Úterý 22. září 2020 20:12
reklama
Dukascopy
reklama
Dukascopy
reklama
XTB evolution

První zveřejněný zápis z jednání ECB otestuje euro

19.02.2015 15:57  Autor: Saxo Bank  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk
 • Dolar po zveřejnění zápisu z jednání FOMC oslabuje
 • Australské posílení vůči dolaru bylo jen krátkodobé
 • USDJPY zatím zůstává v neznámu  


Včerejší zasedání Federální komise pro volný trh (FOMC) bez varování srazilo pokus amerického dolaru o oživení a většina novinových titulků navazujících na zápis z tohoto zasedání se nesla ve smířlivém tónu, zejména v úvodním odstavci: „Mnoho účastníků naznačilo, že jejich pohled na rizika spojená s načasováním zahájení politiky normalizace je vede spíše směrem k udržení sazby federálních fondů v současné efektivní nižší hodnotě ještě po nějaký čas.“

Abychom byli upřímní, nesmíme zapomínat, že toto jednání proběhlo před poslední, úžasnou lednovou, zprávou o zaměstnanosti v USA, a právě ve chvíli, kdy dolar začal konečně vyskakovat po traumatické revalvaci švýcarského franku.

Také proběhla hloupá debata o tom, kdy konečně přestat používat slovo „trpělivý“ s tím rizikem, že se trhy začnou soustředit na konkrétní datum. To jen ukazuje, jak moc se Fed bojí vlastního stínu a jaké jsou nástrahy signalizace budoucí měnové politiky (forward guidance) ve chvíli, kdy centrální banka dojde do určitého bodu. Všichni ve Fedu by si povinně měli přečíst knihu Antifragile od Nassima Taleba?

Dnešní kroky by nám měly sdělit, zda tu je nějaký potenciál pokračování včerejšího vývoje, kdy trh ke dnešnímu ránu srazil prosincový nárůst sazeb Federálních fondů o nějakých 8 základních bodů. Načasování jednání FOMC a skutečnost, že očekávání trhu už byla poměrně umírněná, mě vede k domněnce, že další prodej USD bude limitovaný.

Zhodnocení australského dolaru proti USD jednání FOMC dlouho nepřežilo a ratingové agentury S&P okamžitě začaly mávat červeným praporkem na rozpočtový schodek Austrálie. Ačkoli AAA hodnocení a výhledy zůstaly stabilizované, ratingové agentury si začaly dělat starosti o fiskální trajektorii země, pokud by pokračoval krach komodit, protože to by přestavovalo riziko dalšího narušování australských daňových příjmů a zrychlení nárůstu australského státního dluhu.

Česká koruna včera skokově posílila po zajímavém politickém vývoji, kdy prezident Miloš Zeman prohlásil, že guvernér Centrální banky musí podpořit přijetí eura. Dále poměrně ostře zkritizoval politiku Centrální banky vedoucí k oslabení koruny.

EURCZK se nyní obchoduje o procento od spodní hranice stanovené Českou národní bankou koncem roku 2013. Současný guvernér ČNB Miroslav Singer končí na své pozici až v červenci příští roku.

Dnes také dojde ke zveřejnění vůbec prvního zápisu z jednání ECB – což by mělo být zajímavé počtení, zejména pokud jde o interní debatu mezi jednotlivými frakcemi v rámci ECB, stejně jako tomu bylo u zápisu z jednání FOMC.

Graf: USDJPY

Kurz USDJPY zůstává v neznámu s tím, že Ichimoku cloud dále poskytuje podporu. Chybějící výrazný impulz ve včerejším zápisu z jednání FOMC naznačuje, že medvědí trh zatím nemá oporu, tedy pokud nebudeme dále okamžitě snižovat pod 118,10. Spoušť posílení je zřejmě někde u 119,50, blízko nedávného maxima, ale potřebujeme uzavření nad 120,00, aby se očekávání ke zhodnocení dokázala oživit.

graf_hardy

Zdroj: Saxo Bank

Měny zemí G-10 – souhrn

USD: Zápis z jednání FOMC byl umírněný, ale nezapomínejme na jeho načasování a na to, že trh už byl i tak nasměrovaný k umírněnosti. Pokud dnes nebude pokračování, býčí dolarový trh by mohl opět získat odvahu, ale tomu uvěřím, až to uvidím.

