Úterý 10. prosinec 2019 18:15
reklama
Dukascopy
reklama
Dukascopy
reklama
Dukascopy

Strach z čínské ekonomika opět ovládá finanční trhy; analýza GBP/USD, USD/JPY, ZLATA

01.09.2015 12:30  Autor: BOSSA  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Index nákupních manažerů (PMI) v průmyslu eurozóny se podle konečných údajů společnosti Markit v srpnu nepatrně snížil na 52,3 bodu ve srovnání s rychlým odhadem, který počítal se stagnací na červencových úrovních 52,4 bodu. Nicméně ukazatel se drží už přes dva roky nad hranicí 50 bodů, která odděluje celkový růst od poklesu aktivity v odvětví.

Ukazatel nákupních manažerů byl dnes ráno publikován i pro čínskou ekonomiku a později v průběhu dne i pro Velkou Británii. Data z Číny opět oživila strach ze stavu tamní ekonomiky, když i oficiální index nákupních manažerů (PMI) klesl pod klíčovou hodnotu 50 bodů na 49,7 bodu, což naznačuje recesi ve výrobním sektoru i v podání oficiálních státních informačních zdrojů. Rovněž vyhlídky pro sektor služeb v srpnu oslabily na 53,4 z červencových 53,9 bodu. Slabé údaje o čínském průmyslu opět oživily obavy o zdraví tamní ekonomiky a zasáhly akciový trh. Pro investory je velmi znepokojivé vidět stále zhoršující se data, která dosud nezastavila ani přijatá měnová opatření. Lze se domnívat, že ekonomika zpomalí hluboko pod 7 procent, a to i když bude vláda pokračovat v měnových a fiskálních stimulech.  Ačkoliv čínský akciový index uzavřel jenom 0,13 procenta v mínusu a stále se drží nad klíčovou hodnotou 3 000 bodů, japonský Nikkei dnes oslabil o 3,84 procenta, když uzavřel na úrovni 18 165 bodů.

Evropské burzy rovněž zahájily dnešní den prudkým poklesem. Panevropský index FTSE 300 dopoledne ztrácel 2,2 procenta na hodnotě 1 400,98 bodu, což je nejnižší úroveň od čtvrtka, kdy se trh zotavoval z pádu ze začátku minulého týdne. Evropský trh si podle všeho zapíše srpen 2015 jako nejztrátovější měsíc za čtyři roky, zasaženy propadem akcií v Číně a vyhlídkou na blížící se zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech, když ztratil 9 procent.

Naopak ze situace opět těží bezpečné přístavy jako japonský jen a euro, což jsou navíc tzv. „funding currencies“. Tyto měny díky nízké úrokové sazbě financují nákupy rizikových a výnosnějších aktiv. Nicméně v aktuální situaci, kdy vládne trhu strach ze stavu čínské ekonomiky, investoři prodávají riziková aktiva a vracejí vypůjčený kapitál, což znamená nákup eur a jenů.

Horší čísla indexu nákupních manažerů (PMI) ze sektoru výroby dnes zveřejnila i Velká Británie. Index v srpnu klesl na 51,5 místo očekávaných 51,9 bodu. Na data reagovala libra oslabením, když vůči euru ztratila až 0,7 procenta.

ECB už téměř půl roku pumpuje do ekonomiky eurozóny 60 miliard nově vytištěných eur měsíčně. Pondělní předběžné údaje Eurostatu přesto ukázaly, že inflace bloku setrvává na vlažných 0,2 procent. Vzhledem k tak nízké inflaci roste pravděpodobnost, že centrální banka bude nucena prodloužit svůj stimulační program za současný předpokládaný termín ukončení v září příštího roku.

Počet nezaměstnaných v Německu v srpnu klesl více, než se čekalo, a to o 7 000 na 2,79 milionu a míra nezaměstnanosti setrvala na rekordním dně, ukázaly úterní údaje, jež naznačují, že soukromá spotřeba bude letos i nadále pohánět růst největší evropské ekonomiky. Míra nezaměstnanosti je již šestý měsíc v řadě na úrovni 6,4 procenta nejnižší od znovusjednocení Německa v roce 1990. Nezaměstnanost rovněž klesala v eurozóně, a to na hodnotu 10,9 procenta, což je nejnižší úroveň od začátku roku 2012.

GBP/USD testuje předchozí minima a pokouší se o vytvoření formace dvojitého dna. Reakce na tuto hodnotu nám může napovědět, jakým směrem se bude GBP/USD dále vyvíjet. Proražení supportu směrem dolů znamená testování hodnoty 1,5180 případně i pohyb níže, naopak odraz od modré čáry potvrdí zmiňovanou formaci dvojitého dna.

Měnový pár USD/JPY nebol schopen zdolat hodnotu rezistence 122,00, odrazil se od ní a nyní směřuje dolů. Cílem by se mu mohly stát minima z předchozího pondělí.

Zlato se opět chystá na souboj s hodnotou rezistence 1150 USD za unci a klesající trendovou linií.

  Sdílení článku: 
     

  Čtěte více

  • Strach přešel, opatrnost zůstává. Hlavní měny ani koruna dnes nenašly směr
   Nové kapitoly do publikace o obchodních válkách tento týden nepřipsaly pouze Čína a USA, ale také Rusko a naposledy EU, která oznámila uvalení cel na americké zboží. Jde o odvetu za americká cla na ocel a hliník, která je namířena spíše politicky a týká se zboží pouze za 3,2 mld. USD. Navíc EU o svých plánech hovoří už delší dobu, takže s trhy tato zpráva neotřese.
  • Strach střídá naděje, akcie odpoledne rostou, eurodolar se postupně sune dolů
   Dnešní evropské obchodování na finančních trzích bylo negativně ovlivněno včerejší hrozbou dalších cel na čínské zboží. Během dne se trhy opět houpaly, ale po otevření Ameriky se situace zlepšila. Strach z cel vystřídala naděje, že dohoda mezi USA a Čínou se stihne upéct v následujícím měsíci.
  • Strach ustupuje a levnější akcie lákají. Obrat sentimentu pomáhá i dolaru
   Problém s americkým rozpočtem trvá, Donald Trump jako obvykle deklaruje nejtvrdší možný postoj ve sporu s Kongresem a obnovení plného financování státních institucí se tak může protáhnout. Spotřebitelská důvěra v zámoří v prosinci spadla překvapivě hodně i přes evidenci silných předvánočních nákupů. I přes tyto zprávy ale trhy nezůstaly pod tlakem.
  • Strach z agresivnějšího Fedu dusí trhy, dolar ho však k dalším ziskům nevyužil
   Prodeje akcií sílí jak v Evropě, tak po otevření i v Americe, kde se pod palbu dostává hlavně technologický sektor. Ten táhne dolů jednak jeho obecná cykličnost, ale také znepokojivé informace: Čínská tajná služba údajně dokázala umístit škodlivé počítačové čipy do zařízení zhruba 30 společností i mnoha amerických vládních agentur. Ačkoli to bylo z několika míst popřeno, kauza může otevírat prostor třeba pro další sankce na Čínu, které by sektoru rozhodně neprospěly.
  • Strach z Brexitu dnes opět mírně polevil, libra na dosah 1,27 GBPUSD
   Dobré zprávy pro libru. Britská měna dnes obdržela trochu nečekaný stimul od britského ministra pro Brexit Davida Davise, podle kterého by Británie mohla uvažovat o tom, že bude ochotna platit Evropské unii určitou částku za přístup na společný trh. Komentář přišel jen krátce poté, co vlivný ministr financí Nizozemska Jeroen Dijsselbloem řekl pro Times of Malta, že by Británie na jednotném trhu mohla setrvat, i když to nebude zadarmo. Ledy mezi EU a Británii tak začínají pomalu tát a horké hlavy evropských a britských politiků možná konečně vychladly. Libra na tyto informace reaguje solidním růstem o více než jeden a půl procenta a její růst je rozhodně zprávou dne, s možným přesahem i do nadcházejících obchodních seancí.
  • Strach z Brexitu ovládá finanční trhy
   Americké burzy v pondělí opět klesaly na více než tříměsíční minimum v čele s finančními tituly poté, co rozhodnutí Velké Británie ukončit své členství v Evropské unii poškodilo důvěru investorů a podnítilo masivní výprodeje na akciových trzích. Americký akciový index S&P v pátek zaznamenal největší výprodej za 10 měsíců a spadl pro letošní rok do záporu. Index Dow Jones klesl o 3,4 procenta na 17 400,75 bodu, index S&P 500 spadl o 3,6 procenta na 2 037,41 bodu a technologický Nasdaq odepsal 4,1 procenta a zavřel na úrovni 4 707,98 bodu. Pondělní akciová seance se řadí podle objemů obchodů mezi největší za posledních 5 let.
  • Strach z Brexitu polevuje, libra prolomila březnové maximum
   Jeden rychlý update k britské libře. Přestože je britská měna v posledních dnech celkem nenápadná a udržuje si nízký p...
  • Strach z Brexitu slábne, akciové indexy posilují
   Evropské akciové trhy v pondělí šplhají výš s tím, když polevily obavy, že referendum ve Velké Británii rozhodne...
  • Strach z Brexitu v květnu znovu zesílil. Obchodníci na GBP jsou před červnovým referendem stále hodně nervózní
   Rychlý update k britské libře a brexitu. Přestože šance na vystoupení Británie z eurozóny podle posledních průzkumů zů...
  • Strach z cel polevuje, trhy však zůstanou ve střehu. Eurodolar jen čeří vodu
   Proti plánu zavedení cel, se kterým nedávno přišel americký prezident, se zvedla vlna varování ze zahraničí týkající se možných protiopatření. Také americký průmysl nebo političtí představitelé se ale ozvali proti krokům, které by mohly spustit obchodní válku. Prezident Trump sice prohlásil, že se plánů nevzdává, ale síla odporu přece jen dala trhům naději, že plán nakonec nebude realizován, případně že bude citelně zmírněn.
  • Strach z európskej búrky
   Hedžový fond je synonymom slobody v investičnom svete. Fond môže stávkovať na čokoľvek a jeho regulácia je minimálna. A tak v časoch, keď všetko kolabuje, sú to excelentní špekulatívni obchodníci a hedžové fondy, ktorí zarábajú. Ináč tomu nebolo ani v roku 2008, a nebude tomu ináč ani v budúcnosti.
  • Strach z Fedu je zpět, dolar však dnes postupuje opatrně
   Situace na finančních trzích v posledních dnech celkem jasně naznačuje, že strach z Fedu, respektive rychlého utahování jeho politiky, je zpět. Ropa se během tohoto měsíce vytáhla citelně výš a je vidět i vyšší citlivost investorů na nákladové položky v rámci firemních výsledků, což považujeme za zdroj obav z vyšších nabídkových inflačních tlaků právě skrze komodity či mzdy.
  • Strach z globálního ekonomického zpomalení sráží ceny ropy a tedy i pohonných hmot
   Pohonné hmoty dělají hned zkraje roku řidičům radost. Dále citelně zlevňují, a navazují tak na trend sklonku roku minulého. Benzín Natural 95 zlevnil v uplynulém týdnu o 25 haléřů na 31,70 koruny. Cena nafty klesla za stejnou dobu dokonce o 31 haléřů na 32,23 koruny. Jak benzín, tak nafta tak v uplynulém týdnu zlevnily na nejnižší cenovou úroveň od května 2018.
  • Strach z obchodní války posílá akcie i výnosy dolů. Dnešní inflační data mohou ovlivnit Fed
   Už včerejší dění na Wall Street naznačilo, že se pozitivní tržní nálada vyčerpává. Dnešek v Asii i Evropě to jen potvrzuje. Evropské akciové indexy jsou asi půl procenta v záporu. Je znát, že se na scénu částečně vracejí obavy z obchodní války. Podpořit je mohla včerejší slova Donalda Trumpa, který sice nejprve opakoval své známé postoje, ale pak také dodal, že není ochoten dál jednat s Čínou, dokud nekývne na čtyři až pět jeho klíčových požadavků. Bližší detaily však nesdělil.
  • Strach z obchodní války zvyšuje šance na snížení sazeb v USA
   Opětovné zhoršení americko-čínských obchodních vztahů neovlivňuje jen dění na akciových trzích. Strach z obchodní války začíná mít zajímavý dopad také na situaci na dolaru. Konkrétně pak na ocenění úrokových futures, které začínají indikovat zvýšenou pravděpodobnost snížení amerických sazeb, přestože ve prospěch této možnosti zatím ze strany americké centrální banky nezaznělo ani slovo.
  • Strach z obchodu klesá a euro z toho těží. Koruna však oslabuje dál
   Žádné zprávy - dobré zprávy. Na finančních trzích dnes jasně převládla dobrá nálada a předchozí vývoj nabral na obrátkách. Akcie v Evropě i následně v Americe solidně stoupají a vzhůru se odrazil i technologický sektor, jehož výkonnost předtím trhy držela zpět.
  • Strach z pomalého růstu se vrací. Po ECB trhy poslala dolů Čína
   Včerejší snížený výhled ECB vrátil na trhy obavy z horšího výkonu hlavních ekonomik. Za slabší eurozónou lze částečně vidět i pomalejší růst v Číně a k tomu jsme dostali nové informace dnes ráno. Ani ty nepotěšily. Čínský vývoz za únor v dolarovém vyjádření propadl o 21 % meziročně. Dovozy pak klesly o 5,2 %.
  • Strach z recese tlačí ceny stříbra prudce vzhůru
   Ceny drahých kovů pokračují v růstu. Stříbro dnes přidává více než 2 % a zlato roste 0,9 %. Zisky přicházejí po úspěšné včerejší seanci a například stříbro jen od konce května vzrostlo už o více než 20 % na nejvyšší úrovně od loňského února. V růstu drahým kovům pomáhá hlavně strach z recese, který tlačí dolů výnosy z dluhopisů.
  • Strach z recese znovu udeřil, eurodolar neodolal a míří dolů
   Trhy dnes ráno nezačínaly v dobré náladě, kolem poledního se dokázaly na čas sta...
  • STRACH Z TRIPLE DIP RECESE DOSTÁVÁ GBP POD TLAK
   Strach z triple dip recese včera vytvořil nový tlak na britskou libru (GBP). Lednová data ukázala překvapivý pád brits...
  Forex - doporučené články:

  Co je FOREX?
  Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
  Forex pro začátečníky
  Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
  1. část - Co to vlastně forex je?
  FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
  VIP zóna - Forex Asistent
  Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
  Forex brokeři - jak správně vybrat
  V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
  Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
  Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
  Forex volatilita
  Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
  Forex zůstává největším trhem na světě
  V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

  Nejnovější články:


  Naposledy čtené:

  reklama
  XTB vikend