Středa 01. prosinec 2021 08:12
reklama
Swissquote Bank
reklama
BidAskBit vanoce
reklama
BidAskBit vanoce
reklama
InstaMarkets

Akcie vstupují do Santa rally, ropa se stabilizovala, analýza EUR/USD

23.12.2015 12:30  Autor: BOSSA  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalila růst na 2 procenta v meziročním srovnání z tempa 3,9 procenta ve druhém kvartále. Proti listopadovému odhadu, si výsledný HDP pohoršil o 0,1 procenta. Nicméně ekonomové podle průzkumy agentury Reuters očekávali zpomalení až na 1,9 procenta v měsících  červenec – září. Když srovnáme výsledky třetího a prvního měření, tak finální číslo je o 0,5 procenta lepší.

K revizi růstu HDP přispěla nejvíce snížená tvorba zásob, která následovala po rekordně silném růstu v prvním pololetí. Spotřebitelské výdaje, které jsou největší složkou HDP, potvrdily silný 3 procentní růst. Ve srovnáni s listopadovými výsledky se mírně  zvýšil růst výdajů do podnikatelského vybavení, avšak mírně oslabil export.

V posledním čtvrtletí se očekává zrychlení růstu HDP na 2,2 procenta. Čeká se, že spotřebitelské výdaje budou dále sílit, díky zlepšování situace na trhu práce, růstu hodnoty obytných domů a nízké inflaci. V celém letošním roce by největší ekonomika světa měla růst o nejméně 2 procenta. Loni americká ekonomika expandovala tempem 2,4 procenta.

Americký akciový trh podle všeho vstupuje do „Santa rally", když včera uzavřel druhým den v řadě v zelených číslech. Pojmem „Santa rally" se zpravidla označují poslední dva prosincové týdny, přičemž začátek se dá konkrétněji alokovat na dva dny před Vánocemi a konec na poslední prosincový den. V tomto vánočním období typickým nízkou likviditu zvyknou americké akcioví trhy posilovat. Index Dow Jones včera uzavřel na hodnotě 17 418 bodů, index S&P 500 posílil o 0,9 procenta a uzavřel na úrovni 2 039 bodů a technologický Nasdaq včera přidal 0,6 procenta a uzavřel nad kulatým číslem 5 000 bodů (5 001). Nicméně z pohledu roční výkonnosti je v zelených číslech jenom Nasdaq se ziskem 5,6 procenta. Index S&P 500 je letos zatím 1 procento v mínusu a Dow Jones ztrácí 2,3 procenta.

Pozitivním impulzem vánočních dní je stabilizace ceny ropy. Ropa WTI se pevně usadila na hodnotě 36 USD za barel. Zajímavostí je, že Brent včera uzavřel prvně od srpna 2010 pod hodnotou WTI o 0,03 centu. Rovněž jisté kladné impulzy zejména pro akcie přicházejí z Číny. Z ročního mítinku lídrů komunistické strany vzešly informace, že druhá největší ekonomika plánuje zvýšit podíl dluhu na HDP (fiskální stimuly), snížit nadbytečné výrobní kapacity a snížit přebytečnou nabídku  nemovitostí.

Britská libra (GBP/USD) zůstává pod prodejním tlakem. Včera se proti USD propadla na 1,4806, což jsou 8měsíční minima a dnes výsledek poslední měření HDP za třetí čtvrtletí ukázal, že ekonomika v měsících červenec – září posílila jenom o 0,4 procenta v mezikvartálním srovnání místo očekávaného 0,5 procentního růstu.

Ačkoliv je den před Vánocemi, dnešní makrokalendář nám připravil několik zajímavých událostí. V 14:30 bude zveřejněn HDP Kanady a maloobchodní prodeje. USA v tento čas publikují objednávky zboží dlouhodobé spotřeby. V 16:00 bude zveřejněn index spotřebitelské důvěry USA Michigan.

Rostoucí trendový kanál dovedl měnový pár EUR/USD k hodnotě 1,0983, kde dala „pinbarová svíčková formace" signál k prodeji. Další impulz přišel po proražení trendového kanálu. EUR/USD zatím zkorigoval svůj růstový pohyb k Fibonacciho hodnotě 38,20. Aktuálně se jako nejbezpečnější strategie jeví počkat si, zdali EUR/USD bude chtít opětovně testovat trendový kanál a na těchto vyšších hodnotách hledat signál k prodeji.

 

  Sdílení článku: 
     

  Čtěte více

  • Akcie v prvním týdnu posílily
   Akcie na pražské burze v prvním letošním týdnu posílily, od minulého pátku index PX stoupl o 1,7 procenta na 937,5 bodu. Největší pokles zaznamenaly akcie elektrárenské společnosti ČEZ, nejlépe se vedlo cenným papírům pojišťovací skupiny VIG, vyplývá z výsledků burzy. Za celý rok 2016 ztratily české akcie téměř čtyři procenta.
  • Akcie: V příštím týdnu se rozjede výsledková sezóna naplno
   Americké akciové indexy včera opětovně vystoupaly na nové rekordy. Průmyslový Dow Jones vzrostl o 0,9 % a překonal hranici 27.000 bodů. Index S&P 500 si polepšil o 0,2 % a zastavil se pouhých devět setin bodu pod úrovní 3.000 bodů. Kromě průmyslových podniků (+0,7 %) se nejvíce dařilo finančním domům (+0,6 %). Naopak na opačném konci uzavřeli realitní developeři, jejichž akcie spadly o 1,2 % pod tíhou rostoucích dluhopisových výnosů. Ty reagovaly na překvapivě vyšší zveřejněnou jádrovou inflaci v USA.
  • Akcie vrátily část loňských ztrát. Co bude dál?
   “Především dividendové akcie mohou letos, po velmi nepovedeném závěru roku 2018, nabídnout zajímavý ziskový potenciál. Světová ekonomika stále pádí dostatečně rychle, než aby ji něco zastavilo,“ říká vedoucí obchodního oddělení BHS Tomáš Matuška.
  • Akcie v reakcii na pokrok pri obchodných rokovaniach pokračujú v raste
   Obchodníci vstúpili do začiatku obchodného týždňa s pozitívnou náladou, o ktorú sa predovšetkým postaral čiastkový úspech obchodných rozhovorov medzi USA a Čínou. Americký prezident Donald Trump sa vyjadril, že USA učinili podstatný pokrok v obchodných rozhovoroch s Čínou o dôležitých štrukturálnych témach, vrátane ochrany duševného vlastníctva, prevodu technológií, poľnohospodárstva, služieb, meny a mnohých ďalších kľúčových témach. V dôsledku týchto produktívnych rozhovorov prezident Trump odložil zvyšovanie ciel z americkej strany z doposiaľ plánovaného 1. Marca. Pokiaľ obe strany dosiahnu ďalší pokrok v rozhovoroch, hodlá Trump usporiadať stretnutie s čínskym prezidentom, aby uzavreli príslušnú dohodu. Čínske akciové trhy nadviazali na základe týchto skutočností na minulotýždňový rast, v zelených číslach sa obchodujú aj hlavné európske a americké akciové indexy. Akciový index S&P 500 dnes prekonal hranicu 2800 bodov, čím sa otvoril dodatočný priestor na rast k úrovni 2900 bodov.
  • Akcie v reakci na pozitivní ekonomickou předpověď Fedu otevřou výše.
   Očekává se, že evropské akciové indexy otevřou v úterý výše, a budou tak reagovat na včerejší komentáře Fed...
  • Akcie v roce 2018: Růst zisků versus pokles valuací
   Globální akciové trhy nezažily příznivý rok. Index MSCI All Country World od začátku roku ztrácí 9,9 %. Pokud přihlédneme k dividendovému výnosu ve výši 1,7 %, je ztráta globálních akciových trhů o něco mírnější na úrovni 8,2 %. Mezi klíčové důvody akciových poklesů patří zpomalující dynamika růstu celé světové ekonomiky, konkrétně především zpomalující růst čínské ekonomiky, jež přispívá k růstu světového HDP bezprecedentní jednou třetinou, dále obchodní válka mezi USA a Čínou, zvyšování úrokových sazeb americkým Fedem, včetně korespondujícího růstu výnosů amerických státních dluhopisů a celkového zpřísňování měnových podmínek amerického dolaru, a v neposlední řadě nesmíme zapomenout na měnové krize v Argentině a Turecku, obavy z neřízeného Brexitu a nejistotu ohledně italského rozpočtu a obrovské zadluženosti. V poslední době se k výrazným negativním faktorům také přidala silně invertující výnosová křivka v USA, která na základě historických zkušeností může indikovat relativně brzký příchod hospodářské recese. Všechny tyto negativní faktory dohromady způsobily silný nárůst rizikové averze, jenž se projevil právě v akciových poklesech. Přitom platí, že korunová výkonnost globálních akciových trhů byla o poznání lepší na záporné úrovní -2,3 %, neboť americký dolar letos vůči koruně poměrně výrazně posílil.
  • Akcie v růstové náladě a další inflační data na programu
   Čtvrteční obchodování je pro hlavní evropské akciové trhy pozitivní. Indexy si připisují slušné zisky: DAX +0,9 pct, FTSE 100 a CAC 40 jsou +0,8 pct a AEX přidává už 1,3 procenta. Sektorově vedou technologie, energie a finance. Znovu se zvedají ceny energií, a to elektřiny, ropy či plynu, zatímco uhlí jen drží pozice. To však akcie celkově moc netrápí.
  • Akcie vs. dlhopisy
   Akciový trh v US pokračuje v raste a počas ostatných deviatich obchodných dní dosiahol index SP500 nové rekordné...
  • Akcie: V strede týždňa sa akciové trhy červenali
   V strede týždňa akciové trhy oslabovali v USA aj Európe. Index Dow Jones v stred...
  • Akcie vstupují do posledního dějství
   Po dramatickém propadu akciových trhů na konci roku 2018 by investoři měli udržovat defenzivní postoj a hledat aktiva s nízkou volatilitou protože poměr rizika a výnosu pro rok 2019 vypadá špatně. Japonské akcie by se mohly zotavit, pokud Čína uspěje se stimulací ekonomiky a uzavře obchodní dohodu se Spojenými státy.
  • Akcie v USA klesly po slabých datech z průmyslu, vede se zlatu a jenu
   Zlato, japonský jen a americké dluhopisy rostou, naopak na Wall Street zavládl pesimismus a tamní akcie klesly nejvíce za poslední tři týdny. Investoři sotva vstřebali náznaky Fedu, že v uvolňování měnové politiky nastane přestávka, a už je vystrašila slabá data z amerického zpracovatelského sektoru a znovu i nervozita ohledně světového obchodu.
  • Akcie v USA na nových rekordech
   Akcie technologických a maloobchodních společností byly hnacím motorem růstu indexu S&P. Nasdaq prodoužil svou rally na devátý den v řadě – nejdelší vítěznou řadou od prosince. Telekomunikační společnosti AT&T a Verizon včera klesaly. Společnost Moderna Inc. otřásla trhem po zveřejnění výsledků, když se tržby i zisk nesetkaly s očekáváním a zároveň zklamal i výhled na celý rok. Dow Jones -0,1 %; S&P +0,4 %; Nasdaq +0,8 %.
  • Akcie v USA opět výš. Výsledková sezóna vrcholí.
   Akciové trhy v USA tento týden zažily další přísun hospodářských výsledků největších světových firem. Celkově se akciové indexy nijak výrazně nevychýli nahoru ani dolů, stále si drží své vysoké ceny a i přes mírně vyšší intradenní volatilitu je situace vcelku poklidná.
  • Akcie v USA oslabují. Obavy z recese sílí.
   Americké akcie prudce oslabují. Dolů je táhnou zejména průmyslové sektory a banky, na které velkou měrou doléhají obavy z hospodářské recese.
  • Akcie v USA posouvají rekordy. Data pozitivní závěr týdne nezkazila