EUR: Kurz EURUSD byl ve svém rozsahu pěkně rozsekaný. Uvidíme, zda zápis z jednání ECB vyvolá nestabilitu. Dá se předpokládat, že je tu riziko růstu v některých párech s eurem, protože zápis zřejmě ukáže, že nespokojené hlasy jsou daleko ostřejší.

JPY: V tuto chvíli je zahalen nejhlubším tajemstvím. Budeme sledovat denní údaje o Ichimoku v USDJPY, který se stále obchodoval nahoře. Spouštěč růstu klesl možná až na 119,50.

GBP: Včerejší silné údaje dovedly EURGBP k novému minimu, ale dnes ráno už jsme zpět v rozmezí – sledujme zápis z jednání ECB pro další informace o tom, zda pokus obnovit medvědí trh EURGBP uspěje. GBPUSD: růst se zaměřuje na to, zda hranice 1,5500/50 poslouží jako účinná rezistence.

CHF: Celkově slabý z probíhajícího zotavení EURCHF, možná na základě předpokladu, že řecká situace se do víkendu bude vyjasňovat.

Důležité ekonomické údaje

 • Japonsko, leden, upravená obchodní bilance je nižší – -?406,1 vs. -?598 mld. dle očekávání a proti prosincovému -?620,7 mld.
 • New Zéland, únor, Důvěra zákazníků ANZ klesla na 124,0 proti 128,9 v lednu.

Nadcházející ekonomické události (časy uvedeny v GMT)

