Pondělí 30. listopad 2020 02:11
reklama
RoboMarkets webinare
reklama
Bossa live mentoring
reklama
RoboMarkets webinare

Ode dneška si můžete koupit akcie Kofoly, HDP Austrálie kladně překvapil, PMI Británie naopak zklamal, analýza EUR/USD, USD/CAD, AUD/JPY

02.12.2015 12:15  Autor: BOSSA  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Veřejná nabídka akcií společnosti Kofola ČeskoSlovensko vygenerovala v úterý cenu jedné akcie (IPO cena) 510 korun, tedy na dolní hranici indikativního pásma, čímž se výrobce nealkoholických nápojů ohodnotil na 11,37 miliardy korun. Kofola během veřejné nabídky umístila 1 a půl miliónu akcií, z toho 275 000 nově vydaných a 1 225 000 existujících. Akcie se ode dneška obchodují na pražské burze a o týden později budou k dispozici i ve Varšavě. Podíl volně obchodovaných akcií by měl dosáhnout 6,7 procenta. Akcie dnes debutují na pražské burze s cenou 522 korun.

Index americké průmyslové aktivity, jež sestavuje Institut řízení zásob (ISM) podle průzkumu mezi nákupními manažery, se v listopadu propadl na 48,6 bodu, nejnižší úroveň od června 2006, z říjnových 50,1 bodu. Ekonomové v průměru očekávali růst ukazatele na 50,5 bodu. Hranice 50 bodů odděluje růst od poklesu aktivity v sektoru amerických továren a index se pod ní podíval naposledy v listopadu 2012. Z dílčích indexů si polepšil index zaměstnanosti, avšak klesly nové objednávky a index zaplacených cen. Důvodem poklesu indexu může být strach manažerů před novou realitou vyšších úrokových sazeb, která přichází po téměř 10 letech nulových sazeb, dále to může být pokles aktivity těžařů nebo strach z poklesu ekonomické aktivity Číny. Nepříznivá data indexu ISM se postarala o to, že americký dolar si včera na chvíli vydechnul, zkorigoval předchozí zisky a nechal euro posílit nad hodnotu 1,06.

Čínský jüan oslaboval o 0,4 procenta poté, co Mezinárodní měnový fond nechal čínskou měnu zařadit do svého koše hlavních světových měn (SDR).

Druhý den v řadě zklamal britský index PMI. Včera dosáhl nižších než očekáváných hodnot index ze sektoru výroby a dnes zklamal sektor stavebnictví. Index nákupních manažerů se v listopadu mezi stavebníky propadl až o 3 celé body, když trhy čekaly hodnotu 58,4 bodu a ve výsledku index dosáhl jenom na 55,3 bodu, což je nejnižší hodnota od letošního května.

Australský dolar v noci posílil na 7týdenní maxima proti USD, poté co data HDP ukázala, že ekonomika solidně roste. HDP v třetím čtvrtletí mezikvartálně posílil o 0,9 procenta, meziročně si připsal až 2,5 procenta růstu, což je jeden z nejsilnějších růstů hospodářství z řady vyspělých zemí. Potřeba dalšího snížení úrokových sazeb v Austrálii se díky výborným ekonomickým výsledkům zmenšuje. AUD/USD za poslední tři obchodní seance vzrostl o 1,6 procenta. Proti euru a libře se AUD vyšplhal na 5měsíční maxima. Pravděpodobnost snížení úrokových sazeb v březnu 2016 klesla po datech HDP z 34 na 28 procent.

Včera si polepšil i novozélandský dolar, který proti USD posílil na měsíční maxima díky pozitivnímu výsledku aukce mléka. Po třech předchozích aukcích, v nichž cena mléka klesla, přinesla včerejší aukce pro mléko kladný výsledek (+3,6 procenta).

EUR/USD se ani po horších datech  PMI ISM z výroby a následném mírnmo oslabení amerického dolaru nepodařilo opustit formaci klesajícího klínu, která omezuje pohyb měnového páru. Musíme být trpělivý a čekat na proražení jedné z trendových linií. Dnes večer může přijít první impulz z projevu Janet Yellen v 18:25.  

USD/CAD se nepodařilo prorazit silnou rezistenční zónu a předchozí maxima 1,3400 ani po včerejších špatných výsledcích kanadského HDP. Měnový pár je v absolutní režii amerického dolaru a nedbá na kanadská data. Dnes a zítra je pro USD důležitý projev Janet Yellen a v pátek pak data NFP.   

AUD/JPY díky výborným číslům HDP z Austrálie včera silně prorazilo trojúhelníkovou formaci a otevírá si prostor pro růst.