   Rizika v podobě dnešních amerických makrodat se nakonec neproměnila v brzdu pozitivního tržního vývoje. Trh práce příjemně překvapil, když i přes jednorázové negativní vlivy vykázal solidní nárůst zaměstnanosti a stabilní tempo mezd. Následně nezklamal ani report ISM z výrobního sektoru, ačkoli hlavní index na odhady nedosáhl a firmy ve svém hodnocení situace zůstaly pesimistické. K tomu můžeme přičíst ještě ranní příznivý výsledek PMI z Číny. Naše varování tak vyšlo do prázdna a trhy dostaly důvod zůstat v dobré náladě a nekazit si ji zpomalujícím fundamentem (s nímž jsou ovšem data v souladu).
  • Akcie v USA se obchodovaly smíšeně
   Ve Spojených státech se včera po většinu obchodní seance pohybovaly hlavní indexy bez velkých rozdílů. Index S&P kolísal mezi ziskem a ztrátou, přičemž největší pokles zaznamenaly firmy poskytující zdravotní péči a materiál. Výrazněji lépe na tom byly především energetické tituly. Wall Street závěr: Dow Jones +0,8 %; S&P -0,2 %; Nasdaq Composite -0,1 %.
  • Akcie v USA si v pátek vzaly oddechový čas
   Akcie v zámoří při páteční obchodní seanci klesaly díky smíšeným ekonomickým údajům a nejasnostem ohledně časového plánu Federálního rezervního systému na stažení jeho mimořádných stimulačních opatření. Zajímavé rozuzlení přinesl verdikt amerického soudu, který nařídil Applu, aby umožnil koncovému uživateli zaplatit za staženou aplikaci v App Store externě. Apple se zřejmě odvolá. Akcie během obchodování klesaly o více jak tři procenta. Wall Street páteční závěr: Dow Jones -0,8 %; S&P -0,8 % Nasdaq -0,9 %.
  • Akcie v USA startují vzhůru, Evropa přešlapuje, eurodolar se vrací. Doznívá Fed, komplikuje se brexit
   Během dnešního dne na trzích především ještě doznívá reakce na jednání Fedu. Z toho včera večer přišly překvapivě holubičí zprávy, na které finanční trhy reagovaly různě. Třeba dluhopisové výnosy v USA spadly a dnes se stabilizují, načež se dolů vydaly výnosy napříč Evropou.
  • Akcie v USA zaostávají za Evropou, eurodolar přestal růst
   Závěr týdne přinesl několik zajímavých zpráv. Až v pátek měli investoři možnosti reagovat na předvolební debatu v USA, ovšem nedostali důvod. Žádná podstatná změna rozložení sil se nekoná. Dopoledne vyšly předběžné indexy PMI v Evropě, které sice na úrovni průmyslu potěšily, ale vedle toho doložily také útlum sektoru služeb pod vahou přibývajících protivirových opatření. Stejné (ovšem málo sledované) indexy z USA mírně překonaly odhady.
  • Akcie v úvodu týdne padají, Praha šla proti proudu
   Vstup do nového týdne akciovým trhům příliš nevyšel. Evropský index Stoxx 600 v odpoledních hodinách ztrácí zhruba 0,9 %, když se s výjimkou realitních společností nacházejí v červeném všechny sektory. Nejhlubší ztráty hlásí energetické společnosti, jejichž hodnota v souhrnu padá o 1,9 %. Jedním z důvodů může být komentář šéfa ECB Maria Draghiho, který uvedl, že přicházející data o evropské ekonomice jsou slabší.
  Forex - doporučené články:

  Co je FOREX?
  Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
  Forex pro začátečníky
  Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
  1. část - Co to vlastně forex je?
  FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
  VIP zóna - Forex Asistent
  Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
  Forex brokeři - jak správně vybrat
  V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
  Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
  Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
  Forex volatilita
  Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
  Forex zůstává největším trhem na světě
  V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

  Nejnovější články:


  Naposledy čtené:

  reklama
  Purple Trading CUP