Čtvrtek 18. duben 2024 11:04
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
CapXmaster
reklama
Swissquote Bank
reklama
CapXmaster srovnani

Ropa: Dohoda hlavních producentů zatím tolik nenadchla

16.02.2016 14:20  Autor: HighSky Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Aktuální vývoj:  Březnový futures kontrakt ropy WTI dnes klesá 0,9 % vůči závěru pondělního obchodování na 29,4. Cena dnes rostla jednu chvíli až 6 % poté, co dva největší vývozci a exportéři ropy, Saúdská Arábie a Rusko společně s Katarem a Venezuelou schválili omezení těžby na lednových úrovních s výzvou, aby se další producenti k omezení připojili. Během dne ale trh zisky ropy vymazal. Fixace lednových produkčních úrovní by totiž případně řešila pouze RŮST převisu nabídky nad poptávkou po ropě. Převis jako takový by ale řešen nebyl. Navíc podmiňovací způsob dohody je namístě. I dle zemí – tvůrců dohody – je dohoda závislá na tom, aby se k ní připojily jiné země. Jenže zatímco Saúdská Arábie a Rusko ropu produkují v rekordních objemech, Írán teprve po lednovém uvolnění sankcí produkci navyšuje. Jeho produkce je stále citelně pod jeho kapacitní možnosti. Navíc otázkou je dodržování dohody. Ropní producenti totiž často dohody snížení produkce nedodržovali.

Cena ropy je celkově stále technicky i fundamentálně výrazně pod klesajícím tlakem kvůli převisu nabídky ropy nad její poptávkou a silnému dolaru a momentální korekci akciových trhů.

Makroekonomická data dnes: Trh dnes vyčkává na únorový Index průmyslu/ekonomické aktivity Fedu New Yorku (14.30 SEČ), který má ukázat zmírnění slabosti.

Technický pohled: Dlouhodobý klesající trend začátkem ledna dokonce propadl pod klíčovou dlouhodobou podpůrnou zónu v okolí 32,9. Zóna ale zdaleka není pokořena, což potvrdily prudké procentní růsty v závěru ledna a v první polovině února zpět do zóny. Pro odvrácení klesajícího tlaku a otevření významnější konsolidace trh potřebuje návrat nad 30,8, resp. 34,8. Další rezistence pak tvoří 37,6 – 38,9, 42,6 – 45,3, 46,0, 49,2, 51,0 a 52,1. Teprve nad touto oblastí by trh naznačoval obrat dlouhodobého trendu a mohl by se odrazit k prudkým růstům k rezistencím 58,4, 59,9, 61,9 a 63,5 (eventuální růst nad tyto úrovně by pak zacílil 69,2, 76,6 a 90,0).

Podpory: 25,6 – 26,3, případné proražení pásma by potvrdilo pokračování klesajícího trendu s podporami 24,3, 22,1 případně 16,7 (minimum z roku 2001) a 10,6 (minimum z roku 1998).

Fundamentální pohled: Převis nabídky nad poptávkou, který ve druhém pololetí způsobil propad ceny ropy, je způsoben hlavně nabídkovou stranou. Světový trh začal čerpat více ropy z USA. Toto akcelerovala  taky neschopnost  OPECu změnit svou produkční a kvótovou politiku. OPEC tak dosud prosazuje cíl udržet své tržní podíly namísto uměle snižovat objem produkce ropy z maxim a tak stabilizovat cenu. Také se tolik nenaplnila nebezpečí hrozby omezení nabídky ropy s vyhrocením napětí v Iráku a pokračující nestabilita na Ukrajině. Poptávka po ropě se vyvíjí nejednoznačně, je tažena solidním ekonomickým růstem USA, kterou ale vyvažuje slabost jiných hospodářských center: Evropy, Japonska, Číny. K poklesu ceny dlouhodobě vede též globální apreciace dolaru.

