Neděle 20. červen 2021 05:46
reklama
Purple Trading Trading Room
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple Trading Trading Room

Investoři čelí zmatkům na trhu pomocí opcí

24.02.2016 17:19  Autor: Saxo Bank  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Saxo Bank vnímá rostoucí trend mezi investory, kteří využívají opce na ochranu svého portfolia aktiv, jako jsou akcie nebo FX. Chaos na finančních trzích vedl investory k hledání nových způsobů, jak svá portfolia ochránit a na padajících trzích ještě vydělat.

Opce představuje finanční nástroj, který kupujícímu dává právo, avšak nikoli povinnost, nakoupit nebo prodat podkladové aktivum za konkrétní cenu k určitému datu nebo před ním. Put opce znamená právo kupujícího prodat a používá se ve chvíli, kdy si kupující myslí, že cena aktiva klesne před vypršením opce. Call opce poskytuje právo nakoupit a investoři ji používají, pokud očekávají, že cena aktiva poroste. Prodávající opce má odpovídající závazek obchod provést, pokud se kupující rozhodne své právo „uplatnit“.

Patrice Henault, Head of Futures and Listed Options, uvedl:

„Opce představují další řadu investičních příležitostí, které mohou investoři v neklidných časech využít. Investor, který vlastní akcie Deutsche Bank, může například využít put opce k částečné nebo úplné ochraně svých investic tím, že využije opce na stejné akcie nebo index s cílem neutralizovat pokles ceny. V takovém případě fungují opce jako pojistka.“

Jednou z výhod opcí je, že investor může využít pohybu cen aktiva při mnohem nižších nákladech, než kdyby skutečné aktivum opravdu nakoupil. Rostoucí popularita opcí je důsledkem toho, že stále více investorů využívá put opce pro „krátké pozice“ na trhu a díky tomu vydělávají i na propadu aktiv.

Saxo Bank věří, že opce jsou teprve na začátku a že jejich popularita nadále poroste.

„Opce patří mezi strategické investiční nástroje, o které roste zájem. Věříme, že tento trend bude pokračovat a snažíme se našim klientům poskytovat odpovídající znalosti a informace, aby mohli opce používat tak, jak to vyhovuje jejich individuální investiční strategii.“

Saxo Bank nabízí řadu opcí, včetně 45 měnových opcí, 640 akciových opcí a 167 smluvních opcí. Měnové opce jsou jedním z nejlepších způsobů, jak se chránit před výkyvy směnných kurzů a vydělat na pohyblivých sazbách.

Nejpopulárnější měnové opce u klientů Saxo Bank jsou:

USD: V několika posledních měsících jsme zaznamenali rostoucí zájem o nákup dolarových put opcí, zejména proti euru. Vystresované akciové trhy a celkový odklon nálady od rizika vedly k tomu, že investoři začali zpochybňovat naznačenou cestu zvyšování úrokových sazeb Fedem a silný dolar.

GBP: Vnímáme rostoucí zájem o nákup opcí s datem expirace po britském referendu o EU 23. června. Jde o dobrý příklad toho, jak investoři nakupují opce s delší lhůtou.

CNH: Diskuze o možné devalvaci Renminbi vede investory k ochraně jejich portfolia pomocí put opcí na CNH a dolarových call opcí na druhé straně.

 

 


Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • [Investor] Tretia vlna krízy: Emerging markets
  Finančné krízy sú často prirovnávané k vlnám. Napríklad Ázijská kríza bola len ďalšou vlnou krízy emerging market...
 • [Investor] Výhoda diverzifikácie
  Ešte vo februári sme sa venovali téme investovania a predstavili sme si model založený na výbere akcií na základe...
 • [Investor] Výzvy a príležitosti roka 2016
  Akciový trh zaznamenal v januári jeden zo svojich najhorších vstupov do nového roka. Je síce pravda, že januárová výko...
 • Investory čeká nejhorší výsledková sezóna od roku 2011
  Trhy jsou na pokraji výsledkové sezóny uplynulého čtvrtletí nervózní. Málokterá firma nabídla v prvním kvartále nějaké výhledy, takže se museli investoři vrhnout do bouřlivých vod naslepo. Od firem z indexu S&P 500 se tak očekávají nejhorší výnosy od konce roku 2011. Pokud lze navíc soudit z neuspokojivých výsledků společnosti Walgreens, mají před sebou investoři nelehké týdny. Sledovat je potřeba hlavně výnosy technologických gigantů, jako jsou Amazon, Apple, Alphabet (Google), Facebook, Microsoft a Nvidia, protože ti celému indexu S&P 500 dominují.
 • Investory ve světě zajímají nejvíce akcie Facebooku, Češi věří Bank of America
  Facebook se stal nedílnou součástí života nejen většiny běžných lidí, ale i investorů. V prvním čtvrtletí letošního roku totiž patřily na burze jeho akcie mezi investory ve světě k nejpopulárnějším. Velký zájem byl i o akcie firem Apple a Amazon. Pro české klienty Saxo Bank se staly nejzajímavější akcie Bank of America, hodně nakupovali i akcie skupiny Google a firmy poskytující informační služby pro zdravotnická zařízení.
 • Investory vystrašilo rostoucí napětí kolem Íránu
  V reakci na včerejší nové sankce, které USA uvalily na duchovního vůdce Íránu, dnes Írán uvedl, že si tím USA navždy uzavřely cestu k diplomatickému řešení celého konfliktu. Napětí mezi oběma zeměmi tak zdá se ještě více narůstá. Připomeňme, že po sestřelení amerického dronu, byly USA jen krok od provedení útoků na některé cíle v Íránu. Útoky již byly autorizovány americkým prezidentem, který je ale nakonec na poslední chvíli zrušil. Íránský ministr zahraničí, v reakci na poslední kroky USA, uvedl, že jsou Spojené státy v procesu zničení veškerých mezinárodních mechanismů a cest k zajištění globálního míru a stability.
 • Investoři čekají čínskou bankovní krizi do pěti let, rok 2012 jako na houpačce
  Dnešní čínský finanční systém čeká nejpozději do pěti let otřes a hluboká bankov...
 • Investoři čekají čínskou bankovní krizi do pěti let, rok 2012 jako na houpačce
  Dnešní čínský finanční systém čeká nejpozději do pěti let otřes a hluboká bankov...
 • Investoři čekají na oficiální vyjádření o probíhajících obchodních jednáních
  Americký akciový trh uzavřel včerejší obchodní seanci spíše ve ztrátě. Průmyslový index Dow Jones oslabil o 0,4 %, S&P 500 ztratil 0,3 % a technologický Nasdaq si připsal 0,1 % své hodnoty. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejméně dařilo výrobcům nezbytného zboží a finančním institucím, kdy obě odvětví shodně ztratily 1,2 % své hodnoty. Nejvyšší zisk 0,5 % si připsali realitní developeři.
 • Investoři čekají na setkání FRS , kde se vyřeší osud programu QE3.
  Včera jsme mohli pozorovat narůst na hlavních evropských akciových trzích. Vůdcem se stal německý DAX , který...
 • Investoři dávají miliony do elektrokol v EU
  Fondy rizikového kapitálu pumpují peníze do začínajících podniků zaměřených na elektrokola, neboť pandemie nemoci covid-19 totiž nutí obyvatele měst hledat nové způsoby, jak se dostat z bodu A do bodu B. Investoři do technologií nedávno vsadili na mladé začínající společnosti s elektrokoly z měst přátelských k cyklistům, jako je Berlín, Tallinn, Amsterodam či Brusel. Informoval o tom server televize CNBC.
 • Investoři dávají od Francie ruce pryč. Bojí se převzetí kormidla socialistou Hollandem
  První kolo francouzských prezidentských voleb proběhne již tuto neděli a očekává...
 • Investoři dnes raději kupují krocany než akcie, a ty tak klesají
  Evropské trhy ihned po otevření zamířily strmě dolů. Po chvíli však začaly ranní ztráty korigovat, avšak ani chvíli před zavřením trhů se jim nedaří dostat se na včerejší zavírací ceny. Hlavní index Stoxx 600 oslabuje o 0,3 %. Ztrácí téměř všechny sektory s výjimkou výrobců luxusního zboží, kteří si připisují 0,2 %. Nejhůře jsou na tom zpracovatelé komodit (-1,2 %) a telekomunikační společnosti (-1 %). Americké trhy si dnes dávají pauzu a tamní investoři se věnují přípravám pečeného krocana při Dni díkuvzdání.
 • Investoři dnes zapomenou na Řecko, zajímat je budou data z trhu práce USA; analýza AUD/CAD, AUD/JPY (pinbary), EUR/NZD
  Situace v Řecku se každým dnem mění. Řecký premiér Alexis Tsipras poslal včera evropským věřitelům nový dopis, v němž ustupuje ve svých...
 • Investoři do akcií by po období růstu měli být ostražití
  Investoři do akcií by měli v tomto období prokázat „zvýšenou obezřetnost, protože kdykoliv bylo takhle dlouhé období klidu a bezstarostného vydělávání, bylo vždy následováno prudkým šokem,“ řekl Pavel Drahotský, ředitel Saxo Bank pro Česko, Slovesko a Maďarsko. Drahotský byl hostem pořadu Studia Zet Tržní okénko .
 • Investoři dostali bohatou vánoční nadílku
  „Britská libra v reakci na výsledky předčasných voleb ve Spojeném království výrazně posílila vůči euru i dolaru. Trhy přivítaly, že končí období nejistoty kolem brexitu a očekávají, že celý proces odchodu Spojeného království z Evropské unie bude v brzké době dokončen,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Investoři doufají ve zpomalování nákazy a trhy se koncem týdne konsolidují
  WHO vyhlásila globální stav nouze, vyzvala ke spolupráci v boji proti koronaviru, ale nenavrhla omezení cestování. Ačkoli tedy současná epidemie překonává svým rozsahem SARS, se kterým je často srovnávána, mimořádná opatření se z velké většiny omezují na Čínu a zbytek světa by nemusel být podstatným způsobem poškozen. Tento závěr nyní převládá i na finančních trzích, které se po další negativní vlně začaly konsolidovat.
 • Investoři důvěřují německé ekonomice
  Po prudkých výkyvech ze začátku týdny způsobených rozhodnutím Larryho Summerse neucházet se o funkci šéfa...
 • Investoři hledají jistotu a bezpečí
  Akciové trhy dnes mírně korigují své signifikantní včerejší ztráty. Evropské akciové indexy se včera propadly na 2letá minima, s tím jak klesá cena ropy...
 • Investoři i nadále preferují státní dluhopisy s kratší splatností
  Dnešní aukce státních dluhopisů se opět nesla v duchu posledních týdnů. Investoři poptávali celkem 156,3 mld. Kč, ministerstvo financí emitovalo však „jen“ 54,7 mld. Kč. Největší poptávka byla opět po nejkratších splatnostech, obdobně jako v minulých aukcích. V případě dvouletého státního dluhopisu investoři požadovali více než trojnásobek toho, co bylo ministerstvo ochotno emitovat, a to s průměrným výnosem 0,79 %. Po dluhopisech s delší splatností byla poptávka o něco nižší. Mezi hlavními důvody poptávky po kratších splatnostech vidíme poměr výnosu vůči podstupovanému riziku, které roste s delší splatností, čemuž v očích investorů neodpovídá dodatečný výnos. Ačkoli se výnosová křivka v posledních týdnech vrátila z inverzního tvaru k růstu, stále delší splatnosti nenabízí výrazně vyšší výnos. U kratší splatností hraje svou roli i agresivní očekávání finančních trhů, které počítají s dalším snížením úrokové sazby ČNB na 0,50 % už v horizontu jednoho měsíce. Ve srovnání s tím tak výnos 0,79 % stále vypadá jako lákavá příležitost.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Capital.com euro