Úterý 11. srpen 2020 15:09
reklama
Dukascopy
reklama
FP Markets
reklama
Dukascopy

Proč má zlato rádo nízké úrokové sazby?

20.04.2016 14:14  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Přestože se zlato v posledních seancích dostalo do stínu stříbra, jeho výkon v posledních měsících mnohé překvapil. První kvartál byl pro zlato dokonce nejúspěšnější za posledních 30 let (+16 %). Už od počátku března však tento kov v širším pásmu konsoliduje a vybírá další směr.

Ještě na konci minulého roku se zdálo být vše jasné. Zlato od října do konce roku ztratilo desetinu ceny a v prosinci atakovalo hladiny šestiletého minima pod úrovní 1050 dolarů za unci. Mnohé naznačovalo, že zlato bude dále pokračovat v poklesu. Namísto toho přišel extrémní růst zlata, který byl doprovázen propadem akciových trhů a výrazným vzestupem rizikové averze.

glds

Na cenu zlata působí mnoho protichůdných faktorů. V dlouhém období je vidět jeho úzký vztah tohoto monetárního kovu s inflací. Investoři vždy zlato nakupovali jako obranu před znehodnocením papírových měn. Pokud inflace akcelerovala, tedy klesalo množství dostupného zboží a služeb, které šlo za jednotku měny pořídit, poptávka po zlatu rostla a obráceně.

Zlato jako bezvýnosové aktivum však zároveň trpí růstem úrokových sazeb, které jsou pro něj konkurencí. A požadované výnosy mají tendenci posilovat v případě vzestupu inflace. Výhody zlata klesají relativně k aktivům s průběžným výnosem (například dluhopisům).

Zlato tak může reagovat pozitivně na pokles i růst inflace v závislosti na vývoji úrokových sazeb v ekonomice. Přičemž stále platí, že tempo znehodnocování peněz zůstává hlavním dlouhodobým hybatelem cen zlata. Negativní reakce kovu na růst sazeb se řadí ke krátkodobým faktorům. Právě ty jsou však často pod drobnohledem obchodníků.

Odpovídá tomu také vývoj v prvních měsících roku. Ještě po prosincovém zasedání amerického Fedu se očekávalo, že nás v roce 2016 čeká série růstu sazeb v USA. Odhad čtvera zvýšení od členů FOMC byl možná příliš optimistický, ale trh čekal 2 – 3 zvýšení, tedy do rozmezí 1 % – 1,25 %.

Už na počátku února už trh očekával, že k žádnému zvýšení letos nedojde. Na základě aktuálních dat z futures na úrokové sazby vyplývá, že by mohlo dojít k jednomu růstu sazeb v prosinci (pravděpodobnost 55 %). Přes určité zlepšení situace se však stále neblížíme k růstu sazeb očekávaném ještě v prosinci (kdy bylo zlato na minimech).

FFR

První čtvrtletí tohoto roku bylo navíc ve znamení negativních úrokových sazeb, které se začaly čím dál více prosazovat ve vyspělých ekonomikách. Pokles sazeb do negativního teritoria je další ze série nástrojů centrálních bank, které používají ke stimulaci inflace a ekonomiky. Po Švýcarsku, Švédsku, eurozóně (Dánsku) se v lednu přidalo také Japonsko.

Z pohledu vývoje úrokových sazeb tak byly podmínky pro zlato v posledních měsících velmi příznivé. Fed méně tlačí na pilu s růstem a v případě dalších centrálních bank převažoval další pokles sazeb, v uvedených případech dokonce do negativního teritoria. V posledních týdnech ovšem převažuje stabilizace. Některé centrální banky, o kterých se ještě v nedávné minulosti s ohledem na další pokles úroků spekulovalo, svými posledními kroky tyto spekulace vyvrátily (RBA,RBNZ,BoC)

Samozřejmě je vždy otázkou, jaký další vývoj můžeme čekat. Pokud se nízkým úrokovým sazbám (společně s dalšími faktory) podaří nastartovat růst, pak po období stagnace sazeb můžeme očekávat pozvolný růst. Pro zlato by tento vývoj byl rizikem. Naopak v případě dalšího odkládání růstu sazeb či nové vlny snižování úroků by ceny zlata mohly profitovat.

Další vývoj

Primárním vodítkem dalšího pohybu sazeb bude vývoj inflace a inflačních očekávání. Přestože v hlavních ekonomikách vidíme v posledních statistikách známky stabilizace, tak po březnovém nárůstu inflačních očekávání (USA, eurozóna) jsme se dosud v dubnu dočkali poklesu. Tlak na růst sazeb se tedy nadále nezvyšuje.

Nezanedbatelným faktorem je také riziková averze na finančních trzích, která v posledních seancích spadla nejníže od srpna. Potřeba zlata jako bezpečného přístavu klesá. Investoři více sázejí na riziková aktiva. Situace může do značné míry souviset s pozitivním vývojem v Číně. Sázky na rychlý pád ekonomického růstu v této zemi se (zatím) nenaplňují.