Výhled: Fundamentální výhled je zatím pro ropu smíšený. Převis nabídky, která není tolik citlivá na pokles ceny ropy a již navíc může významně navýšit Írán po očekávaném uvolnění sankcí na vývoz ropy, nad poptávkou ropy zřejmě bude dlouhodobější jev, což udržuje ropu pod tlakem. Z hlediska poptávky po ropě vývoj světové ekonomiky je smíšený, růst HDP USA a eurozóny může posílit, čínská ekonomika naopak zpomaluje růst. Propad ropných cen z minulosti ale časem může poptávce po ropě a světovému hospodářství dát růstový impuls vzhledem k redukci nákladů na energie, suroviny a paliva a tím i k posílení růstu spotřeby a investic. Zatím se tento efekt ale překvapivě příliš neprojevuje, možná proto, že nižší náklady, a tím i větší úspory, ekonomických subjektů neposilují spotřebu a míra úspor tak trvaleji roste.

Dolar už je na klíčových paritách vůči světovým měnám blízko dlouhodobých rezistencí. Na druhou stranu současný technický trend a momentální i dlouhodobé fundamentální aspekty hlavně monetárních politik Fedu a ECB naznačují možnost posilování dolaru, což vytváří klesající tlak na cenu ropy. 

Právě vývoje poptávky a dolaru mohou být pro směr ceny ropy rozhodujícími a klíčovými proměnnými, teprve případné oživení poptávky po ropě a/nebo pokles dolaru by mohly přinést změnu dlouhodobého trendu podpořené návratem ceny do oblasti 41,6 – 51,0, na což ale zatím trh marně čeká.

Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ropa: další propad, ale trh je na klíčové podpoře 44,4!
    Únorový futures kontrakt ropy WTI opět propadl, tentokrát 1,9 % d/d na 44,8, tedy až na klíčovou podporu 44,4. Cenu ropy snižuje hlavně převis...
  • Ropa dál zcela ignoruje klesající zásoby v USA
    Včera odpoledne byly zveřejněny další výsledky amerických ropných zásob. Ty klesly minulý týden o 4,9 mil. barelů a pr...
  • Ropa, denný výhľad od 3cA
    Strata býčieho momentu pred oknom, ktoré ostalo nevyplnené od zatvorenia trhu pred štrnástimi týždňami, poukazovalo vo štvrtok na pokles a tento bol potvrdený výrazným prepadom o 3 ½ bodu. Aj keď je to negatívne, tento týždeň môže byť iba korekciou, nakoľko sekvencia vyšších týždenných miním ostáva zachovaná. Z dôvodu absencie nákupného signálu náš výhľad ostáva medvedí a predpokladáme predaj pri otvorení trhu, ale s ponechaním priestoru na predaj rastu ku 37.05. Riziko predpokladáme v raste nad 38.57, včerajšie maximum popoludní. Cieľ predpokladáme v poklese ku 34.69, čo je 62% korekcia rastu za minulé dva týždne, 33.68, otvorenie trhu 29. mája a 32.36, minimum 29. mája.
  • Ropa dnes koriguje pády, ale problémy se s ní mohou táhnout ještě dlouho
    Jarní vzestup cen ropy je téměř kompletně pokrytý. Nová vlna výprodejů zatáhla ceny ropy do blízkosti letošních minim....
  • Ropa dnes opět narazila na minima, OPEC se zdá být neškodný
    Ropa má za sebou další propad. Brent po včerejší šestiprocentní ztrátě ráno padal o další 3,5 % na hladinu 30,50 dolar...
  • Ropa dnes po útoku v Saúdské Arábii prudce zdražuje, citelně poroste i cena pohonných hmot v ČR
    Ropa Brent, jejíž cena je určující pro cenu pohonných hmot v ČR, při zahájení dnešního obchodování vyskočila nad úroveň 70 dolarů za barel, na své čtrnáctiměsíční maximum. Barel se prodával až za 71,16 dolaru. Stalo se tak v důsledku dronového útoku na ropný zásobník v přístavu Ras Tanura, jenž je jeden z největších svého druhu na světě.
  • Ropa dnes ráno zdražila nejvýše od roku 2014, míří až ke 100 dolarům z barel
    Ropa dnes ráno středoevropského času zdražila na nejvyšší cenovou úroveň od sklonku roku 2014. Barel severomořské ropy typu Brent se prodával takřka za 81 dolarů. Dále rostou také ceny pohonných hmot. Benzín Natural 95 se prodává za nejvyšší cenu od roku 2014, konkrétně za 33,56 koruny za litr. Na svém takřka čtyřletém maximu je v těchto dnech také nafta.
  • Ropa dnes zaznamenala oživenie, klesajúci trend však ostáva v platnosti
    August je štatisticky tretí najlepší mesiac pre rast ceny ropy. Za posledných 10 rokov, cena ropy Brent v Auguste priemerne rástla o 2,16%. Letná sezóne, presúvanie sa obyvateľstva po dovolenkách podporuje nárast cien ropy. Avšak geopolitická situácia naznačuje, že ceny ropy môžu ešte klesať už len z dôvodu, že 1. septembra vstúpia do platnosti 10%-né clá ktoré zaviedol prezident Trump na dovoz tovarov z Číny do USA, keďže Čína je najväčší dovozca ropy na svete a clá spôsobia to, že Čína bude vyvážať menej tovarov do USA, a teda bude dopyt po rope klesať. OPEC môže samozrejme stabilizovať ceny ropy pristúpením k ďalšiemu zníženiu produkcie, aby stiahol prebytok ropy.
  • Ropa dnes zdražila na maximum od roku 2014, hrozí růst cen benzínu v ČR ke 40 korunám za litr. Důvodem je útok jemenských povstalců v Emirátech i slabá ruská těžba
    Cena ropy Brent, která je určující pro ceny pohonných hmot v ČR, dnes ráno vystoupala nejvýše od roku 2014, když se barel prodával i za více než 88 dolarů. Bezprostředním důvodem je dronový útok jemenských povstalců ve Spojených arabských emirátech. Povstalce podporuje Írán, takže situace zvyšuje napětí v celém blízkovýchodním regionu. Spojené arabské emiráty patří ke klíčovým světovým vývozcům ropy.
  • Ropa dobývá vrcholy
    Rekordně vysoká poptávka a omezení nabídky ze strany Saúdské Arábie a Ruska vrátily trh s ropou do deficitu. Investoři očekávají, že Rijád prodlouží svůj závazek snížit produkci o 1 milion barelů denně na další měsíc, včetně září. Goldman Sachs předpovídá, že celosvětová spotřeba ropy v červenci vzrostla na rekordních 102,8 milionu barelů denně. Nižší čísla v Číně byla kompenzována silnými údaji ze Spojených států a Indie. V důsledku toho byl předchozí odhad banky zvýšen o 550 000 barelů denně.
