Čtvrtek 25. duben 2024 05:50
reklama
FTMO férovost
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace

Strach z Brexitu ovládá finanční trhy

28.06.2016 11:38  Autor: BOSSA  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Americké burzy v pondělí opět klesaly na více než tříměsíční minimum v čele s finančními tituly poté, co rozhodnutí Velké Británie ukončit své členství v Evropské unii poškodilo důvěru investorů a podnítilo masivní výprodeje na akciových trzích. Americký akciový index S&P v pátek zaznamenal největší výprodej za 10 měsíců a spadl pro letošní rok do záporu. Index Dow Jones klesl o 3,4 procenta na 17 400,75 bodu, index S&P 500 spadl o 3,6 procenta na 2 037,41 bodu a technologický Nasdaq odepsal 4,1 procenta a zavřel na úrovni 4 707,98 bodu. Pondělní akciová seance se řadí podle objemů obchodů mezi největší za posledních 5 let.

Evropské burzy v pondělí rovněž klesaly s výjimkou burzy v Madridu. Ta rostla v reakci na parlamentnívolby ve Španělsku. Index španělské burzy IBEX stoupl v pondělí o 0,8 procenta. Víkendové parlamentní volby rozhodly o vítězství Lidové strany premiéra Mariana Rajoye, což povzbudilo investory podporující jeho ekonomické reformy. Marian Rajoy získal v červnových volbách o 10 parlamentních křesel více než v prosinci. Levicové straně Podemos se ani po Brexitu nepodařilo oživit proti unijní náladu, a získala stejný počet křesel (91) jako v prosinci.

Britská libra zůstala v pondělí pod prodejním tlakem a držela se poblíž 31letého minima proti dolaru, když nálada na finančních trzích zůstávala nadále chmurná po rozhodnutí občanů Velké Británie vystoupit z Evropské unie. Pod tlakem bylo také euro, které táhla dolů libra s tím, jak stále silněji bylo slyšet hlasy protievropských stran. Euro proti dolaru oslabovalo o 0,4 procenta na 1,1070. Bezpečné měny jako švýcarský frank a japonský jen dále posilovaly, což právě netěší japonskou ani švýcarskou centrální banku.

Dnes se koná v Bruselu summit EU za účasti Davida Camerona. Británie zatím oficiálně nepodala žádost o vystoupení z EU. Toto rozhodnutí podle všeho nechá Cameron na nového premiéra, jehož jméno zatím není známé. Výsledek referenda totiž není právně závazný a Británie čelí dalším nejistotám jako, kdo povede Velkou Británii po rezignaci premiéra Davida Camerona, zda se Skotsko od Británie odtrhne.

Britští představitelé se snaží uklidnit trhy. Ministr financí George Osborne včera ujišťoval trhy, že Velká Británie je připravena unést následky referenda o vystoupení z Evropské unie a že si ekonomika vede dobře. Osborne uvedl, že od zveřejnění výsledku referenda je v úzkém kontaktu s guvernérem britské centrální banky Markem Carneyem a má k dispozici krizový plán, pokud bude potřeba. Uvedl také, že spolupracuje s evropskými ministry financí, guvernéry centrálních bank a výkonnou ředitelkou Mezinárodního měnového fondu, stejně jako americkým ministrem financí a generálními řediteli velkých britských finančních institucí. Nicméně Osborne ratingové agentury o svých plánech nepřesvědčil a agentury Standard and Poor?s a Fitch snížily úvěrové hodnocení země z AAA na AA.

Kvůli nejistotám ohledně dalšího vývoje na ostrovech, investoři započetli možnost snížení úrokových sazeb na nejbližším zasedání bankovní rady (BoE) a někteří analytici dokonce očekávají, že britská centrální banka zváží nástroj kvantitativního uvolňování.

Michala Moravcová, BOSSA

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Strach mizí, ropa padá, akcie se vracejí nahoru
    NATO či západní tajné služby se snaží ověřit, zda se ruská armáda opravdu začala stahovat od ukrajinských hranic. Žádné potvrzení zatím nemáme, spíše některá varování - např. že může jít pouze o pravidelnou rotaci jednotek v oblasti. Trhy však mají jasno: Rusko se stahuje a chce pokračovat v jednání.
  • Strach na světových burzách je dnes největší od prosince 2008. Česká měna, české akcie i dluhopisy vlády ČR v druhé části dne svůj dnešní vývoj stabilizovaly
    Česká koruna dnes citelně oslabuje, pražská burza výrazně klesá a výnos z desetiletého dluhopisu vlády ČR jakbysmet. Největší „poryvy“ si však tato aktiva a ukazatele si prožily spíše v první polovině dnešního obchodování, v té druhé se situace v rámci možností stabilizovala.
  • Strach o QE, Taliansko a zlato
    Včera sme videli masívny prepad komodít, ktorý namiesto konsolidácie posledných strát ešte zosilnel. Akcie tiež...
  • Strach přešel, opatrnost zůstává. Hlavní měny ani koruna dnes nenašly směr
    Nové kapitoly do publikace o obchodních válkách tento týden nepřipsaly pouze Čína a USA, ale také Rusko a naposledy EU, která oznámila uvalení cel na americké zboží. Jde o odvetu za americká cla na ocel a hliník, která je namířena spíše politicky a týká se zboží pouze za 3,2 mld. USD. Navíc EU o svých plánech hovoří už delší dobu, takže s trhy tato zpráva neotřese.
  • Strach se vrací, akcie klesají, ropa nad 98 USD
    Pozitivní nálada hlavním trhům vydržela do otevření amerických trhů. Ty sice začínaly se slušným ziskem, ale od té doby jen klesají. S&P 500 je už 0,6 pct v červeném. Mezitím docházejí síly také Evropě, kde třeba DAX nebo AEX vykazují podobné výkony jako zámoří.
  • Strach střídá naděje, akcie odpoledne rostou, eurodolar se postupně sune dolů
    Dnešní evropské obchodování na finančních trzích bylo negativně ovlivněno včerejší hrozbou dalších cel na čínské zboží. Během dne se trhy opět houpaly, ale po otevření Ameriky se situace zlepšila. Strach z cel vystřídala naděje, že dohoda mezi USA a Čínou se stihne upéct v následujícím měsíci.
  • Strach ustupuje a levnější akcie lákají. Obrat sentimentu pomáhá i dolaru
    Problém s americkým rozpočtem trvá, Donald Trump jako obvykle deklaruje nejtvrdší možný postoj ve sporu s Kongresem a obnovení plného financování státních institucí se tak může protáhnout. Spotřebitelská důvěra v zámoří v prosinci spadla překvapivě hodně i přes evidenci silných předvánočních nákupů. I přes tyto zprávy ale trhy nezůstaly pod tlakem.
  • Strach z agresivnějšího Fedu dusí trhy, dolar ho však k dalším ziskům nevyužil
    Prodeje akcií sílí jak v Evropě, tak po otevření i v Americe, kde se pod palbu dostává hlavně technologický sektor. Ten táhne dolů jednak jeho obecná cykličnost, ale také znepokojivé informace: Čínská tajná služba údajně dokázala umístit škodlivé počítačové čipy do zařízení zhruba 30 společností i mnoha amerických vládních agentur. Ačkoli to bylo z několika míst popřeno, kauza může otevírat prostor třeba pro další sankce na Čínu, které by sektoru rozhodně neprospěly.
  • Strach z agresivního Fedu posílá akcie dolů a posouvá očekávání
    Tržní reakce na prosincové zasedání Fedu byla rozpačitá. Fed nastavil rychlejší ústup z QE a otevřel tak prostor pro dřívější zvedání sazeb, jak se čekalo. Rétorika nebyla příliš agresivní a trhy se s informacemi srovnaly. Trh Fed Funds futures naznačoval převládající přesvědčení, že trajektorie sazeb nakonec nebude tak vysoko, jak centrální banka naznačila ve svém výhledu (dots).
  • Strach z Brexitu dnes opět mírně polevil, libra na dosah 1,27 GBPUSD
    Dobré zprávy pro libru. Britská měna dnes obdržela trochu nečekaný stimul od britského ministra pro Brexit Davida Davise, podle kterého by Británie mohla uvažovat o tom, že bude ochotna platit Evropské unii určitou částku za přístup na společný trh. Komentář přišel jen krátce poté, co vlivný ministr financí Nizozemska Jeroen Dijsselbloem řekl pro Times of Malta, že by Británie na jednotném trhu mohla setrvat, i když to nebude zadarmo. Ledy mezi EU a Británii tak začínají pomalu tát a horké hlavy evropských a britských politiků možná konečně vychladly. Libra na tyto informace reaguje solidním růstem o více než jeden a půl procenta a její růst je rozhodně zprávou dne, s možným přesahem i do nadcházejících obchodních seancí.
  • Strach z Brexitu polevuje, libra prolomila březnové maximum
    Jeden rychlý update k britské libře. Přestože je britská měna v posledních dnech celkem nenápadná a udržuje si nízký p...
  • Strach z Brexitu slábne, akciové indexy posilují
    Evropské akciové trhy v pondělí šplhají výš s tím, když polevily obavy, že referendum ve Velké Británii rozhodne...
  • Strach z Brexitu v květnu znovu zesílil. Obchodníci na GBP jsou před červnovým referendem stále hodně nervózní
    Rychlý update k britské libře a brexitu. Přestože šance na vystoupení Británie z eurozóny podle posledních průzkumů zů...
  • Strach z cel polevuje, trhy však zůstanou ve střehu. Eurodolar jen čeří vodu
    Proti plánu zavedení cel, se kterým nedávno přišel americký prezident, se zvedla vlna varování ze zahraničí týkající se možných protiopatření. Také americký průmysl nebo političtí představitelé se ale ozvali proti krokům, které by mohly spustit obchodní válku. Prezident Trump sice prohlásil, že se plánů nevzdává, ale síla odporu přece jen dala trhům naději, že plán nakonec nebude realizován, případně že bude citelně zmírněn.
  • Strach z čínské ekonomika opět ovládá finanční trhy; analýza GBP/USD, USD/JPY, ZLATA
    Index nákupních manažerů (PMI) v průmyslu eurozóny se podle konečných údajů společnosti Markit v srpnu nepatrně snížil...
  • Strach z delta mutace zastavil zdražování pohonných hmot v ČR. Naftu mají levnější než v ČR v celé EU pouze v Rumunsku a v Bulharsku
    Růst cen pohonných hmot v ČR výrazně zpomalil, až takřka ustal. Cena benzínu i nafty se v uplynulém týdnu zvýšila pouze o jednotky haléřů. Předtím přitom stoupala prakticky nepřetržitě od začátku letošního roku. Litr benzínu za tu dobu zdražil z necelých 28 korun na aktuálních 33,73. Nafta zdražila z necelých 27,50 koruny za litr na 31,66.
  • Strach z druhé vlny určil negativní začátek, trhy se však snaží zvedat
    Evropské trhy začaly ve velmi negativní náladě a investoři se z rizika akcií či komodit přesouvali do relativního bezpečí dluhopisů. Během dopoledne se však situace začíná přece jen trochu zlepšovat. Hlavní akciové indexy registrují ztráty do 2 procent a delší dluhopisové výnosy klesají asi o 2 bazické body. Negativní úvod koriguje ropa, která se obchoduje dole už jen o 0,7 procenta. Nedaří se zlatu, jež ztrácí asi 0,6 pct.
  • Strach z druhé vlny zpět na scéně. Ani Powell trhy asi nepotěší
    Varování bankéřů z Fedu před nebezpečím předčasného, ale také příliš pozdního otevření ekonomiky, nechalo trhy ještě docela v klidu. Když se ale přidal hlavní americký epidemiolog Fauci, který Kongres upozornil, že odvolání opatření hrozí vyvolat nové propuknutí nákazy, reakce už přišla.
  • Strach z európskej búrky
    Hedžový fond je synonymom slobody v investičnom svete. Fond môže stávkovať na čokoľvek a jeho regulácia je minimálna. A tak v časoch, keď všetko kolabuje, sú to excelentní špekulatívni obchodníci a hedžové fondy, ktorí zarábajú. Ináč tomu nebolo ani v roku 2008, a nebude tomu ináč ani v budúcnosti.
  • Strach ze zhoršení fundamentu i státních zásahů. Investoři prchají do bezpečí
    Evropské akcie začaly propadem, který se během dne snažily zmírnit, ale Amerika následně velí k dalšímu propadu - pod drtivý tlak se dostává hlavně Nasdaq . Největší ztráty vidíme v komunikačním sektoru, cyklické spotřebě a technologiích. Negativních impulsů přišlo hned několik.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
AVAFX
IC Markets
Deltastock
reklama
FTMO férovost