 • Běžný účet Eurozóny (0900)
 • Velká Británie, únorové trendy CBI – celkové objednávky a prodejní ceny (1100)
 • ECB zveřejní záznam z jednání o monetární politice (1230)
 • Polská národní banka zveřejní zápis z jednání (1300)
 • Projev místopředsedy švédské Riksbank Jansssona (1330)
 • US týdenní odhady nezaměstnanosti (1330)
 • US, únor, Philadelphia Fed Survey (1500)
 • Eurozóna, únor, důvěra zákazníků (1500)
 • US lednový index půjček (1500)
 • Eurozóna, Projev Weidmanna z ECB (1630)
 • Kanada, projev místopředsedy Bank of Canada Cotea (1715)
 • Japonsko, únor, předběžné PMI trhu/výroby (0135)Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • První obchodní den srpna přináší sílící dolar a ochotu riskovat
  Americké akciové trhy dnes spolu s evropskými poskočily nahoru. Dostali jsme nová čísla z eurozóny, která nasvědčují první expanzi zpracovatelského sektoru za půldruhého roku. Příjemně překvapila také odpolední čísla z USA, kde se index aktivity ISM ve zpracovatelském sektoru za červenec taktéž zvedl a překonal odhady.
 • První obousměrný Bitcoinmat v Brně
  Dovolujeme si Vás pozvat v pondělí 1. 9. 2014 ve 13.00, na neformální setkání s novináři, při příležitosti zahájení provozu prvního automatu na nákup a prodej bitcoinů.
 • První Prague iGaming Affiliate Conference v České republice: špičkoví odborníci se zúčastní konference Smile-Expo
  Dne 18. dubna se v Česku bude poprvé konat Prague iGaming Affiliate Conference pořádaná společností Smile-Expo – konference věnovaná partnerským programům v online hazardním průmyslu. Akce proběhne ve formátu konference + výstavní zóna a sjednotí mimo jiné experty na herní průmysl, marketéry a vývojáře softwaru z celého světa.
 • První projev nově zvoleného prezidenta vnesl na trhy nejistotu
  Jednou z nejsledovanějších událostí minulého týdne bylo středeční vystoupení budoucího prezidenta Spojených států Donalda Trumpa. Jednalo se o vůbec první veřejné vystoupení nastupující hlavy USA od loňského vítězství ve volbách. V projevu Trump mimo jiné reagoval na zprávy o ruských špionech, kteří proti němu shromáždily kompromitující materiály, která zaplavila média. Celou událost označil Donald Trump za politický hon na čarodějnice. Rusko se postavilo na jeho stranu a kompromitující data jednoznačně odmítlo. Celá kauza tak vypadá, že její primární cíl je poškodit vztahy mezi USA a Ruskem.
 • První půlka roku se akciím povedla, co ta druhá?
  Poslední školní den je zároveň posledním obchodním dnem prvního pololetí letošního roku. To vybízí k ohlédnutí za tím, co přineslo akciovým trhům. Po výrazných výprodejích na konci minulého roku nastoupily akciové indexy na novou růstovou vlnu. Americký index S&P 500 opět předčil svojí výkonností svůj evropský protějšek Stoxx 600, když přidal 17 %, zatímco evropské akcie si připsaly necelých 14 %. Výkonnost pražského indexu je ve srovnání se světovými burzami mizerná, když index PX posílil o pouhých šest procent. Nejvíce zde zazářila mediální skupina CME, jejíž tržní kapitalizace narostla o polovinu. Dvouciferný růst o 15 % zaznamenala ještě rakouská Erste Group. Připočteme-li i dividendy, poté se k této dvojici ještě přidají všechny zbývající finanční tituly.
 • První sankce vůči Rusku mají politický charakter.
  Prezident Ruska, Vladimir Putin, podepsal nařízení o přijetí Krymu v sestav Ruska. Tato zpráva nebyla přijata pozitivn...
 • První sankce vůči Rusku mají politický charakter.
  Prezident Ruska, Vladimir Putin, podepsal nařízení o přijetí Krymu v sestav Ruska. Tato zpráva nebyla přijata pozitivn...
 • První týdenní pokles roku 2018
  Po dlouhém a prudkém uptrendu jsme byli uplynulý týden konečně svědky korekce a po dlouhé době i několika prudších pohybů, které se na US indexech pohybovaly i nad 1% denně. Jaké faktory za tím hledat?
 • První výročí konce kurzového závazku
  Nedávno jsme si připomněli výročí konce kursového závazku. Na tento okamžik se čekalo dlouho, konkrétně tři roky a pět měsíců. Už v průběhu roku 2016 se nad závazkem ale stahovala mračna, když se bankovní rada ČNB nevídaně pevně držela slibu, že intervence proti koruně opustí někdy v průběhu roku 2017.
 • První závod luxusních sportovních vozů Aston Martin a Ferrari vyhrála italská stáj