  • Ropa dokázala zastavit pokles, dlouhodobá úroveň podpory zatím drží
    Černé zlato zastavilo svůj tři týdny trvající pokles, když dokázalo nalézt podporu kolem úrovně 102,50 USD. Zásoby rop...
  • Ropa: dopady na trh po vystoupení USA z íránské jaderné dohody
    Rozhodnutí USA odstoupit od íránské jaderné dohody a obnovit hospodářské sankce nebylo překvapením a promítlo se do cen ropy. Omezilo krátkodobou reakci cen, ale z dlouhodobějšího hlediska sankce cenu ropy naopak podporují. Americké ministerstvo zahraničí vydalo zprávu, která naznačuje, že sankce budou postupné a ne okamžité, což přitom hlásají titulky. Ostatní členové jaderné dohody − Spojené království, Francie, Německo, Čína, Rusko − se zatím nestáhly a nadále podporují stávající dohodu, ale také naznačují „nový lepší“ obchod. To ve svém komentáři uvádí Tom Robinson, analytik oblasti světové energetiky, Fidelity International.
  • Ropa dorovnává ztráty z minulého týdne
    Ceny ropy dnes rostou kolem 2 dolarů, a to navzdory zprávám od šéfa IEA, že se uvažuje o dalším snižování strategických zásob. Snížení je samozřejmě především ve Spojených státech, kde se na trh uvolňuje až 1 milion barelů denně!
  • Ropa dosáhla nových rekordů
    Podle zpráv nezvýšila ceny jen fyzická poptávka, ale i aktuální napjatá situace na Blízkém východě způsobená nedávným útokem na Spojené arabské emiráty. Skupina jemenských povstalců údajně tento týden zaútočila na tři tankery. Při útoku zahynuli tři lidé. Spojené arabské emiráty vydaly prohlášení, ve kterém uvádějí, že si vyhrazují právo na tyto teroristické činy odpovědět.
  • Ropa dosahuje nové tohtoročné maximá
    Ceny ropy sa dostali na nové tohtoročné maximá. Rast ceny podporilo výraznejšie zníženie produkcie ropy v Rusku v marci. Rusko znížilo produkciu o 153 000 barelov ropy denne, pričom sa očakávalo, že zníži produkciu len o 97 000 barelov. Ruský minister energetiky Alexander Novak uviedol, že Rusko plánuje diskusiu o predĺžení dohody o obmedzení produkcie ropy s krajinami OPEC+. Obmedzenie produkcie by sa malo predĺžiť do konca roka 2019.
  • Ropa dosahuje 13-ti měsíčních maxim, protože OPEC snižuje náklady
    Cena ropy dosáhla 13-ti měsíčního maxima poté, co se Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její partneři rozhodli udržovat dodávky místo zvyšování těžby, zatímco čekají na vzestup globální poptávky.
  • ⛽ Ropa dosahuje 7-ročné maximá!
    Ropa má za sebou hviezdny štart do nového roka. Nielenže sa cenám podarilo prekonať maximá z roku 2021, ale cena Brentu sa dokonca dostala na najvyššiu úroveň od roku 2014. Oba hlavné druhy ropy – Brent aj WTI – sa medziročne obchodujú o viac ako 12 % vyššie. Energetické komodity sú navyše nepochybne najvýkonnejšou triedou komodít po prvých dvoch týždňoch roku 2022. Vzhľadom na to, že očakávania na konci roka 2021 poukazovali na úplne iný scenár, možno sa pýtať, aký je dôvod najnovších nárastov cien ropy?
  • ROPA dosahuje 90 dolarů, SA prodlužuje škrty
    Brent (OIL) a WTI (OIL.WTI) po oznámení těžby ze Saúdské Arábie vzrostly o 1,5 %. Království oznámilo, že prodlouží současné snížení těžby o 1 milion barelů na 3 měsíce, do konce roku. Toto oznámení je překvapením – zatímco Saúdská Arábie měla potvrdit prodloužení o 1 měsíc do října, investoři neočekávali přímé prodloužení o 3 měsíce! Kromě toho Rusko také oznámilo, že jeho vývozní omezení o 300 tisíc barelů bude prodlouženo do prosince 2023.
  • Ropa drží inflaci výš
    Spotřebitelské ceny v ČR v březnu oproti únoru vzrostly o 0,2 %, tedy stejným tempem jako v únoru. To bylo desetinku pod očekáváním trhu i naším odhadem. Meziroční míra inflace se zvýšila na 2,3 % z předchozího tempa 2,1 %.
  • Ropa drží letošní růstový kanál
    Ropa WTI posiluje 0,5% d/d na 101,4 zčásti v odpovědi na momentální vývoj situace na Ukrajině a v Rusku. Rusko zvyš...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank