Sobota 21. září 2019 13:35
reklama
Admiral Markets SE
reklama
Purple Trading ALFA
reklama
UFX

Vstupte do roku draka – investiční rizika v Číně

20.02.2012 09:11  Autor: Saxo Bank  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk
Tomas Berggren, akciový analytik Saxo Bank  

Hlavní problém - zranitelný bankovní sektor
Nejdůležitější zprávou z Číny, která mi za poslední týdny utkvěla v paměti, byla ta, že si Peking u největších tamních bank “objednal? prodloužení úvěrů, které poskytovaly místním vládám. Toto nařízení nás nepřekvapilo, protože jsme byli již dříve velmi skeptičtí k celé reginoální investiční čísnké politice a odpovídající expozici bankovních úvěrů v kombinaci s bublinou s nemovitostmi.

Podle agentury Bloomberg vyprší 30 procentům masivních půjček, které byly poskytnuty lokálním vládám, splatnost v příštích třech letech. Jejich celkový objem se odhaduje na 1,7 bilionu amerických dolarů.

Kombinace nekomerčních podmínek těchto úvěrů, které můžeme považovat za nesplácené, společně s napjatou situací na nemovitostním trhu, těžce dopadne na důvěryhodnost celého bankovního systému.

Ačkoliv je čínský bankovní systém stále považován za nevyvinutý, můžeme na něm najít některé z největších světových bank: Bank of China, Agricultural Bank of China, China Construction Bank a Industrial and Commercial Bank of China ( viz. tabulka č. 1).


Odhadovaná výše celkových aktiv v roce 2012 je u “velké čtyřky? čínských bank ohromujících 9000 miliard amerických dolarů a vlastní kapitál akcionářů přidává dalších 568 miliard dolarů. 

Když vztáhneme 1700 miliard půjček lokálních vlád k vlastnímu kapitálu bank, tak je objem půjček dost velký na to, aby rozčeřil poklidnou hladinu budoucího vývoje. I když přidáme fakt, že jsou tyto půjčky státem garantované, tak problémy s takto vysokým zadlužením dopadnou na celou ekonomiku země a zpětně také na příjmy bank. 

Nemovitosti - hlavní aktivum úspor
Skutečnost, že čínský trh přímořského bydlení v posledních letech letěl vzhůru, snad nikoho nepřekvapí. Celoplošné snížení hodnoty a obrat na trhu v prosinci loňského roku však nemusí být úplně známý. To byl právě ten okamžik, kdy začal test dynamiky čínského realitního trhu.  I přesto, že kapitálové požadavky bank jsou velmi striktní a teoreticky by měly znamenat, že majitelé domů mohou počítat s třiceti procentním propadem hodnoty nemovitostí, si musíme uvědomit, že mnoho čínských domácností má veškeré své životní úspory úzce spojené právě se svým domovem. Problémem v čínském prostředí je totiž nedostatek investičních příležitostí pro běžné obyvatele (s tím, jak jsou kapitálové trhy uzavřené). Tento fakt svádí k tvorbě bublin u všech druhů aktiv, které získají pověst aktiv investičních. Může obrat v cenách aktiv rozpoutat paniku na trhu? My si myslíme, že ano.
Může zpomalující hospodářství zvýšit sociální napětí?

Hrubý domácí produkt Číny podle mnoha analytiků pořádně klesá. Podle odhadů Mezinárodního měnového fondu v roce 2011 rostla čínská ekonomika o úctyhodných 8-9 procent. A v roce 2012 by to mělo být 7 procent, což je hladina, kdy se dá čekat nárůst počtu nezaměstnaných. To však bude pro Peking obrovský problém a zřejmě ho budou následovat sociální nepokoje.

Závěr: Je třeba více přihlížet k riziku

Jedním z cílů poslední pětiletky je zmírnit sociální napětí, které pramení z rozevírajících se nůžek u příjmů bohatých a chudých. Předpokládá se, že tato propast je nyní v Číně ještě větší než ve Spojených státech (podle výsledků Giniho koeficientu)! Čínská centrální vláda nyní touží po stabilitě a chce vytvořit ekonomickou harmonii. Obrovská výšepánovaných investic do regionální infrastruktury přitom naznačuje, jak by Peking mohl této rovnováhy docílit. Velkou zkouškou do budoucna bude, zda centralizovaná čínská ekonomika založená na plánování zvládne rovnoměrně rozdělit bohatství mezi regiony a jednotlivými sociálními vrstvami. Pokud se jí to nepodaří, je pravděpodobné, že ekonomický růst bude v dlouhodobém horizontu ohrožen  a spotřeba domácností se bude na HDP i nadále podílet jen malou měrou. Tento trend by v kombinaci s oslabeným finančním systémem mohl investorům, kteří vsází na pokračující úspěch čínského draka, přinést řadu problémů.
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Vstřícná Čína, trpělivý Fed, dobrá data. Akciím se stále daří, k tomu posiluje dolar
  Konec týdne se nadále nese v optimistickém duchu především díky zprávám kolem obchodní dohody USA - Čína. Už včera tisk přinesl zprávy, že americká strana údajně chystá úlevy na clech, aby podpořila další kolo jednání. Dnes odpoledne se přidala Čína, která chce nabídnout cestu k eliminaci nerovnováhy v zahraničním obchodě. Vstřícný přístup z obou stran tlumí tržní obavy spojené s tímto tématem. Přece jen, od ekonomik se čeká zpomalování, a pokračující obchodní války by výhled jen dál zhoršily.
 • Vstřícný krok Číny naladil akcie k růstu, evropské dluhopisy stále pod tlakem
  Trend nárůstu a zestrmování výnosových křivek v Evropě se přenáší i do dnešního obchodování, takže se dál daří také evropským bankám. Spekulace před ECB jsou tedy stále ve hře a trh pravděpodobně krotí očekávání na nové QE. Akcie jsou na tom ale dobře celkově a index Stoxx Europe 600 přidává 0,6 procenta.
 • Vstřícný Trump i nervozita z Británie. Úvod týdne je na trzích opatrný
  Začátek nového týdne je pro hlavní trhy stále celkem dobrý. Především Asie ocenila poslední vyjádření Donalda Trumpa, podle nějž USA možná nová cla nebudou muset uvalit a obě země pracují na dohodě. Americký prezident zmínil, že Čína nedávno zaslala seznam zamýšlených opatření, ale že na něm stále chybí několik důležitých věcí.
 • Vstup Avastu na burzu splnil účel, ale vývoj kurzu akcií příliš neoslnil
  Americké trhy uzavřely včerejší obchodování v ziscích. Index Dow Jones vzrostl o 0,8 %, S&P 500 a technologický Nasdaq si shodně připsaly 0,9 % hodnoty. V rámci indexu S&P 500 se dařilo všem sektorům, když se jejich zisky pohybovaly mezi 0,4 až 1,9 %. Nejlépe si vedly telekomunikační společnosti (+1,9 %), sektor utilit (+1,4 %) a technologické firmy (+1,3 %).
 • Vstup Avastu na londýnskou i pražskou burzu
  S akciemi původně české antivirové firmy Avast se bude obchodovat na londýnské i na pražské burze. Od 14. května jsou ...
 • Vstup do H2 18 nevyzněl pro českou ekonomiku vůbec špatně
  Série ráno publikovaných červencových dat z české ekonomiky rozhodně nezklamala. Letošní vedra nezabránila čilému stavebnímu ruchu, kterému konečně začínají pomáhat i zvýšené investiční výdaje státu do infrastruktury. Průmyslové produkci vedra dokonce pomohla. Nutnost chladit znamenala, že na červencovém růstu průmyslové produkce se nejvíce podepsalo odvětví výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu. Tady ale hlavní roli sehrála produkce jaderných elektráren, která byla naopak v loňském červenci ovlivněna jejich odstávkami. V souladu s očekáváním vykázala bilance zahraničního obchodu za červenec svůj první letošní schodek. Tady se ukazuje, že česká ekonomika naráží na hranici svých výrobních možností. Plná zaměstnanost a vysoké využívání výrobních kapacit znamenají, že exportéři nejsou schopni reagovat na zvýšenou poptávku. Naopak importní stranu zatěžují vyšší spotřebitelské, ale i investiční dovozy.
 • Vstup do nového týdne se asijským trhům podařil
  Spojené státy dnes z makroekonomických ukazatelů nic nenabízejí. V průběhu týdne bude zajímavý zápis z posledního zasedání Fedu a zveřejněny budou některé předstihové indikátory včetně páteční michiganské spotřebitelské důvěry, dlouhodobé objednávky či struktura HDP. I v Evropě zeje makroekonomický kalendář prázdnotou. V průběhu týdne budou investoři sledovat indexy PMI, německý Ifo index nebo zpřesněné údaje o HDP v jednotlivých evropských zemích.
 • Vstup na burzu se Snapu vydařil
  Za poslední roky byl jednou z nejočekávanějších událostí vstup firmy Snap na burzu. Společnosti se podařilo prodat 200 milionů akcií, čímž získala 3,4 miliardy USD. Na této akci kromě firmy Snap vydělali i další méně tradiční investoři, například římskokatolická škola z Kalifornie. Ta před pěti lety jako jedna z prvních investovala do Snapchatu 15 tisíc dolarů. Nyní díky tomu prodejem 1,4 mil. akcií vydělala téměř 24 milionů dolarů.
 • Vstupné a výstupné úrovne podľa MNI (Market News International) na EURUSD
  1,3415 opčná bariéra... 1,3387 včerajšie večerné maximum... 1,3362 ázijské nočné maximum...1,334...
 • Vstupné a výstupné úrovne podľa MNI (Market News International) na EURUSD
  1,3070/80 predajné objednávky... 1,3040/50 predajné objednávky... 1,3020 minimálny objem p...
 • Vstupujeme do nestabilního období. Jak se připravuje trh?
  Finančním trhům se trochu ulevilo po zprávě, že prezident Trump možná prozatím odloží hrozící rozhodnutí o clech na automobily. Vzápětí se objevily nové obavy z dalšího vývoje napjatých americko-čínských vztahů vyvolané zásahem Spojených států proti firmě Huawei.
 • Vše co očekáváme od Apple iPhone 8
  Nový iPhone Applu k 10. výročí je už nyní jedním z nejdůležitějších produktů v historii společnosti, a to i přes to, že stále máme ještě pár týdnů do jeho zářijového zveřejnění.
 • Vše, co potřebujete vědět o budoucím šéfovi Fedu
  Známý investor a ekonom Gavyn Davies ve svém posledním příspěvku na Financial Times říká, že během jeho investičního výletu do Washingtonu se hovořilo o dvou hlavních tématech. Prvním z nich byla politika americké vlády a její personální změny, druhým byly změny ve vedení americké centrální banky. Donald Trump oznámil, že nového šéfa Fedu jmenuje během dvou nebo tří týdnů, ale žádná konkrétní jména nezmínil. Kdo by mohl stát v čele Fedu a co by to znamenalo pro monetární politiku a vývoj na trzích?
 • Všechny oči dnes budou na ECB
  EURUSD pár se obchodoval mírně výš ve čtvrtek ráno a nacházel se těsně nad úrovní 1.18 během Londýnské seance. Akciové indexy ztrácely kvůli očekáváním mírně jestřábí ECB.
 • Všechny oči na ECB
  EURUSD pár se obchodoval těsně nad úrovní 1.15 během čtvrtečního rána a volatilita byla zatím jen velmi malá. Dařilo se ale evropským burzám, které otevřely v zisku a pokračovaly v mírném růstu během EU seance.
 • Všechny regionální měny včera mírně oslabily
  Česká koruna včera vymazala středeční zisky. V průběhu dne vůči euru odepsala 0,2 % a v závěru čtvrtečního obcho...
 • Všechny regionální měny včera proti euru oslabily
  Během včerejšího dne domácí měna postupně ztrácela proti euru. Na konci čtvrtečního obchodování se na mezibank...
 • Všeobecná spokojnosť
  Obchodníci zatiaľ stále nedostali dôvod meniť smerovanie trhu a keby aj dostali, väčšina z nich je na dovolenke...
 • Všeobecné překvapení z asijských dat
  Asijská seance byla nabitá daty, první zásah trhům uštědřila RBNZ...
 • Vše při starém, aneb zasedání ECB a BOE; analýza EUR/USD
  Britská centrální banka (BOE) zachovala svoji monetární politiku beze změny. Úroková sazba se tak udržela na reko...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
eToro
AxiTrader
Fio banka
reklama
BOSSA AOS