  Sdílení článku: 
     

  Čtěte více

  • O daňový raj menej
   Začiatkom tohto týždňa sme písali analýzu s názvom Daňová vojna, kde sme naznačili čo sa deje, aké sú záujmy jednotliv...
  • Od bezpečia k riziku
   Od momentu, kedy centrálne banky začali s mohutnou podporu svojich ekonomík, cez znehodnocovanie vlastných mien (vplyvom znižovania úrokových sadzieb a spustenia kvantitatívneho uvoľňovania), sme svedkami menovej vojny na globálnom trhu. Tá trvá už viac ako 7 rokov, pričom každým dňom je silnejšia. Programy kvantitatívneho uvoľňovania spôsobili významný pokles výnosov na krátkom konci dlhopisového trhu najväčších dlhových trhov sveta USA, Japonsku a Eurozóny.
  • Odboráři Škody Auto vyhrožují zastavením výroby. Automobilka chce současně uvést na trh 30 nových modelů.
   Odboráři společnosti Škoda Auto odmítli návrh na růst mezd a vyhrožují zastavením výroby. Nabídka zvýšení mezd byla pod úrovní očekávané inflace. Automobilka současně tvrdí, že uvede do 4 let na trh 30 nových modelů a z toho 10 bude elektrifikovaných. Octavia má být v hybridní verzi.
  • Odborné semináře s MetaTrader 5
   Český obchodník s cennými papíry HighSky Brokers a.s. nabízí jako jeden z mála přehledné obchodování s moderním nástrojem MetaTrader 5.
  • Odbyt automobilky Škoda Auto v pololetí klesl téměř o třetinu
   Automobilce Škoda Auto v letošním prvním pololetí klesl meziročně odbyt o 31,3 procenta na 426.700 vozů. Oznámil to dnes mateřský koncern Volkswagen. Poptávku po automobilech letos výrazně ovlivnila koronavirová krize. V červnu se už ale odbyt Škody Auto meziročně snížil pouze o 16 procent na 94.600 vozů po květnovém propadu o více než 45 procent.
  • Odbyt VW v květnu klesl, prodej škodovek se propadl o 45 procent
   Odbyt německého automobilového koncernu Volkswagen v květnu meziročně klesl o 33,7 procenta na zhruba 609.400 vozů. Odbyt koncernové značky Škoda se propadl dokonce o 45,1 procenta na zhruba 57.700 vozů. Oznámil to dnes Volkswagen. Automobilový průmysl se nyní po celém světě potýká s negativními dopady koronavirové krize, která těžce zasáhla výrobní aktivity i poptávku.
  • Od čeho závisí úspěch při obchodování?
   Mnoho traderů řekne, že nejdůležitějším faktorem úspěšného obchodování je psychika. Jiní budou tvrdit, že základem je dobrý money-management. Další si neumějí představit úspěch bez kvalitního brokera s nízkými spready. Ale existují i ​​tací, kteří tvrdí, že za úspěchem je dlouhodobá dobře otestována obchodní strategie. Ideální objektivní technická analýza. A v neposlední řadě se ozvou ti, kteří vyžadují k obchodování drahý software a obrovské portfolio derivátových produktů. Málokdo z nich si však uvědomuje, že všechny uvedené faktory jsou jen nástrojem k úspěchu a samotný úspěch nikdy nepřinesou.
  • Od čeho závisí úspěch při obchodování?
   Mnoho traderů řekne, že nejdůležitějším faktorem úspěšného obchodování je psychika. Jiní budou tvrdit, že základem je dobrý money-management. Další si neumějí představit úspěch bez kvalitního brokera s nízkými spready. Ale existují i ​​tací, kteří tvrdí, že za úspěchem je dlouhodobá dobře otestována obchodní strategie. Ideální objektivní technická analýza. A v neposlední řadě se ozvou ti, kteří vyžadují k obchodování drahý software a obrovské portfolio derivátových produktů. Málokdo z nich si však uvědomuje, že všechny uvedené faktory jsou jen nástrojem k úspěchu a samotný úspěch nikdy nepřinesou.
  • Od července do září se státní dluh ČR snížil o 85 miliard korun, klesl tak ze své rekordní úrovně. Jde však spíše jen o výsledek časování vlastních emisí i splatnosti jednotlivých druhů vládních dluhopisů
   Ve třetím letošním čtvrtletí se letos poprvé zastavil trend nárůstu státního dluhu, který nabral na razanci v letošním druhém čtvrtletí. Ke konci letošního třetího čtvrtletí byl státní dluh meziročně vyšší o 386,7 miliardy, když dosahoval úrovně 2,072 bilionu korun. Za letošní rok pak nárůst představuje dokonce 431,7 miliardy korun, neboť v posledním loňském čtvrtletí se dluh ještě dařilo snižovat.
  • Od ČNB jsme se vánočního překvapení nedočkali
   Kurzový závazek i úrokové míry zůstávají i po dnešním zasedání beze změny. Vánoční překvapení se tak ze strany ČNB nekoná. Česká národní banka dostala od svého listopadového měnově politického zasedání dva předčasné vánoční dárky. Po zvolení D. Trumpa americkým prezidentem došlo ke stahování kapitálu z rozvíjejících se trhů a investoři zavírali i pozice v České republice. To zmírnilo tlak na kurzový závazek a ČNB tak nemusela v listopadu a v prosinci zatím výrazněji intervenovat. Navíc domácí inflace výrazně zrychlila a díky zdražování v restauracích po zavedení elektronické evidenci tržeb se dá očekávat, že ceny dále porostou. Od čtvrtečního předvánočního zasedání tedy nelze očekávat žádné překvapení. Rizika prognózy budou vcelku jistě hodnocena jako proinflační, když listopadová inflace překonala poslední prognózu centrální banky již o půl procentního bodu.
  • Od ekonoma Ježíškovi
   Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo. Milý Ježíšku, letos mám jen jedno přání. Mohl bys prosím všechny ty po...
  • Odepsání dluhu? Italská koaliční jednání trhy vystrašila
   Na akciových trzích se dnes celkem daří americkým indexům i většině západní Evropy. Náladu však kalí Itálie. Na tu zatím trhy tolik nereagovaly, ale dnes se toto téma připomnělo. Podle zástupce Hnutí pěti hvězd totiž na jednání s druhou stranou formující se koalice, Ligou severu, zazněla i možnost odepsání části italského dluhu. Později sice byl tento výrok tlumen slovy, že odepsání dluhu v programu není, ale nebezpečné téma už bylo nakousnuto a trhům připomnělo, že s novou italskou vládou mohou být problémy.
  • Odhady pre rast US ekonomiky sa znižujú
   Zlé počasie a vysoké ceny komodít spôso...
  • Odhalen největší finanční podvod na světě?
   Jedna studie Fedu z roku 2009 tvrdila, že 60 % všech hypoték bylo provázáno se sazbou LIBOR. Před lety jsme zjistili, že největší banky světa s touto klíčovou sazbou manipulují. Nyní se ukazuje ještě něco horšího: LIBOR je pouhým výmyslem. Nebo ještě hůře – je to výmysl, se kterým se navíc manipuluje. Andrew Bailey, který stojí v čele britského regulátora Financial Conduct Authority, totiž před nedávnem řekl, že „neexistence fungujícího trhu vyvolává otázky ohledně udržitelnosti sazeb LIBOR“ a prohlásil, že sazba bude do roku 2021 postupně zrušena a nahrazena spolehlivější alternativou. A někteří analytici z Wall Street tvrdí, že „neexistence fungujícího trhu“ je jen uhlazený způsob, jak zmínit, že LIBOR je naprostý nesmysl, píše v komentáři Rolling Stone.
  • Odhodlání centrálních bankéřů intervenovat korunu dočasně oslabilo
   Koruna vstoupila do nového týdne na oslabující vlně, v celodenním hodnocení nakonec kurz významnější pohyb...
  • Odchádza kapitál z drahých kovov do kryptomien? Nevyzerá to tak
   Kryptomeny rastú a drahé kovy klesajú. Mnohí si tieto dve udalosti spojili a tvrdia, že dochádza k rotácii z jednej skupiny aktív, ktorá je hedžingom voči politike centrálnych bánk, do druhej.
  • "Odcházení" kancléřky Merkelové dneškem začalo. Co její konec bude znamenat, a to i pro českou ekonomiku?
   Éra Angely Merkelové na vrcholu německé politiky se chýlí ke konci. Na prosincovém zasedání CDU, kde se bude nové stranické vedení volit, už se kancléřka nebude ucházet o post šéfky partaje. V jejím čele stojí od dubna 2000. CDU je z kancléřčina rozhodnutí v šoku.
  • Odchod ČEZ z Bulharska se odsouvá
   Tuzemská společnost ČEZ se na Balkáně dostala do nečekané situace. Touto dobou už měla mít prodanou svou bulharskou divizi za 8,8 miliardy korun. Prodej se zatím neuskutečnil.
  • Odchod Grécka
   Podľa denníka Spiegel Grécko prišlo s možnosťou...
  • Odchod periferie z eurozóny by pomohl jí i jádru, výsledkem by byla mnohem silnější eurozóna
   Odchod z eurozóny by slabším zemím měnové unie prospěl. Namísto nekonečného procesu utahování a úsporných opatření by jim přinesl nominální devalvaci a růst. Opuštění eurozóny slabšími zeměmi by ale prospělo i jejímu silnějšímu jádru. Tyto země si namísto neustálého získávání času záchrannými programy mohou vybrat ze dvou alternativ. První z nich by bylo hodit slabé země přes palubu a neposkytovat jim další finance. Pak by se ale krize rozšířila i do samého jádra a je jasné, že tato možnost zvažována není. Druhou alternativou je poskytovat periferii stálou podporu.
  Forex - doporučené články:

  Co je FOREX?
  Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
  Forex pro začátečníky
  Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
  1. část - Co to vlastně forex je?
  FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
  VIP zóna - Forex Asistent
  Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
  Forex brokeři - jak správně vybrat
  V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
  Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
  Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
  Forex volatilita
  Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
  Forex zůstává největším trhem na světě
  V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

  Nejnovější články:


  Naposledy čtené:

  reklama
  Bossa kviz indexy