
  Fed index průmyslové aktivity v Dallasu v červenci zaznamenal nečekaně výrazné zlepšení na -1,3 bodu z červnových -18,3 bodu. Trh čekal zlepšení pouze na -10,0 bodu.
 • Ranní zpráva z finančního trhu: Zprávy a události
  Americké velkoobchodní tržby vzrostly v květnu podle očekávání trhu o 0,5 % m/m. Zásoby ve velkoobchodu přidaly v květnu 0,1 % m/m (trh 0,2 % m/m).
 • Ranní zpráva z finančního trhu: Zpřesněná data HDP naznačí slabší spotřebu domácností v UK a ve Španělsku
  Trhy se budou věnovat analýze zápisu z posledního jednání FOMC a oznámení snižování bilance Fedu. Další zpřesnění rozkladu HDP ve Velké Británii a Španělsku ukáže na nižší spotřebu domácností. Polská míra nezaměstnanosti v dubnu dosáhla historicky nejnižší úrovně 7,7 %.
 • Ranní zpráva z finančního trhu 10.3.2017
  Příznivá data z amerického trhu práce potvrdí, že Fed může na zasedání příští týden zvýšit sazby. Tento krok trhy očekávají, reakce na dnešní čísla by proto měla být umírněná, pokud nedojde k nějakému velkému překvapení. Růst českých reálných mezd v Q4 16 zřejmě zpomalil kvůli vyšší inflaci.
 • Ranní zpráva z finančního trhu 10.4.2018
  Zatímco světový ekonomický kalendář je dnes nezajímavý, v tuzemsku se dočkáme těch nejvýznamnějších ukazatelů. Inflační čísla ukáží na další zpomalení meziročního růstu cen na 1,7 %. Nevylučujeme ale ani pokles až na 1,6 %. Na takto nízké číslo by koruna měla reagovat oslabením. A nic by na tom nezměnila ani silná čísla z trhu práce. Za březen očekáváme pokles podílu nezaměstnaných na nejnižší hodnotu v historii.
 • Ranní zpráva z finančního trhu 10.5.2018
  Inflační tlaky ve Spojených státech nabírají na síle, což by měla potvrdit dnes zveřejňovaná dubnová data. Dynamika tuzemských spotřebitelských cen ukáže na dosažení lokálního dna. V dalších měsících půjde nahoru. Na pozitivní inflační překvapení by měny měly reagovat zhodnocením. Důvodem je očekávání, že vyšší inflace umožní centrálním bankám zpřísňovat měnovou politiku zvyšováním úrokových sazeb.
 • Ranní zpráva z finančního trhu 10.8.2016
  Důvěra malých podniků v ekonomiku Spojených států si v červenci o jednu desetinu polepšila, když dosáhla 94,6 bodu (konsenzus 94,5 bodu). Jednotkové mzdové náklady v Q2 16 vzrostly o 2 % (konsenzus 1,8 %.). Velkoobchodní zásoby v červenci vzrostly o 0,3 % m/m (trh čekal stagnaci). Produktivita práce v Q2 16 poklesla o 0,5 % q/q (trh +0.4 % q/q).
 • Ranní zpráva z finančního trhu 11.10.2016
  Slabý dnešní ekonomický kalendář bude vytvářet prostor pro spekulace ohledně obsahu zítřejšího zápisu z jednání FOMC. Diskuze je o tom, jak moc je FOMC rozděleno a na jakých tématech se názorové tábory rozcházejí.
 • Ranní zpráva z finančního trhu 11.11.2016
  Vývoj na trzích po zvolení Donalda Trumpa by se měl pomalu uklidňovat a už dnes očekáváme menší výkyvy. Koruna se drží na hranici kurzového závazku – výprodej, který zasáhl ostatní středoevropské měny, se jí tradičně netýká.
 • Ranní zpráva z finančního trhu 1.11.2016
  Včerejší statistiky ukázaly, že evropský HDP si ve třetím čtvrtletí zachoval své růstové tempo a předstihové indikátory naznačují, že expanze pokračuje i ve čtvrtém kvartále. Dnes bude v USA zveřejněn index ISM. Ten bude podle nás slabší, než očekává trh. Vzhledem k tomu, že to bude jediné významné zveřejněné číslo, můžeme očekávat mírné oslabování dolaru. V Česku by PMI indikátory měly ukázat na zlepšující se náladu v průmyslu a statní rozpočet by i říjnu měl pokračovat ve vykazování kladného salda.
 • Ranní zpráva z finančního trhu 1.12.2017
  Listopadové PMI potvrdí zvyšující se průmyslovou aktivitu v evropských zemích v závěru letošního roku. Obdobný obrázek by měl načrtnout i český PMI. Struktura růstu domácí ekonomiky v průběhu Q3 17 by mněla potvrdit vysokou dynamiku spotřebitelských výdajů a sílící investiční aktivitu. K soukromým investicím by se měly přidat i ty financované z veřejných zdrojů.