V neposlední řadě se vyplácí sledovat vývoj amerického dolaru, který klesá ruku v ruce s poklesem sázek na brzké utahování měnové politiky. Drahé kovy včetně zlata (a dalších komodit) profitují na poklesu americké měny. Na komoditách je také díky slabšímu dolaru znát nárůst likvidity. Pozitivní vývoj se ovšem v prvé řadě projevuje na průmyslových komoditách.

Na zlato tedy v současnosti působí více protichůdných faktorů. Nečekám, že by se komodita v blízké době chytla jednoznačného trendu. Pokud bych si přesto musel jeden směr vybrat, byl by to růst. A to hlavně s ohledem na příliv likvidity na komoditní trhy. Ten ovšem nebude trvat věčně, pokud se nezačnou zlepšovat indikátory globální ekonomiky. Následné úvahy o utahování měnové politiky centrálních bank by měly kov směrem vzhůru brzdit.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Proč dolar zaostává za výkony z roku 2015?
  Americký dolar dál pomalu zpevňuje. Těžko se ale ubránit dojmu, že oproti konci roku 2015 (kdy se čekalo na první růst sazeb Fedu) nepředvádí žádné zázraky. Vyšší sázky na růst amerických sazeb v tomto roce po vystoupeních Yellenové a Fischera ho zatím nepouštějí ani do blízkosti 1,1000 EUR/USD a oproti úrovním z konce roku 2015 je dolar o více než 5 % slabší. Proč?
 • Proč inflace nečekaně zrychlila?
  Inflace v Česku nečekaně silně roste. Tempo růstu spotřebitelských cen bylo v listopadu v meziročním vyjádření nejvýraznější za celé období od října roku 2012, tedy za posledních více než sedm let. Poprvé od října 2012 také míra inflace překonala horní mez tolerančního pásma inflačního cílování České národní banky.
 • Proč je důležité číst úvěrové smlouvy a co v nich vůbec hledat?
  Komerční článek: Cokoliv podepsat bez přečtení je hazard. Pokud se jedná o žákovskou vaší ratolesti, pak se možná připravujete jen o špatnou známku nebo poznámku. Jestliže ale bez přečtení podepíšete úvěrovou smlouvu, koledujete si o velký problém, který může končit až exekucí. Proč je důležité přečíst obchodní podmínky k půjčce před podpisem a co v nich vůbec hledat?
 • Proč je euro tak silné?
  Euro si od lokálního minima dosaženého v červenci loňského roku proti dolaru zhruba připsalo 8 % a v posledních týdnech...
 • Proč je koronavirová krize spíš podobná té v roce 1918 než v 2008?
  Zapomeňte na klesající trhy z roku 2008, šoky související s Covid-19 jsou spíše jako chřipková pandemie z roku 1918. Zkoumání podobností mezi současností a tehdejší dobou nabízí vodítka, jak se současná pandemie může vyvíjet a ovlivňovat různá odvětví světové ekonomiky.
 • Proč je Microsoft nejhodnotnější firmou světa?
  Nejnovější čtvrtletní výsledky Microsoftu pozitivně překvapily a největší zásluhu na tom mají cloudové služby pro firmy a domácnosti. Microsoft v téhle sféře mohutně roste a na svých výkonných počítačích skladuje ohromná množství dat pro firmy a domácnosti z celého světa. A nechává si za to dobře zaplatit. Tržby v tomto segmentu činí za uplynulé čtvrtletí přes jedenáct miliard dolarů. Microsoftu se ale daří i v případě svých dalších produktů.
 • Proč jsou akcie výrobců pevných disků i při nízkém P/E drahé?
  V polovině roku 2011 do výroby hard disků negativně promluvily záplavy v Thajsku. Ty zničily až 60 procent továrních kapacit největšího světového výrobce disků firmy Western Digital. Podíl společnosti na celosvětovém trhu dosahuje zhruba 45 procent. Vzpamatovat se pak firmě trvalo několik měsíců. Záplavy znamenaly pro celé toto odvětví velký zádrhel, přičemž během druhé poloviny roku 2011 bylo zasaženo téměř 25 až 30 procent globálního průmyslu počítačových disků.
 • Proč jsou další kroky ECB důležité pro ČNB a korunu?
  Tento týden bude hlavní událostí čtvrteční jednání ECB. Neočekáváme, že proběhne nějaká změna v oficiální komunikaci bankovní rady. Potvrdí stávající nastavení centrální banky dále uvolňovat měnové podmínky v ekonomice. Nicméně je jisté, že velkým tématem bude očekávaný konec kvantitativního uvolňování. Od začátku tohoto roku ECB nakupuje finanční aktiva polovičním tempem ve srovnání s původním nastavením. Kvantitativní uvolňování však už trvá více než tři roky, během kterých centrální banka téměř vysála celý trh státních dluhopisů. Jen německých státních dluhopisů zbývá podle odhadů na trhu pouze 10 %. Ekonomika eurozóny vykazuje nejsilnější růst za posledních deset let, trh práce stále posiluje a inflace se zvedá ze dna.