  Evropa se těší z optimismu akciových obchodníků. Poté, co se objevily informace, že snahou italských politiků bude výrazněji snížit deficit státního rozpočtu, převládla na trzích nákupní nálada a evropské indexy rostou. Jedním z nejúspěšnějších parketů je ten italský, který zaznamenává růst přes 1,2 %. Celoevropský index Stoxx 600 přidává dvě třetiny procenta. Sledovanou událostí byl debut britské automobilky Aston Martin. Její akcie se v IPO upsaly za 19 GBP za kus, první seanci však končí o zhruba jednu libru níže. Do jisté míry za tím stojí konkurenční Ferrari (dnes beze změny) a jeho ocenění na úrovni letošního očekávaného zisku ve výši 21násobku. Cena v úpisu Aston Martin totiž tento násobek převyšovala.
 • Prvý skutočný test Donalda Trumpa
  Americké akcie včera zažili najväčší prepad od volieb, keď poklesli o viac ako percento. Pohyb stále malý, no potenciálne sa môže stať začiatkom konca veľkých očakávaní spojených s Trumpom. Nový americký prezident totižto stojí pred svojim prvým veľkým testom.
 • Přebírá moc Trumpův Rasputin?
  Politizace a nekompetence, tak pojmenovávají představitelé amerických bezpečnostních složek to, co zatím vnáší Trump a jeho lidé do Bílého domu. Velký vliv zde podle různých zdrojů začíná mít Steve Bannon, bývalý bankéř, filmový producent, ale i novinář napojený na hnutí známé jako alternativní pravice. Neděsí se však média zbytečně?
 • Přebytečná ropa ve světě pomalu mizí
  K omezení nadbytečných dodávek přispívá pokles produkce v některých těžařských zemích. V srpnu třeba snížil svoji těžbu ropný kartel OPEC poprvé po pěti měsících. IEA předpokládá, že celosvětová poptávka po ropě v letošním roce stoupne o 1,6 milionu barelů denně oproti předchozí prognóze letošního nárůstu pouze 1,5 milionu barelů denně. Nejnověji odhadované tempo je v současné době nejvyšší za poslední dva roky. Růst poptávky v členských zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj – OECD je nadále mnohem silnější, než se původně očekávalo, a to zejména v USA a Evropě. V druhém čtvrtletí se globální poptávka po ropě zvýšila o 2,3 milionu barelů denně, což je zároveň nejprudší meziroční nárůst od poloviny roku 2015.
 • Přebytečné mýtné brány skončí ve šrotu
  Hodnota mýtných bran v majetku státu zbudovaná společností Kapsch se pohybuje od 3 do 7 miliard korun. Vláda přemýšlí, co s mýtnými branami.
 • Přebytek běžného účtu překonal očekávání
  Český běžný účet platební bilance za měsíc únor vykázal přebytek na úrovni 29,9 mld. Kč, čímž suverénně překonal nejen lednový výsledek, ale i ta nejoptimističtější tržní očekávání. Na celkové bilanci se významně podílelo kladné saldo zboží a služeb, které dosáhlo 34,2 mld. Kč. Oproti předchozímu měsíci sice došlo k poklesu objemu vývozu, nicméně ten byl více než kompenzován snížením dovozu. Tento jev byl pozorován jak u zboží, tak i u služeb, a z historického pohledu se v této části roku objevuje pravidelně. Není ovšem bez zajímavosti, že jak vývozy, tak i dovozy zaznamenaly meziroční pokles, což lze vnímat jako indikaci slábnoucí ekonomické aktivity.
 • Přeceňují trhy ECB?
  ECB má podle zápisu z červencového zasedání hned několik důvodů ke spokojenosti a teoreticky by tak v září nemusela spěchat s novým uvolňováním měnových kohoutů.
 • Přečtěte si, proč Forex a CFD obchodníci těží z Bollinger Bands ve svých grafech
  Vážení obchodníci,máte v grafu Bollinger Bands? Většina obchodníků o Bollinger Bands slyšela, ale nemusí znát pozadí t...
 • Předčasné volby v Británii toho moc nevyřeší, agónii spíše protáhnou
  Britský premiér Boris Johnson se v křesle ještě ani příliš neohřál a už utrpěl katastrofální porážku. Jeho silová taktika „brexit k 31. říjnu za každou cenu, bude-li třeba bez dohody“ narazila. Pravděpodobnost vystoupení Británie z EU před letošním 1. listopadem prudce klesla zhruba na 35 procent.
 • Předčasné volby v Turecku a jejich dopady a investiční příležitosti podle analytiků Fidelity International
  Turecký prezident Erdogan dnes oznámil předčasné prezidentské a parlamentní volby. Uskutečnit by se měly 24. června, což je o více než rok dříve, než původně plánované volby v listopadu 2019. Turecko se tak připojuje k dlouhému seznamu zemí rozvíjejících se trhů, které v roce 2018 zažijí volby. Analytici Fidelity International poukazují na to, že vzhledem k nedávné Erdoganově politické agendě není tento krok překvapením.
 • Před čísly ze zámoří eurodolar zůstává u stagnace, impulsy k pohybu postrádá i koruna
  Česká měna po klidném včerejšku ráno zkusila lehce posílit, ale vzápětí se vrací na 25,80. Ve výsledku tak pouze drží...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RoboMarkets webinare