 • Ranní zpráva z finančního trhu 11.8.2016
  Počet volných pracovních míst (JOLTS Job Openings) v červnu stoupnul na 5,624 mil. z 5,514 mil. reportovaných za květen. Analytici očekávali nárůst na 5,675 mil.
 • Ranní zpráva z finančního trhu 12.10.2016
  Díky silným průmyslovým datům z klíčových evropských zemí očekáváme za celou eurozónu srpnový vzestup průmyslové výroby o výrazných 1,7 % m/m. Takovýto výsledek by byl konzistentní s vyšším růstem HDP v Q3 16, než námi očekávaných 0,3 % q/q. Nicméně ani to zřejmě nebude stačit na zastavení klesajícího trendu kurzu EUR/USD. Dolar totiž podporují očekávání ještě letošního zvýšení úrokových sazeb. Klíčové tak dnes bude večerní zveřejnění zápisu z posledního jednání FOMC. To by mohlo ozřejmit správnost těchto očekávání. V době kolem zveřejnění zápisu lze očekávat vyšší kurzivou volatilitu. Regionální události dnes nemají kurzotvornou sílu.
 • Ranní zpráva z finančního trhu 12.8.2016
  Německá ekonomika v Q2 16 vzrostla podle prvního odhadu o 0,4 % q/q (trh +0,2 %). Meziroční dynamika mírně zpomalila na 1,8 % z nahoru revidovaných 1,9 % v Q1 16. Červencový růst spotřebitelských cen v Německu dosáhl 0,4 % y/y, stejně jako ukázal první odhad.
 • Ranní zpráva z finančního trhu 13.10.2016
  Včerejší zasedání Fedu nic nezměnilo na našem výhledu, že v prosinci dojde ke zvýšení dolarových úrokových sazeb. Dnešní kalendář nabízí pouze finální údaje o německé inflaci, které by ale překvapit neměly. Trhy tedy budou pouze vstřebávat včerejší zápis. V regionu nebudou zveřejněna vůbec žádná data. Analyzována budou včerejší slova guvernéra Rusnoka, který prohlásil, že nečeká další posouvání minimální doby trvání kurzového závazku.
 • Ranní zpráva z finančního trhu 13.4.2018
  I dnes budou vývoji na globálních trzích dominovat zprávy z geopolitiky. Kalendář ekonomických údajů je totiž poloprázdný. Už ráno byla zveřejněna revize březnové německé inflace, jediný zásadní páteční indikátor. Na domácím trhu se dočkáme únorového běžného účtu, který by měl opět vykázat slušný přebytek díky stále silné poptávce po českých vývozech.
 • Ranní zpráva z finančního trhu 14.10.2016
  Americké maloobchodní tržby se v září podle našeho očekávání vzchopily, a měly by tak potvrdit pokračující solidní trend soukromé spotřeby v největší světové ekonomice. Byl by to další signál pro Fed, že může utáhnout měnové podmínky na svém prosincovém zasedání v souladu s naší prognózou. V České republice se dočkáme srpnového běžného účtu, u kterého očekáváme podruhé za sebou deficit. Vliv na korunu by tato data ale mít neměla.
 • Ranní zpráva z finančního trhu 14.11.2017
  Růst české ekonomiky v minulém čtvrtletí zřejmě výrazně zpomalil kvůli letním dovoleným v průmyslu a jejich problematickému sezónnímu očištění. Na příznivém hodnocení českého hospodářství by to ale nemělo nic změnit. Už ráno byla zveřejněna překvapivě silná data o HDP z Německa. Velmi dobrý by měl být i německý ZEW index, který zřejmě v listopadu vzroste na nejvyšší hodnotu od roku 2015.
 • Ranní zpráva z finančního trhu 15.11.2017
  Ve Spojených státech bude dnes zveřejněna říjnová inflace a maloobchodní tržby. Obě statistiky by měly trhy utvrdit v tom, že s prosincovým zvýšením úrokových sazeb v USA mohou počítat. V eurozóně ani v regionu žádná zajímavá data zveřejněna nebudou.
 • Ranní zpráva z finančního trhu 15.3.2018
  Po včerejších nepříznivých údajích z obou břehů Atlantiku nás dnes z pohledu dat v Evropě i USA čeká poměrně klidný den. Z domácí ekonomiky přijdou údaje o průmyslu a maloobchodu za leden. Aby výrazně pohnuly korunou, musely by hodně překvapit. To však nečekáme. Korunu tak podle všeho čeká další klidný den.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank