Úterý 22. července 2025 15:09
reklama
Fintokei 10 000 000 Kč
reklama
Fintokei Payouty
reklama
InstaForex ebooks
reklama
RebelsFunding NEW

EU chce autopůjčovnám zakázat pořizovat jiná auta než elektrická, zasadila by jim tím tvrdý úder, protože elektrovozy jejich klienti nechtějí. Záměr Bruselu kritizuje dokonce i německý kancléř Merz

22.07.2025 09:19  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Evropská unie chce zakázat autopůjčovnám a velkým firmám, aby od roku 2030 do svých flotil pořizovaly jiná auta než elektrická. Půjčovny, jako je Sixt nebo Europcar, by tak už za necelých pět let musely pro své klienty nakupovat výhradně elektrovozy. Informaci přinesl německý deník Bild. Záměr včera večer ostře kritizoval německý kancléř Friedrich Merz. Podle něj „zcela ignoruje to, co Evropa právě nyní potřebuje“.

Evropská komise v reakci uvedla, že návrh vznikl v rámci dialogu s výrobci aut a že zatím jen přistoupila k uskutečnění „posouzení dopadu“ takového případného opatření.

Zákaz nakupovat pro flotily jiná auta než elektrická by představoval pro autopůjčovny závažný bolehlav. Jejich klienti o elektrovozy totiž nemají valný zájem. Na svoji sázku na elektromobily ostatně těžce doplatila třeba autopůjčovna Hertz. Ta v roce 2021 oznámila velkolepý plán nakoupit do své flotily 100 tisíc vozů značky Tesla. Následně ještě přišla s plánem pořídit 175 tisíc elektroaut General Motors a dalších 65 tisíc od Polestaru, což je společný podnik Volva a jeho čínské matky Geely. Nakonec však Hertz nakoupil všehovšudy jen 60 tisíc elektrovozů (i tak ale šlo o 11 procent jeho celkové flotily), než své plány dal definitivně „k ledu“ a elektroflotily se začal zbavovat – s obrovskými ztrátami.

Hertz se pro ostatní autopůjčovny stal odstrašujícím příkladem, jak moc se může sázka na elektromobily vymstít. Potýkal se s vysokými náklady bouraných a poškozených vozů, které v případě elektromobilů dosahovaly dvojnásobku úrovně aut se spalovacím motorem. Navíc, příběh Hertzu zřetelně potvrdil, že klienti autopůjčoven elektroauta prostě moc nechtějí. Pokud se jedná třeba o turisty, ti v cizím místě nehodlají ztrácet čas hledáním nabíjecích stanic, případně zápolit o jejich omezený počet u hotelu, pokud ten tedy nabíječkami vůbec disponuje. I turisté, kteří třeba sami jako své vlastní auto využívají elektromobil, mohou na cestách volit raději vůz se spalovacím motorem, neboť půjčený elektromobil nemohou snadno nabít „přes noc u sebe doma“ jako elektromobil vlastní.

Přesto, pokud Brusel prosadí svoji, pak vzhledem k tomu, že většina autopůjčoven v EU má daný vůz ve své flotile zařazený pouze po dobu jednoho roku či dvou let, nejpozději od roku 2032 by prakticky nemělo být možné natrefit v autopůjčovně kdekoli v EU na jiný vůz než ten s elektrickým pohonem.

Evropská komise si od návrhu slibuje, že jím urychlí konec aut se spalovacím motorem v EU. Jejich prodej má být v Unii zakázán sice „až“ od roku 2035. Jenže autopůjčovny zodpovídají za přibližně pětinu nových registrací aut v Evropě, přičemž prodeje do flotil dokonce za zhruba 60 procent. Zákaz kupovat vozy se spalovacím motorem pro flotily autopůjčoven a velkých firem by tak dramaticky snížil celoevropskou poptávku po autech s jiným pohonem než elektrickým už pět či více let před rokem 2035, tedy před datem faktického zákazu jejich prodeje.

Ukončení zařazování aut se spalovacím motorem do flotil autopůjčoven by tedy mohlo ochromit také turistický ruch v EU. Nejde jen o zmíněný odstrašující případ Hertzu. Vždyť i v takovém Norsku, kde už prodej elektromobilů zřetelně převládá nad prodeji nových aut se spalovacími motory, existuje jedna výjimka. Jsou jí právě tamní autopůjčovny. Zejména zahraniční návštěvníci Norska totiž stále preferují vozy se spalovacím motorem. A to je Norsko jakousi „celosvětovou výkladní skříň elektromobility“, i z hlediska příslušné infrastruktury a pokrytí nabíjecími stanicemi; o zemi, která – poněkud paradoxně – díky obrovským ziskům z prodeje ropy a zemního plynu do zahraničí mohla finančními pobídkami elektromobilitu protlačovat jako prakticky žádná jiná.

Lukáš Kovanda
Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Euforie po Fedu - trh si přeje otočku a slabá ekonomika mu může hrát to karet
    Včerejší tržní reakce na výsledek jednání Fedu byla poměrně euforická. Ačkoli dnes v Evropě je vývoj pouze smíšený a nálada poněkud vyprchává, stojí zato se k Fedu a velmi příznivému přijetí slov předsedy Powella vrátit. Faktické důvody k nadšení se totiž hledají těžko a dnes navážou zajímavá data.
  • Euforie pokračuje, data z trhu práce by neměla být překážkou
    Zdá se, že akciové trhy se chystají zakončit tento týden ve velkém stylu. Na včerejší pomalejší den navazují evropské indexy dalším strmým růstem, v jehož čele kráčí DAX se ziskem 2,2 procenta. Podobným tempem míří vzhůru ropa a eurodolar se etabluje kolem 1,1350, nadále s tendencí pokoušet se o vyšší hodnoty. Koruna sílí a tlačí se znovu k 26,50 za euro.
  • Euforie trochu uvadá, ale trhy zůstávají naladěny pozitivně. Eurodolar hledá směr
    Na hlavních finančních trzích nadále rezonuje výsledek víkendového summitu G20. Výrazně pozitivní efekt se převalil z Asie přes Evropu do Ameriky, kde ovšem následně trochu ztrácí na síle. Stále však sledujeme velmi pěkné zisky u hlavních akciových indexů a preferenci cyklických sektorů.
  • Euforie v sektoru fondů soukromého kapitálu
    Podle dat poradenské společnosti McKinsey momentálně připomíná sektor fondů soukromého kapitálu (private equity – PE) doslova euforii. Celosvětový objem transakcí (nákupy/prodeje podniků) od začátku letošního roku dosahuje půl bilionu dolarů. Pokud bude toto tempo pokračovat i po zbytek roku, za celý rok 2021 se dostaneme přes úroveň jednoho bilionu dolarů, což by představovalo jednoznačný historický rekord.
  • Euforii na trzích přiživily britské volby, na tahu je nyní Čína
    Včerejší zprávy o americkém návrhu na dohodu s Čínou nakoply zájem investorů o riziko, a tedy i ceny akcií či komodit. Naopak dluhopisy se celkově dostaly pod tlak. Dnes ráno euforie pokračuje poté, co parlamentní volby v Británii vyhráli konzervativci, kteří navíc s absolutní většinou budou moci uplatnit dohodu s EU a vyvést zemi z Unie na konci ledna. Žádné komplikace v podobě malé převahy v parlamentu se tedy nekonají.
  • Euforii z dat narušují zprávy o viru. Powell trhy nezklamal
    Velmi pozitivní vstup evropských akciových trhů do dnešního dne byl pouze začátek. Nálada investorů následně přerostla v euforii, k níž se odpoledne přidala také Wall Street. Jenže později nálada začala opět vyprchávat a zisky klesají.
  • Eufóriu strieda panika
    Finančné trhy sa počas prvej polovice európskeho obchodovania tešili z toho, že Bersani by mohol vyhrať...
  • EU hazarduje, když chce s vytápěním budov plynem skoncovat už za necelých 20 let. Úporná snaha Bruselu o environmentální udržitelnost může Unii připravit o udržitelnost sociální