 • Proč klesá cena ropy, díky inflaci libra posílila; analýza GBP/NZD, GBP/AUD
  Cena ropy včera zlevnila poté, co japonská ekonomika, třetí největší spotřebitel ropy na světě, zaznamenala ve druhém čtvrtletí pokles hrubého...
 • Proč má Amazon bilionovou hodnotu a co to vypovídá o firmě a trhu?
  Využijme titulku o bilionové hodnotě firmy Amazon k uvedení několika zajímavých faktů a spíše k širšímu zamyšlení ohledně akciových trhů. Před Amazonem se bilionové valuace povedlo dosáhnout jen dvěma veřejně obchodovatelným firmám a pravděpodobně jedné soukromé společnosti. Historicky prvním americkým titulem s bilionovou hodnotou se stala ikonická společnost Apple, která tuto metu poprvé pokořila 2. srpna 2018. Amazon pokořil tuto magickou metu na pár okamžiků 4. září 2018. V roce 2007 tuto hranici na chvíli překonala i čínská ropná společnost PetroChina po vydání akcií formou IPO. Velmi záhy po “ikarovském” růstu o cca 500 procent na hodnotu přes onen bilion dolarů však přišla o většinu své hodnoty během nechvalně známého roku 2008. Dalším gigantem, o kterém se často mluví, je soukromá (respektive státní) společnost Saudi Aramco, tedy těžař a zpracovatel ropy. Odhad tržní hodnoty této neveřejně obchodované společnosti sahá až ke dvěma bilionům dolarů.
 • Proč nelze čekat věčně v long pozici, než půjde ropa znovu na stovku?
  Je tomu pouze několik týdnů, co se cena ropy pohybovala poblíž nejnižších hodnot od počátku tisíciletí. Množství článků v novinách dávalo najevo, do jak extrémní situace se komodita dostala. Není se co divit, výrazné pohyby přitahují pozornost. Situace se ani po vzestupu v posledních týdnech příliš nezměnila.
 • Proč nemá euro radost z vyšší inflace?
  Inflace v Evropě je na vzestupu. V eurozóně za únor pravděpodobně poprvé za poslední čtyři roky dosáhne 2% cíle Evropské centrální banky. Teoreticky bychom se měli radovat. Evropa utíká hrobníkovi z lopaty a vzdaluje se obávanému japonskému scénáři. Trhy ale zatím trvalému návratu inflace do “hry? moc nevěří, a proto nejdou příliš nahoru eurové výnosy a euro zůstává slabé. Proč?
 • Proč nyní tak velké nadšení z průmyslových akcií?
  Akcie společnosti United Technologies si v letošním roce prochází podobnou rally, jako Ingersoll-Rand. Cena United Tec...
 • Proč odcházím z Goldman Sachs
  Dnešek se stal po 12 letech posledním dnem pro jednoho z výkonných ředitelů Gold...
 • Proč o nejvýznamnějším kapitálovém trhu na světě soustavně tvrdíme dvě neslučitelné věci?
  Některé věci jsou naprosto jasné. Tak jasné, že ani není třeba se o nich bavit. Jen pak občas zjistíme, že zase tak jasné nebyly a možná jsme o nich trochu uvažovat měli. Obzvláště v případě, kdy se dvě naprosto zřejmé věci od počátku navzájem vylučují. Jako ty dvě, o kterých bych rád hovořil dnes.
 • Proč pád ropy nezraňuje trhy?
  Investoři by se snadno mohli zmást o vlivu růstu cen ropy na ekonomiku a trhy. Příběh vypadal jasně: vysoké ceny jsou špatné, nízké ceny dobré. Dva velké ropné šoky v sedmdesátých letech byly jednoznačně špatné pro západní ekonomiky – vyvolaly staglaci a přenesly kupní sílu do zemí produkujících ropu. Na druhé straně nízké ceny ropy na konci devadesátých let se shodovaly s boomem dotcom.
 • Proč potřebujeme krizi
  Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank - Pro lidskou mysl nejsou změny lehké. Jsou pro nás nepřirozené, nar...
 • Proč prodávat americké akcie
  Náš výhled pro americké akciové indexy je negativní. Hlavním krátkodobým rizikem je podle našich kolegů ze Société...
 • Proč ropa posiluje, Řecko jedná s ECB, analýza Ropy, měnového indexu eura (BOSSA EUR) a EUR/JPY
  Aktuální nálada na finančním trhu je pod vlivem rostoucí poptávky po černém zlatě. Cena ropy posílila od pátku o ...
 • Proč Řecku žádná devalvace nepomůže
  Řecko se pátým rokem nachází v hluboké recesi, nová dohoda o poskytnutí pomoci z...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FP Markets