    Zemním plynem je v ČR plně či částečně vytápěno zhruba 1,6 milionu bytů. Rozšířenějším druhem energie k vytápění je již pouze teplo. V bytech rodinných domů pak plyn dominuje dokonce i nad teplem. Teplo se však vyrábí převážně opět z neobnovitelných zdrojů, jako je plyn a uhlí. Z plynu a z uhlí se vyrábí také podstatná část elektřiny, která s obnovitelnými zdroji energie a tuhými palivy představuje třetí až pátý nejrozšířenější druh energie k vytápění bytů v ČR.
  • EU hlási 15 mil. nezaměstnaných lidí. Průměrná mzda v České republice vzrostla o 3,2 %
    Ruský ministr financí Anton Siluanov na ekonomickém fóru v Petrohradu oznámil, že Rusko hodlá ze svého státního investičního fondu (FNB) vyjmout všechna dolarová aktiva, která by měly být nahrazeny eury, jüany a zlatem. „Podobně jako centrální banka jsme se rozhodli omezit investice fondu do dolarových aktiv“, dodal Siluanov.
  • EU hrozí energetická krize, Slovensko či Rakousko totiž nemají náhradu za ruský plyn. Ukrajina přitom odmítá prodloužit smlouvu o přepravě ruského plynu na jejich území
    Představitelé EU se v rostoucí míře obávají, že celek přijde o ruský plyn, a moc neví, co si mají počít a kde za něj hledat náhradu. Ke konci letoška totiž dobíhá smlouva o přepravě ruského plynu přes Ukrajinu a nebude obnovena. Kyjev prodloužení smlouvy s ruskou stranou odmítá.
  • EU chce ochránit investice firem v Iránu
    Evropská komise by měla zahájit právní proces, který by aktivoval blokovací zákon v Evropské unii, aby ochránil evropské společnosti před hrozbou sankcí Spojených států, které se očekávají v letošním roce. Vzhledem k tomu, že americký prezident Donald Trump odstoupil, resp. Spojené státy, z iránské dohody o jaderných zbraních a slíbil sankce vůči Íránu na počátku tohoto měsíce, evropští vůdci pracují na plánech na ochranu EU společností, které investovaly miliardy eur v Íránu, od dosažení dohody v roce 2015.
  • EU chce po Česku 8 miliard korun ročně za daň z tabáku
    „Evropská unie bude po Česku požadovat, aby každý rok odvedlo zhruba 8 miliard korun ze spotřební daně přímo do unijního rozpočtu. Tento návrh včera večer zveřejnila Evropská komise jako součást revize Evropské směrnice o spotřební dani z tabákových výrobků. Komise přitom chce členským zemím napřímo nařizovat, jakou sazbu spotřební daně musí na nikotinové výrobky uvalit,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • EU chce pod taktovkou Německa prohloubit průmyslovou spolupráci s Čínou, obává se totiž velké obchodní války s ní a i její konkurence, píše Wall Street Journal. EU tím podle listu ale dost riskuje
    Chystaná cla na čínská elektroauta, která jsou v plánu od příštího měsíce, nemají být – v očích Bruselu – úvodním výstřelem v obchodní válce. Evropská unie naopak tiše akceptuje vznik „eurounijně-čínského průmyslového komplexu“. V podstatě tedy již přijala fakt, že čínská elektroauta jsou natolik konkurenceschopná, že evropští výrobci – zatížení regulacemi a normami, jež nesnesou srovnání nikde jinde ve světě – proti většině z nich nemají příliš šancí. Proto se se svým soupeřem hodlá spíše spojit než s ním zápolit; chce jej jen přimět k tomu, aby své elektrovozy vyráběl v EU, a ne v Číně.
  • EU Index spotřebitelského sentimentu
    Signály z průzkumů spotřebitelského sentimentu v eurozóně v tomto týdnu přinesly mírně smíšené signály o vývoji. Indikátor Evropské komise se zvýšil na nejvyšší úroveň od počátku roku 2011, zatímco index spotřebitelského sentimentu ISTAT v Itálii vzrostl v po pěti velmi silných měsících v říjnu na nejlepší výsledek od ledna 2016, protože domácnosti přehlížely politickou nejistotu a namísto toho akceptovali pokračující ekonomické oživení.
  • EU investuje 1,3 miliardy eur do AI, kyberbezpečnosti a digitálních dovedností
    Evropská unie investuje 1,3 miliardy eur (32,5 miliardy Kč) do umělé inteligence (AI), kybernetické bezpečnosti a digitálních dovedností. V tiskové zprávě to dnes uvedla Evropská komise (EK). Jde o součást programu Digitální Evropa na roky 2025 až 2027. V investicích do umělé inteligence se předhánějí firmy i jednotlivé státy, Evropa v rozvoji AI podle odborníků zatím zaostávala. Zároveň sílí obavy z centralizované AI, kterou by řídila jedna firma nebo jeden stát.
  • EU je na pokraji mírné recese
    O ekonomikách EU a USA jsem v nedávné době nemluvil, i když podle mého názoru je jasné, čí ekonomika je silnější. Silná ekonomika je klíčem k silné měně. Když se podíváme dále než na minulý rok, zjistíme, že americký dolar posiluje již 16 let. Vůči euru začal dolar růst z úrovně 1,60 a vůči libře od 2,10. Stojí za zmínku, že za těchto 16 let vzrostl dolar proti euru 1,5x a proti libře se zdvojnásobil. A nejde jen o měny třetí třídy, jejichž věčný pokles se očekává, protože jejich ekonomiky jasně zaostávají. Proto ani celoroční pokles dolaru není nic jiného než korekce a trend je již 16 let "medvědí".
  • EÚ je pripravená schváliť druhý odklad Brexitu v prípade, ak Mayová ponúkne jasný plán
    Diplomati členských krajín EÚ v utorok vyhlásili, že únia je pripravená poskytnúť Británii ďalší odklad Brexitu do 30. Júna 2019, avšak s podmienkou, že Mayová predloží jasný plán, ako chce dosiahnuť schválenie dohody o Brexite v britskom parlamente. Európski diplomati rokujú deň predtým, ako sa v Bruseli stretnú lídri štátov EÚ na mimoriadnom summite ohľadom Brexitu. Na summite sa má definitívne rozhodnúť, či EÚ povolí Británii ďalší odklad Brexitu. Viacerí diplomati sa na úvod ministerských rokovaní vyjadrili, že je potrebné predísť scenáru „tvrdého brexitu“. Šéf írskej diplomacie, Simon Coveney sa vyjadril, že „Každý z nás je tento týždeň ochotný podporiť odklad, určite však musíme vidieť plán spojený s týmto odkladom“. Predstavitelia Nemecka a Francúzska naznačili, že sa neplánujú prispôsobiť ľubovoľným požiadavkám Londýna, hoci by sa tiež radi vyhli chaotickému odchodu Británie.
  • Euler Hermes: ČR by bez plynu z Ruska přišlo o čtvrtinu spotřeby energie
    V případě, že by Rusko zcela uzavřelo kohouty plynovodů vedoucích do Evropy, Česko by takto přišlo o 24 procent z celkové roční spotřeby energie. Evropský průměr je devět procent. ČR by tak byla společně s Maďarskem a Slovenskem jednou z nejvíce zasažených zemí v EU. Vyplývá to z analýzy přední světové úvěrové pojišťovny Euler Hermes.
  • EU má nová rozpočtová pravidla, jež zadlužování členských zemí ale spíše usnadní. Dosavadní Pakt růstu a stability z 90. let byl porušen ve stovkách případů
    EU má nová rozpočtová pravidla. Pakt růstu a stability z 90. let se tak definitivně stává minulostí. Nová pravidla umožní ještě snazší zadlužování zemí EU, zejména pak eurozóny.
  • EU nabídne USA zvýšení nákupů LNG nebo sóji o 50 miliard eur, řekl Šefčovič
    Evropská unie je připravena v jednáních nabídnout Washingtonu zvýšení nákupů amerického zboží až o 50 miliard eur (1,1 bilionu Kč), aby zmírnila obchodní napětí a předešla plnohodnotné obchodní válce s administrativou prezidenta Donalda Trumpa. Uvedl to evropský komisař pro obchod Maroš Šefčovič v rozhovoru s deníkem Financial Times (FT). Cílem je podle něj vyrovnat obchodní bilanci prostřednictvím zvýšeného dovozu amerického zkapalněného zemního plynu (LNG) a zemědělských produktů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RebelsFunding NEW